Jump to content

Xiaomi Mi Max 2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κοιταξτε, το εχω απ το Δεκεμβρη το τηλεφωνο. Μετα απο 2μιση μηνες μπορω να πω πως προερχομενος κι απο Sony Xperia XA Ultra και τον σχεδον στοκ Android launcher της Sony, το MIUI ειναι φανερα πιο αργο και laggy, τουλαχιστον για τη δικη μου χρηση. Στα δικα μου ματια. Σε viber, messenger κλπ μου σπαει και τα @ρχιδι@ καποιες φορες θα ελεγα... :p Κατα τα αλλα ειμαι ευχαριστημενος με την μπαταριαρα του. Ειχα χρονια να φορτισω κινητο μια φορα τη μερα (ναι, το σκιζω...) Πολυ ευχαριστημενος και με την χορταστικη οθονη του, ισως βρηκα και το οριο μου. Δεν θα παω σε Mi Max 3 δηλαδη. Κατι γυρω στις 6 με 6.4 ιντσες η επομενη επιλογη, αν δεν παω σε κατι μικροτερο, ετσι για την αλλαγη! :) Edited by ikgamsu
Link to comment
Share on other sites

Κοιταξτε, το εχω απ το Δεκεμβρη το τηλεφωνο. Μετα απο 2μιση μηνες μπορω να πω πως προερχομενος κι απο Sony Xperia XA Ultra και τον σχεδον στοκ Android launcher της Sony, το MIUI ειναι φανερα πιο αργο και laggy, τουλαχιστον για τη δικη μου χρηση. Στα δικα μου ματια. Σε viber, messenger κλπ μου σπαει και τα @ρχιδι@ καποιες φορες θα ελεγα... :p Κατα τα αλλα ειμαι ευχαριστημενος με την μπαταριαρα του. Ειχα χρονια να φορτισω κινητο μια φορα τη μερα (ναι, το σκιζω...) Πολυ ευχαριστημενος και με την χορταστικη οθονη του, ισως βρηκα και το οριο μου. Δεν θα παω σε Mi Max 3 δηλαδη. Κατι γυρω στις 6 με 6.4 ιντσες η επομενη επιλογη, αν δεν παω σε κατι μικροτερο, ετσι για την αλλαγη! :)

 

Καλησπέρα! εσυ ειχες καλο κινητο! και βλεπω η καμερα πρεπει να τα σπαει! πως και πηρες αλλο?

εγω που ειχα το Zopo 980 1/16/quad 1.2 MTK 6589 απο το Μαιο 2013 μεχρι Ιανουαριο 2018 τι να πω! οτι και να επαιρνα θα μου φαινοταν οτι παει σφαιρα! οπως και μου φαινεται το mi max 2 οτι παει κομματια, μηδεν lag κανενα προβλημα.

Εχω παθει πλακα με την μπαταρια αλλα και με την οθονη.

Για μενα κατωτερο οριο 6" και μεγαλυτερο 7".

Επειδη ειχα και στο προηγουμενο Miui ειχα τρελαθει μαζι της και με την εμφανιση και ρυθμισεις κτλ.

Και ετσι ενω ημουνα αναμεσα στο mi A1 προτιμησα το mi max 2 κυριως γιατι ηθελα MIUI και μετα οθονη και μπαταρια.

Σιγουρα θα υπαρχει καποια διαφορα απο stock android αλλα αμελητεα θα ειναι στις επιδοσεις πιστευω. Αν και ειναι λογικο οτι με ολα αυτα τα καλουδια της MIUI τρεχουν απο πισω περισσοτερα πραγματα.

 

Αν θελει καποιος stock rom μπορει πλεον να εχει, εδω

εχει αρκετες και χωρις MIUI https://forum.xda-developers.com/mi-max-2/development/available-stock-custom-roms-mi-max-2-t3737523

Ειδικα για αυτην εχει καλα σχολια https://forum.xda-developers.com/mi-max-2/development/aokp-mi-max-2-oxygen-t3741302

και αυτη καλη https://forum.xda-developers.com/mi-max-2/development/unofficial-oxygenxenonhd-7-1-2-t3748527

 

Παντως με τιποτα χωρις MIUI για μενα προσωπικα και λατρευω και τον launcher ειδικα με android oreo theme. Γουστα ειναι αυτα παντως οτι προτιμαει και αρεσει στον καθενα.

Edited by Nikifoross
Προσθήκη links XDA forum για stock android roms
Link to comment
Share on other sites

Κοιταξτε, το εχω απ το Δεκεμβρη το τηλεφωνο. Μετα απο 2μιση μηνες μπορω να πω πως προερχομενος κι απο Sony Xperia XA Ultra και τον σχεδον στοκ Android launcher της Sony, το MIUI ειναι φανερα πιο αργο και laggy, τουλαχιστον για τη δικη μου χρηση. Στα δικα μου ματια. Σε viber, messenger κλπ μου σπαει και τα @ρχιδι@ καποιες φορες θα ελεγα... :p Κατα τα αλλα ειμαι ευχαριστημενος με την μπαταριαρα του. Ειχα χρονια να φορτισω κινητο μια φορα τη μερα (ναι, το σκιζω...) Πολυ ευχαριστημενος και με την χορταστικη οθονη του, ισως βρηκα και το οριο μου. Δεν θα παω σε Mi Max 3 δηλαδη. Κατι γυρω στις 6 με 6.4 ιντσες η επομενη επιλογη, αν δεν παω σε κατι μικροτερο, ετσι για την αλλαγη! :)

Μαλλον κατι δεν παει καλα σε αυτα που γραφεις,με ποια rom εισαι...επισεις η εν λογο εφαρμογες εχουν επανελημενα προκαλεση απειρα προβληματα μετα απο μητρικα update.....

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Όντως κάτι δεν πάει καλά. Δεν το λες και το super γρήγορο τηλέφωνο αλλά laggy δεν είναι σε καμια περίπτωση.

 

Και η global dev αλλά και η XTRV dev δε μου δημιούργησαν κανένα πρόβλημα.

 

Βέβαια όταν βαζω δίπλα του το redmi note 3 pro με nitrogen nougat + agni, τo mi max 2 με miui είναι εμφανώς λιγότερο responsive. Ας ελπίσουμε να υπάρξει μια σχετική κινητικότητα στο XDA.

 

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ από Sony xa ultra έρχομαι και δεν μετάνιωσα. Εμένα πιο γρήγορο μου φαίνεται αυτό.. Το Sony είχε αλλά καλά κάμερα, ηχείο τρομερό, ποιότητα πιο καλή αλλά στο ζύγι προτιμώ αυτό. Άλλο 2 φορές την ημέρα φόρτιση άλλο κάθε 2 μέρες.

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν να χρησιμοποιησα λανθασμένα τον ορο laggy. Να πω την αμαρτία μου, δεν είμαι και 100% σίγουρος τι ακριβώς σημαίνει. Ισως δεν θα έπρεπε να το γραψω καν. Αυτο που θελω να πω είναι οτι την ιδια χρηση που εκανα με το Sony, εδω ειναι λιγότερο responsive με το miui. Πιο αργο δηλαδή σε κάποια πράγματα που ούτως ή άλλως ειναι προβληματικά απο μονα τους (viber & messenger) Overall ευχαριστημένος είμαι λοιπόν. Είναι πιο όμορφο το ui απ το αντίστοιχο της Sony ετσι κι αλλιως! ☺️

 

Για την ιστορία είμαι με την global 9.2.1.0 (αν παιζει κάποιο ρολο αυτο...)

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, και εγω ειμαι με stable 9.2 official και παει κομματια δεν υπαρχει lag απολυτως πουθενα!

αλιμονο με τετοια τεχνικα χαρακτηριστικα να ειχαμε lag!!!

επρεπε να δεις το προηγουμενο κινητο μου ηταν ο ορος του lag!

 

να πω παραδειγματα lag που ειχα για να ξερουμε και τι σημαινει.

Πχ ειμαι στο instgram και θελω να δω φωτος και με το δακτυλο κανω προς τα κατω στην οθονη, δεν ειχα ομαλη κινηση, κολλαγε ποτε ποτε και συνεχιζε ή επρεπε να το τραβαω με το ζορι. Τωρα τραβας μια και περναει ενα καρο φωτος και μετα θες φρεναρισματα...:lol::lol::lol:

οταν μου γραφανε στο viber, messanger κτλ μαζι ακομα και σε 2 απο αυτα, ηθελα να απαντησω και εγραφα εγω πρωτα και μετα εβλεπα τα γραμματα στην οθονη να εμφανιζονται! :lol::lol::lol:

ειχα βαλει greenify και εκλεινα τα παντα και ανοιγα μια μια εφαρμογη για να μπορω να το δουλευω! δεν ξερω πως αντεξα τοσα χρονια!

τωρα αυτο μου φαινεται turbo - nitro - intercooler! :p

Link to comment
Share on other sites

http://en.miui.com/thread-1632919-1-1.html

 

Για όσους θέλουν να βάλουν την Google cam

 

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εγω εκανα αιτηση για ξεκλειδωμα.δεν ξερω αν θα το τολμησω.αν ναι βαζω την τελευταια aroma σωστα?υπαρχει ελληνικος οδηγος μην κανω καμια βλακεια?
Link to comment
Share on other sites

εγω εκανα αιτηση για ξεκλειδωμα.δεν ξερω αν θα το τολμησω.αν ναι βαζω την τελευταια aroma σωστα?υπαρχει ελληνικος οδηγος μην κανω καμια βλακεια?
Αφού ξεκλειδώσεις περνάς πρώτα το twrp και μετά την arΩma

 

 

 

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by tempelist
Link to comment
Share on other sites

Αφού ξεκλειδώσεις περνάς πρώτα το twrp και μετά την arΩma

 

 

 

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ευχαριστώ. Βασικά περιμένω το SMS από την xiaomi οπότε λόγικα αύριο. Αλλά ας κάνω ετοιμασία. Η aroma είναι κοινή για όλα τα μοντέλα από ότι κατάλαβα

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Βασικά περιμένω το SMS από την xiaomi οπότε λόγικα αύριο. Αλλά ας κάνω ετοιμασία. Η aroma είναι κοινή για όλα τα μοντέλα από ότι κατάλαβα

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όχι είναι διαφορετική, κάθε μοντέλο φορά την δικιά του arΩma rom

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι είναι διαφορετική, κάθε μοντέλο φορά την δικιά του arΩma rom

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Θέλω πολλά μαθήματα. Ψάχνοντας πας στην πόλη. Ευχαριστώ και πάλι

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θέλω πολλά μαθήματα. Ψάχνοντας πας στην πόλη. Ευχαριστώ και πάλι

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ότι θες στείλε μήνυμα

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ότι θες στείλε μήνυμα

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Θα σε ζαλίσω. Ελπίζω να μην χρειαστεί

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το ξεκλειδωσα.περασα twrp η ετσι πιστευω εστω και το μπρικαρα.μενει στην εικονα mi.com απο κατω unlocked δεν ανοιγει.καποιος χριστιανος γιατι εχω μεινει χωρις τηλεφωνο παρακαλω
Link to comment
Share on other sites

το ξεκλειδωσα.περασα twrp η ετσι πιστευω εστω και το μπρικαρα.μενει στην εικονα mi.com απο κατω unlocked δεν ανοιγει.καποιος χριστιανος γιατι εχω μεινει χωρις τηλεφωνο παρακαλω
Πόση ώρα είναι κολλημένο στο mi η οθόνη;

 

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πόση ώρα είναι κολλημένο στο mi η οθόνη;

 

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

παρα πολλη!δεν αλλαζει η εικονα!

Link to comment
Share on other sites

παρα πολλη!δεν αλλαζει η εικονα!
Ποια ρομ πέρασες;

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

δεν περασα τιποτα!εβαλα twrp δεν θυμαμαι τι πατησα και δεν ανοιγει.εχεις πμ
Σε απάντησα, πριν λίγο μου ήρθε

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Blokada version 3. Μπλοκάρει τα πάντα και από τις εφαρμογές και είναι δωρεάν.

 

May the mi note 3 force be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Τι θα προτείνατε για Ad block στο Chrome? Εκτός από το να αλλάξω browser lolol

Ποιον adblocker έχετε;

 

καλησπέρα! καταρχην υπαρχει θεμα ειδικο αν θες να δεις εκει http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=446316&page=26

εγω εβαλα το blokada αλλα εχω θεματα.

1ον μερικες φορες μου κανει το ινσταγκραμ να σερνεται! παρα πολυ ή δεν φορτωνει λες και δεν εχω ιντερνετ! πουθενα αλλου δεν εχει θεμα.

2ον οταν καθαρισω την RAM συνηθως κλεινει εντελως οχι ομως παντα και πρεπει να το ανοιξω παλι.

3ον αν εχεις αλλο VPN επειδη και αυτο ειναι VPN, πρεπει να το κλεισεις για να ανοιξεις αλλο. Εγω δουλευω με openvpn και αμα θελω να κανω τηλεφωνα μεσω του σταθερου μου με το zoiper sip client πρεπει να κανω μια επιπλεον κινηση, να κλεισω πρωτα το blokada.

 

Eχω το adblock plus σε ταμπλετ και παιζει αψογα πολυ καιρο τωρα ειναι με την μορφη proxy αλλα παιζει μονο σε wifi δικτυα.

και αυτο επισης εκανε τα ιδια με το blokada, αλλα δεν εχω θεμα με το vpn.

 

Το blokada παντως θα συμφωνησω και με τον φιλο πριν οτι ειναι παρα πολυ καλο! και δωρεαν κιολας.

Προσπαθω να λυσω και τα 2 θεματακια που ειπα, αυτο με το vpn νταξει απλα το κλεινω και το ανοιγω τι να κανουμε...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...