Jump to content

Microsoft Surface Pro (2017)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αξίζει, το ερώτημα είναι εσυ τι ΑΚΡΙΒΏΣ θες να κάνεις???

 

Στάλθηκε από το MIX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

Όσο περνάει ο καιρός όλο και λιγότερα. Τα πιο "βαριά" προγράμματα που χρησιμοποιούσα κάποτε όπως π.χ. AutoCAD δεν τα δουλεύω άλλο, για gaming φυσικά ούτε λόγος άρα μας μένουν βασικές λειτουργίες word, excel, browsing, mails.
Link to comment
Share on other sites

Όσο περνάει ο καιρός όλο και λιγότερα. Τα πιο "βαριά" προγράμματα που χρησιμοποιούσα κάποτε όπως π.χ. AutoCAD δεν τα δουλεύω άλλο, για gaming φυσικά ούτε λόγος άρα μας μένουν βασικές λειτουργίες word, excel, browsing, mails.
Ναι σε ολα, αν το πρώτο ζητούμενο ειναι η φορητοτητα πήγαινε στο surface αλλιώς υπάρχουν και φθηνότερες επιλογές....

 

Στάλθηκε από το Mi Mix μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

Ναι σε ολα, αν το πρώτο ζητούμενο ειναι η φορητοτητα πήγαινε στο surface αλλιώς υπάρχουν και φθηνότερες επιλογές....

 

Στάλθηκε από το Mi Mix μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Η αλήθεια είναι ότι η φορητότητα ΔΕΝ είναι το σημαντικότερο. Το σημαντικότερο είναι να έχω ένα μηχάνημα που να μπορεί να κάνει την δουλειά του όσο το δυνατόν καλύτερα και ταχύτερα άρα δλδ με ενδιαφέρει περισσότερο ένα laptop με SSD και τουλάχιστον 8gb παρά ένα μικρό, ελαφρύ με μεγάλη διάρκεια μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι η φορητότητα ΔΕΝ είναι το σημαντικότερο. Το σημαντικότερο είναι να έχω ένα μηχάνημα που να μπορεί να κάνει την δουλειά του όσο το δυνατόν καλύτερα και ταχύτερα άρα δλδ με ενδιαφέρει περισσότερο ένα laptop με SSD και τουλάχιστον 8gb παρά ένα μικρό, ελαφρύ με μεγάλη διάρκεια μπαταρίας.

Αν δεν σε ενδιαφερει η φορητότητα δεν υπαρχει λογος να πας στο surface,εχει καλθτερες λύσεις με πιο λιγα χρηματα

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι η φορητότητα ΔΕΝ είναι το σημαντικότερο. Το σημαντικότερο είναι να έχω ένα μηχάνημα που να μπορεί να κάνει την δουλειά του όσο το δυνατόν καλύτερα και ταχύτερα άρα δλδ με ενδιαφέρει περισσότερο ένα laptop με SSD και τουλάχιστον 8gb παρά ένα μικρό, ελαφρύ με μεγάλη διάρκεια μπαταρίας.

 

Αν μπορείς να διαθέσεις τα χρήματα που κοστίζει είναι απίστευτο μηχάνημα, εάν δεν χρησιμοποιείς βαριά προγράμματα δεν σου χρειάζονται τα 8gb, άνετα δουλεύεις πχ autocad και με τα 4 gb .Έχω το Pro 4 και σκέφτομαι να πάω σε Surface book για να μπορώ να χρησιμοποιήσω προγράμματα επεξεργασίας βίντεο λόγω drone , το surface pro δεν κάνει για βίντεο ακόμα και με 8Gb ram, θέλεις καλή κάρτα γραφικών για να μην έχεις σπασίματα στο βίντεο. Μεταχειρισμένα μπορείς να βρεις σε πολύ καλή τιμή και άριστη κατάσταση αν σε ενδιαφέρει μάλλον θα δώσω το δικό μου είμαι Θεσσαλονίκη .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλημέρα, έχει κανένας φίλος αγοράσει το 2017 να μας πει εντυπώσεις?

 

Παιδια εχω αγορασει το surface 2017 i5, 8Gig ram,το εχω 2 μηνες τωρα, το προηγουμενο που ειχα ηταν το surface pro 3 i3 απο το οποιο ειχα μεινει πολυ ικανοποιημενος απλα ηθελα κατι πιο δυνατο. Το 2017 εχει καλυτερη οθονη απο το pro 3 που ειχα αλλα οχι και σπουδαιες διαφορες, δυστυχως πασχει και αυτο απο light bleed στο κατω μερος της οθονης που φαινεται σε τερμα σκοταδι καi μαυρο ειδικα οταν κανεις boot up οπως και το προηγουμενο αλλα ζω με αυτο και δε ενοχλει ιδιαιτερα αλλα για τοσα λεφτα δε θα επρεπε να υπαρχει... Στα θετικα οτι τα ηχεια ειναι πολυ πιο δυνατα σε σχεση με το pro 3 που ειχα τουλαχιστον , εκεινο το ειχα ολη την ωρα στο 100% , αυτα στο 50 % και ειναι μια χαρα, σπανιως το εχω πιο δυνατα. Η μπαταρια να σας πω την αληθεια δεν εχει και τεραστια διαφορα ισως λιγο καλυτερη, κανα 6ωρο με συνεχη χρηση browsing kai downloading με 50% brightness. Γενικως ειμαι πολυ ικανοποιημενος καθως παει σφαιρα και αυτο με ενοιαζε, ευτυχως δεν ειχε βγει το surface book 2 οταν το πηρα , γιατι τοτε το διλημμα θα ηταν μεγαλο. Εγω το πηρα απο ebay uk 1100 ευρω, για αυτα τα λεφτα ειναι οκ νομιζω, τωρα για αυτα που ζηταει η microsoft η το πουλανε στο σκρουτζ ισως να μην αξιζει...Ελπιζω να βοηθησα σε καποιο βαθμο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη παρέα και χρόνια πολλά, παιδιά η οθόνη του surface σε σχέση με τη retina του macbook έχει διαφορά? και αν γνωρίζεται εάν έχει έντονα bleeding, ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια πολλά σε όλους!

 

Τελικά το πήρα το 2017 την φθηνή έκδοση τότε με την προσφορά της Microsoft. Οι εντυπώσεις μου μέχρι τώρα είναι άριστες. Πολύ ποιοτική κατασκευή, το πληκτρολόγιο είναι άριστο και σαν πλήκτρα και σαν touchpad.

 

Η οθόνη είναι υπέροχη και συνθως τη λειτουργώ στην πιο σκοτεινή ρύθμιση μέσα στο σπίτι, καθώς είναι πολύ φωτεινή. Κάποιες φορές το βράδυ θα ήθελα να είχε και πιο σκοτεινό τόνο.

 

Σε ότι αφορα το bleeding που ρωάει ο φίλος από πάνω : Το δικό μου δεν έχει bleeding ή δεν έχει οπως το φαντάζεται κάποιος δηλαδή κάπως έτσι : http://www.lightbleedtest.com/img/1.jpg

Εαν βάλω τερμα τη φωτεινότητα σε δωμάτιο με απολυτο σκοτάδι και βαλω full screen μαυρο (δηλαδη bleeding test) μπορει να δω λιγο ξεπλυμα στην αριστερη κάτω γωνία. Μιλάμε όμως για τελειως δοκιμαστικές συνθήκες που νομίζω οτι αγγίζουν τα όρια της υπερβολής.

Αλλωστε αν κάποιος πάρει τέτοια συσκευή και ψάχνει το απολυτο μαυρο στην οθόνη για να κάνει επαγγελματικό photo editing, μάλλον δε ξέρει να διαλέγει συσκευές.

 

Εν κατακλείδι εχει πολύ καλή μπαταρία, είναι αθόρυβο και ελαφρυ, δε ζεστένεται, δε κολλάει αν και είναι το μηχάνημα με τα low specs.

Ολα αυτά για εργασίες γραφείου, internet, videos κλπ. Ξαναλέω το σημαντικό για εμένα είναι οποιος το πάρει να ξέρει γιατί το παίρνει και να μη περιμένει να κάνει πράγματα για τα οποία δε προορίζεται. Ειναι το απόλυτο tablet το οποίο όταν χρειάζεται γίνεται pc, κάτι που δεν υπάρχει άλλη συσκευή αυτή τη στιγμή που να το προσφέρει.

 

Το μονο που εχω παρατηρήσει μεχρι στιγμής αρνητικό, είναι κάποιες φορες ο ήχος παραμορφώνεται και χρειάζεται ρεσταρτ για να στρώσει. Προφανώς είναι κολλήματα των windows τα οποια είχα να συναντήσω για αρκετά χρόνια λόγω χρήσης mac.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια πολλά σε όλους!

 

Τελικά το πήρα το 2017 την φθηνή έκδοση τότε με την προσφορά της Microsoft. Οι εντυπώσεις μου μέχρι τώρα είναι άριστες. Πολύ ποιοτική κατασκευή, το πληκτρολόγιο είναι άριστο και σαν πλήκτρα και σαν touchpad.

 

Η οθόνη είναι υπέροχη και συνθως τη λειτουργώ στην πιο σκοτεινή ρύθμιση μέσα στο σπίτι, καθώς είναι πολύ φωτεινή. Κάποιες φορές το βράδυ θα ήθελα να είχε και πιο σκοτεινό τόνο.

 

Σε ότι αφορα το bleeding που ρωάει ο φίλος από πάνω : Το δικό μου δεν έχει bleeding ή δεν έχει οπως το φαντάζεται κάποιος δηλαδή κάπως έτσι : http://www.lightbleedtest.com/img/1.jpg

Εαν βάλω τερμα τη φωτεινότητα σε δωμάτιο με απολυτο σκοτάδι και βαλω full screen μαυρο (δηλαδη bleeding test) μπορει να δω λιγο ξεπλυμα στην αριστερη κάτω γωνία. Μιλάμε όμως για τελειως δοκιμαστικές συνθήκες που νομίζω οτι αγγίζουν τα όρια της υπερβολής.

Αλλωστε αν κάποιος πάρει τέτοια συσκευή και ψάχνει το απολυτο μαυρο στην οθόνη για να κάνει επαγγελματικό photo editing, μάλλον δε ξέρει να διαλέγει συσκευές.

 

Εν κατακλείδι εχει πολύ καλή μπαταρία, είναι αθόρυβο και ελαφρυ, δε ζεστένεται, δε κολλάει αν και είναι το μηχάνημα με τα low specs.

Ολα αυτά για εργασίες γραφείου, internet, videos κλπ. Ξαναλέω το σημαντικό για εμένα είναι οποιος το πάρει να ξέρει γιατί το παίρνει και να μη περιμένει να κάνει πράγματα για τα οποία δε προορίζεται. Ειναι το απόλυτο tablet το οποίο όταν χρειάζεται γίνεται pc, κάτι που δεν υπάρχει άλλη συσκευή αυτή τη στιγμή που να το προσφέρει.

 

Το μονο που εχω παρατηρήσει μεχρι στιγμής αρνητικό, είναι κάποιες φορες ο ήχος παραμορφώνεται και χρειάζεται ρεσταρτ για να στρώσει. Προφανώς είναι κολλήματα των windows τα οποια είχα να συναντήσω για αρκετά χρόνια λόγω χρήσης mac.

Καλησπερα φιλε και καλοριζικο,το type cover εχει ελληνικα ?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε και καλοριζικο,το type cover εχει ελληνικα ?
Καλησπέρα,

 

Από Amazon UK δεν έχει ελληνικά και επίσης κάποια πλήκτρα είναι σε διάφορετικη θέση, πχ το @ δεν είναι στο 2.

 

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε και καλοριζικο,το type cover εχει ελληνικα ?

 

Δεν έχει ελληνικούς χαρακτήρες σε κανένα surface.

Εδώ εύκολη και απλή λύση.

https://www.ebay.com/itm/GREEK-ENGLISH-QWERTY-BLACK-OR-WHITE-STICKER-KEYBOARD-NON-TRANSPARENT-FROM-Greece-/182156355075?epid=854094656&hash=item2a695d6603:g:7WUAAOSw3YJZXOBJ

 

ΥΓ:Καλορίζικο σε όσους παρέλαβαν το εργαλείο!!

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Πήρα και εγώ το coreM μοντέλο και το επέστρεψα. Αν και μου άρεσε η καλή αυτονομία του και είχα ένα αποδεκτό bleeding παρατήρησα ότι ανοίγοντας 3 εφαρμογες(οπως πχ ημερολογιο,mail,καιρος) μετα στο multitasking η εναλλαγή μεταξύ τον εφαρμογών ειχε microlag στα γραφικά. Μάλιστα οχι σε ενα ,αλλα 2 surface .Το dell venue 11pro που εχω δεν ειχε τετοιο θέμα.
Η σιωπή είναι χρυσός :X
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

γνωρίζει κάποιος να μου πει αν υπάρχουν και που μπορώ να βρω, οδηγίες χρήσης της συσκευής στα ελληνικά.

έχω το Microsoft Surface pro 2017 Model.

να ρωτήσω επίσης, πως μπορώ να καταλάβω ότι η φόρτιση έχει ολοκληρωθεί, όταν η συσκευή είναι κλειστή;

Edited by kakos
Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

γνωρίζει κάποιος να μου πει αν υπάρχουν και που μπορώ να βρω, οδηγίες χρήσης της συσκευής στα ελληνικά.

έχω το Microsoft Surface pro 2017 Model.

να ρωτήσω επίσης, πως μπορώ να καταλάβω ότι η φόρτιση έχει ολοκληρωθεί, όταν η συσκευή είναι κλειστή;

 

Δεν νομίζω να εχει βγει εγχειρίδιο χρήσης και οδηγίες χρήσης στα ελληνικά.

 

Δεν μπορείς να καταλάβεις ποτε έχει ολοκληρωθεί η φόρτιση.

Μόνο άμα ανοίξεις την οθόνη η εμπειρικά αν μάθεις την συσκευή πχ από 20 στο 100% θέλει χοντρικά ένα 2-2.5 ώρες.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να εχει βγει εγχειρίδιο χρήσης και οδηγίες χρήσης στα ελληνικά.

 

Δεν μπορείς να καταλάβεις ποτε έχει ολοκληρωθεί η φόρτιση.

Μόνο άμα ανοίξεις την οθόνη η εμπειρικά αν μάθεις την συσκευή πχ από 20 στο 100% θέλει χοντρικά ένα 2-2.5 ώρες.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

 

alextrela ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

όμως θεωρώ απαράδεκτο μια συσκευή αυτής της τιμής να μην έχει οδηγίες χρήσης στα ελληνικά.

μας έχουν για πέταμα όλοι, λες 'Ελληνας και ντρέπεσαι, εδώ μας κατάντησαν οι ξεφτίλες πολιτικοί.

όμως βγήκα εκτός θέματος, επανέρχομαι.

θεωρώ επίσης λάθος να μην έχει ένδειξη, πως η μπαταρία έχει φορτίσει.

δυο ταμπλετάκια των 100-200 ευρώ που έχω lenovo, έχουν ένδειξη με εικόνα πότε είναι φορτισμένη η μπαταρία, απλά πατώντας στιγμιαία το κουμπί εκκίνησης.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

alextrela ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

όμως θεωρώ απαράδεκτο μια συσκευή αυτής της τιμής να μην έχει οδηγίες χρήσης στα ελληνικά.

 

μας έχουν για πέταμα όλοι, λες 'Ελληνας και ντρέπεσαι, εδώ μας κατάντησαν οι ξεφτίλες πολιτικοί.

 

όμως βγήκα εκτός θέματος, επανέρχομαι.

 

θεωρώ επίσης λάθος να μην έχει ένδειξη, πως η μπαταρία έχει φορτίσει.

 

δυο ταμπλετάκια των 100-200 ευρώ που έχω lenovo, έχουν ένδειξη με εικόνα πότε είναι φορτισμένη η μπαταρία, απλά πατώντας στιγμιαία το κουμπί εκκίνησης.

 

Δυστυχώς έτσι είναι αν και ούτε στα αγγλικά βγαίνει οδηγίες χρήσης παρά μόνο το βιβλιαράκι οδηγιών με κάθε συσκευασία.

 

Με το κουμπί εκκίνησης μπαίνοντας στην οθόνη κλειδώματος βλέπεις το ποσοστό μπαταρίας.

Απλά όχι σε ποσοστό αλλά σαν μπάρα.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ξέρει κάποιος εαν έχει κυκλοφορήσει το lte μοντέλο εδω Ελλάδα και απο που μπορούμε να το πάρουμε?Παραγγέλία γίνεται?
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος εαν έχει κυκλοφορήσει το lte μοντέλο εδω Ελλάδα και απο που μπορούμε να το πάρουμε?Παραγγέλία γίνεται?

Τσεκαρε σε μεγαλες αλυσιδες καταστηματων η αλλιως αναγκαστικα μεσω ευρωπαικων ms store η αντιστοιχα amazon.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Στο net που έχω ρίξει μια ματιά δεν έχω βρει κάτι εδώ...Δε παρουσιάζεται πουθενά το lte. Από ms store μπορώ να χρησιμοποιήσω πιστωτική με δόσεις?
Link to comment
Share on other sites

Στο net που έχω ρίξει μια ματιά δεν έχω βρει κάτι εδώ...Δε παρουσιάζεται πουθενά το lte. Από ms store μπορώ να χρησιμοποιήσω πιστωτική με δόσεις?

 

Όχι φίλος δεν υποστηρίζει δόσεις σε ms store.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

έχω παρατηρήσει το εξής ενοχλητικό και δε ξέρω που οφείλεται.

όταν έχω τον υπολογιστή συνδεδεμένο στο ρεύμα και ταυτόχρονα το λειτουργώ, μου δημιουργεί προβλήματα με τον κέρσορα.

η κολλάει η χάνεται και δε λειτουργεί καθόλου, η λειτουργεί για λίγο και ξαναχάνεται η ξανακολάει.

έχω δοκιμάσει διάφορα, όπως επανεκκίνηση, επαναφορά της επιφάνειας αφής, χρήση μόνο ως ταμπλέτα η μόνο ως υπολογιστή, αλλά το πρόβλημα δε λύνεται, παρά μόνο αν αποσυνδέσω την επαφή φόρτισης.

έχει τύχει σε κανέναν άλλο;

και υπάρχει κάποια λύση;

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κατοχος κι εδω του surface pro 2017, m3 4/128, το bundle με το type cover.

Πολυ ωραια συσκευη, αυτονομια καπου στις 8 ωρες το βλεπω στην πραξη.

Οθονη ενα κλικ καλυτερη απο το προ 4. Βολικο, ελαφρυ, ενα εξαιρετικο μηχανημα απο την ms.

Αλλος κατοχος του m3 εδω μεσα?

Επισης, για οποιον ενδιαφερεται, εχω ενα ακομα σφραγισμενο που εφερα για φιλο, αλλα δεν το θελει τελικα. Θα δοθει εννοειται σε τιμη κοστους (ευκαιριας). Πμ για πληροφοριες ;)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Surface Pro (2017)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...