Jump to content

Διαθεσιμότητα DSLAM και ελευθέρων θυρών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 295
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

απο ότι φαίνεται εγώ πρέπει να πήγα σχετικά καλά ....

 

η αίτηση μου έφθασε στον ΟΤΕ στις 04/01 όπως μου είπανε καιστις 11/01 η γραμμή ήταν ενεργοποιημένη ... βέβαια εγώ ακόμα περιμένω γιατί έχω μπλέξει με την Τελάς, τον ΟΤΕ και το κούρερ ... αλλά γενικά σαν χρόνος ήταν καλός...

 

η γραμμή μου είναι απλή PSTN στο κέντρο του Αγ.Γεωργίου στον Πειραιά...

 

έχει κανείς καμμιά εμπειρία απο το συγκεκριμένο dslam ?

Link to comment
Share on other sites

απο ότι φαίνεται εγώ πρέπει να πήγα σχετικά καλά ....

 

η αίτηση μου έφθασε στον ΟΤΕ στις 04/01 όπως μου είπανε καιστις 11/01 η γραμμή ήταν ενεργοποιημένη ... βέβαια εγώ ακόμα περιμένω γιατί έχω μπλέξει με την Τελάς, τον ΟΤΕ και το κούρερ ... αλλά γενικά σαν χρόνος ήταν καλός...

 

η γραμμή μου είναι απλή PSTN στο κέντρο του Αγ.Γεωργίου στον Πειραιά...

 

έχει κανείς καμμιά εμπειρία απο το συγκεκριμένο dslam ?

 

απλά φίσκα (12/2004)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας..

 

Έχω κάνει και εγώ αίτηση εχθές στο ΟΤΕ για 384 DSL..

 

Μήπως ξέρετε σε πιο DSLAM υπάγομαι?

 

Από οτι μου είπε ο ΟΤΕ υπάρχουν ελεύθερες θύρες στην περιοχή..

 

Μένω πάνω από την παλιά mpoutik του ΠΑΟΚ , στην Γρηγορίου Λαμπράκη..

 

Θα έχω πρόβλημα στον χρόνο ενεργοποίησης της γραμμής και στο bandwith?

 

Ευχαριστώ

Samsung Galaxy S running Slim ICS 3.5 + Semaphore ICS 1.2.2s kernel Android 4.0.4 ICS
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας..

 

Έχω κάνει και εγώ αίτηση εχθές στο ΟΤΕ για 384 DSL..

 

Μήπως ξέρετε σε πιο DSLAM υπάγομαι?

 

Από οτι μου είπε ο ΟΤΕ υπάρχουν ελεύθερες θύρες στην περιοχή..

 

Μένω πάνω από την παλιά mpoutik του ΠΑΟΚ , στην Γρηγορίου Λαμπράκη..

 

Θα έχω πρόβλημα στον χρόνο ενεργοποίησης της γραμμής και στο bandwith?

 

Ευχαριστώ

 

Δώσε 2-3 πρώτα νούμερα του τηλεφωνικού σου αριθμού για να σου πούμε.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας..

 

Έχω κάνει και εγώ αίτηση εχθές στο ΟΤΕ για 384 DSL..

 

Μήπως ξέρετε σε πιο DSLAM υπάγομαι?

 

Από οτι μου είπε ο ΟΤΕ υπάρχουν ελεύθερες θύρες στην περιοχή..

 

Μένω πάνω από την παλιά mpoutik του ΠΑΟΚ , στην Γρηγορίου Λαμπράκη..

 

Θα έχω πρόβλημα στον χρόνο ενεργοποίησης της γραμμής και στο bandwith?

 

Ευχαριστώ

 

 

Γεια σου γειτονα :cool: Γυρω στις 12 ημερολογιακες μερες μου πηρε εμενα η ενεργοποιηση στο ιδιο DSLAM. Απο ταχυτητες απολυτα ευχαριστημενος, 384 γραμμη ISP Forthnet (στη συνιστω για το συγκεκριμενο DSLAM)

Link to comment
Share on other sites

Με τη σειρά μου κι εγώ ως γείτονας να πώ οτι είμαι ευχαριστημένος απο το συγκεκριμενο DSLAM, εκτός απο 5 μερες που σερνόταν,δε ξέρω γιατί.Τώρα όμως έχω πινγκς<60 :cool:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έγινε η έκπληξη!

 

Περίμενα μόνο 2 εργάσιμες και το ADSL είναι έτοιμο! Περίεργα πράγματα για τον ΟΤΕ..

 

Φυσικά και δέν περίμενα να με πάρει κανείς τηλ. απλά είδα το πράσινο λαμπάκι να άναβει πάνω στο USR 9106...

 

Προς το παρόν έχω ένα demo forthnet 384 για λίγες μέρες...

 

Μήπως θα μπορούσε κανείς να μου πεί εαν τα παρακάτω αποτελέσματα απο το speed test της Forthnet είναι καλά??

 

TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e

click START to begin

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 115.25Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 324.93kb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

Information: Other network traffic is congesting the link

 

click START to re-test

 

Ευχαριστώ πολύ ....

Samsung Galaxy S running Slim ICS 3.5 + Semaphore ICS 1.2.2s kernel Android 4.0.4 ICS
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είσαι! Κι εγώ με ΤΕΕ DSL σχεδόν πανομοιότυπα αποτελέσματα βγάζω :cool:

TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e

click START to begin

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 115.08Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 325.46kb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

Information: Other network traffic is congesting the link

 

click START to re-test

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πριν από 5 λεπτά έπεσε το adsl στο σπίτι μου. Το modem είναι συγχρονισμένο αλλά δεν συνδέεται ούτε με otenet (το γνωστό otenet@otenet.gr) ούτε με την acn που είναι ο provider μου. Από το 121 λένε ότι θα έχει λυθεί ως το βράδυ. Μίλησα τώρα με κάποιους από Παγκράτι και Άνω Γλυφάδα και ούτε εκείνοι έχουν adsl. Α ρε σαϊνια του πΟΤΕ, πάλι κάνατε το "θαύμα" σας :mad: Ένα σωστό ρημαδοdsl δεν μπορούμε να έχουμε ποτέ :mad: :mad:
Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο προβλημα και εγω. Περιοχη Συνταγματος, απο το πρωι ενω το modem ειναι συγχρονισμενο δεν μπορω να συνδεθω!

Τηλ στο 121, "θα το δωσουμε στην αρμοδια υπηρεσια Dslam και θα επισκευαστει εντος 7-10 ημερων" !!!!!!!!!!!!

Και καλα που ειμαι και πανω σε οπτικες ίνες :mad:

Παλι καλα που εχουμε και το netmod για να μπαινουμε στο νετ :(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Αγόρασα και έκανα την αίτηση για ADSL in a Box στις 19/1. Τελικά σήμερα μετά από 9 ημέρες, ρώτησα στον ΟΤΕ και η αίτησή μου βρίσκεται στο πρώτο στάδιο ενεργοποίησης όπως μου είπαν. Από ότι έχω διαβάσει η διαδικασία ενεργοποίησης είναι 3 στάδια. Αν λάβουμε δεδομένο ότι ανήκω στο DSLΑΜ Intracom Ηλιούπολης/Αθήνα και έχει αρκετές πόρτες ελεύθερες για ISDN γραμμή. Μήπως ξέρετε πόσες μέρες περίπου θα μου πάει από το πρώτο στάδιο μέχρι τελικά και την ενεργοποίηση? Αν γνωρίζετε από την δικιά σας εμπειρία, γιατί είμαι και εγώ ένας από τους πολλούς ανυπόμονους.

 

Ευχαριστώ

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Paidakia egw menw sth Drama (an thn exete akousta :-P) kai kanontas thn aithsh thlefwnika (OTEnet) pempth prwi, exw to modem paraskeyh prwi - (!) me elta door2door vevaia - kai thn grammh energopoihmenh kai panetoimh thn deytera! etsi opws mou ta legan apo to thl thewritika eprepe na perimenw mexri tis 5 fevrouariou to poly (10-12 ergasimes opws mou eipan kai AN yparxei thyra diathesimh) enw sthn pragmatikothta h syndesh mou egine se 2 ergasimes! espasa rekor taxythtas syndeshs mhpws...? mpravo pantws ston pOTE exei arxisei na ekselisetai kai sthn eparxia! :cool:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο προβλημα και εγω. Περιοχη Συνταγματος, απο το πρωι ενω το modem ειναι συγχρονισμενο δεν μπορω να συνδεθω!

Τηλ στο 121, "θα το δωσουμε στην αρμοδια υπηρεσια Dslam και θα επισκευαστει εντος 7-10 ημερων" !!!!!!!!!!!!

Και καλα που ειμαι και πανω σε οπτικες ίνες :mad:

Παλι καλα που εχουμε και το netmod για να μπαινουμε στο νετ :(

 

Σώπα, άρχισαν να δίνουν adsl πάνω σε οπτικές ίνες; Πως το έπαθαν;

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Paidakia egw menw sth Drama (an thn exete akousta :-P) kai kanontas thn aithsh thlefwnika (OTEnet) pempth prwi, exw to modem paraskeyh prwi - (!) me elta door2door vevaia - kai thn grammh energopoihmenh kai panetoimh thn deytera! etsi opws mou ta legan apo to thl thewritika eprepe na perimenw mexri tis 5 fevrouariou to poly (10-12 ergasimes opws mou eipan kai AN yparxei thyra diathesimh) enw sthn pragmatikothta h syndesh mou egine se 2 ergasimes! espasa rekor taxythtas syndeshs mhpws...? mpravo pantws ston pOTE exei arxisei na ekselisetai kai sthn eparxia! :cool:

Στην επαρχία είναι που δεν έχει πρόβλημα συνήθως.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σώπα, άρχισαν να δίνουν adsl πάνω σε οπτικές ίνες; Πως το έπαθαν;

Και μαλιστα πολυ γρηγορα!!

Πέμπτη 30/12/04 παραγγελια, Τρίτη 4/01/05 ενεργοποιηση!!!!!

Και πολυ καλες ταχυτητες μεχρι στιγμης ;)

Οσο για το προβλημα που ανεφερα παραπανω Σαββατο πρωι ειχε επανελθει η συνδεση, χωρις να μου τηλεφωνησουν και χωρις να με επισκεφθει κανεις τεχνικος.

Τωρα τι εφταιγε, ενας Θεος ξερει :o

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Θα ήθελα να ρωτήσω εάν ξέρει κάποιος πως μπορούμε να μάθουμε σε ποιο DSLAM ανήκω και εάν υπάρχουν διαθέσιμες θύρες στην περιοχή που είμαι...
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν ξέρει κάποιος πως μπορούμε να μάθουμε σε ποιο DSLAM ανήκω και εάν υπάρχουν διαθέσιμες θύρες στην περιοχή που είμαι...

Πες μας τα 2-3 πρώτα νούμερα του τηλ σου.

Link to comment
Share on other sites

Τα πρώτα νούμερα είναι 228

Aν εννοείς 210228xxxx είσαι δικός μας κι εσύ: Αλυσίδα! :D

Το DSLAM μας είναι Intracom και σύμφωνα με όσα γράφονται στο http://www.adslgr.com έχει ψιλοτιγκάρει και υπάρχουν ελαφρά προβλήματα.

Εγώ δεν είμαι με ΟΤΕ αλλά με Vivodi (της οποίας τα DSLAM είναι Cisco) και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος πλέον, αν και για κάποιο διάστημα μας έκανε νερά.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Aν εννοείς 210228xxxx είσαι δικός μας κι εσύ: Αλυσίδα! :D

Το DSLAM μας είναι Intracom και σύμφωνα με όσα γράφονται στο http://www.adslgr.com έχει ψιλοτιγκάρει και υπάρχουν ελαφρά προβλήματα.

Εγώ δεν είμαι με ΟΤΕ αλλά με Vivodi (της οποίας τα DSLAM είναι Cisco) και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος πλέον, αν και για κάποιο διάστημα μας έκανε νερά.

 

Η αλυσίδα που λές τι περιοχές περιλαμβάνει?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια.Εγω σημερα εκανα την ενεργοποιηση.Μου ειπαν 10 μερες....Και απο σημερα 8α δω τι provider να διαλεξω.Μαλλον φορτ8νετ.Εγω μενω γλυφαδα,,,ξερει κανεις ποσο καιρο κανουν..Κανεις που να μενει εδω??
http://www.myphone.gr/gallery/uploads/5309/2.jpg Βελιγραδι VOLIM TE UVEK! 13/2/97
Link to comment
Share on other sites

απλά φίσκα (12/2004)

Έχουμε κανένα νέο από Αγ.Γεώργιο Πειραια; :rolleyes: :worry:

Σήμερα το μεσημέρι που θα παω σπίτι θα κάνω την αίτηση για αναβάθμιση! :up:

Μου είπανε μια εβδομάδα με ένα μήνα :confused:

 

Έλα δεν θέλω να ακούω τέτοια!!!! :lol: :rotfl:

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...