Jump to content

Διαθεσιμότητα DSLAM και ελευθέρων θυρών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://www.ote.gr/oteweb/greek/news/DSLAMfasma050204.pdf

http://www.ote.gr/oteweb/greek/news/DSLAMfasma26-02-04.pdf

 

Από τις 26-2-04 ο ΟΤΕ μας έχει γραμμένους. Βέβαια τα συγκεκριμένα PDFs απευθύνονταν σε ISPs. Και τι μ'αυτό;

 

Τέσπα. Αν κανείς ξέρει νεότερα PDFs, ας τα βάλει κάπου PLZ.

There is no host like http://localhost .

 

Σύνθημά μας: "Try SCE to AUX!". Αν δε πιάσει, δοκιμάστε SCE2AUX @ danaus .NET

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 295
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος filippos (21 Ιούλ. 2004 , 09:52)

 

Στην περιοχή μου είναι ενεργοποιημένο το ADSL απο τoν ΟΤΕ αλλα παρατηρώ πως δεν υπάρχει διαθεσημότητα ακόμα απο τους παροχείς (τουλάχιστον απ'όσους είδα online)... αστείο δεν είναι;

 

 

Προφανώς δεν έχουν ανανεώσει τα sites τους.

Δεν υπάρχει τέτοιοα πιθανότητα ούτε μια στο εκατομμύριο.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος filippos (21 Ιούλ. 2004 , 09:52)

 

Στην περιοχή μου είναι ενεργοποιημένο το ADSL απο τoν ΟΤΕ αλλα παρατηρώ πως δεν υπάρχει διαθεσημότητα ακόμα απο τους παροχείς (τουλάχιστον απ'όσους είδα online)... αστείο δεν είναι;

 

 

Προφανώς δεν έχουν ανανεώσει τα sites τους.

Δεν υπάρχει τέτοιοα πιθανότητα ούτε μια στο εκατομμύριο.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Την Κυριακή γύρισα σπίτι μετά απο τις διακοπές και βρήκα τον λογαριασμό του ΟΤΕ μαζί με τις χρεώσεις για το ADSL. Απο τον λογαριασμό φαίνεται πως με σύνδεσαν στις 17 Ιουνίου δυο μέρες αφού είχα φύγει. Κανείς βέβαια απο τον ΟΤΕ δεν με ειδοποίησε ή πολλά περιμένω. Πήγα στον ΟΤΕ και πήρα το Alcatel 530 μου έδωσαν μαζί ένα φίλτρο και ένα spliter που τους είχε ξεμείνει απ' οτι μου είπαν δωρεάν. Ανοίγωντας μετά την συσκευασία του Alcatel βρήκα και άλλα δυο φίλτρα το σύνολο έχω τώρα τρία φίλτρα κι ένα spliter! Μερικές φορές ο ΟΤΕ σε υποχρεώνει... Αύριο μεθαύριο πιστεύω να τα καταφέρω να κάνω την σύνδεση.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος amoust ( 3 Αύγ. 2004 , 23:04)

 

Την Κυριακή γύρισα σπίτι μετά απο τις διακοπές και βρήκα τον λογαριασμό του ΟΤΕ μαζί με τις χρεώσεις για το ADSL. Απο τον λογαριασμό φαίνεται πως με σύνδεσαν στις 17 Ιουνίου δυο μέρες αφού είχα φύγει. Κανείς βέβαια απο τον ΟΤΕ δεν με ειδοποίησε ή πολλά περιμένω. Πήγα στον ΟΤΕ και πήρα το Alcatel 530 μου έδωσαν μαζί ένα φίλτρο και ένα spliter που τους είχε ξεμείνει απ' οτι μου είπαν δωρεάν. Ανοίγωντας μετά την συσκευασία του Alcatel βρήκα και άλλα δυο φίλτρα το σύνολο έχω τώρα τρία φίλτρα κι ένα spliter! Μερικές φορές ο ΟΤΕ σε υποχρεώνει... Αύριο μεθαύριο πιστεύω να τα καταφέρω να κάνω την σύνδεση.

 

 

Ετσι κι εγω διαπιστωσα τις προαλλες απο το λογ/σμο οτι ειχα ντι ες ελ εδω και 1+ μηνα!!!!!!Αντε καλο σεταρισμα.........ΑΝ εισαι ενας θα ειναι ευκολο...... :p

:tease:
Link to comment
Share on other sites

Δεν άργησα και πολύ. Στην περίπτωσή μου πήγαν όλα ρολόι. Σήμερα το πρωί έκανα αίτηση στη Forthnet και το μεσημέρι είχα συνδεθεί. Να πώ την αλήθεια είχα φοβηθεί με αυτά που άκουγα αλλά όλα καλά.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι?

Στην περιοχη μου (Αμπελοκηποι) ο Οτε δεν εχει διαθεσιμες πορτες ουτε καλυπτεται απο την Vivodi.

Εγω τι μπορω και πρεπει να κανω????

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Ξέρει κανείς πως μπορώ να δω/βρω τη διαθεσιμότητα σε πόρτες σε κέντρο του ΟΤΕ και συγκεκριμένα για τον ΟΤΕ Νέου Κόσμου; Είναι δυνατό να πιστέψω ό,τι εδώ και 4 μήνες δεν υπάρχει διαθεσιμότητα (από αυτά που βλέπω τουλάχιστον στο site του ΟΤΕ) ενώ από τους υπαλλήλους να μου λένε ό,τι όλες οι αιτήσεις ΘΑ (αυτή είναι η λέξη κλειδί...) ικανοποιηθούν μετά τους Ολυμπιακούς Αγώνες;

I used to be arrogant, but now I am PERFECT! :D

Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησε με το 134. Επίσης κοίταξε μήπως καλύπτεσαι από τη vivodi, στο http://www.vivodi.gr . Βάλε τον αριθμό σου και αν σου βγάλει "adsl access by vivodi" καλύπτεσαι ανεξάρτητα από την κάλυψη ΟΤΕ. Τα τρία πρώτα ψηφία του αριθμού σου είναι...;
Link to comment
Share on other sites

Είναι 902.... Τα τρία ψηφία σε τι ακριβώς αποσκοπούν?

 

Επειδή δεν θέλω να βάλω και δεύτερη γραμμή μόνο για το DSL, μόνο ο ΟΤΕ με καλύπτει για ADSL over PSTN, πάνω στο ίδιο σύρμα? Ό,τι έχει να γίνει θα πρέπει να γίνει με το ήδη υπάρχον χάλκινο δισύρματο καλώδιο του ΟΤΕ που καταλήγει σπίτι...

I used to be arrogant, but now I am PERFECT! :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος PrivateerME45 ( 7 Σεπ. 2004 , 10:02)

 

Είναι 902.... Τα τρία ψηφία σε τι ακριβώς αποσκοπούν?

 

Επειδή δεν θέλω να βάλω και δεύτερη γραμμή μόνο για το DSL, μόνο ο ΟΤΕ με καλύπτει για ADSL over PSTN, πάνω στο ίδιο σύρμα? Ό,τι έχει να γίνει θα πρέπει να γίνει με το ήδη υπάρχον χάλκινο δισύρματο καλώδιο του ΟΤΕ που καταλήγει σπίτι...

 

 

Δεν είσαι υποχρεωμένος να μείνεις στον ΟΤΕ ώστε να έχεις και τηλέφωνο και ADSL στο ίδιο σύρμα.

 

Υπάρχουν μάλιστα δύο λύσεις:

 

1.Να πάρεις πακέτο ADSL-τηλεφωνίας από τη Vivodi που θα σου παρέχει και τις δύο υπηρεσίες στο ίδιο καλώδιο

 

2.Μέσω μιας υπηρεσίας που λέγεται "μεριζόμενη πρόσβαση στον τοπικό βρόγχο" μπορεί ο ΟΤΕ να σου παρέχει την τηλεφωνία και στο ίδιο καλώδιο η Vivodi να σου παρέχει το ADSL μέσω δικού της DSLAM. Αυτό που γίνεται είναι ότι στο τηλεφωνικό κέντρο γίνεται διαχωρισμός των συχνοτήτων του χάλκινου καλωδίου και έτσι μπορεί ο ΟΤΕ να αναλαμβάνει την τηλεφωνία και η Vivodi να αναλαμβάνει ανεξάρτητα το ADSL πάνω στο ίδιο καλώδιο!

 

Συνεπώς αν δεν καλύπτεσαι από τον ΟΤΕ ή γενικά θέλεις να έχεις πιο χαμηλές χρεώσεις, σκέψου και τις λύσεις που σου ανέφερα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gmmour ( 7 Σεπ. 2004 , 10:38)

 

Δεν είσαι υποχρεωμένος να μείνεις στον ΟΤΕ ώστε να έχεις και τηλέφωνο και ADSL στο ίδιο σύρμα.

 

Υπάρχουν μάλιστα δύο λύσεις:

 

1.Να πάρεις πακέτο ADSL-τηλεφωνίας από τη Vivodi που θα σου παρέχει και τις δύο υπηρεσίες στο ίδιο καλώδιο

 

2.Μέσω μιας υπηρεσίας που λέγεται "μεριζόμενη πρόσβαση στον τοπικό βρόγχο" μπορεί ο ΟΤΕ να σου παρέχει την τηλεφωνία και στο ίδιο καλώδιο η Vivodi να σου παρέχει το ADSL μέσω δικού της DSLAM. Αυτό που γίνεται είναι ότι στο τηλεφωνικό κέντρο γίνεται διαχωρισμός των συχνοτήτων του χάλκινου καλωδίου και έτσι μπορεί ο ΟΤΕ να αναλαμβάνει την τηλεφωνία και η Vivodi να αναλαμβάνει ανεξάρτητα το ADSL πάνω στο ίδιο καλώδιο!

 

Συνεπώς αν δεν καλύπτεσαι από τον ΟΤΕ ή γενικά θέλεις να έχεις πιο χαμηλές χρεώσεις, σκέψου και τις λύσεις που σου ανέφερα παραπάνω.

 

 

Φίλε gmmour, σε ευχαριστώ πολύ :)!

 

Απ' ότι καταλαβαίνω η 2η λύση πρέπει να με καλύπτει, αφού έχω ήδη PSTN από τον ΟΤΕ, έτσι δεν είναι;

 

Και για την υπηρεσία μεριζόμενης πρόσβασης στον τοπικό βρόχο με ποιόν θα πρέπει να επικοινωνήσω, με τον ΟΤΕ (το κέντρο της περιοχής μου) ή με τη VIVODI?

I used to be arrogant, but now I am PERFECT! :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν καλύπτεσαι από vivodi (δε μπορείς να βάλεις ούτε shared ούτε full llu, ούτε dsl phone). Κάλεσε τον ΟΤΕ στο 134 για να κάνεις αίτηση για ADSL γραμμή (αν υπάρχουν πόρτες) αλλιώς μπες σε λίστα αναμονής. Μετά τη σύνδεση internet μπορείς να την πάρεις από τη vivodi ή από άλλο provider.
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει ήδη αίτηση on-line (εδώ και 2 μήνες περίπου) και είμαι σε σειρά προτεραιότητας...

 

Απ' ό,τι που είπαν από τον ΟΤΕ θα ξεκινήσουν να εξυπηρετούν μετά τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Μήπως εννοούν μετά τους Παραολυμπιακούς Αγώνες? Χα χα χα!!!

 

Τελικά έχει μεγάλη πλάκα (παραφράζοντας και γνωστή τηλεοπτική διαφήμιση) να είσαι συνδρομητής του ΟΤΕ... Θα περιμένω (δε μπορώ να κάνω και τίποτα άλλο άλλωστε)...

I used to be arrogant, but now I am PERFECT! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Υπάρχει κάποιος χρήστης DSL στην περιοψή του Νέου Κόσμου, στο τηλεφωνικό κέντρο στο οποίο υπάγομαι, ο οποίος να μπορεί να μου πει αν ξέρει ποιά DSLAM έχει το κέντρο?

I used to be arrogant, but now I am PERFECT! :D

Link to comment
Share on other sites

Είναι 902... Αλλά το έχω γράψει και πιο πάνω, σε τι αποσκοπούν; Τι ακριβώς ελέγχετε και αν αυτό κάνετε με κάποιο πρόγραμμα, ποιό είναι αυτό?

I used to be arrogant, but now I am PERFECT! :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος PrivateerME45 ( 5 Οκτ. 2004 , 08:41)

 

Είναι 902... Αλλά το έχω γράψει και πιο πάνω, σε τι αποσκοπούν; Τι ακριβώς ελέγχετε και αν αυτό κάνετε με κάποιο πρόγραμμα, ποιό είναι αυτό?

 

 

Ρώτησες σε τι dslam ανήκεις αν κατάβα καλά. Υπάρχει ένα pdf που έχει τα dslam κάθε περιοχής και ποια νούμερα εξυπηρετούνται από αυτό.

Το 902 ειναι σε dslam Intracom.

Tώρα για το αν έχεις ελέυθερες πόρτες, μπάινεις στο oteshop.gr βάζεις τον αριθμό σου και σου λέει.

Link to comment
Share on other sites

Thanks Bayern7... Δυστυχώς (ακόμη) από τον ΟΤΕ μου λένε ότι δεν υπάρχουν ελεύθερες πόρτες :(. Άντε να δώ μέχρι πότε θα περιμένω...

I used to be arrogant, but now I am PERFECT! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Που μπορώ να βρω το έγγραφο που περιγράφει τους τύπους των DSLAM στα διάφορα κέντρα του ΟΤΕ?

 

Και για όσους ενδιαφέρονται, ο ΟΤΕ έχει πλέον διαθεσιμότητα σε ADSL στο κέντρο Νέου Κόσμου...

I used to be arrogant, but now I am PERFECT! :D

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω κανει αιτηση για ADSL 512 στην περιοχη μου εδω και 2 βδομαδες και τιποτα. Στην σελιδα του ΟΤΕ εβαλα τον αριθμο κια μου εμφανισε αυτο το μηνυμα :

"Στη περιοχή σας, υπάρχει εγκατεστημένη τεχνολογία ADSL αλλά προς το παρόν δεν υπάρχουν διαθέσιμες προσβάσεις (πόρτες ADSL). Εφόσον επιθυμείτε, μπορείτε να υποβάλλετε το αίτημα σας online και να είστε σε σειρά προτεραιότητας ώστε το αίτημα σας να ικανοποιηθεί όταν υπάρξει διαθεσιμότητα προσβάσεων."

 

Περιμενω και θα δω τι θα κανω, Παντως η Vivodi μεχρι και SDSL προσφερει στην περιοχη μου και συγκεκριμενα στο σπιτι μου, πληρης υποστηριξη.

 

Δεν ξερω, τι προτεινετε...?

---

Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the first one!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος flyingbullshit (24 Οκτ. 2004 , 12:25)

 

εγω εχω κανει αιτηση για ADSL 512 στην περιοχη μου εδω και 2 βδομαδες και τιποτα. Στην σελιδα του ΟΤΕ εβαλα τον αριθμο κια μου εμφανισε αυτο το μηνυμα :

"Στη περιοχή σας, υπάρχει εγκατεστημένη τεχνολογία ADSL αλλά προς το παρόν δεν υπάρχουν διαθέσιμες προσβάσεις (πόρτες ADSL). Εφόσον επιθυμείτε, μπορείτε να υποβάλλετε το αίτημα σας online και να είστε σε σειρά προτεραιότητας ώστε το αίτημα σας να ικανοποιηθεί όταν υπάρξει διαθεσιμότητα προσβάσεων."

 

Περιμενω και θα δω τι θα κανω, Παντως η Vivodi μεχρι και SDSL προσφερει στην περιοχη μου και συγκεκριμενα στο σπιτι μου, πληρης υποστηριξη.

 

Δεν ξερω, τι προτεινετε...?

 

να πας να βάλεις vivodi, έχει δεν έχει πόρτες ο ΟΤΕ :p

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος PrivateerME45 (20 Οκτ. 2004 , 11:28)

 

Που μπορώ να βρω το έγγραφο που περιγράφει τους τύπους των DSLAM στα διάφορα κέντρα του ΟΤΕ?

 

Και για όσους ενδιαφέρονται, ο ΟΤΕ έχει πλέον διαθεσιμότητα σε ADSL στο κέντρο Νέου Κόσμου...

 

Nομιζω οτι αυτο θα σε καλυψει.
http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...