Jump to content

Xiaomi Watch AMAZFIT Pace


yorgos00
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδες πως σας βολευει οταν τρεχετε να το σταματατε πιο ευκολα οταν τερματιζετε;;;

Μου ερχεται να το σπασω...

 

Δύο φορές πάτημα το κουμπί. Με το πρώτο ανάβει η οθόνη, στο δεύτερο παγώνει. Δεν είναι και ό,τι πιο ακαριαίο, αλλά προσωπικά, με τις αποστάσεις που τρέχω, δεν με πειράζει να χάσω και δύο δεύτερα. To πατάω μία φορά 2-3 μέτρα πριν τερματίσω και μόλις τερματίσω για δεύτερη, έτσι ελαχιστοποιώ το λάθος.

Υπάρχει και το auto-pause που, για όσο καιρό το χρησιμοποιούσα, θυμάμαι ότι δούλευε πολύ αποτελεσματικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 792
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά γιατί δεν μου δείχνει το Strava τα δεδομένα που έχω κάνει στην επιλογή του ρολογιού run indoor στο amazfit app τα έχει το μόνο που μου δείχνει το Strava είναι τα walk που έχω κάνει
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γιατί δεν μου δείχνει το Strava τα δεδομένα που έχω κάνει στην επιλογή του ρολογιού run indoor στο amazfit app τα έχει το μόνο που μου δείχνει το Strava είναι τα walk που έχω κάνει
τα outdoor (GPS) δείχνει (συγχρονίζει;) μονο

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια πήρα μεταχειρισμένο σήμερα το stratos δεν έκανε επαναφορά εργοστασιακων το παιδί για αν η χαθούν τα faces .. Μπορώ να συνδεθώ εγώ κάπως χωρίς επαναφορά; θα έχω θέμα αν κάνω επαναφορά;; το εκλεισα μια φορά μήπως μ βγάλει το barcode κ είδα ότι είχε αποτύπωμα πάνω σαν burn in αλλά μετά όταν το ανοίγω δεν φαίνεται κάτι..

Ελληνικά μπορώ να βάλω στο μενού ευχαριστώ προκαταβολικά

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια πήρα μεταχειρισμένο σήμερα το stratos δεν έκανε επαναφορά εργοστασιακων το παιδί για αν η χαθούν τα faces .. Μπορώ να συνδεθώ εγώ κάπως χωρίς επαναφορά; θα έχω θέμα αν κάνω επαναφορά;; το εκλεισα μια φορά μήπως μ βγάλει το barcode κ είδα ότι είχε αποτύπωμα πάνω σαν burn in αλλά μετά όταν το ανοίγω δεν φαίνεται κάτι..

Ελληνικά μπορώ να βάλω στο μενού ευχαριστώ προκαταβολικά

 

τα watchfaces είναι απλά αρχεία , ε σύνδεσέτο με υπολογιστή και κάντα ένα copy/paste να μην χαθούν

αν απλά το έκλεισες γιατί να φανεί το barcode ; πρόβλημα θα ήταν αυτό (φαντάσου να έκλεινες κινητό και μετά να έκανε setup από την αρχή)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Με ενδιαφέρει το συγκεκριμένο και πριν το αγοράσω θέλω να ρωτήσω:

1. Επειδή τρέχω καθημερινά το pace (τον ρυθμό) τον καταγράφει;

2. Υπάρχει άλλη λύση εκτός του strava για το endomondo; Να αποφύγουμε την όλη διαδικασία με το tapiriik. Δεν υπάρχει τρόπος να έχουμε εγκατεστημένο μέσα στο ρολόι το endomondo;

Link to comment
Share on other sites

Μην το πάρεις αν θες αξιόπιστη καταγραφή. Ότι ναι παλμοί, ότι να ναι θερμίδες.

 

Κοιτα garmin. Ότι πληρώνεις παίρνεις. και -

 

Είμαι κάθετος ως πρώην κάτοχος.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Μην το πάρεις αν θες αξιόπιστη καταγραφή. Ότι ναι παλμοί, ότι να ναι θερμίδες.

 

Κοιτα garmin. Ότι πληρώνεις παίρνεις. και -

 

Είμαι κάθετος ως πρώην κάτοχος.

Καλά τα λες συμφωνώ, αλλά δεν είναι εποχές φίλε μου για τόσα χρήματα. Και τα 100 ευρώ του amazfit και πάλι πολλά είναι.

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει το συγκεκριμένο και πριν το αγοράσω θέλω να ρωτήσω:

1. Επειδή τρέχω καθημερινά το pace (τον ρυθμό) τον καταγράφει;

2. Υπάρχει άλλη λύση εκτός του strava για το endomondo; Να αποφύγουμε την όλη διαδικασία με το tapiriik. Δεν υπάρχει τρόπος να έχουμε εγκατεστημένο μέσα στο ρολόι το endomondo;

Ναι, καταγράφει pace

Η διαδικασία μέσω Endomondo γίνεται αυτόματα, αν δώσεις ένα ασήμαντο ποσό (αν θυμάμαι καλά €1 τον χρόνο) στο tapiriik. Και εγώ ήμουν Endomondo, αλλά άλλαξα σε Strava γιατί σκέφτομαι το ενδεχόμενο κάποια στιγμή να πάω σε Garmin στο μέλλον. Μια φορά πλήρωσα tapiriik. και από τότε συγχρονίζει απολύτως αυτόματα. Το είχα κάνει αρχικά για να κάνω την μετάβαση από το Endomondo και τις προάλλες που μπήκα στο Endomondo για να χαζέψω, είδα ότι έχει συγχρονίσει τα πάντα, χωρίς να έχω ασχοληθεί.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, καταγράφει pace

Η διαδικασία μέσω Endomondo γίνεται αυτόματα, αν δώσεις ένα ασήμαντο ποσό (αν θυμάμαι καλά €1 τον χρόνο) στο tapiriik. Και εγώ ήμουν Endomondo, αλλά άλλαξα σε Strava γιατί σκέφτομαι το ενδεχόμενο κάποια στιγμή να πάω σε Garmin στο μέλλον. Μια φορά πλήρωσα tapiriik. και από τότε συγχρονίζει απολύτως αυτόματα. Το είχα κάνει αρχικά για να κάνω την μετάβαση από το Endomondo και τις προάλλες που μπήκα στο Endomondo για να χαζέψω, είδα ότι έχει συγχρονίσει τα πάντα, χωρίς να έχω ασχοληθεί.

Καταρχάς να αναφέρω ότι πήγα χθες και το είδα στο πλαίσιο. Δεν μου άρεσε η οθόνη στον έντονο φωτισμό. Δεν διακρίνεται τίποτα. Δεν ξέρω εάν αυτό ρυθμίζεται.

Αυτό με το tapiriik το έχω κάνει ήδη. Παλιά έτρεχα με ρολοι της garmin καθαρά sport και έψαχνα τρόπο να μεταφέρω όλο το ιστορικό στο λογαριασμό του garmin και το έκανα με το tapiriik. Απλά έχω κάποιο θέμα με το endomondo διότι εκεί περνάει διπλές καταχωρήσεις και δεν έχω βρει ακόμη τη λύση. Τεσπα άσχετα όλα αυτά αλλά μιας και αναφέρθηκε. Τώρα το strava στα smartwatch παίζει με garmin δεν κατάλαβα. Δεν ισχύει πλέον το garmin connect που υπάρχει με τα ρολογια;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικη αποψη για το pace:

1. Εχει μακραν την καλυτερη οθονη οταν τρεχω εξω ειτε σε συνθηκες με εντονο ηλιο ειτε με συννεφια.

2. Ο στιγμιαιος ρυθμος pace ανταποκρινεται με την τελευταια αναβαθμιση μια χαρα. Στις δυο προηγουμενες αναβαθμισεις ηταν για πεταμα. Ετρεχα για παραδειγμα στο 4:20 και οταν πηγαινα στο 3:50 εδειχνε 4:20. Αργουσε παρα πολυ να βρει το στιγμιαιο ρυθμο. Με την τελευταια εκδοση ειναι ενταξει.

3. Στο γηπεδο δεν μπορω ποτε να δω σωστη μετρηση στην αποσταση. Στα δυο χιλιομετρα μου βγαζει 1980 μετρα. Το garmin 235 για οποιον τρεχει στο γηπεδο ειναι ακριβεστερο.

4. Σε αγωνες εκτος γηπεδου ειναι τελειο. Ακριβως ιδια μετρηση σε αγωνα 26 χλμ και σε ορεινο μου εδειξε ακριβως ιδια αποσταση και ιδιο γενικα το pace κατα τη διαρκεια του τρεξιματος με το fenix 3 κολλητου και με το 235.

5. Ο συγχρονισμος που βλεπω για endomondo strava κλπ. δε με ενοχλει και ουτε το εψαξα γιατι η official εφαρμογη της xiaomi ειναι τελεια. Συγχρονιζει σε δευτερολεπτα το κινητο με το ρολοθ και βλεπω τα παντα. Καθε χλμ ξεχωριστα υψόμετρα μεσος ορος κλπ.

6. Η μπαταρια μετα το 26 αρι που ετρεξα απο 99/100 ειχε 81 /100. Απλα δεν υπαρχει σε μπαταρια. Παιδια το ρολοι βασικα ειναι για τρεξιμο δεν ειναι για να βλεπεις την οθονη με εντονα χρωματα το βραδυ. Οποιος το θελει για την οθονη ας περιμενει τωρα το amazfit 3 που θα ειναι κορυφη. Ειμαι χρονια μαραθωνοδρομος. Η κυρια χρηση ειναι μερα για τρεξιμο και αν τρεχεις πιο πολυ εξω και δεν σε νοιαζουν πολυ οι διαλλειματικες προπονησεις ειναι κορυφη. Αν σε ενδιαφερει να παιζεις με τα δευτερολεπτα και προπονησαι αποκλειστικα στο γηπεδο παρτε το 235. Ελπιζω να βοηθησα οσο μπορω στο προπονητικο κομματι για το ρολοι

Edited by mark1979
Link to comment
Share on other sites

Το amazfit app έχει ωραίες και αναλυτικές πληροφορίες. Απλά οι θερμίδες είναι εντελώς λάθος. Με το συγχρονισμό στο strava όμως βγάζει ρεαλιστικό νούμερο.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

@jkarabas, αυτό που λες για την οθόνη δεν ισχύει. Λόγω κατασκευής, όσο πιο φωτεινό είναι το περιβάλλον, τόσο πιο ευδιάκριτη είναι, σε μια ηλιόλουστη ημέρα οι αριθμοί φαίνονται σαν να είναι τυπωμένοι πάνω σε χαρτί!

Αντίστοιχα βέβαια πάσχει το βράδυ, όπου δεν φαίνεται τίποτα και χρειάζεται ο οπίσθιος φωτισμός, που δεν είναι και πολύ καλός.

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη είναι transflective. Όσο υπάρχει φως είναι ευδιάκριτη και always on. Η λύση αυτή είναι ιδανική αν θες αυτονομία. Αλλιώς αγοράζεις amoled που ανάβει μόνο όταν την κοιτάς και έχει μεγαλύτερη κατανάλωση ενέργειας. Προσωπικά προτιμώ της amazfit. Από ότι βλέπω και των Garmin έτσι είναι.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικη αποψη για το pace:

1. Εχει μακραν την καλυτερη οθονη οταν τρεχω εξω ειτε σε συνθηκες με εντονο ηλιο ειτε με συννεφια.

2. Ο στιγμιαιος ρυθμος pace ανταποκρινεται με την τελευταια αναβαθμιση μια χαρα. Στις δυο προηγουμενες αναβαθμισεις ηταν για πεταμα. Ετρεχα για παραδειγμα στο 4:20 και οταν πηγαινα στο 3:50 εδειχνε 4:20. Αργουσε παρα πολυ να βρει το στιγμιαιο ρυθμο. Με την τελευταια εκδοση ειναι ενταξει.

3. Στο γηπεδο δεν μπορω ποτε να δω σωστη μετρηση στην αποσταση. Στα δυο χιλιομετρα μου βγαζει 1980 μετρα. Το garmin 235 για οποιον τρεχει στο γηπεδο ειναι ακριβεστερο.

4. Σε αγωνες εκτος γηπεδου ειναι τελειο. Ακριβως ιδια μετρηση σε αγωνα 26 χλμ και σε ορεινο μου εδειξε ακριβως ιδια αποσταση και ιδιο γενικα το pace κατα τη διαρκεια του τρεξιματος με το fenix 3 κολλητου και με το 235.

5. Ο συγχρονισμος που βλεπω για endomondo strava κλπ. δε με ενοχλει και ουτε το εψαξα γιατι η official εφαρμογη της xiaomi ειναι τελεια. Συγχρονιζει σε δευτερολεπτα το κινητο με το ρολοθ και βλεπω τα παντα. Καθε χλμ ξεχωριστα υψόμετρα μεσος ορος κλπ.

6. Η μπαταρια μετα το 26 αρι που ετρεξα απο 99/100 ειχε 81 /100. Απλα δεν υπαρχει σε μπαταρια. Παιδια το ρολοι βασικα ειναι για τρεξιμο δεν ειναι για να βλεπεις την οθονη με εντονα χρωματα το βραδυ. Οποιος το θελει για την οθονη ας περιμενει τωρα το amazfit 3 που θα ειναι κορυφη. Ειμαι χρονια μαραθωνοδρομος. Η κυρια χρηση ειναι μερα για τρεξιμο και αν τρεχεις πιο πολυ εξω και δεν σε νοιαζουν πολυ οι διαλλειματικες προπονησεις ειναι κορυφη. Αν σε ενδιαφερει να παιζεις με τα δευτερολεπτα και προπονησαι αποκλειστικα στο γηπεδο παρτε το 235. Ελπιζω να βοηθησα οσο μπορω στο προπονητικο κομματι για το ρολοι

Φίλε μου σε ευχαριστώ με κάλυψες απόλυτα για το τρέξιμο εξάλλου αυτός είναι και ο λόγος που θα το αγοράσω. Για την οθόνη του με κάλυψες. Ποια είναι η εφαρμογή του στο τρέξιμο; Τρέχεις και έχεις και το κινητό μαζί σου; ή εάν δεν το έχεις αυτόματα όταν συνδεθεί με το κινητό βλέπεις τα workouts και εκεί; Τα βλέπεις και με στατιστικά; (μήνα-εβδομάδες κλπ)

 

Η οθόνη είναι transflective. Όσο υπάρχει φως είναι ευδιάκριτη και always on. Η λύση αυτή είναι ιδανική αν θες αυτονομία. Αλλιώς αγοράζεις amoled που ανάβει μόνο όταν την κοιτάς και έχει μεγαλύτερη κατανάλωση ενέργειας. Προσωπικά προτιμώ της amazfit. Από ότι βλέπω και των Garmin έτσι είναι.

Ευχαριστώ :up:

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

@jkarabas, αυτό που λες για την οθόνη δεν ισχύει. Λόγω κατασκευής, όσο πιο φωτεινό είναι το περιβάλλον, τόσο πιο ευδιάκριτη είναι, σε μια ηλιόλουστη ημέρα οι αριθμοί φαίνονται σαν να είναι τυπωμένοι πάνω σε χαρτί!

Αντίστοιχα βέβαια πάσχει το βράδυ, όπου δεν φαίνεται τίποτα και χρειάζεται ο οπίσθιος φωτισμός, που δεν είναι και πολύ καλός.

ΟΚ ίσως να ήθελε και κάποια ρύθμιση απο μέσα. Είχε αρκετό φωτισμό αλλά φαινόταν πολύ σκοτεινή. Μάλιστα όταν το ρώτησα τον υπάλληλο για αυτό η απάντησή του ήταν ότι έτσι είναι η οθόνη του. Δεν είχε αρκετή μπαταρία σε ποσοστό μήπως αυτόματα ρίχνει τον φωτισμό για αυτό το λόγο όπως στα κινητά για εξοικονόμηση ενέργειας;

Edited by jkarabas
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σε ευχαριστώ με κάλυψες απόλυτα για το τρέξιμο εξάλλου αυτός είναι και ο λόγος που θα το αγοράσω. Για την οθόνη του με κάλυψες. Ποια είναι η εφαρμογή του στο τρέξιμο; Τρέχεις και έχεις και το κινητό μαζί σου; ή εάν δεν το έχεις αυτόματα όταν συνδεθεί με το κινητό βλέπεις τα workouts και εκεί; Τα βλέπεις και με στατιστικά; (μήνα-εβδομάδες κλπ)

 

Amazfit watch η εφαρμογη.

Ποτε δεν τρεχω με κινητο.

Με το που ανοιγω το bluetooth συγχρονιζει αμεσως.

Τα βλεπεις τα παντα απο την εφαρμογη ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Amazfit watch η εφαρμογη.

Ποτε δεν τρεχω με κινητο.

Με το που ανοιγω το bluetooth συγχρονιζει αμεσως.

Τα βλεπεις τα παντα απο την εφαρμογη ευκολα.

Εννοώ η εφαρμογή για το τρέξιμο την πέρασες εσυ στο ρολόι ή την είχε μέσα ήδη εγκατεστημένη;

Το Amazfit watch είναι η εφαρμογή στο κινητό που συνεργάζεται με το ρολόι.

Με το strava τρέχεις;

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ η εφαρμογή για το τρέξιμο την πέρασες εσυ στο ρολόι ή την είχε μέσα ήδη εγκατεστημένη;

Το Amazfit watch είναι η εφαρμογή στο κινητό που συνεργάζεται με το ρολόι.

Με το strava τρέχεις;

 

να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα

 

το ρολόι , από μόνο του , έχει τα δικά του πράγματα

οι δραστηριότητες , αν έχουν gps (δηλαδώ όχι π.χ. τρέξιμο σε διάδρομο) γίνονται sync με το strava

δεν έχει καμία σχέση (άμεση) το ρολόι με την εφαρμογή strava Ούτε με καμία άλλη

η εφαρμογή στο κινητό είναι για να βλέπεις (προφανώς) καλύτερα τα δεδομένα , να έχεις Notifications κλπ , δεν χρειάζεσαι κινητό για να τρέξεις

(για την οθόνη πιστεύω σε κάλυψαν οι άλλοι :) )

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω το εξης προβλημα.Εχω το amazfit pace και ειμαι με Lineage OS 14.1 Nougat 7.1.2 και οταν με καλει καποιος στο viber και το messenger δεν ερχονται ειδοποισεις στο ρολοι.Μου ερχεται και στα δυο μολις τελειωσει η κλεισει και εμφανιστει σαν αναπαντητη στην οθονη ειδοποιησεων.Αρχικα δεν μου ερχοντουσαν ουτε για τα μηνυματα viber αλλα κατεβασα την εφαρμογη amazmod και ανοιξα καποιες απο τις επιλογες που ειχε και δουλεψε.Ενω στο amazmod εχει επιλογη να στλενει τις φωνητικες κλησεις του messenger και την εχω ενεργοποιημενη δεν ερχονται ουτε αυτες.Μπορει να με βοηθησει καποιος ?

 

Ευχαριστω προκαταβολικα !!!

Link to comment
Share on other sites

Στις εφαρμογές που λες το έχεις κάνει να ανάβει η οθόνη όταν έχουν ειδοποίηση ;

Αν ναι τότε σε συνδιασμό με την επιλογή στην εφαρμογή του amazfit "Don't push notifications when phone's screen is on" λογικό είναι.

Link to comment
Share on other sites

Στις εφαρμογές που λες το έχεις κάνει να ανάβει η οθόνη όταν έχουν ειδοποίηση ;

Αν ναι τότε σε συνδιασμό με την επιλογή στην εφαρμογή του amazfit "Don't push notifications when phone's screen is on" λογικό είναι.

Ευχαριστώ για την απάντηση.Τα έχω κλείσει όλα και δες και τις φωτογραφίες που θα ανεβάσω.Τις έχω έτσι τις ρυθμίσεις και όταν μου κάνουν κλήση στο viber ανάβει ο οθόνη και δεν με ειδοποιεί739ece26f481c39c0ceebeb43b525b33.jpgf66a1a74f40bcefc3e770e361dc4d106.jpg0a11b1a75a3c161665ae8b8a2db5c738.jpg587ad15668d3df2d0d0c4950de4cd65e.jpg

 

Στάλθηκε από το NX591J μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Hello.. Ρε παιδιά, υπάρχει κάποιο watchface που να δείχνει μέτρα και όχι βήματα;; Δε βρίσκω τίποτα...

 

https://amazfitwatchfaces.com/pace/top/

κατεβαζεις οποιο σου αρεσει,καλωδιωνεις το ρολοι στον υπολογιστη και το βαζεις στο φακελο watchfaces

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...