Jump to content

OnePlus 5


dragonmaster
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

στο άλλο νήμα δεν γράφει κανείς κι έχει μήνες (κάνα 2μήνο) να γραφτεί οτιδήποτε...

 

Εμένα με ενδιαφέρει να μαθαίνω από άτομα που γνωρίζουν ή που μοιράζονται τις εμπειρίες και τις γνώσεις όπου κι αν γίνεται αυτό...

:cool:

I want to be,

what i was,

when i wanted to be,

what i am now!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κανένα πρόβλημα να μην ξαναγράψω ποτέ ... Απλά θα σβήσω το post είναι εύκολο δεν χρειάζεται να κάνεις γκάλοπ ρωτώντας τους υπολοίπους..
Δεν το είπα για να σβήσεις το ποστ. Εξήγησα ότι δεν έγραψα για να κάνω τον έξυπνο. Όπως είπε και ο φίλος μετά θέλει. Παρέα χρηστών είμαστε. Γι αυτό και ρώτησα.

 

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γνωρίζει κανείς αν η εξαργύρωση των πόντων που έχουμε από τα κουπόνια , καλύπτει και τα μεταφορικά?

Δηλαδή αν κάποιος θελει πχ να κάνει παραγγελία 50 ευρώ και είναι 10 ευρώ τα μεταφορικά (τυχαία τα νούμερα) μπορεί να εξαργυρώσει όλο το πόσο με κουπόνια? Η μήπως τα μεταφορικά δεν συμψηφίζονται?

Link to comment
Share on other sites

Έχω τρελό θέμα με μπαταρία. Έχω κλείσει τα πάντα και πάλι ρουφάει. Ίσως φταίει το ασταθές σήμα που υπάρχει στην περιοχή; Εκατοντάδες wakelocks από Google play, maps και alarm. Εχω απενεργοποιήσει σχεδόν τα πάντα, έχω ενεργοποιήσει το aggressive doze από greenify, παλι τπτ..
Link to comment
Share on other sites

Σε ποια Ρομ είσαι φίλε εγώ με open beta 1 έχω φοβερή μπαταρία

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στην τελευταία 7.1 είμαι.

 

Πάντα ο χρόνος στο Held awake είναι μεγαλύτερος από το sot. Κάτι φταίει από τις ρυθμίσεις, αλλά δεν καταλαβαίνω τι.. Εχω απενεργοποιήσει από όλες τις εφαρμογές, ακόμα και από το play store, το background data. Και από που και ως που το Google maps ξυπνάει το κινητό, χωρις να ανοίγω το GPS;

Edited by Lux
Link to comment
Share on other sites

Στην τελευταία 7.1 είμαι.

 

Πάντα ο χρόνος στο Held awake είναι μεγαλύτερος από το sot. Κάτι φταίει από τις ρυθμίσεις, αλλά δεν καταλαβαίνω τι.. Εχω απενεργοποιήσει από όλες τις εφαρμογές, ακόμα και από το play store το background data.

 

Μήπως απενεργοποιήσεις κάτι που δεν έπρεπε;

Wake lock αυτές οι εφαρμογές έτσι κι αλλιώς εμφανίζουν

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Στην τελευταία 7.1 είμαι.

 

Πάντα ο χρόνος στο Held awake είναι μεγαλύτερος από το sot. Κάτι φταίει από τις ρυθμίσεις, αλλά δεν καταλαβαίνω τι.. Εχω απενεργοποιήσει από όλες τις εφαρμογές, ακόμα και από το play store, το background data. Και από που και ως που το Google maps ξυπνάει το κινητό, χωρις να ανοίγω το GPS;

Ανέβασε screenshot από την χρήση σου

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο νέος OnePlus launcher

 

Μου ήρθε πριν λίγο η αναβάθμιση

 

 

 

Notification count έχει?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι, όταν έβαλα την open beta έκανα clear cache και clear data από την stock recovery, δεν έχω κάνει reset system settings, έχω ένα θέμα με τα ποσοστά της μπαταρίας αν κάνω reset system settings θα έχω κάποιο πρόβλημα; μήπως χάσω το os;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι, όταν έβαλα την open beta έκανα clear cache και clear data από την stock recovery, δεν έχω κάνει reset system settings, έχω ένα θέμα με τα ποσοστά της μπαταρίας αν κάνω reset system settings θα έχω κάποιο πρόβλημα; μήπως χάσω το os;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Reset system settings είναι η επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Οπότε όχι, δεν θα χάσεις το OS. Wipe system είναι αυτό που σου διαγράφει το OS και δεν μπορεί να μπουταρει η συσκευή χωρίς αυτό.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φιλαράκι

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλώ Βάγγο! Ελπίζω να είναι έτσι σίγουρα, γιατί βάσει μετάφρασης, reset system settings, επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων σημαίνει.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω χρησιμοποιησει αυτον τον οδηγο για να κανω root την συσκευη : https://forum.xda-developers.com/oneplus-5/how-to/oneplus-5-unlock-bootloader-flash-twrp-t3624877

 

Μπορω να βαλω με καποιον τροπο τα pico gapps, χωρις να χρειαστει να κανω backup τα δεδομενα;

 

Επισης, με ποιο τροπο θα μπορεσω να παρω την νεα εκδοση; Θα χρειαστει να κρατησω backup και να την εγκαταστησω fresh;

 

Γιατι υπαρχουν ξεχωριστα custom roms και kernels; Ποια η διαφορα τους; Kernel μπορω να βαλω αυτη τη στιγμη, χωρις να κρατησω backup;

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό το αγόρασα από το eglobalcentral, έχει 8gb ram.

Θέλω να το δώσω. .. προσωπικό μύνημα..

Link to comment
Share on other sites

Εχω χρησιμοποιησει αυτον τον οδηγο για να κανω root την συσκευη : https://forum.xda-developers.com/oneplus-5/how-to/oneplus-5-unlock-bootloader-flash-twrp-t3624877

 

Μπορω να βαλω με καποιον τροπο τα pico gapps, χωρις να χρειαστει να κανω backup τα δεδομενα;

 

Επισης, με ποιο τροπο θα μπορεσω να παρω την νεα εκδοση; Θα χρειαστει να κρατησω backup και να την εγκαταστησω fresh;

 

Γιατι υπαρχουν ξεχωριστα custom roms και kernels; Ποια η διαφορα τους; Kernel μπορω να βαλω αυτη τη στιγμη, χωρις να κρατησω backup;

 

Με την Official rom δεν μπορείς να βάλεις Pico gapps (αλήθεια, τι θα τα κάνεις, τι θα προσφέρουν), αναβάθμιση μπορείς να κάνεις με full zip μέσα από twrp.

Ξεχωριστές roms και Kernels υπάρχουν για να προσφέρουν κάτι διαφορετικό από το αρχικό oxygen OS. Μπορείς να βάλεις kernel χωρίς. Backup. Η ρομ θέλει backup.

 

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρείται κατανάλωση μπαταρίας από τα play services;

Εμένα είναι στο 9%

Διάβασα κάτι αντίστοιχο εδώ στο my phone πριν λίγο

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς γιατί δεν μπορώ να εγκαταστήσω apk από οποιονδήποτε file manager,? Πατάω install και δεν πατιετε ενώ το άκυρο πατιετε.

 

Έχω το unknown sources ενεργοποιημένο. Η εφαρμογή είναι το Samsung gear που δεν είναι συμβατό με την συσκευή!! (Και σε εσάς το ίδιο είναι; )

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς γιατί δεν μπορώ να εγκαταστήσω apk από οποιονδήποτε file manager,? Πατάω install και δεν πατιετε ενώ το άκυρο πατιετε.

 

Έχω το unknown sources ενεργοποιημένο. Η εφαρμογή είναι το Samsung gear που δεν είναι συμβατό με την συσκευή!! (Και σε εσάς το ίδιο είναι; )

Υπάρχει κάποια εφαρμογή που κάνει draw over other apps όπως τα chatheads του messenger για παράδειγμα.

Κάνε ένα restart και ξαναδοκίμασε αλλιώς μπες σε safe mode για να είσαι σίγουρος.

 

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Με την Official rom δεν μπορείς να βάλεις Pico gapps (αλήθεια, τι θα τα κάνεις, τι θα προσφέρουν), αναβάθμιση μπορείς να κάνεις με full zip μέσα από twrp.

Ξεχωριστές roms και Kernels υπάρχουν για να προσφέρουν κάτι διαφορετικό από το αρχικό oxygen OS. Μπορείς να βάλεις kernel χωρίς. Backup. Η ρομ θέλει backup.

 

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

Θέλω τα Pico gapps για να έχω τα ελάχιστα services για να δω εάν συνεχιστεί η κατανάλωση της μπαταρίας. Η κατάσταση έχει φτιάξει βέβαια λίγο πλέον. Ήθελε ένα ρεσταρτ, το είχα ανοικτό 10+ ημέρες.. Αλλα και πάλι τα Google play services ξυπνάνε την συσκευή πολλές φορές, και δεν καταλαβαίνω το γιατί. Έχω απανεργοποιησει τα πάντα.

 

Το μόνο καλό είναι ότι έχω σχεδόν μηδαμινα wakelocks από Google maps, μάλλον εφταιγε το location history.

 

Το held awake τι αναλογία πρέπει να έχει σε σχέση με το sot; πχ τώρα έχω 5.30 ώρες οθόνη και 2.30 ώρες Held awake. Στο tablet η αναλογία είναι 4 προς 1, ίσως και παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για όποιον ξέρει και έχει πείρα σε τέτοια θέματα. Σκέφτομαι να αλλάξω το πίσω μέρος της συσκευής λόγω δύο πολυ μικρών σημαδιών μετά από πτώση, τον καιρό που δεν του φορούσα ακόμα θήκες και περίμενα να έρθουν.

 

Η ερώτηση μου έχει να κάνει με το τζαμακι της πίσω καμερας. Επειδή απ' ότι βλέπω έρχεται ξεχωριστό σαν ανταλλακτικό και όχι προεγκατεστημένο στο καπάκι της συσκευής, είναι εύκολο να βγει και να μπει στο καινούριο καπάκι (πίσω μέρος)? Αν το παω ας πούμε σε ειδικό κατάστημα που αναλαμβάνουν τέτοιες δουλειές, θα μπορέσει να ξεκολλήσει και να κολλήσει το τζαμακι αυτο ο υπάλληλος?

 

Ένας λόγος που δεν θέλω να πάρω και το τζαμακι ξεχωριστά, είναι γιατί δεν ξέρω αν θα είναι το ίδιο ποιοτικό με το αντίστοιχο της συσκευής που είναι sapphire glass.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...