Jump to content

OnePlus 5


dragonmaster
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για παράδειγμα κοιτάξτε τώρα. 1 ώρα και λίγα λεπτά συνεχόμενου surfing έφαγε μόνο 10%. Μόλις έμεινε Για 1 λεπτό με κλειστή οθόνη, είχε 40+ δευτερόλεπτα Held awake και 1000+ wakelocks.. Προφανώς και κάτι δεν πάει καλά.. 4680f1da23a2d8526030bc402760967e.jpg0e9f17306945cf853ac3bec10ecb2d84.jpgbcaa931e2329c14e4e9859f838b3c7e6.jpg608e0dc5df9bde778af051e25582649b.jpg

 

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

Τελευταία λύση? Ξήλωμα όλων των εφαρμογών σου και εγκατάσταση τους απο την αρχή μια μια με τις ημέρες, για να δεις ποια ή ποιες είναι οι ύποπτες.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τελευταία λύση? Ξήλωμα όλων των εφαρμογών σου και εγκατάσταση τους απο την αρχή μια μια με τις ημέρες, για να δεις ποια ή ποιες είναι οι ύποπτες.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τώρα το βράδυ έφαγε 15% μέσα σε 7 ώρες με ανοικτό το WiFi. Δεν είναι προτιμότερο να αλλάξω kernel για αρχή; Θα χάσω δεδομένα;

 

Δεν νομίζω να φταινε οι εφαρμογές, καθ ; έχω απενεργοποιήσει το background data από όλες εκτός από το viber. Κάπου αλλού είναι το θέμα. Και το προβλημα το έχουν αρκετοί χρήστες. Λύνεται με custom rom και kernel.

 

Εάν το κινητό δεν μπει σε sleep τότε κρατάει πάνω από 8 ώρες οθόνη πολύ άνετα.

 

Πάντως σχεδόν 100% φταίει ρουτερ και δεν υπάρχει λύση, εκτος ίσως αν βάλω κάποιο kernel που κάνει disable τα συγκεκριμένα wakelocks για το WiFi. Θα δοκιμάσω σήμερα το βράδυ με δεδομένα να δω τι battery drain θα υπάρξει. Και μετα με κλειστά και τα δύο.

 

http://rootzwiki.com/topic/16134-kernel-wakelock-wlan-rx-wake/

 

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

Edited by Lux
Link to comment
Share on other sites

Τώρα το βράδυ έφαγε 15% μέσα σε 7 ώρες με ανοικτό το WiFi. Δεν είναι προτιμότερο να αλλάξω kernel για αρχή; Θα χάσω δεδομένα;

 

Δεν νομίζω να φταινε οι εφαρμογές, καθ ; έχω απενεργοποιήσει το background data από όλες εκτός από το viber. Κάπου αλλού είναι το θέμα. Και το προβλημα το έχουν αρκετοί χρήστες. Λύνεται με custom rom και kernel.

 

Εάν το κινητό δεν μπει σε sleep τότε κρατάει πάνω από 8 ώρες οθόνη πολύ άνετα.

 

Πάντως σχεδόν 100% φταίει ρουτερ και δεν υπάρχει λύση, εκτος ίσως αν βάλω κάποιο kernel που κάνει disable τα συγκεκριμένα wakelocks για το WiFi. Θα δοκιμάσω σήμερα το βράδυ με δεδομένα να δω τι battery drain θα υπάρξει. Και μετα με κλειστά και τα δύο.

 

http://rootzwiki.com/topic/16134-kernel-wakelock-wlan-rx-wake/

 

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

 

Τι σχέση έχει που έκλεισες τα background data με το πόση ενέργεια καταναλώνει την νύχτα;

 

Στο διάγραμμα την νύχτα βλέπεις την συσκευή σου να ξυπνάει ή βλέπεις ένα συνεχόμενο κενό;

Κάποια εφαρμογή προκαλεί το πρόβλημα

Δεν χρειάζεται ούτε kernel ούτε τίποτα

 

Μπορεί να έχει και σχέση με το router του δικτύου σου στο σπίτι

Δοκίμασε να έχεις κλειστό το wifi για να δεις αν το βράδυ σου βγάζει κενό εκεί που λέει για την λειτουργία της συσκευής.

Μέσα στα διαγράμματα της μπαταρίας είναι αυτά

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως με την Nougat η εφαρμογή αυτή δε δουλεύει σωστά.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχει που έκλεισες τα background data με το πόση ενέργεια καταναλώνει την νύχτα;

 

Στο διάγραμμα την νύχτα βλέπεις την συσκευή σου να ξυπνάει ή βλέπεις ένα συνεχόμενο κενό;

Κάποια εφαρμογή προκαλεί το πρόβλημα

Δεν χρειάζεται ούτε kernel ούτε τίποτα

 

Μπορεί να έχει και σχέση με το router του δικτύου σου στο σπίτι

Δοκίμασε να έχεις κλειστό το wifi για να δεις αν το βράδυ σου βγάζει κενό εκεί που λέει για την λειτουργία της συσκευής.

Μέσα στα διαγράμματα της μπαταρίας είναι αυτά

Δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς φαίνεται στο διάγραμμα. Αυτό το βράδυ είχα ανοικτά τα δεδομένα, αντί για το WiFi. Ειχα 9% πτώση μπαταρίας μέσα σε 9 ώρες περίπου. Καλύτερα σε σχέση με το WiFi αλλά όχι και άριστα.

 

Τα Google play services εξακολουθούν να ξυπνάνε την συσκευή και να μου σπανε τα νεύρα. Αξίζει να τα απενεργοποιήσω τελείως; Θα υπάρχουν δυσλειτουργιες; περισσότερο με ενδιαφέρει το Google play. Μπορούν οι λειτουργίες να αντικατασταθουν με το yalp store και f Droid; 9638cec710fd9498be59621da0ded38a.jpg

 

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

8ce1d165c0109f2d4c7a162272c6e47c.jpg7a8c92eeed5192e49ddceff6e87a92f3.jpg9d336d28456f345d24c9f6d8eeee8c94.jpg

 

 

 

Τι έχω κάνει μέχρι στιγμής. Έχω απενεργοποιήσει κάποιες εφαρμογές της Google. Το background data από τις ενεργές εφαρμογές. Τα notifications από Google εφαρμογές. Το play protect και play store updates. Το doze και το advanced optimization.

 

Έχω ενεργοποιήσει aggressive doze και doze on the go από greenify. Έχω βάλει την beta έκδοση από Google play services.

 

Σκέφτομαι να απενεργοποιήσω το Google maps να δω τι θα γίνει.

 

 

01c7d10e0c0def243f9d992bdfcf4e34.jpg

 

 

Μήπως να βάλω στο off και το usage access; 04b0864deab2b5ef752070fc2b524d00.jpg

Edited by Lux
Link to comment
Share on other sites

Από την MM και μετά, καλύτερα να έχεις το wifi policy στο ποτέ παρά στο πάντα για οικονομίας μπαταρίας

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς φαίνεται στο διάγραμμα. Αυτό το βράδυ είχα ανοικτά τα δεδομένα, αντί για το WiFi. Ειχα 9% πτώση μπαταρίας μέσα σε 9 ώρες περίπου. Καλύτερα σε σχέση με το WiFi αλλά όχι και άριστα.

 

Τα Google play services εξακολουθούν να ξυπνάνε την συσκευή και να μου σπανε τα νεύρα. Αξίζει να τα απενεργοποιήσω τελείως; Θα υπάρχουν δυσλειτουργιες; περισσότερο με ενδιαφέρει το Google play. Μπορούν οι λειτουργίες να αντικατασταθουν με το yalp store και f Droid; 9638cec710fd9498be59621da0ded38a.jpg

 

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

8ce1d165c0109f2d4c7a162272c6e47c.jpg7a8c92eeed5192e49ddceff6e87a92f3.jpg9d336d28456f345d24c9f6d8eeee8c94.jpg

 

 

 

Τι έχω κάνει μέχρι στιγμής. Έχω απενεργοποιήσει κάποιες εφαρμογές της Google. Το background data από τις ενεργές εφαρμογές. Τα notifications από Google εφαρμογές. Το play protect και play store updates. Το doze και το advanced optimization.

 

Έχω ενεργοποιήσει aggressive doze και doze on the go από greenify. Έχω βάλει την beta έκδοση από Google play services.

 

Σκέφτομαι να απενεργοποιήσω το Google maps να δω τι θα γίνει.

 

 

01c7d10e0c0def243f9d992bdfcf4e34.jpg

 

 

Μήπως να βάλω στο off και το usage access; 04b0864deab2b5ef752070fc2b524d00.jpg

 

Εχεις πειράξει παρά πολλά γι αυτό δεν βρίσκεις άκρη

Θα σου πω εγώ μετά από εργοστασιακές ρυθμίσεις τι να πειράξεις

 

Εγώ όπως είναι η συσκευή πάω και κλείνω ειδοποιήσεις πχ YouTube, Twitter

Βάζω την τοποθεσια στο Εξοικονόμηση ενέργειας

Μέσα από τα δικαιώματα στην τοποθεσια αφήνω μονο καιρό και χάρτες

Απενεργοποιω εφαρμογές πχ hangouts, google search

Κλείνω ενημερώσεις από play store

Ενεργοποίησα από developer options την εξοικονόμηση

 

Εφαρμογές τύπου wakelock και greenify δεν σου χρειάζονται.

Ούτε εφαρμογές που παρακολουθούν την μπαταρία. G Sam battery και τέτοια.

Αυτά αντί να σε σώζουν ίσα ίσα κάνουν και ζημιά

 

Εφαρμογές από το παρασκήνιο δεν κλείνω ποτε.

 

Γενικά αυτά. Μην πειράζεις παραπάνω πράγματα και μην απενεργοποιεί υπηρεσίες. Μπορεί να κλείσεις κάτι που χρειάζεται το σύστημα και μετά να κανείς ζημιά αντί να δεις διαφορά προς το καλύτερο

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Εχεις πειράξει παρά πολλά γι αυτό δεν βρίσκεις άκρη

Θα σου πω εγώ μετά από εργοστασιακές ρυθμίσεις τι να πειράξεις

 

Εγώ όπως είναι η συσκευή πάω και κλείνω ειδοποιήσεις πχ YouTube, Twitter

Βάζω την τοποθεσια στο Εξοικονόμηση ενέργειας

Μέσα από τα δικαιώματα στην τοποθεσια αφήνω μονο καιρό και χάρτες

Απενεργοποιω εφαρμογές πχ hangouts, google search

Κλείνω ενημερώσεις από play store

Ενεργοποίησα από developer options την εξοικονόμηση

 

Εφαρμογές τύπου wakelock και greenify δεν σου χρειάζονται.

Ούτε εφαρμογές που παρακολουθούν την μπαταρία. G Sam battery και τέτοια.

Αυτά αντί να σε σώζουν ίσα ίσα κάνουν και ζημιά

 

Εφαρμογές από το παρασκήνιο δεν κλείνω ποτε.

 

Γενικά αυτά. Μην πειράζεις παραπάνω πράγματα και μην απενεργοποιεί υπηρεσίες. Μπορεί να κλείσεις κάτι που χρειάζεται το σύστημα και μετά να κανείς ζημιά αντί να δεις διαφορά προς το καλύτερο

Συμφωνώ! Εφαρμογές τύπου greenify κλπ χρειαζόντουσαν η και χρειάζονται σε smartphones άλλων κατασκευαστών και παλαιότερες εποχές όπου το Android γενικά ήταν για τα μπάζα και στις πρώτες του εκδόσεις. Τότε όντως έβλεπες διαφορές με τέτοιου τύπου apps.

 

Τώρα απλά με το απλό doze στα developer settings, εξοικονόμηση ενέργειας για την τοποθεσία και ίσως απενεργοποίηση των δεδομένων παρασκηνίου που δεν χρειάζονται πουθενά εκτός λιγων εξαιρέσεων, το wifi να μην σκαναρει και το play store να ενημερώνει είτε μόνο μέσω wifi είτε χωρίς αυτόματες ενημερώσεις και δε θέλει κάτι άλλο.

 

Επίσης από τα developer settings καλό είναι να ενεργοποιηθεί η εφαρμογή WLAN/ φιλτρο πολλαπλής μεταδοσης.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα πάντως το op5 ήταν το πρώτο Android κινητό το οποίο είχε εκπληκτική μπαταρία out of the box χωρίς να πειράξω τίποτα.

Στο oreo υπάρχει και η δυνατότητα να κάνεις Disable το background activity. 4071c3c80d9c5158a298aa5bd330aeb3.jpg

 

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Για μένα πάντως το op5 ήταν το πρώτο Android κινητό το οποίο είχε εκπληκτική μπαταρία out of the box χωρίς να πειράξω τίποτα.

Στο oreo υπάρχει και η δυνατότητα να κάνεις Disable το background activity. 4071c3c80d9c5158a298aa5bd330aeb3.jpg

 

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

Εγώ το μόνο πρόβλημα που είχα και έχω με την μπαταρία του, είναι ότι χάνει ένα 3% περίπου σε idle το βράδυ σε ένα 8ωρο με όλα κλειστά. Δεν ξέρω ο 835 σε άλλες συσκευές αν συμπεριφέρεται το ίδιο ή διαφορετικά, ο 821 του 3Τ όμως έχανε μόνο 1% στις ίδιες συνθήκες.

Με λίγα λόγια με όλα κλειστά το βράδυ και σε ένα διάστημα 8-10 ωρών, το 3% το θεωρώ πολύ.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Πείτε με περίεργο αλλά χαρά στο κουράγιο σας που ανοιγοκλείνετε toggles πριν και μετά τον ύπνο. Και γω έμπαινα σε airplane και ενεργοποιούσα wifi calling, αλλά έπειτα από μια βδομάδα ούτε αυτό έκανα. Θυσίαζα αυτό το 5% της μπαταρίας στο standby :)

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το μόνο πρόβλημα που είχα και έχω με την μπαταρία του, είναι ότι χάνει ένα 3% περίπου σε idle το βράδυ σε ένα 8ωρο με όλα κλειστά. Δεν ξέρω ο 835 σε άλλες συσκευές αν συμπεριφέρεται το ίδιο ή διαφορετικά, ο 821 του 3Τ όμως έχανε μόνο 1% στις ίδιες συνθήκες.

Με λίγα λόγια με όλα κλειστά το βράδυ και σε ένα διάστημα 8-10 ωρών, το 3% το θεωρώ πολύ.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εμένα χάνει 3% με όλα ανοιχτά και δύο κάρτες δικτύου, νομίζω ότι το σήμα παίζει σημαντικό ρόλο, επίσης σίγουρα η ρομ αυτή τη στιγμή δεν είναι και η καλύτερη για idle, απλά τα σπάει σε συνθήκες χρήσης οπότε δεν έχει θέμα αυτονομίας η συσκευή,με το 3T είχα και εγώ σε ορισμένες εκδόσεις beta από 0-1% το βράδυ drain ήταν φοβερό το stand by, πιστεύω όταν θα φτιάξει και στο OnePlus 5 θα γίνει φοβερή η μπαταρία.Η ρύθμιση με το wlan σε βοήθησε;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμένα χάνει 3% με όλα ανοιχτά και δύο κάρτες δικτύου, νομίζω ότι το σήμα παίζει σημαντικό ρόλο, επίσης σίγουρα η ρομ αυτή τη στιγμή δεν είναι και η καλύτερη για idle, απλά τα σπάει σε συνθήκες χρήσης οπότε δεν έχει θέμα αυτονομίας η συσκευή,με το 3T είχα και εγώ σε ορισμένες εκδόσεις beta από 0-1% το βράδυ drain ήταν φοβερό το stand by, πιστεύω όταν θα φτιάξει και στο OnePlus 5 θα γίνει φοβερή η μπαταρία.Η ρύθμιση με το wlan σε βοήθησε;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Την έχω ενεργοποιημένη αυτή την επιλογή σχεδον απο την αρχή. Οπότε δεν ξέρω αν όντως βοηθάει πολύ. Αλλά και σε idle, το ελάχιστο χρονικό διάστημα που δεν την είχα ενεργοποιήσει, δε θυμάμαι να έτρωγε παραπάνω.Την ενεργοποίησα απλά επειδή αναφέρει από κάτω πως είναι είναι κλειστό, τρώει πόρους.

 

Η 4.5.14 έχει πολύ drain στην αρχή. Φτάνει στο 84% για πλάκα με λίγη χρήση από το πρωί μέχρι την ώρα που γυρνάω σπίτι. Μετα κάπως σταθεροποιείται. Από τις 6 το πρωί μέχρι τις 17.30 το απόγευμα, με την ιδία χρήση, έφτανα σπίτι με 89% σε παλιότερες εκδόσεις.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά παίζει ρόλο και το setup του καθενός, ποιες εφαρμογές χρησιμοποιεί, πόσα accounts έχει που κάνουν sync κτλ.

Και φυσικά και το σήμα και οι ρυθμίσεις του καθενός

Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε έτσι γενικά

Link to comment
Share on other sites

Βάζω την τοποθεσια στο Εξοικονόμηση ενέργειας

Μέσα από τα δικαιώματα στην τοποθεσια αφήνω μονο καιρό και χάρτες

Τοποθεσια εννοεις το location; Παντα στο off το εχω. Το αλλο που λες με τα δικαιωματα δε καταλαβαινω που βρισκεται.. Το εχω στα αγγλικα.

 

Εβαλα το kernel απο blu spark, αλλα δε παρατηρω καποια αλλαγη, ουτε καποια επιπλεον ρυθμιση.. Δεν καταλαβαινω. :O

Link to comment
Share on other sites

3% χάνει και το s8 μου τη νύχτα σε 10ωρη περίπου αναμονή οπότε μάλλον είναι η συμπεριφορά του 835.

* 3 μήνες το έχω.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Το s8 έχει exynos κάι ισχύει και εγώ τόσο έχανα και με το απλό και με το plus

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το s8 έχει exynos κάι ισχύει και εγώ τόσο έχανα και με το απλό και με το plus

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Οπότε είναι συμπεριφορά του 835 γενικότερα. Ευχαριστώ γιατί το είχα απορία από την αρχη.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum.

Βρήκα το 5αρι μεταχειρισμένο 3 μηνών με 8 θήκες και ένα τζαμάκι στα 350€.

Το λέτε να το χτυπήσω.?

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εύκολα φοβερή τιμή, λογικά θα είναι το 6/64

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum.

Βρήκα το 5αρι μεταχειρισμένο 3 μηνών με 8 θήκες και ένα τζαμάκι στα 350€.

Το λέτε να το χτυπήσω.?

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Που το βρήκες θέλω κι άλλο.

Πάρτο χωρίς πολλά αλλιώς πες το που.

 

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum.

Βρήκα το 5αρι μεταχειρισμένο 3 μηνών με 8 θήκες και ένα τζαμάκι στα 350€.

Το λέτε να το χτυπήσω.?

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

 

Από πού είναι αγορασμένο;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...