Jump to content

OnePlus 5


dragonmaster
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δλδ? Τι σου είπαν? Να ξέρουμε και εμείς , αν αγοράστηκε από κινεζικό?

Αν είναι κινέζικο πρέπει να επιστρέψει Κίνα. Είναι δεδομένο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ότι ακόμα και δεύτερο χέρι συσκευή αν έχει το επίσημο αποδεικτικό με το order number ισχύει η εγγύηση

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φορτισα χτες με dash charge και παρακολούθησα θερμοκρασία μπαταρίας..

Η μεγαλύτερη θερμοκρασία που παρατήρησα ηταν 37.5 βαθμοί στο 70% περίπου.

Φορτισα απο 5%.

Εκπληκτικό,εδω το καλοκαίρι και σε καθημερινή χρήση σηκώνουν 40 βαθμούς μπαταρία τα τηλέφωνα, οπότε η dash charge δεν ταλαιπωρεί καθόλου τη μπαταρία!

Link to comment
Share on other sites

δεν συγκρίνεται dash charge φόρτιση με οποιαδήποτε non-dash για το Oneplus

γι'αυτό και σκεφτόμουν να πάρω έναν dash charger για το αυτοκίνητο, αλλά παραείναι ακριβός

Link to comment
Share on other sites

Την αναβάθμιση να την κάνω ? Η επηρεάζει την μπαταρία ? Τι λέτε ?
Νομίζω πως είναι καλύτερα να καθήσεις στην 12 που είσαι.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Από ποια άποψη?
Από άποψη αυτονομίας. Νομίζω την “τρώει“ πιο γρήγορα.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομίζω τα παω καλύτερα με τη 13..

Εστησα απο την αρχή με factory reset,ρουταρα και αφαίρεσα αρκετές εφαρμογές και τα πάει περίφημα.

Προχτές έβγαλα 2 μέρες 6ωρες οθόνη ανάμικτο 4G-wifi και σήμερα είμαι κάπως έτσι..

Έχω την αίσθηση οτι ήμουν χειρότερα με τη 12,οπως και με διάφορες custom που δοκίμασα.0fb6f0a3485f36db16abd1614fb1fc2e.jpg11d6ce93590ca0a01c819176bea1f7a8.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομίζω τα παω καλύτερα με τη 13..

Εστησα απο την αρχή με factory reset,ρουταρα και αφαίρεσα αρκετές εφαρμογές και τα πάει περίφημα.

Προχτές έβγαλα 2 μέρες 6ωρες οθόνη ανάμικτο 4G-wifi και σήμερα είμαι κάπως έτσι..

Έχω την αίσθηση οτι ήμουν χειρότερα με τη 12,οπως και με διάφορες custom που δοκίμασα.0fb6f0a3485f36db16abd1614fb1fc2e.jpg11d6ce93590ca0a01c819176bea1f7a8.jpg

Και γω δεν έχω βγάλει ασφαλή συμπεράσματα ακόμα. Ίσως με έχει επηρεάσει και το community που πολλοί αναφέρουν πτώση αυτονομίας στην 13. Βέβαια εκεί κάτι χαζοtroll και κάτι άσχετοι Ινδοί γράφουν κυρίως τα ίδια και τα ίδια.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Για την εκδοση 4.5.13 μιλατε;

 

Ποιες εφαρμογες να σουταρω οταν το ρουταρω;

Εγώ προσωπικά ότι έχει σχέση με google το διώχνω. Εκτός gmail, gmaps και chrome που τα χρειάζομαι. Από εκεί και πέρα θα βάλω ένα adaway να έχω την ησυχία μου και θα πειράξω μέσω root explorer τα bonding mode για το wifi. Τρεις λόγοι που κάνω root.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Οδηγίες για ροοτ? Επίσης έχω ακούσει ότι χάνεις λίγο σε κάμερα αν βάλεις άλλη ρομ ισχύει ?
Πρέπει να ξεκλειδώσεις τον bootloader, να περάσεις twrp και μετά να κάνεις root. Googlαρε how to root oneplus 5 και θα σου βγάλει αποτελέσματα. Άλλη rom δεν έχω δοκιμάσει. Πιστεύω ότι δεν αξίζει να βάλεις κάτι άλλο στο ήδη πολύ καλό OxygenOs.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό για τη κάμερα ξεπεράστηκε πλέον.Οι περισσοτερες custom έχουν ενσωματωμένη τη μαμά κάμερα πλήρως λειτουργική!

Προσωπικά αφαιρώ αυτές τις εφαρμογές

Τι ακριβώς φτιάχνει αυτο στο wifi που ανέφερες Βάϊε

Το έχω δει σε πολλες custom και δεν έδωσα σημασία.cf85d28ceb25f03cfe4fd37f8c1fb01b.jpg2ab70a3f4cae36891ec4f3639fc5b1af.jpg

Edited by Da_rudakos
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ξεκλειδώσεις τον bootloader, να περάσεις twrp και μετά να κάνεις root. Googlαρε how to root oneplus 5 και θα σου βγάλει αποτελέσματα. Άλλη rom δεν έχω δοκιμάσει. Πιστεύω ότι δεν αξίζει να βάλεις κάτι άλλο στο ήδη πολύ καλό OxygenOs.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Και μένα θα με ενδιέφερε αυτό με το WiFi που λες. Αλήθεια το Mi A1 τι λέει;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

iphone 7 iOS 12.0
Link to comment
Share on other sites

Επειδή μου βγάζει πολλούς οδηγούς και δεν θέλω να κάνω καμιά βλακεία μπορείς να μου δώσεις κάποιον συγκεκριμένο? Επίσης μετά αν θέλω να βγάλω το ροοτ πως το κάνω?
Link to comment
Share on other sites

Και μένα θα με ενδιέφερε αυτό με το WiFi που λες. Αλήθεια το Mi A1 τι λέει;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Κλασσικό Xiaomi. Καλή ποιότητα κατασκευής, κάμερα μέτρια και μόνο αν το κάνεις root σε συνδυασμό με google camera έχεις καλύτερα αποτελέσματα, πολύ δυνατό ηχείο σε σημείο που πετάγεται από τον ύπνο και καλή αυτονομία λόγω snap625 σε συνδυασμό με το stock android. Το έχω κυρίως για τις αναβαθμίσεις που προσφέρει ώστε να βλέπω τι παίζει. Κατά τη αλλά δυνατό σε γενικές γραμμές αλλά Oneplus 5 δεν είναι πουθενά.

 

Όσο για το wifi, το είχα αναφέρει και παλιότερα στο νημα του 3T σε έναν οδηγό που είχα βρει στο xda, σχετικά με την μεταφορά αρχείων από το pc στο smartphone και αντίστροφα με την εφαρμογή wifi file transfer που χρησιμοποιώ πολύ. Παρατηρούσα αργές ταχύτητες μεταφοράς στα 2,4GHz. Με το root explorer αν είσαι root, προσθέτεις μια εντολή στο channel bonding mode για τα 2,4GHz που δεν υπάρχει από μαμά και μεταφέρεις αρχεία αστραπιαία. Φυσικά αν υποστηρίζει το modem router σου και 5GHz, δε σου χρειάζεται η διαδικασία.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επειδή μου βγάζει πολλούς οδηγούς και δεν θέλω να κάνω καμιά βλακεία μπορείς να μου δώσεις κάποιον συγκεκριμένο? Επίσης μετά αν θέλω να βγάλω το ροοτ πως το κάνω?
Αυτός εδώ είναι https://forums.oneplus.net/threads/guide-oneplus-5-how-to-unlock-bootloader-flash-twrp-root-nandroid-efs-backup-and-more.548216/

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πολύ χαρούμενος με το υπερόπλο, βλέποντας και πάρα πολύ καλά αποτελέσματα με την κάμερα νιώθω ότι έκανα την καλύτερη επιλογή, φυσικά μικρή έκπληξη η καλύτερη μπαταρία σε σχέση με το πολύ καλό 3Τ

 

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κλασσικό Xiaomi. Καλή ποιότητα κατασκευής, κάμερα μέτρια και μόνο αν το κάνεις root σε συνδυασμό με google camera έχεις καλύτερα αποτελέσματα, πολύ δυνατό ηχείο σε σημείο που πετάγεται από τον ύπνο και καλή αυτονομία λόγω snap625 σε συνδυασμό με το stock android. Το έχω κυρίως για τις αναβαθμίσεις που προσφέρει ώστε να βλέπω τι παίζει. Κατά τη αλλά δυνατό σε γενικές γραμμές αλλά Oneplus 5 δεν είναι πουθενά.

 

Όσο για το wifi, το είχα αναφέρει και παλιότερα στο νημα του 3T σε έναν οδηγό που είχα βρει στο xda, σχετικά με την μεταφορά αρχείων από το pc στο smartphone και αντίστροφα με την εφαρμογή wifi file transfer που χρησιμοποιώ πολύ. Παρατηρούσα αργές ταχύτητες μεταφοράς στα 2,4GHz. Με το root explorer αν είσαι root, προσθέτεις μια εντολή στο channel bonding mode για τα 2,4GHz που δεν υπάρχει από μαμά και μεταφέρεις αρχεία αστραπιαία. Φυσικά αν υποστηρίζει το modem router σου και 5GHz, δε σου χρειάζεται η διαδικασία.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτός εδώ είναι https://forums.oneplus.net/threads/guide-oneplus-5-how-to-unlock-bootloader-flash-twrp-root-nandroid-efs-backup-and-more.548216/

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Και αν θέλω να το βγάλω μετά το ροοτ?

Link to comment
Share on other sites

Τα χρώματα της οθόνης τα αλλάζεις από τις ρυθμίσεις προβολή. DCP- 3 (δεν θυμάμαι ακριβώς τώρα το όνομα)και SRGB mode, έχουν πιο ωραία χρώματα. Φυσικά έχει και μια χειροκίνητη ρύθμιση αλλά όχι κάτι εξεσυζητημενο.

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πιο ωραια χρωματα ισως εαν βλεπεις καμια ταινια, αλλα ετσι το λευκο γινεται ακομα πιο κιτρινο..

 

Σε εσας δεν ειναι ενοχλητικο ή το συνηθισατε; Απορω γιατι ειναι τοσο δυσκολο το λευκο να ειναι πραγματικο λευκο.. Τα Samsung νομιζω τα πανε καλα σε αυτον τον τομεα.

 

Επισης επειδη δεν απαντηθηκε, ποια η διαφορα του night με το reading mode;

 

 

Το google app το σβηνω αφοβα;

Link to comment
Share on other sites

Πιο ωραια χρωματα ισως εαν βλεπεις καμια ταινια, αλλα ετσι το λευκο γινεται ακομα πιο κιτρινο..

 

Σε εσας δεν ειναι ενοχλητικο ή το συνηθισατε; Απορω γιατι ειναι τοσο δυσκολο το λευκο να ειναι πραγματικο λευκο.. Τα Samsung νομιζω τα πανε καλα σε αυτον τον τομεα.

 

Επισης επειδη δεν απαντηθηκε, ποια η διαφορα του night με το reading mode;

Στα samsung και γενικά στις περισσότερες oled οθόνες σε κινητά η ρύθμιση που προτιμάνε οι περισσότεροι μου φαίνεται ότι να'ναι

Τραγικά, υπερκορεσμένα, καμμένα χρώματα κάτι σαν το dynamic mode που βάζουν τις τηλεοράσεις στον κωτσόβολο κτλ

Στο oneplus προς το παρόν έχω επιλέξει το ενδιάμεσο mode στα χρώματα, αλλά ακόμα δεν το έχω δουλέψει ιδιαίτερα, εντός της βδομάδας θα κάνω την μετάβαση από το flex 2 (αυτό το έχω σε natural mode:P)

 

Το night mode είναι blue light filter, χαμηλώνει την θερμοκρασία της οθόνης, την κάνει πιο "κίτρινη" για να μην σε ενοχλεί το βράδυ, να κοιμηθείς άνετα:P

Το reading mode κάνει ασπρόμαυρη την οθόνη, προσπαθεί να μιμηθεί χαρτί/e-ink screen για πιο ξεκούραστο διάβασμα

Πάντως μου κάνει εντύπωση που εδώ και 2 μέρες που ρώτησες δεν έκανες ένα απλό google search για να το βρεις:P

Link to comment
Share on other sites

Και αν θέλω να το βγάλω μετά το ροοτ?
Γιατί να το βγάλεις? Δεν επηρεάζει πουθενά την συσκευή σου. Απλά μια εντολή προσθέτεις. Αν θες απλά την διαγράφεις πάλι με τον ίδιο τρόπο. Αν ρωτάς για το root, το magisk η το superuser έχουν επιλογή να γίνεις un root πάλι μέσα. Ένας άλλος τρόπος είναι να ξαναπεράσεις την rom από την αρχή χωρίς να φλασαρεις κάποια από αυτές τις εφαρμογές.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια με την διαθεσιμότητα από το site τι γινετε? Ρωτάω γιατί ενδιαφέρεται ένας φίλος να το παραγγειλει

 

Was send from ONEPLUS A3003® rooted

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...