Jump to content

Ποια είναι τα καλύτερα ακουστικά-«ψείρες»;


saroy1982
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ειναι πολυ καλα ακουστικα. ειμαι απολυτα ευχαριστημενος. ενα θεμα υπαρχει λιγο με το καλωδιο και με τα sleeves. το καλωδιο λυνεται με το shirt clip που ειναι μαζι στο πακετο. τα ακουστικα ειναι παναλαφρα και το impedance stabiliser λειτουργει ως ενα μικρο βαρυδιο αμα περπατας και γρηγορα και γιαυτο χρειαζεται το shirt clip. ειδικα αμα εχεις και λιπαρο δερμα τεινει το καλωδιο να εχει ορισμενες μικροτριβες με το δερμα αμα κουνας το κεφαλι σου δεξια, αριστερα. επειδη ειναι flat εχει μεγαλυτερη επιφανεια τριβης απο τα αλλα καλωδια. ειναι ομως ευελικτο και αρκετα tangle free.

 

περιμενω μια αναλυση πανω στα sleeves για να δω ποια κανουν δουλεια και ειναι αρκετα ανετα. τα complys ειναι μια χαρα τελεια και ανετα αλλα κλεινουν καπως τον ηχο. τα silicone δινουν τον ηχο που θα περιμενες αλλα ειναι δεν ειναι και πολυ ανετα. σου τρωνε το αυτι, τα νιωθεις λες και βαζεις μπαμπακακια στα αυτια και τετοια. αμα εχεις και ευαισθητα αυτια ειναι θεμα. ευελπιστω με την αναλυση των sleeves που θα σκασει σε λιγο καιρο να βρω ποια δινουν τον ηχο αντιστοιχα με τα silicones και να ειναι ανετα ομως.

 

ο ηχος ειναι πολυ smooth και το μπασο δεν ειναι βαρυ. για 99 ευρω που τα πηρα ειναι φανταστικα

 

και παιζουν πολυ καλα απο το smartphone μου. πολυ καλυτερα απο τα αλλα μου ακουστικα των 16 ohm. λιγοτερη ενταση θελουν για να αποδωσουν και λογω της μεγαλης ευαισθησιας τους και ετσι καταναλωνεις και λιγοτερη μπαταρια. και δεν ακουσα καθολου hiss απο το laptop.

Edited by Voltron
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά για άλλη μια φορά,

Είμαι κάτοχος των eterna rev.1 εδώ και περίπου 2 χρόνια.

Σήμερα δυστυχώς και στα καλά καθούμενα σταμάτησε να παίζει το δεξί κανάλι.

Στεναχωρήθηκα αρκετά γιατί τα είχα συνηθίσει σε καθημερινή βάση και ήμουν πολύ ευχαριστημένος απο αυτά.

Τώρα επειδή δεν γίνεται να μείνω χωρίς ακουστικά ψάχνω κάποια στο ίδιο ύφος ήχου(fun,bass) και έλεγα να κάνω ταυτόχρονα και μια μικρή αναβάθμιση αν είναι δυνατόν σε σχέση με τα eterna.

Καμμια βοήθεια παιδιά στην επιλογή?

Ξέρω οτι πολλοί εδω μέσα είναι κάτοχοι των eterna οπότε μπορούν να καταλάβουν τι ύφος ακουστικά ψάχνω.

Το budget είναι στα 100 ευρώ.

Ευχαριστώ παιδιά.

 

υγ:υπάρχει καμμιά περίπτωση να φτιάξω το κανάλι που χάλασε έτσι στα καλά καθούμενα?Το πρωί άκουγα μια χαρά.

 

Περιμένοντας τα tdk ba200 και μη έχοντας να χάσω τίποτα άνοιξα το δεξί ακουστικό των eterna έκοψα το καλώδιο 1,5 cm στην ένωση και το ξανακόλλησα με κολλητήρι. Λειτουργούν πάλι μια χαρά:)

Edited by GnG
Link to comment
Share on other sites

ε ναι τι θα ηταν? γενικα το πρωτο προβλημα ειναι οι ενωσεις στα καλωδια και να μπουκωσει με κερι το φιλτρο οποτε θελει αλλαγη. τα tdk σου δινουν μαζι ανταλλακτικα φιλτρακια γιαυτο το λογο. βεβαια η καλη καθαριοτητα βοηθαει σε αυτον τον τομεα

 

οι drivers σπανια χαλανε θα ελεγα. το θεμα ειναι αμα πιανουν τα χερια σου και να εχεις τα καταλληλα εργαλεια. βεβαια αμα ειναι εκτος εγγυησης αναγκαστικα θα κανεις κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

κοίτα προσωπικά δεν ξέρω τη παίζει με το mp4nation.άρα δεν θα σου πω μλκ απλά να το παίζω ξερωλας. ναι καλά είναι απλά το μόνο που δεν μαρεση είναι τα 100db.αν δεν θες πολύ ένταση οκ δεν έχεις πρόβλημα. εμένα με πειραζη γιατί θέλω να τριζι το κεφάλι μου.

 

 

 

τώρα πια ναι και στα 2! που λέμε και φτηνά και καλά! ψάξε καλά γιατί υπάρχουν πολλές επιλογές και θεωρώ ότι πλέον 50 είναι πολλά για ακουστικά (προσωπική γνώμη) δες αυτά, τα έχει γνωστός μου για κινητό και είναι πολύ καλά Sennheiser MM-30i .απλά ανάλογα με το κινητό θέλει ψάξιμο στα κουμπάκια on/off αν ταιριαζει με όλα τα κινητά.

Τωρα ειδα αυτο που λες για μεγαλες εντασεις.

Θα σου πω λοιπον μια ιστορια για ενα γνωστο μου,που ενω ειχε στερεοφωνικα πολυ υψηλων επιδοσεων,μα παρα πολυ υψηλων,δεν μπορουσε να τα βαλει να παιξουν κανονικα,δηλαδη δυνατα,διοτι οι δικοι του ενοχλουνταν.

Δυστυχως,αντι να φυγει,μιας και ηταν ανεξαρτητος οικονομικα,και ανυπαντρος,καθησε εκει,και εβγαζε το αχτι του,με το να ακουει με ακουστικα,πααααρα πολυ δυνατα.

Το αποτελεσμα ηταν οτι επαθε μονιμη βλαβη του λαβυρινθου,που βρισκεται μεσα στο αυτι,και ειχε μονιμο βουητο,που δεν σταματαγε ουτε οταν πηγαινε για υπνο.

Οχι και το καλυτερο σε βεβαιω.

Γι αυτο,μην ξεθαρευεις και βαζεις το ποτενσιομετρο στο τερμα,γιατι θα τραβιεσαι ασχημα.Μεχρι ψυχολογικα προβληματα αποκτουν οι ανθρωποι αυτοι,με το που βουιζουν τ αυτια τους μερα νυχτα.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους! Λοιπόν! Ψάχνω για ακουστικά ψείρες.

Είμαι ανάμεσα σε Denon AH-C360 και VSONIC GR02 R02.

Ποια η γνώμη σας; Και κάποιο άλλο αν έχετε να προτείνετε ευπρόσδεκτο.

Δεν ενδιαφέρομαι για Sony, Sennheiser. Budget 40€ και να μην έχει volume control η κάτι άλλο που να το βαραίνει.

Link to comment
Share on other sites

Τρίτη φορά που αγοράζω ακουστικά και σας συμβουλεύομαι :)

 

Ξεκίνησα με uhp306 που βγήκαν off στην διετία, συνέχισα με cx300 που σιγά σιγά τα παίζουν οπότε πάμε στο επόμενο!

 

Budget 20-30€ το πολύ και ακουώ κυρίως hiphop αλλά και οτιδήποτε άλλο με μπάσα..

 

Είμαι ανάμεσα σε sony mh1c χωρίς να ενθουσιάζομαι και στα meelec m6p που βγαίνουν και 20€ από αμερική..

 

Υπάρχει κάποιος λόγος να μην προτιμήσω τα meelec έναντι των sony? δεν με ενδιαφέρει το mic των sony και τα meelec τα έκοψα για πιο ανθεκτικά μιας και θα τα κακομεταχειρίζομαι όπως τα προηγούμενα :)

 

Ευχαριστω προκαταβολικα!

Link to comment
Share on other sites

τα sony mh1c ειναι καλυτερα. το προβλημα ειναι οτι εχουν χαμηλο impedance 15 ohm και το καλωδιο τους δεν παλευεται. αλλιως σου κανουν για τον σκοπο που τα θες. α και οτι δεν ειναι για πανω απο τα αυτια και δεν κλεινουν καλα τους εξωτερικους ηχους.

 

στο θεμα του ηχου και μονο τα sony ειναι καλυτερα.

Edited by Voltron
Link to comment
Share on other sites

Οπότε πάω προς τα sony! Ίσως πάρω και τα meelec αργότερα για χρήση εκτός σπιτιού μιας και απομονώνουν καλύτερα τον θόρυβο!

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλά τα ακουστικά που κάνουν 50-100-200 ευρώ, αλλά αν θες να πάρεις ακουστικά με 10 ευρώ γιατί καλώς ή κακώς τα ακουστικά ψείρες είναι αναλώσιμα, τι κάνεις;

 

Αγόρασα λοιπον πρόσφατα τα Sony MDR-EX10LP και είμαι ευχαριστημένος. Σε καμία περίπτωση δεν έχω μουσικό αυτί αλλά για ακουστικά τόσο φτηνά σίγουρα έχουν καλό μπάσο σε σχέση με άλλα που είναι 100% μάπα. Επίσης έχουν το αγαπημένο μου σχήμα που φράζει το αυτί και ακούς καλύτερα στο μετρό.

Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray (LegacyXperia CM11), Nokia 101 -> OnePlus X
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω απειρα ακουστικα,αλλα εκεινα που ειναι πολυ ανετα στη χρηση,αν και εχοντας 60Ωμ αντισταση αφ'ενος,και δεν ειναι ψειρες αφ'ετερου,δεν ενδεικνυνται και τοσο για κινητα,αν και τελευταια βλεπω νεαρους να φορανε μεγαλα ακουστικα,ειναι τα Koss Porta Pro.

Αλλα για γενικης χρησεως,ειναι απ αυτα που τα ακουμε για να διαλεξουμε μετα.

Το κακο μ αυτα και μενα,ειναι οτι τα καταστρεφω με κακους χειρισμους.

Τα τελευταια,τα εσπασα,οταν ακουγα σε διαδρομο γυμναστικης ,αντι να βαλω το ΒΤ.Κουνωντας τα χερια μου λοιπον,παρεσυρα το καλωδιο και πάπαλα.:(

(Πηρα καινουρια απο το eBay με 39€,μαζι με ανταπτορα για μεγαλη τρυπα,και μαλακή θηκη).

Σας τα συνιστω ανεπιφυλακτα.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Σε handsfree για nokia 700 τι προτεινετε στο

20άρικο, απο Ελλάδα αποκλειστικά;

Σε απλα ακουστικά στο 20άρικο απο Ελλάδα πάντα τι συνισταται;.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | Nokia 3210 4G (2024) | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα τα mh1c! Πολυ ανώτερα απο uhp306 και cx300ii!!

 

Πιο μπασα, πιο φωνες, ακους πιο πολλα πραματακια απο πισω και γενικα για 22€ απο αγγλία είναι απίστευτα!!

 

Ευχαριστώ για την συμβουλή!!

 

Υγ. Οταν τα βαζω στο iphone κραταω πατημενο το vol+ ή vol- αλλά πάλι δεν κανουν καμια λειτουργια.. Τι αλλο μπορω να κανω για να δουλεψουν τα κουμπια;

Link to comment
Share on other sites

Έχει βγει προσφορά για beats ακουστικά, όποιος ενδιαφέρεται εδώ :

 

http://www.goldenbrands.gr/public/campaign/beats-dre-akoustika?utm_campaign=website&utm_source=sendgrid.com&utm_medium=email

 

Ειδικά τα τελευταία 2 τα ασύρματα τα θεωρώ αρκετά καλή προσφορά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έχει βγει προσφορά για beats ακουστικά, όποιος ενδιαφέρεται εδώ :

 

http://www.goldenbrands.gr/public/campaign/beats-dre-akoustika?utm_campaign=website&utm_source=sendgrid.com&utm_medium=email

 

Ειδικά τα τελευταία 2 τα ασύρματα τα θεωρώ αρκετά καλή προσφορά.

 

Γκαντεμια... Εψαχνα για τα beats studio και τωρα ειδα την προσφορα! Δυστυχως εχει ληξει φυσικα! Απ' οτι ειδα μονο στο public τα εχουν φτηνοτερα 249Euro και ειναι και σε μωβ χρωμα :(

Quadra 660av
Link to comment
Share on other sites

Γκαντεμια... Εψαχνα για τα beats studio και τωρα ειδα την προσφορα! Δυστυχως εχει ληξει φυσικα! Απ' οτι ειδα μονο στο public τα εχουν φτηνοτερα 249Euro και ειναι και σε μωβ χρωμα :(

 

Πρέπει να ήταν μαϊμού τα συγκεκριμένα σε αυτή την προσφορά.

 

Υπήρξε ολόκληρο θέμα σε "διπλανό" φόρουμ.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ήταν μαϊμού τα συγκεκριμένα σε αυτή την προσφορά.

 

Υπήρξε ολόκληρο θέμα σε "διπλανό" φόρουμ.

 

Μπορείς να μου στείλεις σε πμ το link από το διπλανό φόρουμ? Γιατί εγώ όπως και αρκετοί γνωστοί μου ήδη έχουμε παραγγείλει (και ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα με το golden brands για να είμαι ειλικρινής).

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ήταν μαϊμού τα συγκεκριμένα σε αυτή την προσφορά.

 

Υπήρξε ολόκληρο θέμα σε "διπλανό" φόρουμ.

 

Ναι οντως για μαιμουδες πρεπει να πρόκειται, το διαπιστωσα αφ' οτου ποσταρα εδώ :)

Quadra 660av
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου στείλεις σε πμ το link από το διπλανό φόρουμ? Γιατί εγώ όπως και αρκετοί γνωστοί μου ήδη έχουμε παραγγείλει (και ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα με το golden brands για να είμαι ειλικρινής).

 

Εδώ είναι το link

 

http://www.insomnia.gr/topic/487848-ακουστικά-beats-by-dr-dre-από-goldenbrands-expired/

 

Αν και από ότι είδα έγραψες ήδη!

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπερα παιδια..Θέλω να αγορασω και εγω ακουστικα in ear με μικροφωνο για το nexus 4..Εχω τα JVC FX1X (χωρις μικροφωνο) και ειμαι υπερευχαριστημενος,οποτε θα κινηθω σε αυτη την ποιοτητα..Θα διαθεσω 15-20ευρω και μαλλον η αγορα θα γινει απο ebay ή amazon..Ψαχνω αλλα δεν εχω βρει κατι ενδιαφερον μεχρι στιγμης,εχετε να προτινεται κατι??
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπερα παιδια..Θέλω να αγορασω και εγω ακουστικα in ear με μικροφωνο για το nexus 4..Εχω τα JVC FX1X (χωρις μικροφωνο) και ειμαι υπερευχαριστημενος,οποτε θα κινηθω σε αυτη την ποιοτητα..Θα διαθεσω 15-20ευρω και μαλλον η αγορα θα γινει απο ebay ή amazon..Ψαχνω αλλα δεν εχω βρει κατι ενδιαφερον μεχρι στιγμης,εχετε να προτινεται κατι??

 

Αυτο που ψαχνεις θα με ενδιεφερε κι εμενα, εχεις βρει κατι να προτεινεις; ή καποιος άλλος φιλος;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ψαχνεις θα με ενδιεφερε κι εμενα, εχεις βρει κατι να προτεινεις; ή καποιος άλλος φιλος;

 

Έχω παραγγείλει 2 ζευγάρια..Τα nx80 και ενα άλλο της ifrogz..Δευτερά θα έχω τα nx80..θα σου πω εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

κανε μου μια χαρη και παιξε 15,16,17,18,19 Khz tones και πες μου αν τους ακους

 

με βαση το FR graph που ειδα πρεπει να κοβει τις υψηλες συχνοτητες στα 15 khz οπως το 535

 

εαν ισχυει τοτε καλυτερα να μη το προτεινεις ειδικα οταν κανει 275 ευρω

 

Εγώ πρότεινα τα se425 σύμφωνα με το τι ακούνε τα αυτάκια μου( υποκειμενικό εν μέρη),Και όχι με βάση τα γραφήματα.

Άπο την άλλη θεωρώ πιο βασικό το ότι αν είναι να ακούει κάποιος μουσική σε μορφή mp3 τότε είναι περιττό να αγοράσει καλά ακουστικά της τάξεως των 120+ ευρώ

Edited by bujinkan
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...