Jump to content

Ποια είναι τα καλύτερα ακουστικά-«ψείρες»;


saroy1982
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά πρόκειται να παραγγείλω τα Brainwavz M2 από εδώ: http://mp4nation.net/catalog/index.php?main_page=product_info&cPath=62_51&products_id=390 Ωστόσο δεν έχω ξανακάνει online αγορά από κατάστημα του εξωτερικού. Έτσι θα ήθελα να σας ρωτήσω: 1) Απο πού θα παραλάβω το προιόν; Από το ταχυδρομείο; 2) Πώς θα γνωρίζω από που πρέπει να το παραλάβω; 3) Πώς θα επιλέξω που θέλω να μεταφερθούν τα ακουστικά από τη στιγμή που όταν πατάω "checkout" το μόνο που μπορώ να επιλέξω είναι Greece και όχι ακριβώς τη περιοχή στην οποία κατοικώ....

 

Χρειάζομαι τη βοήθειά σας όσο το δυνατόν πιο γρήγορα γιατί ενδιαφέρομαι να το παραγγείλω σύντομα και δεν ξέρω πώς;

 

Ευχαριστώ

 

1-2)http://mp4nation.net/catalog/index.php?main_page=shippinginfo

Με λίγα λόγια από το ταχυδρομείο ή τις ταχυμεταφορές ελτα, θα σου έρθει ειδοποίηση όταν παραλάβουν το δέμα. Είναι συστημένο, οπότε κανονικά θα χρειαστεί να βάλεις υπογραφή για να το πάρεις (αν και καμιά φορά παραλείπεται).

3) Όταν πατάς checkout σου ζητάει πληροφορίες ότι χρειάζεται, χώρα, πόλη, διεύθυνση, τηλέφωνο κλπ. Αν έχεις κάνει register οπότε είσαι μέλος όταν κάνεις την παραγγελία τότε κατά πάσα πιθανότητα όταν έκανες register σου ρώτησαν πληροφορίες και εκεί θα στείλουν το δέμα. Δες το account management.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

1-2)http://mp4nation.net/catalog/index.php?main_page=shippinginfo

Με λίγα λόγια από το ταχυδρομείο ή τις ταχυμεταφορές ελτα, θα σου έρθει ειδοποίηση όταν παραλάβουν το δέμα. Είναι συστημένο, οπότε κανονικά θα χρειαστεί να βάλεις υπογραφή για να το πάρεις (αν και καμιά φορά παραλείπεται).

3) Όταν πατάς checkout σου ζητάει πληροφορίες ότι χρειάζεται, χώρα, πόλη, διεύθυνση, τηλέφωνο κλπ. Αν έχεις κάνει register οπότε είσαι μέλος όταν κάνεις την παραγγελία τότε κατά πάσα πιθανότητα όταν έκανες register σου ρώτησαν πληροφορίες και εκεί θα στείλουν το δέμα. Δες το account management.

 

Μπορώ όμως και χωρίς να είμαι μέλος να το παραγγείλω, απλά θα πρέπει να δώσω τις πληροφορίες, σωστά; Επίσης τί είναι το PayPal; Οι πιστωτικές κάρτες; Ευχαριστώ

:dance:
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ όμως και χωρίς να είμαι μέλος να το παραγγείλω, απλά θα πρέπει να δώσω τις πληροφορίες, σωστά; Επίσης τί είναι το PayPal; Οι πιστωτικές κάρτες; Ευχαριστώ

 

http://en.wikipedia.org/wiki/PayPal

https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=xpt/Marketing_CommandDriven/bizui/WhatIsPayPal-outside

https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=p/gen/about-outside

 

Με λίγα λόγια είναι μια υπηρεσία διαχείρισης ηλεκτρονικού χρήματος. Είναι πολύ διαδεδομένο στο διαδίκτυο και θεωρείται ασφαλές γιατί δεν χρειάζεται να δίνεις τα στοιχεία του λογαριασμού σου κάθε φορά που κάνεις μια online παραγγελία.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ βασικο, να σου το στειλουν με απλο ταχυδρομειο και οχι με κουριερ γιατι κατα 99% τα δεματα με κουριερ περνανε και χρεωνονται τελωνειο.

 

Ολα τα παραπανω ισχυουν παντα για παραγγελιες εκτος ΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

http://en.wikipedia.org/wiki/PayPal

https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=xpt/Marketing_CommandDriven/bizui/WhatIsPayPal-outside

https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=p/gen/about-outside

 

Με λίγα λόγια είναι μια υπηρεσία διαχείρισης ηλεκτρονικού χρήματος. Είναι πολύ διαδεδομένο στο διαδίκτυο και θεωρείται ασφαλές γιατί δεν χρειάζεται να δίνεις τα στοιχεία του λογαριασμού σου κάθε φορά που κάνεις μια online παραγγελία.

 

Ευχαριστώ, αλλά δεν καταλαβαίνω. Για ποιο λόγο, από τη στιγμή που έχεις πιστωτική κάρτα να χρησιμοποιείς κάποια υπηρεσία νόπως Paypal. Πολύ απλά δε μπορείς να δώσεις στην εταιρεία τον αριθμό της κάρτας σου και εκείνη να εισπράξει τα απαραίτητα χρήματα...;

 

Πολυ βασικο, να σου το στειλουν με απλο ταχυδρομειο και οχι με κουριερ γιατι κατα 99% τα δεματα με κουριερ περνανε και χρεωνονται τελωνειο.

 

Ολα τα παραπανω ισχυουν παντα για παραγγελιες εκτος ΕΕ.

 

Ευχαριστώ. Το mp4nation από πού είναι; Ξέρει κανείς;

:dance:
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, αλλά δεν καταλαβαίνω. Για ποιο λόγο, από τη στιγμή που έχεις πιστωτική κάρτα να χρησιμοποιείς κάποια υπηρεσία νόπως Paypal. Πολύ απλά δε μπορείς να δώσεις στην εταιρεία τον αριθμό της κάρτας σου και εκείνη να εισπράξει τα απαραίτητα χρήματα...;

 

 

 

Ευχαριστώ. Το mp4nation από πού είναι; Ξέρει κανείς;

 

Αντί να γράφεις κάθε φορά αριθμό λογαριασμού και λοιπά στοιχεία της κάρτας σου, τα δίνεις μια φορά μόνο στο paypal. Επίσης σε περίπτωση που γίνει ******* είσαι συνήθως ΟΚ, γιατί επεμβαίνει η paypal. Επιπλέον είναι μια διευκόλυνση, γιατί η διακρατική συνεννόηση μεταξύ 2 τραπεζών δεν είναι και ότι καλύτερο (και ούτε ότι φθηνότερο).

 

Το mp4nation στέλνει από Hong Kong.

Link to comment
Share on other sites

Αντί να γράφεις κάθε φορά αριθμό λογαριασμού και λοιπά στοιχεία της κάρτας σου, τα δίνεις μια φορά μόνο στο paypal. Επίσης σε περίπτωση που γίνει ******* είσαι συνήθως ΟΚ, γιατί επεμβαίνει η paypal. Επιπλέον είναι μια διευκόλυνση, γιατί η διακρατική συνεννόηση μεταξύ 2 τραπεζών δεν είναι και ότι καλύτερο (και ούτε ότι φθηνότερο).

 

Το mp4nation στέλνει από Hong Kong.

 

Δηλαδή μου συμβουλεύεις να χρησιμοποιήσω PayPal? Χρειάζεται να κάνω κάποιου είδους εγγραφή; Πώς; Λειτουργεί με προπληρωμένες πιστωτικές κάρτες;

:dance:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ παρέλαβα σήμερα τα eterna rev.2

Ήρθαν πολύ γρήγορα, η παραγγελία έγινε ακριβώς πριν 8 μέρες!

Ακόμα δεν έχω ακούσει τίποτα γιατί τα στρώνω με pink noise. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι έχουν απίστευτη εφαρμογή. Τα bi-flanges που έχουν πάνω μπαίνουν πολύ βαθιά και απομονώνουν πλήρως. Το κουτί είχε μέσα και 2 ζευγάρια απλά tips (όχι bi-flanges), σε δύο διαφορετικά μεγέθη.

Επίσης πάνω στο κουτί γράφει ότι το τμήμα R&D της Fischer έκανε κάποιες διορθώσεις στη rev.2, σύμφωνα με το feedback των πελατών.

Ανυπομονώ να τα συγκρίνω με τα cx550!

Link to comment
Share on other sites

Και στην περίπτωση μου έχουν παραληφθεί τα Eterna αλλα επειδή με χωρίζουν πολλά χλμ απο τον τόπο μόνιμης κατοικίας μου,αναγκαστικά θα περιμενω (σ'αναμμένα κάρβουνα).
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

πήρα τα UM3X westone,και μου φαίνονται καλύτερα από τα um3! ο ήχος είναι κρύσταλλο αν και χάνει λίγο σε μπάσο,αλλά το διορθώνω με τα σωστά settings...
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

πήρα τα UM3X westone,και μου φαίνονται καλύτερα από τα um3! ο ήχος είναι κρύσταλλο αν και χάνει λίγο σε μπάσο,αλλά το διορθώνω με τα σωστά settings...

 

Κάτσε ρε hackfree γιατί με τόσα που έχεις πάρει με μπέρδεψες. Εσύ δεν είχες τα Westone 3? Τώρα πήρες και τα UM3X?

Link to comment
Share on other sites

@hackfree ,μήπως να προσανατολιζόσουν προς κάποιο high-end της JH Audio,για πιο εξασφαλισμένη επιλογή?
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε ρε hackfree γιατί με τόσα που έχεις πάρει με μπέρδεψες. Εσύ δεν είχες τα Westone 3? Τώρα πήρες και τα UM3X?

 

ναι έχω και τα 2 τώρα....:worry:

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

πούλησα τα westone 3 και τον ενισχυτή... αλλά τα jh13 η jh16 έχουν μόνο custom tips? επειδη σε λίγες βδομαδες πάω σε συγγενείς στην Αμερική να τα πάρω από εκει;
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

πούλησα τα westone 3 και τον ενισχυτή... αλλά τα jh13 η jh16 έχουν μόνο custom tips? επειδη σε λίγες βδομαδες πάω σε συγγενείς στην Αμερική να τα πάρω από εκει;

 

Τα JH13 pro δεν έχουν tips. Είναι custom molds το ίδιο το housing.

Link to comment
Share on other sites

Τα JHAUDIO ακουστικά δεν προορίζονται για χρήσεις καθημερινές ή HiFi αλλα είναι για συνθήκες ηχογραφήσεων ελέγχου ποιότητας ήχου αποκλειστικά για μηχανικούς ήχου ... Για οποιαδήποτε άλλη χρήση είναι πεταμένα λεφτά. Νομίζω οτι οτι η κορυφή για την χρήση που κάνουμε είναι είτε τα UM3/X είτε τα SE530/5 είτε τα TrippleFi10. Εαν βέβαια όλα αυτά συνδιαστούν και με ένα καλο ενισχυτή (όπως είναι και ο Ε7- προσφατα το έβαλα και εχω μείνει κάπως απο την καθαρότητα του) νομίζω οτι το πακέτο έκλεισε εκεί. Σχετικά με τους ενισχυτές εχω ένα Ε5 και προσφατα πήρα και έναν Ε7 απλα ένα έχω να πώ αξίζει τα λεφτά του και με το παραπάνω σύντομα θα ανεβάσω review. Επειδη ο Ε7 είναι και USB DAC υποστηρίζει ASIO με οδηγούς και τα αποτελέσματα για κάποιους που θέλουν και HiFi audio με low latency απο το PC/MAC είναι η απόλυτη λύση.
N95
Link to comment
Share on other sites

Γειά και χαρά...

εγώ μέχρι σήμερα χρησιμοποιούσα τα griffin tune buds.

Μια χαρά ακουστικά με καλή απομόνωση εξωτερικών θορύβων, αλλά χαλάνε πολύ εύκολα. Κάθε τόσο, μετά από κανα τρίμηνο, δεν ακουγόταν το ένα από τα 2 ακουστικά και τα πετούσα. Αποφάσισα, αφού έχω χαλάσει περίπου 6 ζευγάρια τα τελυταία 3 χρόνια, να αλλάξω μάρκα και να πάω σε άλλο in ear. Το θέμα μου είναι να είναι τα ακουστικά τέτοια που να μην πονάνε όταν φοράω κράνος.

 

Όποια ιδέα/πρόταση δεκτή

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τα JHAUDIO ακουστικά δεν προορίζονται για χρήσεις καθημερινές ή HiFi αλλα είναι για συνθήκες ηχογραφήσεων ελέγχου ποιότητας ήχου αποκλειστικά για μηχανικούς ήχου ... Για οποιαδήποτε άλλη χρήση είναι πεταμένα λεφτά. Νομίζω οτι οτι η κορυφή για την χρήση που κάνουμε είναι είτε τα UM3/X είτε τα SE530/5 είτε τα TrippleFi10. Εαν βέβαια όλα αυτά συνδιαστούν και με ένα καλο ενισχυτή (όπως είναι και ο Ε7- προσφατα το έβαλα και εχω μείνει κάπως απο την καθαρότητα του) νομίζω οτι το πακέτο έκλεισε εκεί. Σχετικά με τους ενισχυτές εχω ένα Ε5 και προσφατα πήρα και έναν Ε7 απλα ένα έχω να πώ αξίζει τα λεφτά του και με το παραπάνω σύντομα θα ανεβάσω review. Επειδη ο Ε7 είναι και USB DAC υποστηρίζει ASIO με οδηγούς και τα αποτελέσματα για κάποιους που θέλουν και HiFi audio με low latency απο το PC/MAC είναι η απόλυτη λύση.

 

Φίλε μου με όλο το θάρρος,τα περισσότερα απο τα προιόντα που αναφέρεις ανήκουν στο λεγόμενο mid-fi .To οποίο κατα τη γνώμη μου οριοθετείται χοντρικά(πολύ χοντρικά όμως) κάπου εκεί που τελειώνουν τα TF10/SE535 κι "αρχίζουν" τα Westone 3,για να σου δώσω κάποια σημεία αναφοράς.Αν κάποιος επαγγελματίας ή απλα prosumer θελει να εξερευνήσει την hi-fi περιοχή,οι επιλογές του οφείλουν να είναι διαφορετικές(=ανώτερες),custom κι ακριβότερες.

 

Απο κει και πέρα τα TF10 για παράδειγμα είναι όντως πολύ καλό σημείο για να τελειώσει ή ν'αρχίσει,(εξαρτάται) κανείς την εξερεύνηση του στο χώρο των IEM's.

 

Όλα είναι ζήτημα επιλογών.

Edited by NTROPIC
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

μου ήρθαν σήμερα τα fisher audio eterna rev2.οι εντυπώσεις μου είναι πολύ καλές.τα ήθελα για δεύτερα ακουστικά.ο ήχος αν και δεν το έχω κάνω burn in μου φαίνεται πολυ καλός.έχει μία fun προσέγγιση.πλησιάζει αρκετά τα westone3 αν και το fit δεν είναι αυτό το custom tips.παρατήρησα ότι η διάμετρος των ακουστικών είναι η διπλάσια σχεδόν από τα westone3,(όταν λέω διάμετρος των ακουστικών εννοώ την διάμετρο της τρύπας που βγαίνει ο ήχος.)δεν ξέρω αν πέζει ρόλο αυτό,αλλά η λεπτομέρεια είναι υπεραρκετή για το κόστος των ακουστικών.επίσης απαραίτητο φτηνό σετάκι είναι ο ενισχυτής fiio e5 που για μένα ανεβάζει το μπάσο εκεί ακριβώς που θέλω.αλλά και γενικότερα όλο το φάσμα του ήχου όσον αφορά την λεπτομέρεια κ.λ.π.δεν δουλέβουν δηλαδή όσο μπορούν να αποδώσουν χωρίς έναν ενισχυτή.κρίμα να μην μπορώ να χρησιμοποιήσω τα custom tips μου σε αυτό για καλύτερο τεστ.

ένα κατά, είναι ότι δεν έχει πολλά tips το κουτί,και ακόμα δεν ξέρω και αν πουλάνε tips για τα fisher,γιατί όπως είπα η διάμετρος της τρύπας του ακουστικού,(και των tips) είναι αρκετά μεγαλύτερη από ότι είχα συνηθίσει μέχρι τώρα.μπορεί με το burn in να αποδώσει καλύτερα στο μέλλον.δεύτερο κατά,είναι ότι τα ακουστικά σκέτα χωρίς ενίσχυση ακούγονται σε full ένταση σιγανά!(για τα αυτιά μου)

Edited by hackfree
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Παιδια βοηθεια αγορασα τα akg k330 εδω και 2 βδομαδες περιπου σημερα παρατηρησα οτι το ενα ακουστικο ακουγεται πολυ σιγα ακομα και αν η ενταση ειναι στο τερμα ενω το αλλο ακουγεται εκκωφαντικα δυνατα απο το αλλο .

 

Τι γινεται μηπως χαλασε βοηθειααα

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

Πολύ απλά,πας στο κατάστημα απ'οπου τ'αγόρασες,αναπαράγεις το πρόβλημα στον τεχνικό του καταστήματος,και περιμένεις.Λογικά θα στα αντικαταστήσουν.
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Αναμεινατε για review westone3, phonak pfe, uhp306, αργησα αλλα τωρα θα μπορεσω να τα εχω και να τα δοκιμασω ολα ταυτοχρονα!

Hackfree την παρασκευη θα ανεβω! θα εισαι Βεροια, θελω να δοκιμασω τον ενισχυτη και τα um3x!!!?

Letv x800 + Neutron + Westone W30:music:
Link to comment
Share on other sites

Αναμεινατε για review westone3, phonak pfe, uhp306, αργησα αλλα τωρα θα μπορεσω να τα εχω και να τα δοκιμασω ολα ταυτοχρονα!

Hackfree την παρασκευη θα ανεβω! θα εισαι Βεροια, θελω να δοκιμασω τον ενισχυτη και τα um3x!!!?

 

ο ενισχυτής πάει το πούλησα!!!! μόνο τα um3x έχω....

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...