Jump to content

Ποια είναι τα καλύτερα ακουστικά-«ψείρες»;


saroy1982
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είμαι αρκετά συγκρατημένος. Δεν περιμένω και πάρα πολλά αλλά ό,τι έρθει θετικό θα με χαροποιήσει και μακάρι και να με εκπλήξει ει δυνατόν. Πολύ δύσκολα πάντως θα εντυπωσιαστώ γιατί έχω τα Eterna και δε νομίζω να υπάρχει κάτι καλύτερο ή εφάμιλλο με αυτά κάτω από τα 100$. Ίσως μόνο τα Hifiman RE-O κι αυτά με μία τελείως διαφορετική προσέγγιση και απαιτήσεις.

 

Μου αρκεί λοιπόν να είναι αξιοπρεπή και καθώς φαίνεται είναι. Το θέμα είναι οι φωνές για τη μέτρια ποιότητα κατασκευής τους και αυτό που λέει ο φίλος παραπάνω για τη μη αποστολή του 'δώρου ζευγαριού' είναι αρκετά για να με διατηρήσουν επιφυλακτικό μέχρι τελικώς να τα παραλάβω...

 

Ίδωμεν.

 

Πρωτον για το προβλημα που ειχες με τα triple μπορεις να βρεις καποιον που να εχει πιστολι θερμοκολας να σου βαλει εκει μεσα λιγο και μετα δεν θα εχεις κανενα προβλημα...θα δεσει μια για παντα.

Δευτερον επειδη σε βλεπω ψαγμενο ειχα παρει περυσι τα shure se 215 επειδη ελεγαν πολλοι οτι ειχαν καλα μπασα και γενικα στα λεφτα που εψαχνα δεν μπορουσα να βρω κατι αναλογο για αμεση αγορα (οχι e-bay). Εγω ικανοποιημενος ειμαι αλλα επειδη δεν ειμαι και πολυ γνωστης του ηχου πιστευεις οτι ηταν καλη επιλογη;

http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είμαι αρκετά συγκρατημένος. Δεν περιμένω και πάρα πολλά αλλά ό,τι έρθει θετικό θα με χαροποιήσει και μακάρι και να με εκπλήξει ει δυνατόν. Πολύ δύσκολα πάντως θα εντυπωσιαστώ γιατί έχω τα Eterna και δε νομίζω να υπάρχει κάτι καλύτερο ή εφάμιλλο με αυτά κάτω από τα 100$. Ίσως μόνο τα Hifiman RE-O κι αυτά με μία τελείως διαφορετική προσέγγιση και απαιτήσεις.

 

Μου αρκεί λοιπόν να είναι αξιοπρεπή και καθώς φαίνεται είναι. Το θέμα είναι οι φωνές για τη μέτρια ποιότητα κατασκευής τους και αυτό που λέει ο φίλος παραπάνω για τη μη αποστολή του 'δώρου ζευγαριού' είναι αρκετά για να με διατηρήσουν επιφυλακτικό μέχρι τελικώς να τα παραλάβω...

 

Ίδωμεν.

Γιατι δεν επαιρνες τα DBA-02 μια και καλη;http://gd-audiobase.com/index.php

Εγω,ειχα τα Ετερνα και τα χαρισα,για να αγορασω τα παρα πανω.160 Δολλαρια,πρωτο πραμα.Διαβασα,οτι βγαζει καποια δευτερη παραλαγη τωρα.Γραψε στον Ρωσο που σου εβαλα το λινκ,να σου πει.

Για πολυ μπασο,εχω τα Westone UM3X,με ειδικα,(κατα παραγγελια), σιλικονουχα παρεμβυσματα,που κλεινουν εντελως το αυτι,και τοτε μονον μπορει να εχεις αληθινο μπασο.Αλλοιως,δε γινεται.Aυτα ομως,πανε αλλου απο τιμη.

Εdit. Και οπως βλεπεις κατω,εχω παρει απο την Κινα,και ενα ζευγαρι Yuin ,που δεν ειναι απ αυτα που χωνονται εντελως στο αυτι,γι αυτο τα εχω για κοινη χρηση,και που ειναι πολυ καλα.Δολλλαρια 100.Μειονεκτημα,οτι εχουν μεγαλη εσωτερικη αντισταση 150Ωμ,που ισως να δυσκολεψει το ακουσμα απο καποιες συσκευες.

Edited by Theodore41

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

http://www.meelec.com/MEElectronics_M31P_In_Ear_Headphone_w_Mic_p/ep-m31p-bk.htm

 

με κουπόνι PHONE_M31 μισή τιμή, μέχρι 23 Ιανουαρίου.

Link to comment
Share on other sites

Λιγο off topic αλλά κυκλοφόρησε ακόμα ενα high end player απο την ibasso το dx100:

http://www.ibasso.com/en/products/show.asp?ID=78

Aπο τα δυνατα του στοιχεια ειναι η υποστηριξη 24Bit/192kHz και εξοδων που λειπουν απο αρκετα High end players, για να δουμε πως θα τα παει εναντια στο colorfly και Hm-801.

 

Επιση εκανε την εμφανιση του ενα custom made player που ο κατασκευαστης του υποστηριζει οτι η ποιοτητα ηχου που εχει δεν συγκρινεται με οτιδηποτε αλλο στην αγορα και ειναι αλλη κλαση.

http://www.tera-player.com/

Mαλιστα ενας Ελληνας αγόρασε το #1 κομματι που κυκλοφόρησε. Να μπορουσε να μας γράψει εντυπώσεις :grin:

Letv x800 + Neutron + Westone W30:music:
Link to comment
Share on other sites

Λιγο off topic αλλά κυκλοφόρησε ακόμα ενα high end player απο την ibasso το dx100:

http://www.ibasso.com/en/products/show.asp?ID=78

Aπο τα δυνατα του στοιχεια ειναι η υποστηριξη 24Bit/192kHz και εξοδων που λειπουν απο αρκετα High end players, για να δουμε πως θα τα παει εναντια στο colorfly και Hm-801.

 

Επιση εκανε την εμφανιση του ενα custom made player που ο κατασκευαστης του υποστηριζει οτι η ποιοτητα ηχου που εχει δεν συγκρινεται με οτιδηποτε αλλο στην αγορα και ειναι αλλη κλαση.

http://www.tera-player.com/

Mαλιστα ενας Ελληνας αγόρασε το #1 κομματι που κυκλοφόρησε. Να μπορουσε να μας γράψει εντυπώσεις :grin:

Ωχ,φωτιες που μ' άναψέεες...

Θα παω κατ'ευθειαν στο Head-Fi.org ,δια τα... περαιτερω.

Edit. Πηγα και διαβασα αρκετα,αλλα αμεσως βγαινει ενα μεγαλο μειονεκτημα,που δεν εχει να κανει με την ποιοτητα,αλλα με τη δυνατοτητα να παιζει FLAC αρχεια,που ειναι απαραιτητα για μια φορητη συσκευη.

Για καθε νεωτερο,θα γραψω παλι.

Edit #2.

Ο περι ου ο λογος,ειναι Κυπριος,και εγραψε καποιες λιγες εντυπωσεις στο ιδιο σαιτ που σου εβαλα, Head-Fi.org.Σ'αυτο το σαιτ,γραφουν οι πορωμενοι με τα ακουστικα,και γινεται το ελα να δεις.

Αμα βρω τη γνωμη του,θα στη γραψω.

Edit #3.

Τον βρηκα τον Κυπριο.Σου βαζω ενα λινκ να διαβασεις.

http://www.head-fi.org/t/586056/altmann-tera-player-anyone/135

Edited by Theodore41

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Ναι γνωρίζω το headfi από κει έχω πωρωθεί με τα ακουστικά και αγόρασα τα westone. Αυτό που ζητάω από ένα player είναι να είναι μικρο, και να μην χρειάζεται ενισχυτές κλπ. Θέλω λιτά πράγματα...

Μου φάνηκε ενδιαφέρον το antmann αλλά η τιμή του είναι απαγορευτική. Τεσπα το galaxy s έχει ικανοποιητικό ήχο ειδικά με το voodoo control plus και αυτό μου αρκεί μιας και παρήγγειλα μια micro sd 64gb για flac.

Πιο πολύ σκεφτόμουνα για το Teclast t51 καθώς έχει εξαιρετικό ήχο (2 wolfson dac με το καθένα να αναλαμβάνει το κάθε κανάλι L,R stereo) με τιμή γύρω στα 110€ και έχει καλή συνέργεια με τα westone 3. Αλλά βρήκα σε προσφορά το galaxy s 200€ και το τσίμπησα καθώς το iphone2g μου τα έφτυσε.

Δηλαδή προτιμώ όσο το δυνατόν να περιοριστώ σε μια συσκευή.

Edited by Godfavor777
Letv x800 + Neutron + Westone W30:music:
Link to comment
Share on other sites

Ναι γνωρίζω το headfi από κει έχω πωρωθεί με τα ακουστικά και αγόρασα τα westone. Αυτό που ζητάω από ένα player είναι να είναι μικρο, και να μην χρειάζεται ενισχυτές κλπ. Θέλω λιτά πράγματα...

Μου φάνηκε ενδιαφέρον το antmann αλλά η τιμή του είναι απαγορευτική. Τεσπα το galaxy s έχει ικανοποιητικό ήχο ειδικά με το voodoo control plus και αυτό μου αρκεί μιας και παρήγγειλα μια micro sd 64gb για flac.

Πιο πολύ σκεφτόμουνα για το Teclast t51 καθώς έχει εξαιρετικό ήχο (2 wolfson dac με το καθένα να αναλαμβάνει το κάθε κανάλι L,R stereo) με τιμή γύρω στα 110€ και έχει καλή συνέργεια με τα westone 3. Αλλά βρήκα σε προσφορά το galaxy s 200€ και το τσίμπησα καθώς το iphone2g μου τα έφτυσε.

Δηλαδή προτιμώ όσο το δυνατόν να περιοριστώ σε μια συσκευή.

Χαιρομαι που βλεπω κι αλλον....ομοιοπαθη.Οπως βλεπεις,εχω απο ακουστικα,ενα ζευγαρι κινεζικα των $ 100.00,με μονα drivers,ενα Ρωσικα,των $160.00,με διπλά,και ενα Αμερικανικο των $500.00,με τριπλά,(μαζι με τις κατασκευες απο σιλικονη,που εφαρμοζουν ανατομικα στ'αυτια,για να βγαινει το μπασο).

Απο φορητο player,εχω το κινητο μου,ενα W995,και ενα Hifiman HM-801,που παιρνει καρτες,και του βαζω FLAC αρχεια, κυριως 24/96,που εχουν φοβερη ποιοτητα.

Εγω εχω τα UM3X,αλλα νομιζω οτι και τα UM3,παιρνουν τα σιλικονουχα παρεμβυσματα,που απομονωνουν εντελως τα αυτια απο τον εξω κοσμο,και δημιουργουν ΤΟ μπασο.

Αν παιρνουν και τα δικα σου,και αποφασισεις να φτιαξεις κι εσυ τετοια,γραψε μου,και θα σε παραπεμψω οπου πρεπει,τοσο εδω,οσο και στο Βελγιο,για να τα φτιαξεις.(Εδω θα σου παρουν μετρα,φτιαχνοντας σου τα καλουπια,και μετά,θα τα στειλεις στο Βελγιο,να σου φτιαξουν τα κανονικα παρεμβυσματα).

Περιττο να σου πω,οτι ετσι και ακουσεις τα UM3 με τα βυσματα,θα παθεις πλακα με αυτο που θα ακουσεις.Καμια σχεση.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Χαχα εγώ έχω τα westone 3, και έχω ακούσει τα phonak audeo επίσης πολύ καλά. Είχα κάνει μια απόπειρα για συλικονούχα eartips από γνωστό μου ωτορινολαρυγγολόγο, αλλά δεν τα έφτιαξε όπως ήθελα καθώς τα ακουστικά βαρηκοϊιας έχουν διαφορετική κατασκευή και πειραματιζόμασταν. Με τα από πολλές απόπειρες δεν έφτασα στο επιθυμητό αποτέλεσμα. Βρήκα πάντως τα Shure black foam tips PA910M και έχουν καταπληκτικό ήχο με σωστό μπάσο πολύ πιο καλής κατασκευής από αυτά που σου δίνει η westone. Αν αποφασίσω για custom θα σε ενημερώσω:). Πόσο σου κόστισαν τα παρεμβύσματα?
Letv x800 + Neutron + Westone W30:music:
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ενα προβληματακι !

 

ειχα ενα ζευγαρι ακουστικα V-MODA VIBE DUO αλλα μια φορα μου πεσαν καταλαθος κι ανοιξε το καπακι του μικροφωνου. δεν το εδωσα σημασια και με τη χρηση μετα απο ενα μηνα δεν ακουγεται ο ηχος απο τα ακουστικα! κατι πρεπει να κοπηκε (καποιο καλωδιακι) στη περιοχη του μικροφωνου μεσα.

 

ξερετε αν μπορει να φτιαχτει? σε μαγαζια που ρωτησα δε μπορουν κανουν κατι λενε..

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ενα προβληματακι !

 

ειχα ενα ζευγαρι ακουστικα V-MODA VIBE DUO αλλα μια φορα μου πεσαν καταλαθος κι ανοιξε το καπακι του μικροφωνου. δεν το εδωσα σημασια και με τη χρηση μετα απο ενα μηνα δεν ακουγεται ο ηχος απο τα ακουστικα! κατι πρεπει να κοπηκε (καποιο καλωδιακι) στη περιοχη του μικροφωνου μεσα.

 

ξερετε αν μπορει να φτιαχτει? σε μαγαζια που ρωτησα δε μπορουν κανουν κατι λενε..

 

μπορει κάποιος με εμπειρια στην συγκολληση να στα φτιάξει αλλα η περιοχη του μικροφώνου ειναι περιεργη και τα καλώδια ακουστικών με μικροφωνο εχουν παραπάνω συρματα μέσα στο καλωδιο..

Η γνώμη μου ειναι οτι δεν αξιζει και καλυτερα να αγορασεις αλλα αν το σηκώνει η τσέπη σου. Εξαλλου ο τεχνικος θα σε χρεωσει για τον κοπο του και θα θέλει τουλαχιστον 15 λεπτά να τα φτιαξει.. Αν τα καταφερει..

Και τα vmoda vibe δεν ειναι και ακουστικά τρομερά οπως και ναχει. :)

Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

ενταξει αλλα δε βρισκω κανεναν με εμπειρια στη συγκοληση ! εχετε κανεναν να μου προτεινετε ?

 

80 ευρω ειχα σκασει θυμαμαι.. δεν ειναι καλα?? το μικροφωνο δε με νοιαζει τουλαχιστον να ακουω μουσικουλα..

Link to comment
Share on other sites

ενταξει αλλα δε βρισκω κανεναν με εμπειρια στη συγκοληση ! εχετε κανεναν να μου προτεινετε ?

 

80 ευρω ειχα σκασει θυμαμαι.. δεν ειναι καλα?? το μικροφωνο δε με νοιαζει τουλαχιστον να ακουω μουσικουλα..

 

μεχρι ποσα εισαι διατεθειμενος να πληρωσεις για να στα φτιάξουν>?

Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδια! Λεω σαν παιδι και εγω να αλλαξω τα ακουστικα που εχω. Μετα απο τοσες ωρες μουσικη εχουν αρχισει να τα παιζουν. Ψαχνουμε λοιπον για κατι οικονομικο, ας πουμε μεχρι τα 40 ευρω που να εχουν καλη αποδοση του μπασου φυσικα μιας και κυριως γι αυτο θελω τετοια ακουστικα αλλα και γενικα ολων των κομματιων σε οποιαδηποτε ενταση και να παιζουν. Τι εχετε να προτεινετε;;
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα ηθελα τη βοηθεια σας!

 

 

εχω το Νοκια Ν9 και δεν με βολεψαν καθολου τα ακουστικα του (αυτα με τη σιλικονη που μπαινει στο τυμπανο και ποναει το αυτι:lol:)

ακομα και κατι αρχαια ψειρακια sony (7ευρω) που εχω, παιζουν καλυτερα και ειναι πιο ανετα.

Ποια η προταση σας, ως 30 ευρω περιπου, για ψειρακια, κατα προτιμηση να μην μπαινουν μεσα στο αυτι, και να εχουν καθαρο ηχο για ποπ-εντεχνη μουσικη?

 

τι λετε γιαυτα?

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.500753

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.504507

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.500691

 

ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδια! Λεω σαν παιδι και εγω να αλλαξω τα ακουστικα που εχω. Μετα απο τοσες ωρες μουσικη εχουν αρχισει να τα παιζουν. Ψαχνουμε λοιπον για κατι οικονομικο, ας πουμε μεχρι τα 40 ευρω που να εχουν καλη αποδοση του μπασου φυσικα μιας και κυριως γι αυτο θελω τετοια ακουστικα αλλα και γενικα ολων των κομματιων σε οποιαδηποτε ενταση και να παιζουν. Τι εχετε να προτεινετε;;

 

Προτεινω τα vsonic gr06 που κάνουν 38 ευρω στο ebay με αποστολή.

 

ε νομιζω μεχρι 20-25 ευρω ! εχεις τιποτα υποψη σου?

 

Δεν ξερω που θα βρεις για επισκευη απλά ρώτησα για να δώ.. γενικά δεν πιστευω οτι αξιζουν τοσα λεφτά για να τα φτιάξεις.

Παιδια θα ηθελα τη βοηθεια σας!

 

εχω το Νοκια Ν9 και δεν με βολεψαν καθολου τα ακουστικα του (αυτα με τη σιλικονη που μπαινει στο τυμπανο και ποναει το αυτι:lol:)

ακομα και κατι αρχαια ψειρακια sony (7ευρω) που εχω, παιζουν καλυτερα και ειναι πιο ανετα.

Ποια η προταση σας, ως 30 ευρω περιπου, για ψειρακια, κατα προτιμηση να μην μπαινουν μεσα στο αυτι, και να εχουν καθαρο ηχο για ποπ-εντεχνη μουσικη?

 

ευχαριστώ!!!

 

ετσι οπως σε ακούω νομιζω τα soundmagic e30 θα σε αφήσουν απολυτα ικανοποιημένο απο πλευράς ανεσης και καθαροτητας ήχου.

Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

φιλε Angelodion ευχαριστω για την απαντηση.

 

ψαχνω για τα soundmagic αλλα μαλλον δεν υπαρχουν ελλαδα.

 

προτεινει κανεις κατι απο την εγχωρια αγορα?

Αν παλι τα soundmagic ειναι με διαφορα το καλυτερο σε αυτη την τιμη το παραγγελνω κι απο εξω

 

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Προτεινω τα vsonic gr06 που κάνουν 38 ευρω στο ebay με αποστολή.

 

Μαλιστα! Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση φιλε μου!:)

Link to comment
Share on other sites

σας χαιρετω παιδες

δεν ξερω αν ποσταρω 10% στο σωστο θεμα

 

θα ηθελα να μου προτεινετε ακουστικα-handsfree γυρω στο 30αρι

εχω βαρεθει καθε 6μηνο να αγοραζω ακουστικα, τα οποια τα χρησιμοποιω κυριως για μουσικη και μετα απο λιγο καιρο μολις μπαινουν τα μπασα αρχιζει και ψιλοτριζει το ακουστικο...

αυτο που θελω κυριως ειναι να μην τριζουν τα ακουστικα που θα παρω μετα τους 5-6 μηνες και φυσικα να υπαρχει σχετικα καλη ποιοτητα ηχου κυριως για τη μουσικη οπως ξανα ειπα και αμα ειχαν και κουμπι για επομενο τραγουδι κτλ θα ηταν ΤΕΛΕΙΑ

δεν εχω θεμα με το μαγαζι αγορας, ειτε ελληνικο ειτε ξενο ιντερνετικο μαγαζι

δεν ξερω επισης να στα 30ε θα βρουμε κατι η αν ειναι δυνατον να μην χαλανε τα ακουστικα τοσο συντομα...

 

ευχαριστω εκ των πρωτερων :)

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

φιλε Angelodion ευχαριστω για την απαντηση.

ψαχνω για τα soundmagic αλλα μαλλον δεν υπαρχουν ελλαδα.

 

προτεινει κανεις κατι απο την εγχωρια αγορα

Αν παλι τα soundmagic ειναι με διαφορα το καλυτερο σε αυτη την τιμη το παραγγελνω κι απο εξω

ευχαριστω

 

για αυτα τι λετε? http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.504498

διαβασα καλες κριτικες.

με ενδιαφερει ο καθαρος ηχος με καλα πριμα.

Link to comment
Share on other sites

σας χαιρετω παιδες

δεν ξερω αν ποσταρω 10% στο σωστο θεμα

 

θα ηθελα να μου προτεινετε ακουστικα-handsfree γυρω στο 30αρι

εχω βαρεθει καθε 6μηνο να αγοραζω ακουστικα, τα οποια τα χρησιμοποιω κυριως για μουσικη και μετα απο λιγο καιρο μολις μπαινουν τα μπασα αρχιζει και ψιλοτριζει το ακουστικο...

αυτο που θελω κυριως ειναι να μην τριζουν τα ακουστικα που θα παρω μετα τους 5-6 μηνες και φυσικα να υπαρχει σχετικα καλη ποιοτητα ηχου κυριως για τη μουσικη οπως ξανα ειπα και αμα ειχαν και κουμπι για επομενο τραγουδι κτλ θα ηταν ΤΕΛΕΙΑ

δεν εχω θεμα με το μαγαζι αγορας, ειτε ελληνικο ειτε ξενο ιντερνετικο μαγαζι

δεν ξερω επισης να στα 30ε θα βρουμε κατι η αν ειναι δυνατον να μην χαλανε τα ακουστικα τοσο συντομα...

 

ευχαριστω εκ των πρωτερων :)

 

Προτεινω αυτά εδώ.. Η πιο φθηνή τιμη που βρηκα ειναι απτο ebay απευθειας απτον κατασκευαστή (meelec). Αυτή η εταιρια ειναι απο της καλύτερες που εχω δει ποτέ μου σε εγγύηση. Οσες φορες και να χαλάσουν θα στα αλλάζουν δωρεάν.. (οχι πως στα συστήνω με αυτην την προοπτική) Γενικά με μικροφωνο ειναι λιγο περιορισμένη η αγορά αλλά αυτά νομίζω οτι θα σταθούν επάξια στο καθήκον. Ειδικά αν τα χρησιμοποιάς και για άθληση

 

Μαλιστα! Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση φιλε μου!:)

 

Αν αποφασισεις να τα πάρεις, στειλε εντυπώσεις! μάλλον θα τα αγοράσω και γω.. Εχουν γίνει διασημα τελευταία και ο ηχος τους νομίζω θα σου ταιριαξει.

 

για αυτα τι λετε? http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.504498

διαβασα καλες κριτικες.

με ενδιαφερει ο καθαρος ηχος με καλα πριμα.

 

Το θεμα με αυτά που προτεινεις ειναι οτι τα κατατάσσω στα mass market electronics. Σε αυτές τις τιμές κυριαρχουν μάρκες οπως η philips,sony, denon, sennheiser κτλ. Ειμαι σχεδών σιγουρος οτι θα μεινεις ικανοποιημένος σε γενικό βαθμό.

Απτην άλλη ομως υπάρχουν μικρές εταιρίες οπως.. η brainwavz, meelectronics, vsonic (κατασκευαστής OEM πολλων μεγάλων εταιριών) κτλ η οποιες προσφέρουν καλύτερη ποιοτητα με στοχο να αποκτήσουν διαδικτυακή φήμη. Ολες οι πωλησεις τους ειναι κυρίως με μαρκετινγ απτο διαδικτυο..

Αυτές οι εταιρίες θα δεις οτι έχουν βγάλει μοντέλα που παρολο που ειναι αγνωστές στο πολύ κοινό ξεπουλάνε τα ακουστικά τους στο amazon για παράδειγμα.. soundmagic pl30, e10, meelectronics, m6,m9,m11 brainwavz M1, M2 κτλ επιδή η φήμη τους εξαπλώνεται.

Το μονο μειονεκτημα ειναι οτι μερικές φορές στοχευουν υπερβολικά σε συγκεκριμενο κοινό.Κάποιο μοντελο για παραδειγμα (brainwavz B2) μπορει να έχει τεχνολογια (2 μικρο ηχεια σε κάθε ακουστικό) για παράδειγμα αλλα πολύ λιγο μπάσο επιδη στοχευουν οσους ψάχνουν κάτι διαφορετικο σε ήχο.. περισσοτερη λεπτομέρεια παρά μπάσο.

Γιαυτο σου προτεινα τα soundmagic e30 που ειχα τα pl30 και θεωρουνται η εξελιξη τους. Με την εμπειρια μου με τα pl30 και αποτι διαβασα για τα Ε30 καταλαβα οτι τα δυνατά τους σημεια ειναι ο καθαρος ισορροπημενος ήχος χωρις μειονεκτήματα και η άνεση που προσφέρουν.

Πιστευω οτι ειναι κατα πολύ καλυτερα απο τα ακουστικά που αγοραζα για χρονια απο την εγχώρια αγορά τα οποια τα καταστήματα πουλουν ως αναλώσιμα..!:mad: Πριν αρχιζω να αγοραζω απτο ιντερνετ ειχα την εντυπωση οτι δεν προσφερουν εγγύηση επιδη ειναι ακουστικά.. ειχαν καταφέρει οι εταιριες να μου παιρνουν 30 ευρώ το εξάμηνο.

Οι εταιριες που ανεφερα ομως προσφέρουν κανονικά εγγύηση και δεν προσπαθουν να σε πεισουν οτι τα ακουστικά ειναι για να τα πετάς καθε λίγο. Δυστυχώς ομως καταντας να εχεις περισσοτερο απο ένα ζευγάρι :shifty::rolleyes:

Με λιγα λόγια πιστευω θα κάνεις τη δουλεια σου με τα denon ίσως εκπλαγεις κιολας ομως δεν τα ξέρω (ουτε θελουν οι μεγάλες εταιριες να τα ξερω). ΑΛΛΑ αν παρεις τα soundmagic E30 πιστευω 99% οτι θα μεινεις κατα ευχαριστημένος.:happy:

Edited by AngeloDion
Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για το χρονο σου φιλε angeldion!

θα ψαξω να βρω τα magicsound e30 (για ebay με κοβω) και θα μεταφερω εντυπωσεις...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση angel!

 

θα παρω τελικα καινουριο ζευγαρι γιατι δε μπορω να βρω καποιον που να τα διορθωνει τα παλια μου.

 

μετα απο πολυ ψαξιμο σε forums ειμαι αναμεσα σε :

 

1) brainwavz M1

 

2) MEelectronics cw31

 

για αρχη. τι λετε ?

 

και μετα λεω να παρω κατι καλυτερο οπως fischer audio eterna η κατι παρομοιο.

 

να σημειωσω οτι δεν ειμαι γενικα φαν του μπασου αλλα μ αρεσει ο καθαρος βαθυς ηχος. ακουω pop κι εντεχνα κομματια και rnb ελληνικα κυριως.

Link to comment
Share on other sites

μετα απο πολυ ψαξιμο σε forums ειμαι αναμεσα σε :

1) brainwavz M1

2) MEelectronics cw31

για αρχη. τι λετε ?

και μετα λεω να παρω κατι καλυτερο οπως fischer audio eterna η κατι παρομοιο.

να σημειωσω οτι δεν ειμαι γενικα φαν του μπασου αλλα μ αρεσει ο καθαρος βαθυς ηχος. ακουω pop κι εντεχνα κομματια και rnb ελληνικα κυριως.

 

Έχω τα brainwavz M1 αλλά έχω καιρο να τα ακουσω. θα τους κανω μια ακροαση να τα θυμηθώ και μπορω να σου πω περισσοτερα.

Ο ηχος των δυο που λες ειναι γενικά ισορροπημενος. Πάνω κατω ισαξια νομιζω. Ισως διαλεγα τα cw31 λογο της εταιρίας τους που εχω σε εκτιμηση.

Τα fischer audio eterna ειναι τερατάκια μπάσου νομιζω, πολύ πιο μεγάλη έμφαση στο μπάσο απο τα άλλα δυο που ειπες. Κάτι στο style vmoda vibe αλλα πολυ ανωτερος ήχος και οχι κατανάγκη τα μπασα να πνίγουν τις υπολοιπες συχνοτητες.

Αν αποφασισεις να παρεις τα ετερνα θα συστηνα απο εδώ Απο αυτο το κατάστημα.

Γενικά τα ετερνα σιγα σιγα θα σταματησουν να πουλιουνται. 2 μονο καταστηματα ξέρω και το αλλο δεν ειναι αξιοπιστο. Αν σκοπευεις να τα παρεις σε να χρονο ισως δεν τα ξανα βρεις.

Τα Μ1 ειναι σε εκπτωση λογο preorder. μπορει να καθυστερησουν ομως αρκετα.

 

Μονο απο το εντεχνο που μουπες θα διαλεγα τα soundmagic e30 επιδη νομιζω ταιριαζει ο ουδετερος, ισορροπημενος τους ηχος. (κιθάρες, φωνητικά κτλ) Αλλά δεν ξερω αν θα σου άρεσε κάτι τέτοιο..

Θα ελεγα οτι τα ετερνα θα σε κουράσουν με το πολυ μπάσο αλλά ειπες οτι σου άρεσαν τα vmoda αρα δεν νομιζω ναχεις προβλημα.

Edited by AngeloDion
Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια γνωριζει κανεις αυτο το site?

 

http://www.iheadphones.co.uk/soundmagic-e30-black.html

 

θελω να παρω τα soundmagic e30 και ειναι απο τα λιγα site που τα βρηκα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...