Jump to content

Ποια είναι τα καλύτερα ακουστικά-«ψείρες»;


saroy1982
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ πιστεύω ότι δεν πρόκειται να ακούσεις διαφορά από flac σε mp3 320kbps, πόσο μάλλον σε aac 320 kbps. Για να ακούσεις την διαφορά χρειάζεται εξοπλισμός αρκετών εκατοντάδων ευρώ. Ίσως βέβαια, να μην έχω εγώ μουσικό αυτί, και να μην έχω καταλάβει την διαφορά στον ήχο από flac σε mp3 και aac 320 kbps.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

PS: Το iphone δεν παίζει flacs?

 

μόνο για JB συσκευή έχω βρεί,δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι στο App Store

 

Εγώ πιστεύω ότι δεν πρόκειται να ακούσεις διαφορά από flac σε mp3 320kbps, πόσο μάλλον σε aac 320 kbps. Για να ακούσεις την διαφορά χρειάζεται εξοπλισμός αρκετών εκατοντάδων ευρώ. Ίσως βέβαια, να μην έχω εγώ μουσικό αυτί, και να μην έχω καταλάβει την διαφορά στον ήχο από flac σε mp3 και aac 320 kbps.

 

Εγώ ακόμα και με μέτριο εξοπλισμό καταλαβαίνω δαφορές κυρίως στην έκταση των υψηλών.Με καρτα ήχου και headphones οι διαφορές είναι ακόμα πιο αισθητές.

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

τελικα ο στεργιος επαθε πλακα με το mustang. το δοκιμασαμε με τα custom ακουστικα του και μου ειπε οτι η διαφορα ειναι μεγαλη. τα westone δοκιμασε με τα custom tips του 15-20% καλυτερα και αγγιζουν την τελιοτητα μου ειπε και στα δικα του ακουστικα η διαφορα 30-40% τελικα θελει να παρω customs....αφου ανατριχιασε μου λεει το soundstage ηταν σαν να εινΑι στην πρωτη σειρα
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ακόμα και με μέτριο εξοπλισμό καταλαβαίνω δαφορές κυρίως στην έκταση των υψηλών.Με καρτα ήχου και headphones οι διαφορές είναι ακόμα πιο αισθητές.

 

Ίσως και να έχεις δίκιο, απλά και σε άλλα forum που διαβάζω, πολλοί είναι αυτοί που δεν καταλαβαίνουν διαφορά, και με ακριβά μηχανήματα, όπως:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ακόμα και με μέτριο εξοπλισμό καταλαβαίνω δαφορές κυρίως στην έκταση των υψηλών.Με καρτα ήχου και headphones οι διαφορές είναι ακόμα πιο αισθητές.

 

Ίσως και να έχεις δίκιο, απλά και σε άλλα forum που διαβάζω, πολλοί είναι αυτοί που δεν καταλαβαίνουν διαφορά, και με ακριβά μηχανήματα, όπως.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ακόμα και με μέτριο εξοπλισμό καταλαβαίνω δαφορές κυρίως στην έκταση των υψηλών.Με καρτα ήχου και headphones οι διαφορές είναι ακόμα πιο αισθητές.

 

Ίσως και να έχεις δίκιο, απλά και σε άλλα forum που διαβάζω, πολλοί είναι αυτοί που δεν καταλαβαίνουν διαφορά, και με ακριβά μηχανήματα, όπως εδώ π.χ.

Link to comment
Share on other sites

@kratous

Σχετικό είναι αυτό που λένε τα παιδιά. Πάντα εξαρτάται από την παραγωγή του μουσικού κομματιού καθώς και από την ηλικία. Από όσο θυμάμαι μετά τα 20 αρχίζει η κατηφόρα, ξεκινώντας από τις ακραίες συχνότητες των πρίμων.

Διάβασα όλο το thread και η εντύπωση που μου έχω είναι ότι κατάληξαν στο ότι τελικά υπάρχουν διαφορές.

 

@hackfree

Άμα το έκανες έτσι. όλα οκ, εγώ κατάλαβα λάθος. Να έχεις κάνει όμως blind test ε; Μην κοιτάς τι είναι το κομμάτι από πριν. Επίσης μην περιμένεις burn in σε balanced armature, η διαφορές θεωρούνται συνήθως μηδαμινές.

 

PS: Δεν ξέρω αν το βλέπεις kratous άλλα έχεις κάνει τριπλό ποστ.

Edited by Vash_GR
Link to comment
Share on other sites

τελικα ο στεργιος επαθε πλακα με το mustang. το δοκιμασαμε με τα custom ακουστικα του και μου ειπε οτι η διαφορα ειναι μεγαλη. τα westone δοκιμασε με τα custom tips του 15-20% καλυτερα και αγγιζουν την τελιοτητα μου ειπε και στα δικα του ακουστικα η διαφορα 30-40% τελικα θελει να παρω customs....αφου ανατριχιασε μου λεει το soundstage ηταν σαν να εινΑι στην πρωτη σειρα

 

Ωραια! Οποτε αναμενω για headstage arrow, ελπιζω να ειναι στο επιπεδο του mustang. Θα δεις μεγαλη διαφορα με custom tips.

Εμενα μου ειπε οτι η βασικη διαφορα που ακουσε με η χωρις ενισχυτη ειναι η τοποθετηση των φωνητικων σε σχεση με τα οργανα. Πχ. με τον ενισχυτη ο τραγουδιστης ακουγεται σαν να τραγουδαει μπροστα σου και τα υπολοιπα οργανα τον ακολουθουν αρμονικα σε πιο πισω σειρα, και οταν σταματαγε να τραγουδαει τα μουσικα οργανα επαιρναν την "θεση" του τραγουδιστη. Δηλαδη οπως ειναι στο στουντιο ηχογραφησης οπου ο ηχοληπτης αυξομοιωνει τις εντασεις στην κονσολα. Αυτο μου ειπε το καταλαβε μονο σε κομματια apple lossless και πολυ λιγο σε αυτα με VBR AAC. Ενω χωρις ενισχυτη ακουγοντουσαν ολα στην ιδια ενταση με απλα ενα καλο διαχωρισμο οργανων.

Νομιζω οτι αυτο ειναι αρκετο για να με πεισει lol.

Edited by Godfavor777
Letv x800 + Neutron + Westone W30:music:
Link to comment
Share on other sites

ναι είναι καλό....αλλά εγώ γιατί δεν ακούω διαφορά? χαχα :lol: πρέπει να έχω πολύ χάλια tips!:wacko:

εγώ θα κρατήσω το mustang και θα περιμένω να βγεί τον άλλο μήνα η άλλη βάρδια arrow,για να τεστάρω πιο θα κρατήσω τελικά.ελπίζω να κολλάει με τα westone 3 το arrow εξίσου καλά.ελπίζω να μπορέσει ο φίλος σου ο Στέργιος κάποια στιγμή να πάμε θεσσαλονίκη με το αμάξι μου για κανά καφέ και να κάνω και τα δικά μου.έπαθα πλάκα με τα tips του,και πόσο βαθιά μέσα μπαίνουν! καλά μου έδειξε και μια φωτό με τα δικά σου tips και τα δικά του δίπλα δίπλα.μα καλά τι αυτιά έχεις? σπήλαιο ολόκληρο:lol:

edit: τώρα που το λες όντως στα lossless κομμάτια όταν σταματάει ο τραγουδιστής να τραγουδάει σαν να ανεβαίνει η ένταση στα όργανα lol

edit2: είναι καλύτερα να τα κάνω τα flac σε apple lossless η 256 VBR AAC?

Edited by hackfree
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Apple lossless απο δω και περα. Πρεπει και εγω να αρχιζω να φτιαχνω την βιβλιοθηκη μου!
Letv x800 + Neutron + Westone W30:music:
Link to comment
Share on other sites

Apple lossless απο δω και περα. Πρεπει και εγω να αρχιζω να φτιαχνω την βιβλιοθηκη μου!

 

τα apple lossless λες να τα πέζουν και mp3 players οπως το sony x,η το cowon s9? το 16άρι iphone μου ρε ****το δεν χωράει πολλά lossless....το έχω γεμήσει και με apps....:(

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

τα apple lossless λες να τα πέζουν και mp3 players οπως το sony x,η το cowon s9? το 16άρι iphone μου ρε ****το δεν χωράει πολλά lossless....το έχω γεμήσει και με apps....:(

 

Το sony a826 και το cowon s9 που έχω, δεν παίζουν apple lossless. Το s9 όμως, παίζει flac.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να έχετε πάντα στο μυαλό σας μια σημαντική παράμετρο:ο "φορητός" ήχος,δλδ οι προδιαγραφές του εξοπλισμού και τ'αρχεία πηγής που θα χρησιμοποιηθούν γι ακρόαση μουσικής εν κινήσει,δεν είναι απαραίτητο να αγγίζουν την τελειότητα.Φυσικά και ισχύει το αξίωμα "όσο καλύτερα γινεται" αλλά όταν είσαι εκτός σπιτιου υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί.

Π.χ όσο τέλειο fit κι αν προσφέρουν τ'ακουτικά σου,δεν είναι δυνατον να μπλοκάρουν 100% τους ήχους ενος θορυβώδους περιβάλλοντος,π.χ ηχους οχημάτων,δημοσίων έργων,φωνές κτλ.

Επίσης παίζει ρόλο και ο βαθμός συγκέντρωσης που απαιτεί η δραστηριότητα που κάνεις.Ακόμα κι αν απλά περπατάς δεν μπορεις ν'αφοσιωθεις 100% χωρίς περίσπαση σ'αυτό που ακούς,πόσο μάλλον αν οδηγείς ή κάνεις πιο περίπλοκο,π.χ γυμνάζεσαι ή μελετάς.Και ναι στο γυμναστήριο είναι λιγάκι δύσκολο να κουβαλάς πηγή,lod,ενισχυτή κι ακουτικά :p

Σ'αυτές τις συνθήκες πραγματικά δεν έχει διαφορά αν θ'ακούς compressed ή lossless.

 

Στο σπίτι όμως με τον κατάλληλο εξοπλισμό μπορείς ν'ακούσεις διαφορά και πρέπει ν'αναζητάς την καλύτερη (πρακτικα) ποιότητα

Edited by NTROPIC
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, εσείς που ασχολείστε, ποια η γνώμη σας για τα ακουστικά aerial7? Ενδιαφέρομαι συγκεκριμένα για αυτά http://www.aerial7.com/product/SUMO/SHADE/ αλλά δεν ξέρω τίποτα και ούτε έχω ακούσει τίποτα για την συγκεκριμένη εταιρία. Γνωρίζει κανείς; Οποιαδήποτε πληροφορία θα μου ήταν πολύτιμη ;) Ευχαριστώ :D
Απλώς... FAZER FZ6-S '04
Link to comment
Share on other sites

Πίκρα για τα άσχημα νέα αναφορικά με τον RJD.Ιδιαίτεροι οι δεσμοί με τη μουσική του ενώ άπειρες είναι οι αναφορές στα χρόνια της αθωότητάς μου. Με μεγάλωσε όπως πολλούς μουσικά και μου κράτησε συντροφιά άπειρες νύχτες.To 'The last in line' ήταν το πρώτο CD που αγόρασα ποτέ έπειτα από αιματηρές εφηβικές οικονομίες και οι στίχοι του heaven and hell κοσμούσαν τα γυμνασιακά θρανία μου....R.I.P DIO (Άξιζε νομίζω τη θεματική παρεκτροπή) Edited by G_T_J
Link to comment
Share on other sites

τα apple lossless λες να τα πέζουν και mp3 players οπως το sony x,η το cowon s9? το 16άρι iphone μου ρε ****το δεν χωράει πολλά lossless....το έχω γεμήσει και με apps....:(

 

Τοτε μετατρεψε τα ολα wav για να εισαι κομπλε με ολα τα player. Εξαλλου αν τα φτιαξεις ολα wav και τα περασεις στο itunes, επιλογη ολων, δεξι κλικ και μετατροπη σε apple lossless για να κερδισεις λιγο χωρο. Τα wav αρχεια να τα εχεις σε κανενα εξωτερικο σκληρο.

Edited by Godfavor777
Letv x800 + Neutron + Westone W30:music:
Link to comment
Share on other sites

Τοτε μετατρεψε τα ολα wav για να εισαι κομπλε με ολα τα player. Εξαλλου αν τα φτιαξεις ολα wav και τα περασεις στο itunes, επιλογη ολων, δεξι κλικ και μετατροπη σε apple lossless για να κερδισεις λιγο χωρο. Τα wav αρχεια να τα εχεις σε κανενα εξωτερικο σκληρο.

 

πήγα σήμερα στην Κατερίνα αυτή που με είπε ο Στέργιος να μου κάνει τα ακουστικά αλλά μου είπε ότι είναι βρόμικα τα αυτιά μου και πρέπει να πάω στο γιατρό να τα καθαρίσει...και μετά έμαθα ότι ο γιατρός σου πέρνει καμια 50άρα οπότε μάλλον στο ΙΚΑ

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Nα έχεις στο νού σου πάντως οτι για να πετυχαίνεις το ιδανικό fit με τα custom tips θα πρέπει να πηγαίνεις περιοδικά για επαγγελματικό καθαρισμό ;)
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά πήγα σήμερα στο γιατρό και του είπα ότι θέλω καθαρισμό για τα ακουστικά για επαγγελματικούς λόγους,(και καλά) και αυτός με έδωσε κάτι σταγόνες να βάζω στα αυτιά πρωί βράδι για 2 εβδομάδες(μέχρι να τελειώσει δηλαδή)και να τα ξεπλένω με μπόλικο νερό....και να τα σκουπίζω με βαμβάκι:blink: μου είπε ακόμα ότι το δεξί μου αυτί είναι σχετικά καθαρό...

τώρα να πάρω τις σταγόνες?:worry:

εγώ νόμιζα ότι αυτός στο καθαρίζει το αυτί σε λίγα λεπτά και τελειώνεις....

Edited by hackfree
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά πήγα σήμερα στο γιατρό και του είπα ότι θέλω καθαρισμό για τα ακουστικά για επαγγελματικούς λόγους,(και καλά) και αυτός με έδωσε κάτι σταγόνες να βάζω στα αυτιά πρωί βράδι για 2 εβδομάδες(μέχρι να τελειώσει δηλαδή)και να τα ξεπλένω με μπόλικο νερό....και να τα σκουπίζω με βαμβάκι:blink: μου είπε ακόμα ότι το δεξί μου αυτί είναι σχετικά καθαρό...

τώρα να πάρω τις σταγόνες?:worry:

εγώ νόμιζα ότι αυτός στο καθαρίζει το αυτί σε λίγα λεπτά και τελειώνεις....

 

Δεν γνωριζω κατι θα σε γελασω. Εμενα μου ειπε να καθαριζω τα αυτια μου με μπατονετες με οινοπνευμα. Αρχισες την φαρμακευτικη αγωγη;

Letv x800 + Neutron + Westone W30:music:
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω κατι θα σε γελασω. Εμενα μου ειπε να καθαριζω τα αυτια μου με μπατονετες με οινοπνευμα. Αρχισες την φαρμακευτικη αγωγη;

 

αυτή η κατερίνα εμένα με είπε να πάω σε ένα γιατρό στην Ηλιούπολη που κάνει καθαρισμό αυτιού(δεν ξέρω την περιοχή).εγώ λέω να κάνω αυτήν την αγωγή με τις σταγόνες για καμιά εβδομάδα και να πάω να μου κάνει τα ακουστικά.αυτό που κάνουν οι σταγόνες αν κατάλαβα καλά είναι να ρευστοποιούν τυχόν στερεό περιεχόμενο κεριού και με το χλιαρό νερό και με βαμβάκι το σκουπίζεις και καθαρίζει καλά.απλά με το καθαρισμό του αυτιού με απορροφητήρα που κάνει ο γιατρός γίνεται μέσα σε 2-3 λεπτά,ενώ με τις σταγόνες καθαρίζει αν όχι σε μια μέρα,μέσα σε λίγες μέρες.και αφού ο γιατρός με είπε ότι το δεξί μου αυτί είναι σχετικά καθαρό,γιατί να σκάσω εγώ ένα 50άρι για μια επίσκεψη σε γιατρό να μου κάνει καθαρισμό? είναι πάρα πολλά τα λεφτά...

α,και αποφάσισα να πάρω το μαλακό ζευγαρι tips....με το σκληρό μου λέει θέλει άλλα 50 ευρώ....και άκουσα ότι το σκληρό δεν έχει και τόσο καλό fit...

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι σταγόνες είναι διάλυμα υπεροξειδίου (Η2Ο2) και χρησιμοποιούνται μεταξύ άλλων και για να διαλύουν το κερί του αυτιού. Τα χρησιμοποιούν στο head-fi για να καθαρίσουν και τα shure olives. Εγώ πάντως όσες φορές έχω πάει σε ΩΡΛ για καθαρισμό, μου τον έκανε επιτόπου.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...