Jump to content

Ποια είναι τα καλύτερα ακουστικά-«ψείρες»;


saroy1982
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα στοιχεία που θα ήταν πραγματικά χρήσιμα (και δυστυχώς δεν παρέχονται) για κάποιον που θέτει το ίδιο ερώτημα με τον Godfavor777, θα ήταν

α. μια συγκεντρωτική γραφική παράσταση της συχνοτικής απόκρισης των συσκευών

β. η ισχύς της ενισχυτικής βαθμίδας των συσκευών.

 

α.

 

http://img94.imageshack.us/img94/3534/gsmarenaa001.png

 

http://www.gsmarena.com/iphone_3g-review-272p4.php

 

http://img25.imageshack.us/img25/3534/gsmarenaa001.png

 

http://www.gsmarena.com/apple_iphone_3gs-review-369p6.php

 

 

 

β.Πολλα ζητας :p

Αν και νομιζω καποιοι χρηστες στο Headfi πρεπει να εχουν ποσταρει μετρησεις για το 3G

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επειδή εχω δοκιμάσει αρκετά συστηματάκια ήχου και λόγω επαγγελματικής ενασχόλισης με τον ήχο εχω μάθει να ακούω αρκετά καλα αρχικα οταν μπήκαν τα mp3 στα κινητά η κατάσταση ήταν πολύ κακή (Νokia6800,SiemensSX1) μετά αρχισαν να ξεχωρίζουν τα πράγματα αλλα μολις έκανε την εμφανισή του το πρώτο ipod τα πράγματα αρχισαν να αλλάζουν ριζικά. Η απάντηση σε ολα αυτά ερχεται με κατι iRiver... και εν συνεχεία αρχιζουν οι Sony και η Νokia να βγάζουν Music Editions με ειδικευμένα audio chipsets.. Οταν εβαζα να ακούσω τα ίδια κομμάτια σε music και non music edition κινητά η διαφορά ήταν αισθητή αλλα τα ipods,iphones υπερτερούσαν και πάλι. Ωσπου αρχισα να δοκιμαζω και άλλες εταιρίες ... Κατέληξα σε λύση ανεξάρτητου Mp3 player μιας και έχεις τεράστια αυτονομία μπαταρίας - αποθήκη τραγουδιών και αυτονομία μηχανήματος αφου δεν χρειάζεται πια να βάζεις ενα τηλέφωνο να παίζει ολη την ώρα μουσική ενω το χρειάζεσε για την βασική του εργασία. Απο την άλλη μερια το θέμα των αρχείων που πάιζει ένα player και η ικανότητα του να πάιζει lossless αρχεία είναι συμαντικό. Κατέληξα στο cowon διοτι τόσο απο τις δοκιμές που έκανα όσο και απο τις κριτικές που έχει στο head-fi.org είναι μακράν το καλλίτερο παίζει τα πάντα και τα παίζει τέλεια και με τέλεια εικόνα αφου έχει AMOLED screen Οταν θα βάλει τέτοια οθόνη το iphone θα σπέυσω.
N95
Link to comment
Share on other sites

α.

 

http://img94.imageshack.us/img94/3534/gsmarenaa001.png

 

http://www.gsmarena.com/iphone_3g-review-272p4.php

 

http://img25.imageshack.us/img25/3534/gsmarenaa001.png

 

http://www.gsmarena.com/apple_iphone_3gs-review-369p6.php

 

 

 

β.Πολλα ζητας :p

Αν και νομιζω καποιοι χρηστες στο Headfi πρεπει να εχουν ποσταρει μετρησεις για το 3G

 

Για μια ακομη φορα επιβεβαιωνεται η προσωπικη μου εμπειρια. Αυτο τουλαχιστον δειχνει το διαγραμμα συχνοτικης.

Ουσιαστικη διαφορα μεταξυ 2G και 3G δεν υπαρχει.

Τωρα πως γινεται μερικοι να ακουνε και μαλιστα ΑΙΣΘΗΤΗ διαφορα, μεταξυ των δυο, δεν μπορω να το καταλαβω, αλλα δεν το κατακρινω κιολας, τι να πω;

Ισως μερικοι εχουν πολυ πιο ανεπτυγμενη την αισθηση της ακοης απο εμενα, εξισου πιθανο οσο και απιθανο, ευτυχως η δυστυχως δεν ειμαστε ολοι ιδιοι :what: ...

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω προσωπικη πειρα συγκρισης,αλλα εμπιστευομαι τους δεκαδες χρηστες του head-fi που δηλωνουν οτι υπαρχουν αντιληπτες διαφορες αναμεσα στα μοντελα.Κι ενδεχομενως να εχει και λογικη βαση αυτο,καθως ειναι πολυ πιθανο να χρησιμοποιουνται διαφορετικα audio codecs σε καθε συσκευη.(wolfson,cirrus logic κτλ) ;)
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω φιλε μου, τι να πω ...

Αποψη μου ειναι παντως οτι οι περισσοτεροι πιο πολυ ΘΕΛΟΥΝ και ειναι ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΜΕΝΟΙ ψυχολογικα να ακουσουν διαφορα, παρα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ την ακουνε.

Νομιζω ειναι θεμα αυθυποβολης, σε διαφορετικη περιπτωση αν οντως υπηρχε αισθητη διαφορα δεν θα υπηρχε ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΙΑ τεκμηριωμενη αποδειξη ;

Εγω παντως δεν ακουω διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Απο την άλλη μερια το θέμα των αρχείων που πάιζει ένα player και η ικανότητα του να πάιζει lossless αρχεία είναι συμαντικό. Κατέληξα στο cowon διοτι τόσο απο τις δοκιμές που έκανα όσο και απο τις κριτικές που έχει στο head-fi.org είναι μακράν το καλλίτερο παίζει τα πάντα και τα παίζει τέλεια και με τέλεια εικόνα αφου έχει AMOLED screen Οταν θα βάλει τέτοια οθόνη το iphone θα σπέυσω.

 

 

lossless και gapless. το ιφονε να αποκτησει AMOLED αποκλειεται εκτος αν βγει transflective AMOLED. μεχρι τοτε βλεπουμε :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω φιλε μου, τι να πω ...

Αποψη μου ειναι παντως οτι οι περισσοτεροι πιο πολυ ΘΕΛΟΥΝ και ειναι ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΜΕΝΟΙ ψυχολογικα να ακουσουν διαφορα, παρα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ την ακουνε.

Νομιζω ειναι θεμα αυθυποβολης, σε διαφορετικη περιπτωση αν οντως υπηρχε αισθητη διαφορα δεν θα υπηρχε ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΙΑ τεκμηριωμενη αποδειξη ;

Εγω παντως δεν ακουω διαφορα.

 

Τι μεσο αναπαραγωγης χρησιμοποιησες;

Εγω τις διαφορες μεταξυ 2g και 3gs τις εγραψα πιο πισω, και οχι δεν προκειται για ψυχολογικη διαφορα.

Τι εννοεις οταν λες εστω και μια τεκμηριωμενη αποδειξη; Απο καποιον ειδικο; Μπες σε οποιο forum θες και δες τι διαφορες γραφουν οι χρηστες. Εδω καποιοι στο headfi εχουν καλωδια αξιας 200ευρω για τους φορητους ενισχυτες.

Και το πιο σημαντικο: ΝΑΙ μαθαινεις να ακους καλυτερα...

Letv x800 + Neutron + Westone W30:music:
Link to comment
Share on other sites

Τι μεσο αναπαραγωγης χρησιμοποιησες;

Εγω τις διαφορες μεταξυ 2g και 3gs τις εγραψα πιο πισω, και οχι δεν προκειται για ψυχολογικη διαφορα.

Τι εννοεις οταν λες εστω και μια τεκμηριωμενη αποδειξη; Απο καποιον ειδικο; Μπες σε οποιο forum θες και δες τι διαφορες γραφουν οι χρηστες. Εδω καποιοι στο headfi εχουν καλωδια αξιας 200ευρω για τους φορητους ενισχυτες.

Και το πιο σημαντικο: ΝΑΙ μαθαινεις να ακους καλυτερα...

 

 

Τι μεσο αναπαραγωγης χρησιμοποιησα ;;;

Μα νομιζω εχω ηδη απαντησει ! Και τα τρια iPhone, 2G, 3G και 3GS.

Μηπως θελεις να πεις τι περιεχομενο χρησιμοποιησα ;

Χρησιμοποιησα AAC 256 kbps και για ακουστικα τα Sennheiser CX 95 Style.

Τεκμηριωμενη αποδειξη θα ηταν ενα διαγραμμα συχνοτικης αποκρισης των τριων συσκευων η καποιων συγκεκριμενων αρμονικων σε επιλεγμενες οκταβες, που θα αποδεικνυαν τη διαφορετικη ηχητικη συμπεριφορα των τριων iPhone.

Προσωπικα δεν σκοπευω με τα iPhone να αντικαταστησω τα NAD και τα JBL του σπιτιου μου.

Ο καθενας μας εχει τη "τρελα" του και φυσικα το δικαιωμα να ξοδευει οπως νομιζει τα λεφτα του, απλα αποψη μου ειναι οτι επιλογες οπως

- δινω 200 euro για καλωδιο συνδεσης εξωτερικου ενισχυτη κτλ

δεν εχουν νοημα για μια συσκευη της οποιας ο λογος υπαρξης ουδεποτε ηταν να προσφερει την απολυτη ποιοτητα μουσικης αναπαραγωγης η να υποκαταστησει ακριβο μουσικο εξοπλισμο home studio, αντιθετα εξ αρχης δημιουργηθηκε σαν μια ευκολη απο καθε αποψη ΦΟΡΗΤΗ συσκευη.

Αν για να ακουω κανα τραγουδακι για να περναει η ωρα πιο ευχαριστα η να μη βαριεμαι οσο ειμαι στο δρομο η στο λεωφορειο-metro-τρενο-αεροπλανο (οπου ετσι κι αλλιως δεν μπορω να ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΘΩ για να ΕΚΤΙΜΗΣΩ ολες αυτες τις υποτιθεμενες διαφορες) πρεπει μαζι με το iPhone να κουβαλαω εξωτερικο ενισχυτη, καλωδιο αξιας 200 euro και ακουστικα αξιας 300+ euro, ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ για να ακουω ΣΥΜΠΙΕΣΜΕΝΟ περιεχομενο, τοτε no thanks, I think I'll pass !!!

Οταν εχω ορεξη και θελω πραγματικα να ΑΠΟΛΑΥΣΩ τη μουσικη μου η θελω "να μαθω να ακουω καλυτερα" ΔΕΝ θα χρησιμοποιησω το iPhone, μια συσκευη που δεν φτιαχτηκε ΠΟΤΕ γι αυτο το λογο. Θα κατσω αναπαυτικα στο καθιστικο μου και θα βαλω τα SACD στο ηχοσυστημα ...

Link to comment
Share on other sites

Βασικα,οι μετρησεις του gsmarena που ποσταρα παραπανω αποκαλυπτουν διαφορες αναμεσα στα 3G και 3GS.Δεν ειναι αυτονοητο το οτι τις αντιλαμβανονται ολοι φυσικα.
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Τι μεσο αναπαραγωγης χρησιμοποιησα ;;;

Μα νομιζω εχω ηδη απαντησει ! Και τα τρια iPhone, 2G, 3G και 3GS.

Μηπως θελεις να πεις τι περιεχομενο χρησιμοποιησα ;

Χρησιμοποιησα AAC 256 kbps και για ακουστικα τα Sennheiser CX 95 Style.

Τεκμηριωμενη αποδειξη θα ηταν ενα διαγραμμα συχνοτικης αποκρισης των τριων συσκευων η καποιων συγκεκριμενων αρμονικων σε επιλεγμενες οκταβες, που θα αποδεικνυαν τη διαφορετικη ηχητικη συμπεριφορα των τριων.

Προσωπικα δεν σκοπευω με τα iPhone να αντικαταστησω τα NAD και τα JBL του σπιτιου μου.

Ο καθενας μας εχει τη "τρελα" του και φυσικα το δικαιωμα να ξοδευει οπως νομιζει τα λεφτα του, απλα αποψη μου ειναι οτι επιλογες οπως

- δινω 200 euro για καλωδιο συνδεσης εξωτερικου ενισχυτη κτλ

δεν εχουν νοημα για μια συσκευη της οποιας ο λογος υπαρξης ουδεποτε ηταν να προσφερει την απολυτη ποιοτητα μουσικης αναπαραγωγης η να υποκαταστησει ακριβο μουσικο εξοπλισμο home studio, αντιθετα εξ αρχης δημιουργηθηκε σαν μια ευκολη απο καθε αποψη ΦΟΡΗΤΗ συσκευη.

Αν για να ακουω κανα τραγουδακι για να περναει η ωρα πιο ευχαριστα η να μη βαριεμαι οσο ειμαι στο δρομο η στο λεοφωρειο-metro-τρενο-αεροπλανο (οπου ετσι κι αλλιως δεν μπορω να ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΘΩ για να ΕΚΤΙΜΗΣΩ ολες αυτες τις υποτιθεμενες διαφορες) πρεπει μαζι με το iPhone να κουβαλαω εξωτερικο ενισχυτη, καλωδιο αξιας 200 euro, ακουστικα αξιας 300+ euro και ολα αυτα για να ακουω ΣΥΜΠΙΕΣΜΕΝΟ περιεχομενο, τοτε no thanks, I think I'll pass !!!

Οταν εχω ορεξη και θελω πραγματικα να ΑΠΟΛΑΥΣΩ τη μουσικη μου η θελω "να μαθω να ακουω καλυτερα" ΔΕΝ θα χρησιμοποιησω το iPhone, μια συσκευη που δεν φτιαχτηκε ΠΟΤΕ γι αυτο το λογο. Θα κατσω αναπαυτικα στο καθιστικο μου και θα βαλω τα SACD στο ηχοσυστημα ...

 

OK δεν θελω να το κανω διαμαχη τωρα iphone vs mp3, και εγω αυτης της αποψης ειμαι οσο πιο λιτα τοσο καλυτερα, για αυτο ψαχνω το καλυτερο player (που ειναι και κινητο). Φαινεται να μην συμφωνουμε ως προς την αναπαραγωγη του 3gs δεν θα επεκταθω αλλο με αυτο. To"να μαθω να ακουω καλυτερα" το ειπα με τις ωρες που εχω κατσει και εχω ασχοληθει με τα ακουστικα, εχω φαει τοσες πολλες ωρες που η παραμικρη κινηση μου αλλαζει τον ηχο, το βαθος στα μαξιλαρακια παιζει σημαντικο ρολο για την αποδοση των μπασων, το seal ακομα μεγαλυτερο ρολο, ποσο μαλλον η αλλαγη ενος player. Φυσικα και με ενα home cinema η ακομα καλυτερα με ενα ζευγαρι ηχειων με ενσωμετωμενο γουφερ θα αποδωσουν πολλαπλασια απο ενα iphone αυτο δεν αμφισβητειται.

Letv x800 + Neutron + Westone W30:music:
Link to comment
Share on other sites

Η διαφωνια μας ουδεποτε αφορουσε το αν τα iPhone ειναι καλα mp3 player.

Ειναι προφανες οτι η αποψη μου στο παραπανω ερωτημα ειναι "ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ", διαφορετικα δεν θα ειχα αγορασει και τα τρια.

Η διαφωνια μας αφορουσε το

- αν,

- σε ποιο βαθμο,

- κατω απο ποιες συνθηκες,

και

- με χρηση ποιου εξοπλισμου,

ειναι καποιος σε θεση να αντιληφθει διαφορετικη ηχητικη αποδοση μεταξυ των τριων iPhone.

Και η αποψη μου ειναι οτι κατω απο τις συνθηκες για τις οποιες φτιαχθηκαν αυτα τα τηλεφωνα, κατι τετοιο ειναι πρακτικα αδυνατο.

Ισως, αν καποιος κλειστει απολυτα συγκεντρωμενος μεσα σε εναν ανηχοικο θαλαμο και χρησιμοποιησει εξοπλισμο χιλιαδων euro, κατορθωσει να αντιληφθει καποια διαφορα.

Προσωπικα δεν αγορασα αυτα τα τηλεφωνα για να τα χρησιμοποιω σε τετοιες συνθηκες και με τετοιο τροπο/εξοπλισμο/στοχο ...

Link to comment
Share on other sites

Οταν εχω ορεξη και θελω πραγματικα να ΑΠΟΛΑΥΣΩ τη μουσικη μου η θελω "να μαθω να ακουω καλυτερα" ΔΕΝ θα χρησιμοποιησω το iPhone, μια συσκευη που δεν φτιαχτηκε ΠΟΤΕ γι αυτο το λογο. Θα κατσω αναπαυτικα στο καθιστικο μου και θα βαλω τα SACD στο ηχοσυστημα ...

 

Η πραγματικότητα όμως στην σύγχρονη εποχή μας είναι εντελώς διαφορετική πια. Οταν είσαι τον περισσοτερο χρόνο εκτός σπιτιού και εξακολουθείς να είσαι audiophile απλα ψάχνεις για το απολυτο player. Και απολυτο player δεν μπορεί να θεωρηθεί ενα τηλεφωνο ._ Στο σπιτι ακους αλλιώς (και σίγουρα δεν έχεις μείνει σε ένα (SA)CD player οταν υπάρχουν τοσες άλλες ευελικτες και εντελώς ανωτερες λύσεις απο αυτή. Εκει είναι η διαφορά μας και πουθενα αλλου. Το εαν η 1 ή 2η ή 3η γενιά iphone εχουν διαφορετικό ήχο αυτο δεν έχει σημασία μιας και είναι μικρή η διαφορά και το όλο αποτελεσμα ειναi συγκριτικά χειρότερο απο ενα player τύπου PMP

N95
Link to comment
Share on other sites

Καλα, εσυ τωρα ανοιγεις ενα εντελως διαφορετικο θεμα (iPhone η καποιο αλλο dedicated mp3 player) το οποιο προσωπικα δεν με ενδιαφερει καθολου, πολυ απλα γιατι απο μια φορητη συσκευη δεν εχω audiophile απαιτησεις ...

Ειμαστε ηδη off topic, καλυτερα να συνεχίσουμε εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=53989&page=357

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει ενα τεστ για την ακοη απο καποιο πανεπιστημιο που εκανα προσφατως και εβγαλα ποσοστο επιτυχιας 83% και με τα ηχεια του λαπτοπ ετσι? :lol::lol: οχι ακουστικα και αλλα μεσα.

 

παιζει 2 μελωδιες και σου ζηταει να πεις αν ειναι ιδιες η οχι :p

 

και στο τελος ελεγε οτι πανω απο 75% εχεις αριστο αυτι και πανω απο 90 εισαι world class. εγω ειμαι ικανοποιημενος με το δικο μου αποτελεσμα :p

Link to comment
Share on other sites

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

 

 

πανομοιοτυπο με αυτο

 

http://tonometric.com/rhythmdeaf/

Link to comment
Share on other sites

 

βεβαια δεν εχουν και πολυ νοημα. για παραδειγμα σε αυτο

 

http://tonometric.com/adaptivepitch/

 

την πρωτη φορα εβγαλα 14Hz below normal και τη δευτερη φορα εβγαλα 1.95Hz που ειναι κοντα στο very good :p:p

 

με τα ηχεια του laptop ολα αυτα ετσι? :p

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα πρόσφατα το ipod touch και σκέφτομαι να αγοράσω ένα καλό ζευγάρι ψείρες μέχρι 40 ευρώ. Καμία καλή πρόταση?

Τα Senheiser cx400 ΙΙ είναι καλά?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα πρόσφατα το ipod touch και σκέφτομαι να αγοράσω ένα καλό ζευγάρι ψείρες μέχρι 40 ευρώ. Καμία καλή πρόταση?

Τα Senheiser cx400 ΙΙ είναι καλά?

αυτα ειναι πολυ καλα! εγω τα Sennheiser τα θεωρω τιμια για τα λεφτα τους και δεν τα αλλαζω με καμια αλλη μαρκα σε αυτα τα χρηματα :up: :music:

 

επισης στα χρηματα που θελεεις μπορεις να επιλεξεις τα SENNHEISER 300 η 350

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτά έχω και τα θεωρώ άψογα (σε ήχο και ευκολία χρήσης). Τα πήρα 55 ευρώ και δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο μπορείς να τα βρεις στην τιμή που έχεις θέσει ως όριο.
Link to comment
Share on other sites

Σ'αυτα τα λεφτα αυτα που ξεχωριζουν ειναι τα UHP 306

http://www.multirama.gr/products/product?pid=0358923&catid=060900

 

και τα AKG K330

http://www.multirama.gr/products/product?pid=0358923&catid=060900

 

τα CX 400 δυσκολο να τα βρεις κατω απο 50.Κι αν ειναι να δωσεις τοσα,τοτε καλυτερα να εξετασεις και την περιπτωση των CX550,που ειναι στα 80 ευρω αλλα κλασσεις ανωτερα

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει πως τα soundmagic pl21 είναι καλύτερα ακόμα κι από τα sennheiser cx500. Πιστεύω πως τα pl30 τα οποία τα έχω είναι τα καλύτερα σε αυτή τη τιμή.. ακόμα και αν κόστιζαν 20-30 ευρώ παραπάνω.. τα θεωρώ πολύ καλά ακουστικά!!

 

Υπάρχουν πολλά review στο ιντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

κι ακομη καλυτερη περιπτωση ειναι τα pl50 για τα λεφτα τους(γυρω στα 60 ευρω).Απλα χανουν λιγο στο οτι δεν υπαρχει επισημη αντιπροσωπευση και υποστηριξη στην Ελλαδα
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω μια ιδιαίτερη στεναχώρια με τα ελληνικά μαγαζιά και τα SENNHEISER απλα θα παραθέσω ενα link (MUST) που τα δίνει με τα μεταφορικά σε καταπληκτικές τιμες...

http://www.mymemory.co.uk/Portable-Headphones/Sennheiser/Sennheiser-CX500-Noise-Isolating-Headphones---White

 

43€ για τα CX500 με μεταφορικά για Ελλάδα δεν είναι και άσχημα θα έλεγα....

Εαν το ψαξετε το site θα βρείτε πολύ πράμα και αυτό που είναι σίγουρο είναι οτι είναι είναι πολύ εξυπηρετικοί

N95
Link to comment
Share on other sites

Το Public στο Συνταγμα εχει τα Yamaha EPH-30 (Concert Sound Quality οπως τα λεει) με 24.99 και ειναι αρκετα καλα με γεματο ηχο και καλα μπασα, για οποιον ενδιαφερεται για φθηνα ακουστικα. Ασυμετρο καλωδιο 1.20 μ και inner ear με καλη ηχομονωση απο εξωτερικους ηχους.
Αρης
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...