Jump to content

ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΟ ROAMING ΜΕΤΑ ΤΗΝ 1/06/2017


minas6600
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι, πουθενά. Αντίθετα, γράφει για ολική φραγή της υπηρεσίας περιαγωγής. Ωστόσο, μου είχε πει μία κοπελιά στο live chat του CU στις αρχές Μαΐου, ότι τους είχε δοθεί αυτή η διευκρίνιση. Δε μίλησε για 5 λεπτά εισερχομένων το μήνα, αλλά για 5 λεπτά ανά ταξίδι στην Ευρωπαϊκή Ένωση.

 

Οτι θελει λεει ο καθε "εκπροσωπος". Αυθαιρετα τελειως, δεν ειναι πουθενα γραμμενο αυτο. Υπομονη μεχρι τα μεσανυχτα και βασικα αυριο το πρωι για σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 305
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όσο δεν ανακοινώνει κάτι νέο γίνεται όλο και περισσότερο δυσοίωνη η κατάσταση.

Δε μίλησε για 5 λεπτά εισερχομένων το μήνα, αλλά για 5 λεπτά ανά ταξίδι στην Ευρωπαϊκή Ένωση.

Μάλλον το ίδιο θα εννοούσε.

Υπομονη μεχρι τα μεσανυχτα και βασικα αυριο το πρωι για σιγουρα.

Λες να δώσουν Free roaming χωρίς να το ανακοινώσουν με τυμπανοκρουσιες;

Χλωμό το κόβω..

Οτι θελει λεει ο καθε "εκπροσωπος". Αυθαιρετα τελειως, δεν ειναι πουθενα γραμμενο αυτο.

Τα δίκτυα μοιράζουν εσωτερικής πληροφόρησης non-paper στα call center. Για να λένε τουλάχιστον πάνω κάτω τα ίδια στους πελάτες.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω οτι οπως εδω και αρκετο καιρο, η σιμ μου της βονταφον μπαινει μονο στην βονταφον UK (και το ιδιο γινεται σε ολες τις χωρες που εχω παει οπου εχει δικτυο βοντα) και οχι σε αλλες εταιρειες. Η manual ρυθμιση δεν σου επιτρεπει να μπεις σε αλλο δικτυο, παρολο που το κινητο βρισκει ολα τα διαθεσιμα δικτυα. Αλλη μια αποδειξη οτι οι πραγματικες χρεωσεις για την ελληνικη βοντα ειναι αρκετα μειωμενες μιας και σε αφηνει μονο να μπεις σε βοντα δικτυα (οπου νομιζω ολοι συμφωνουμε οτι χρεωνεται ελαχιστα). Αυτο προσθετει αλλον εναν λογο για να ηταν η βοντα πρωτοπορος στο θεμα που συζηταμε, μιας και εχει μειωμενες πραγματικες χρεωσεις για τους πελατες της που ειναι εκτος ελλαδας, αντι αυτου βεβαια η κυπριακη και η γουιντ της εβαλαν τα γυαλια....
Link to comment
Share on other sites

Τις ανακοινώσεις που είχε αναρτήσει τις έχετε διαβάσει τελευταία;

Λέω τελευταία γιατί έχω την εντύπωση πως έχουν κάνει διορθώσεις.

http://www.vodafone.gr/portal/client/news/announcementClient!pressReleaseDetails.action?pressReleaseId=40476&dateFrom=&dateUntil=

 

http://www.vodafone.gr/portal/resources/media/myvodafone-mobile/eu-roaming/EU-roaming-prepay.html

 

 

Εμένα μου φαίνεται με αυτά που γράφει πως εννοεί το εξής : Οι παροχές που έχουν τα πακέτα δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε roaming. Αν δεν πάρεις το πακέτο των 8€, έχεις κανονικά roaming με τις βασικές χρεώσεις("Οι συνδρομητές περιαγωγής που δεν έχουν επιλέξει ένα από τα διαθέσιμα οικονομικά πακέτα περιαγωγής για χρήση δεδομένων από το κινητό ή το tablet/laptop εντός Ευρωπαϊκής Ένωσης, θα χρεώνονται με τις βασικές χρεώσεις περιαγωγής"). Αν το αγοράσεις όμως μπορείς να καταναλώσεις και τις παροχές που έχεις από αγορασμένα "κανονικά" πακέτα.

 

Τα 5 λεπτά εισερχομένων νομίζω πως τα ανέφερε στην αρχική ανακοίνωση. Πλέον δεν λέει τίποτα. Και δεν λέει πουθενά ότι κόβεται το roaming, παρά μόνο πως τα πακέτα των καρτοκινητών/καρτοπρογράμματος δεν θα έχουν roaming.

Λάθος καταλαβαίνω; Για δείτε το αν θέλετε.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω οτι οπως εδω και αρκετο καιρο, η σιμ μου της βονταφον μπαινει μονο στην βονταφον UK (και το ιδιο γινεται σε ολες τις χωρες που εχω παει οπου εχει δικτυο βοντα) και οχι σε αλλες εταιρειες. Η manual ρυθμιση δεν σου επιτρεπει να μπεις σε αλλο δικτυο, παρολο που το κινητο βρισκει ολα τα διαθεσιμα δικτυα. Αλλη μια αποδειξη οτι οι πραγματικες χρεωσεις για την ελληνικη βοντα ειναι αρκετα μειωμενες μιας και σε αφηνει μονο να μπεις σε βοντα δικτυα (οπου νομιζω ολοι συμφωνουμε οτι χρεωνεται ελαχιστα). .

 

Στο ειχα πει http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7219259#post7219259 οι intra group χρεώσεις χονδρικής είναι αστείες... Ούτε το €1/gb (πιστεύω) δεν πρέπει να είναι πλέον.

Το ίδιο είναι και με κοσμοτε, μονο σε dt group εταιρείες συνδέονται πλεον

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Στο χα πει http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7219259#post7219259Οι intra group χρεώσεις χονδρικής είναι αστείες... Ούτε το €1/gb (πιστεύω) δεν πρέπει να είναι πλέον.

Το ίδιο είναι και με κοσμοτε, μονο σε dt group εταιρείες συνδέονται πλεον

 

Η κοτε σιμ μου μπαινει και σε Telefonica group (O2 πχ στην αγγλια), οποτε αυτο που λες δεν στεκει μιας και η τελεφονικα δεν ειναι Deutsche Telekom group.

Link to comment
Share on other sites

Η κοτε σιμ μου μπαινει και σε Telefonica group (O2 πχ στην αγγλια), οποτε αυτο που λες δεν στεκει μιας και η τελεφονικα δεν ειναι Deutsche Telekom group.

Εχει δίκτυο το dt στο η.β?

Στην Ολλανδία μόνο σε T-Mobile nl έμπαινε.. Εκτός και αν δεν είχε σήμα. Mε χειροκίνητη αν είχε η T-Mobile nl σήμα, δεν έμπαινε πουθενά αλλου. Το ίδιο ακριβώς και στην Γερμανία με την Telekom (t-mobile de).

Αντιθέτως με το cu έμπαινα και αλλού (στην kpn) , πλην της vodafone-nl

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Τις ανακοινώσεις που είχε αναρτήσει τις έχετε διαβάσει τελευταία;

Λέω τελευταία γιατί έχω την εντύπωση πως έχουν κάνει διορθώσεις.

http://www.vodafone.gr/portal/client/news/announcementClient!pressReleaseDetails.action?pressReleaseId=40476&dateFrom=&dateUntil=

 

http://www.vodafone.gr/portal/resources/media/myvodafone-mobile/eu-roaming/EU-roaming-prepay.html

 

 

Εμένα μου φαίνεται με αυτά που γράφει πως εννοεί το εξής : Οι παροχές που έχουν τα πακέτα δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε roaming. Αν δεν πάρεις το πακέτο των 8€, έχεις κανονικά roaming με τις βασικές χρεώσεις("Οι συνδρομητές περιαγωγής που δεν έχουν επιλέξει ένα από τα διαθέσιμα οικονομικά πακέτα περιαγωγής για χρήση δεδομένων από το κινητό ή το tablet/laptop εντός Ευρωπαϊκής Ένωσης, θα χρεώνονται με τις βασικές χρεώσεις περιαγωγής"). Αν το αγοράσεις όμως μπορείς να καταναλώσεις και τις παροχές που έχεις από αγορασμένα "κανονικά" πακέτα.

 

Τα 5 λεπτά εισερχομένων νομίζω πως τα ανέφερε στην αρχική ανακοίνωση. Πλέον δεν λέει τίποτα. Και δεν λέει πουθενά ότι κόβεται το roaming, παρά μόνο πως τα πακέτα των καρτοκινητών/καρτοπρογράμματος δεν θα έχουν roaming.

Λάθος καταλαβαίνω; Για δείτε το αν θέλετε.

 

Αρα η Βονταφον δε σκοπεύει να δώσει δωρεάν περιαγωγή, όπως δίνουν οι άλλοι 3. Παρόλο που θα πατάει στο δικό της δίκτυο. Μάλιστα... Από Vodafone, σε Vodagone τη βλέπω...

Link to comment
Share on other sites

Εχει δίκτυο dt στο η.β?

Στην Ολλανδία μόνο σε T-Mobile nl έμπαινε.. Εκτός και αν δεν είχε σήμα.

Mε χειροκίνητη αν είχε η T-Mobile nl σήμα, δεν έμπαινε πουθενά αλλου

 

Η DT εχει ακομα το 12% της ΕΕ στην αγγλια (ειχε το 50% αλλα το πουλησε περισυ το μεγαλυτερο ποσοστο). ΕΕ UK ειναι και η πρωτη επιλογη για τις κοτε σιμ. Αλλα οπως ειπα οι κοτε μπαινουν και σε O2 UK (telefonica group) αν το βαλεις σε χειροκινητη ρυθμιση. Με τιποτα βεβαια δεν μπαινουν σε βοντα UK!

Απο την αλλη, οι βοντα σιμ μπαινουν μονο σε βοντα.

Link to comment
Share on other sites

Η DT εχει ακομα το 12% της ΕΕ στην αγγλια (ειχε το 50% αλλα το πουλησε περισυ το μεγαλυτερο ποσοστο). ΕΕ UK που ειναι και η πρωτη επιλογη για τις κοτε σιμ.

 

Άλλο 12%... Και άλλο ~100% ownership όπως η T-Mobile nl και T-Mobile de.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Αρα η Βονταφον δε σκοπεύει να δώσει δωρεάν περιαγωγή, όπως δίνουν οι άλλοι 3. Παρόλο που θα πατάει στο δικό της δίκτυο. Μάλιστα... Από Vodafone, σε Vodagone τη βλέπω...

 

 

Αν δεν αλλάξει τίποτα και ισχύουν αυτά, μπορεί να συμφέρει ανάλογα με τη χρήση. Δεν βλέπω προορισμούς, ούτε για 4μηνο, ούτε για πακέτα στην περίπτωση που αγοράσεις το 8€ πακέτο roaming.

Να δούμε αν θα αλλάξει κάτι μέχρι αύριο.

 

 

Sent from my Moto X Play

Link to comment
Share on other sites

Άλλο 12%... Και άλλο 100% ownership όπως η T-Mobile nl και T-Mobile de

 

100% δεν ειχε ποτε της ΕΕ, 100% ισως μονο οταν υπηρχε η Τ-mobile UK, αλλα τωρα μιλαμε για πολλα χρονια πισω.

Link to comment
Share on other sites

100% δεν ειχε ποτε της ΕΕ, 100% ισως μονο οταν υπηρχε η Τ-mobile UK, αλλα τωρα μιλαμε για πολλα χρονια πισω.

Ε μάλλον γιαυτό σου κλειδώνει και σε άλλα δίκτυα με την cosmote στο Ηβ.

Ίσως με 12% δεν θεωρείται απολύτως in group

Αν δεν αλλάξει τίποτα και ισχύουν αυτά, μπορεί να συμφέρει ανάλογα με τη χρήση. Δεν βλέπω προορισμούς, ούτε για 4μηνο, ούτε για πακέτα στην περίπτωση που αγοράσεις το 8€ πακέτο roaming.

Να δούμε αν θα αλλάξει κάτι μέχρι αύριο.

 

Μα όλη η "ζημιά" εκεί γίνεται... Στον υποχρεωτικό χαρακτήρα του εβδομαδιαίου 8€ πακετου

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι υποχρεωτικό αν ισχύουν αυτά που γράφει σήμερα. Μπορείς να μιλάς με τις βασικές χρεώσεις. Για κάποιον που μιλάει λίγο ίσως είναι καλύτερο. Από ένα σημείο και πάνω ίσως σε συμφέρει να πάρεις το πακέτο

 

Sent from my Moto X Play

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι υποχρεωτικό αν ισχύουν αυτά που γράφει σήμερα. Μπορείς να μιλάς με τις βασικές χρεώσεις. Για κάποιον που μιλάει λίγο ίσως είναι καλύτερο. Από ένα σημείο και πάνω ίσως σε συμφέρει να πάρεις το πακέτο

 

Sent from my Moto X Play

 

Μαλλον δεν διαβασες σωστα, την ιδια ανακοινωση διαβαζουμε ολοι?

 

http://www.vodafone.gr/portal/client/news/announcementClient!pressReleaseDetails.action?pressReleaseId=40476&dateFrom=&dateUntil=

 

 

Η υπηρεσία περιαγωγής εντός Ευρωπαϊκής Ένωσης δεν διατίθεται στα υφιστάμενα πακέτα του Καρτοκινητού Vodafone/Vodafone CU και του Καρτοπρογράμματος. Οι συνδρομητές που επιθυμούν τη χρήση της υπηρεσίας περιαγωγής, θα πρέπει να αιτηθούν την ένταξή τους στο νέο πρόγραμμα της Vodafone για χρήση εντός Ελλάδος και Ευρωπαϊκής Ένωσης, που προσφέρει 100 λεπτά ομιλίας, 50 SMS και 300ΜΒ με 8€ και μέγιστη διάρκεια χρήσης τις επτά (7) ημέρες για κάθε ανανέωση.

Edited by georgemei
Link to comment
Share on other sites

Για αυτό λέω πιο πάνω αν την διαβάσατε σήμερα. Πιστεύω πως είναι διορθωμένη, και ας έχει ημερομηνία ακόμη 27/4. Στο τρίτο κομμάτι αναφέρει για καρτοκινητά και καρτοπρογράμματα πως όποιος δεν πάρει πακέτο έχει τις βασικές χρεώσεις περιαγωγής.

 

Sent from my Moto X Play

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι υποχρεωτικό αν ισχύουν αυτά που γράφει σήμερα. Μπορείς να μιλάς με τις βασικές χρεώσεις. Για κάποιον που μιλάει λίγο ίσως είναι καλύτερο. Από ένα σημείο και πάνω ίσως σε συμφέρει να πάρεις το πακέτο

 

Τίποτα δεν βλέπω να έχει αλλάξει.

Ακόμη μαλιστα απο 1/6 γράφει..

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Για αυτό λέω πιο πάνω αν την διαβάσατε σήμερα. Πιστεύω πως είναι διορθωμένη, και ας έχει ημερομηνία ακόμη 27/4. Στο τρίτο κομμάτι αναφέρει για καρτοκινητά και καρτοπρογράμματα πως όποιος δεν πάρει πακέτο έχει τις βασικές χρεώσεις περιαγωγής.

 

Sent from my Moto X Play

 

Τιποτα δεν αλλαξε. Το τριτο κομματι απευθυνεται σε data sim. Ειναι κακογραμμενη η ανακοινωση βεβαια, δεν υπαρχει αμφιβολια για αυτο, αλλα το τριτο κομματι ειναι για data sim μονο.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν αλλάξει τίποτα και ισχύουν αυτά, μπορεί να συμφέρει ανάλογα με τη χρήση. Δεν βλέπω προορισμούς, ούτε για 4μηνο, ούτε για πακέτα στην περίπτωση που αγοράσεις το 8€ πακέτο roaming.

Να δούμε αν θα αλλάξει κάτι μέχρι αύριο.

 

 

Sent from my Moto X Play

 

Ποιος ανακοινωσε 4μηνο; Η Wind; Η Cyta; Η Βονταφον πολυ πιθανο να το ανακοινωσει...

Η Βονταφον δε συμφερει ουτε 1 λεπτο ομιλιας περιαγωγης, αφου θα σε χρεωνει καθε λεπτο, καθε sms και κάθε MB, ενω οι υπολοιπες 3 εταιριες δε θα χρεωνουν τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εμένα μου στείλανε αυτό το Λίνκ διαβάστε κι εσείς κι αν βγάλετε άκρη πείτε μου και μένα. https://www.vodafonecu.gr/eksipiretisi-pelatwn/roaming/

 

Είναι τα παλιά ακόμη αναρτημένα, αυτά δλδ που ισχύουν με το τωρινό καθεστώς.

Η κοινοτικη οδηγια που ισχύει από το 2016 έως και 15/6/2017

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εμένα μου στείλανε αυτό το Λίνκ διαβάστε κι εσείς κι αν βγάλετε άκρη πείτε μου και μένα. https://www.vodafonecu.gr/eksipiretisi-pelatwn/roaming/

 

Αυτες οι χρεωσεις ισχυουν απο περισυ, δεν εχει σχεση με το τι θα γινει απο αυριο

Link to comment
Share on other sites

Οκ, για αυτό είπα να το δείτε γιατί μπορεί να κάνω λάθος.

 

Τότε, με αυτό που λέει στο β. κομμάτι η διαφορά είναι πως σε υποχρεώνει να πάρεις μια φορά το πακέτο, και αν λήξει ή καταναλωθεί τότε έχει τις βασικές χρεώσεις.

 

Για εισερχόμενες δεν γράφει τίποτα ότι δεν θα έχεις νομίζω. Κάτι που στην αρχική ανακοίνωση υπήρχε.

 

Sent from my Moto X Play

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό λέω πιο πάνω αν την διαβάσατε σήμερα. Πιστεύω πως είναι διορθωμένη, και ας έχει ημερομηνία ακόμη 27/4. Στο τρίτο κομμάτι αναφέρει για καρτοκινητά και καρτοπρογράμματα πως όποιος δεν πάρει πακέτο έχει τις βασικές χρεώσεις περιαγωγής.

 

Sent from my Moto X Play

Η μόνη διόρθωση που έγινε, είναι ότι μετά τη λήξη ή την κατανάλωση του εβδομαδιαίου πακέτου, μπορείς να συνεχίσεις να μιλάς, να γράφεις και να σερφάρεις με τις βασικές εθνικές χρεώσεις και δεν κόβεται η περιαγωγή. Η πρώτη αγορά του πακέτου, παραμένει υποχρεωτική. Δε συμφέρει ούτε για αστείο και δε μπορώ να καταλάβω, γιατί η Vodafone επιμένει σ'αυτή την εμπορική της αυτοκτονία.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...