Jump to content

Mozilla Thunderbird


pythagoras
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το MozBackup εγκαταλήφθηκε σαν project? έχω την εντυωση ότι δεν εξελίσεται πλέον...

Νομίζω συνεχίζουν κανονικά

News

October 27th, 2005

MozBackup 1.4.3 released! What's new, Download.

 

October 23th, 2005

MozBackup 1.4.3 Beta 2 released. This version isn't stable - use on your own risk. This new version contains support for extensions: Bookmarks Synchronizer, ScrapBook, Tabbrowser Preferences and View Source With. If you want to add support for other extensions, send me please info which extensions you want to add + which files. Thanks.

 

September 24th, 2005

MozBackup 1.4.3 Beta released. This version isn't stable - use on your own risk. This version contains some "new features" and improvements. See changelog. If you find some bug, please send me info about it.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 143
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

πως μπορω να βγαλω την προεπισκοπηση μηνυματων απο το thunderbird?
Θα πας Προβολή -> Διάταξη -> Περιοχή μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Τι ρυθμίσεις χρειάζεται για να δουλέψει; Έχω γραμμή DSL εάν παίζει κάποιο ρόλο και λογαριασμούς σε hol , hotmail , yahoo και in.gr
Link to comment
Share on other sites

Οι ρυθμίσεις που χρειάζεται είναι οι ίδιες που έχεις και για το Outlook expres δεν παίζει ρόλο η dsl. Αν έχεις προβλήματα πες μου. :)
Link to comment
Share on other sites

αλλά από αυτά που γράφεις μόνο της hol υποστηρίζει pop3 πρόσβαση. Για τα άλλα πρέπει να πληρώσεις.
http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά σε όλους και Καλή Χρονιά! :)

Να κάνω κι εγώ μιά ερώτηση για Thunderbird. θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αν υπάρχει πάποια επέκταση για Thunderbird v1.0.7gr που με κάποιο popup παράθυρο να με ειδοποιεί για εισερχόμενα e-mails σε πραγματικό χρόνο όταν είμαι on line ευχαριστώ ;)

Link to comment
Share on other sites

Σας ρωτάω γιατί είχα τον Mozilla Thunderbird ο οποίος μαζί με ένα πρόγραμμα το Freepops τα άνοιγε όλα τα παραπάνω mail , αλλά μετά από format , δεν το ξαναέβαλα και ξέχασα και πως το είχα κάνει. Μήπως κάποιος ξέρει;
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Δεν έχει άμεση σχέση, αλλα ξέρει κανείς που υπάρχει επιλογή για την άμεση προβολή των e-mail, στο Mozilla Thunderbird;
http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

preview όπως το outlook με το που πατάς
Με το που επιλέγεις ένα mail κάνει προεπισκόπιση, για πάτα το F8 μήπως έχει βγει εκτός.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα.

 

Εδώ και μια βδομάδα έχουν σπάσει τα νεύρα μου. Μέχρι πριν 10 μέρες λοιπόν, έστελνα και έπαιρνα τα e-mails κανονικότατα χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Μετά το χάος...Τα e-mails που στέλνω στα ελληνικά δεν τα παίρνει κανείς από τους παραλήπτες σωστά. Τους βγαίνουν άλλα αντί άλλων και δεν μπορούν να τα διαβάσουν όσο και αν αλλάξουν την κωδικοποίηση.

 

Τί να πω, δεν ξέρω. Το θέμα είναι ότι δεν πείραξα εξαρχής τίποτα ούτε στα fonts ούτε στην κωδικοποίηση των incoming και outgoing mails, εννοώ από τότε που δούλευε σωστά.Το μόνο που μεσολάβησε ήταν ένα automatic update που έκανε στο Webmail-Hotmail extension, αλλά δε νομίζω να δημιούργησε αυτό το πρόβλημα. Μόλις παρουσιάστηκε το πρόβλημα πειραματίστηκα τόσο πολύ με τις ρυθμίσεις στο display που ούτε θυμάμαι τις αρχικές ρυθμίσεις. :O

 

Μήπως κανείς μπορεί να βοηθήσει;; Η υπομονή μου εξαντλήθηκε.

 

Η έκδοση που έχω είναι αυτή στον τίτλο του μηνύματος στα ελληνικά.

God grant me the serenity to accept the things I cannot change,

courage to change the things I can

and wisdom always to tell the difference.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε backup τον φάκελο με το προφίλ σου, για να τον έχεις εύκαιρο, και πέρνα την έκδοση 2.0 beta, για να δεις αν διορθώνει το πρόβλημα...

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου. Για να πω την αλήθεια όμως, δεν πιστεύω ότι το να περάσω την beta θα λύσει το πρόβλημα. Εδώ δε δουλεύει στην υποτιθέμενα σταθερή που έχω. Από την άλλη, θα μου πεις τί έχω να χάσω, μήπως τώρα δουλεύει; anyhow, όποια άλλη ιδέα έχετε καλοδεχούμενη επίσης.

God grant me the serenity to accept the things I cannot change,

courage to change the things I can

and wisdom always to tell the difference.

Link to comment
Share on other sites

Elgia δοκίμασε την beta...φαντάσου ότι τέτοιες διαφορές βλέπω καθημερινά με τις nightlies εκδόσεις, με τρανταχτό παράδειγμα το γεγονός ότι για 2 σχεδόν μήνες, έπρεπε να κάνω πάλι install από πάνω το setup του thunderbird για να αποσταλεί τυχόν εξερχόμενο μήνυμα...:O ευτυχώς διορθώθηκε..:)
Link to comment
Share on other sites

Την εγκατέστησα την beta και το πρόβλημα παραμένει....Τί να πω δεν ξέρω. Το περίεργο είναι πως ενώ στέλνει το μήνυμα και βγαίνει άλλα αντί άλλων (βασικά όλο κάτι ΓΓΓ βγάζει ) στο sent folder τα δείχνει φυσιολογικότατα! Δεν έχω ιδέα τί κάνω στραβά. Ειλικρινά κουράστηκα πάρα πολύ να ασχολούμαι όλη την ώρα μ'αυτό και να ψάχνω στο net για απαντήσεις και τίποτα να μη γίνεται. Όπως και να έχει, ευχαριστώ και για το χρόνο σας και για τις απαντήσεις σας.

God grant me the serenity to accept the things I cannot change,

courage to change the things I can

and wisdom always to tell the difference.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πως θα φτιάξω φίλτρο ώστε να μη χρειάζεται να πηγαίνουν τα μηνύματα στο spam αλλά να διαγράφονται κατευθείαν?

Επίσης πως φτιάχνουμε αποτελεσματικά φίλτρα?

Τέλος πως θα μπορούσα να διαγράφονται τα spam και ο κάδος αυτόματα?

Link to comment
Share on other sites

Elgia, πάρε backup τα e-mail σου, δες http://kb.mozillazine.org/Thunderbird_:_FAQs_:_Backing_Up_and_Restoring

 

Στη συνέχεια απεγκατέστησε το Thunderbird, σβήσε το φάκελό του στο Documents And Settings\<user name>\Application Data και εγκατέστησε το από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα και πάλι.

 

Νέα ερώτηση...Όποιος ξέρει, please help.

Μετά από αλλεπάληλα προβλήματα στον υπολογιστή χρειάστηκε να κάνω και εγώ το πρώτο μου format. Ακριβώς λοιπόν επειδή ήταν και το πρώτο μου, δεν κατέχω το αντικείμενο. Έκανα back up κάποια από τα πράγματα που ήθελα, συμπεριλαμβανομένου και προγραμμάτων και φυσικά του thunderbird. Αυτό που δεν ήξερα, βέβαια, ήταν ότι έπρεπε να κάνω copy και to profile folder στα application data. ...:) Είχα εγκαταστήσει και το mozbackup και είχα κάνει backup τα profiles από firefox και thunderbird (το οποίο επίσης έκανα backup) αλλά ειλικρινά δεν έχω ιδέα πού τα έσωσε. Θεωρητικά από default τα σώζει στα My Documents αλλά φυσικά και δεν ήταν εκεί και δεν πείραξα το folder που θα τα έσωζε.

 

Βασικά η ερώτησή μου είναι η εξής...Υπάρχει τρόπος να κάνω restore τα e-mails μη έχοντας αντίγραφο του profile; Χρησιμοποιώ ένα πολύ καλό πρόγραμμα ανάκτησης δεδομένων το οποίο βρήκε αρκετά e-mails, τα οποία αν και εμφανίζονται πλήρη σε μέγεθος, δεν εμφανίζονται σωστά όταν προσπαθώ να τα ανοίξω. Τα περισσότερα εμφανίζονται απλά κενά.

 

:confused: any help? please....Άμα δεν υπάρχει τρόπος να τα ανακτήσω να μην το παιδεύω κιόλας δηλαδή, αλλά αν υπάρχει κανένα workaround να το ψάξω το ζήτημα. Και μία τελευταία ερώτηση σε τί format είναι ο profile folder, .ini?

God grant me the serenity to accept the things I cannot change,

courage to change the things I can

and wisdom always to tell the difference.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να κάνω restore τα e-mails μη έχοντας αντίγραφο του profile;

 

πολύ δύσκολο εώς αδύνατον..:(

Link to comment
Share on other sites

@Elgia: Ποιον e-mail provider χρησιμοποιεις ?

Αρκετοι providers διαθετουν web σελιδα οπου μπορεις να δεις το e-mail σου.

Τσεκαρε μηπως υπαρχουν τουλαχισστον τα εισερχομενα σου .

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

 

Αυτό είναι το θέμα ότι - δυστυχώς - είχα αποθηκεύσει τα μηνύματα σε local folders και δεν τα άφηνα στο server του hotmail....Τέλοσπάντων, δε θα πεθάνω κιόλας. Το περίεργο είναι ότι κάποια από τα μηνύματα που έκανα recover, τα έχει σώσει κανονικά. Συγκεκριμένα, ένα ολοκληρο folder μια χαρά το βγάζει. :confused:

 

Όσο ζω μαθαίνω...:)

God grant me the serenity to accept the things I cannot change,

courage to change the things I can

and wisdom always to tell the difference.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω ένα πρόβλημα με Forward στο Thunderbird. Ο smtp server που χρησιμοποιώ δεν μου επιτρέπει να στέλνω αρχεία eml με αποτέλεσμα να μην μπορώ κάνω forward ένα μήνυμα. Επικοινώνησα με το smtp και μου είπε ότι αν επιτρέψουν τα eml αρχεία θα δημιουργηθεί κενό ασφαλείας.

 

Τι λύσεις έχω;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...