Jump to content

Αλλαγές στην Υπηρεσία Διεθνούς Περιαγωγής (Roaming)


oxxy
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είμαι ένα κλικ πριν τελειώσουν τα 1,5Gb και περιμένω να δω αν θα αρχίσει να τρώει το bonus των 500 Mb η θα αρχίσει να τρώει ευρώ.Μεγαλο μπράβο στην wind.ελπιζω να μην αλλάξει τίποτα προς το κακό (cosmote) ή το χειρότερο ( voda).

 

Στάλθηκε από το Lenovo K50a40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 294
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

πρεπει να κανω κατι για να εχω 4g σε περιαγωγη σε f2g;

επισης ποια ειναι τα "φτηνοτερα" mb που θα μπορουσα να χρησιμοποιησω σε περιαγωγη εγγυημενα;

ευχαριστω

Edited by alexandr0s
Alex
Link to comment
Share on other sites

Δουλεύουν και τα bonus από την δική μου σύνδεση αλλά και από φιλικό αριθμό που μου έστειλε αλλά 150ΜΒ.Οποτε δεν παίζεται η wind

 

Στάλθηκε από το Lenovo K50a40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

Πήρα δύο κλήσεις σε γερμανικά νούμερα τα οποία βρίσκονται σε περιαγωγή στην Ελλάδα και εγώ επίσης Ελλάδα και με χρέωσε 3€ από την κάρτα

Γιατί;

Όσο ήμουν Γερμανία δεν είχα πρόβλημα

F2g με δωρεάν χρόνο ομιλίας

Link to comment
Share on other sites

Πήρα δύο κλήσεις σε γερμανικά νούμερα τα οποία βρίσκονται σε περιαγωγή στην Ελλάδα και εγώ επίσης Ελλάδα και με χρέωσε 3€ από την κάρτα

Γιατί;

Όσο ήμουν Γερμανία δεν είχα πρόβλημα

F2g με δωρεάν χρόνο ομιλίας

 

Γιατί θα έπρεπε να χρέωθεις διαφορετικά;

 

ΟΙ χρεώσεις περιαγωγής άλλαξαν. Όχι οι διεθνείς κλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα δύο κλήσεις σε γερμανικά νούμερα τα οποία βρίσκονται σε περιαγωγή στην Ελλάδα και εγώ επίσης Ελλάδα και με χρέωσε 3€ από την κάρτα

Γιατί;

Όσο ήμουν Γερμανία δεν είχα πρόβλημα

F2g με δωρεάν χρόνο ομιλίας

έχει ξαναειπωθεί αυτο....

 

οι εταιρείες αύξησαν πολύ τις κλήσεις προς νούμερα της εε για να ισοφάρισουν την περιαγωγη....

 

και όπως έγραψε και ο προηγούμενος η ελεύθερη περιαγωγή σε χώρες της εε δεν έχει σχέση με την κλήση απο την χωρα καταγωγής του κινητού σε χώρες της εε.....

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα δύο κλήσεις σε γερμανικά νούμερα τα οποία βρίσκονται σε περιαγωγή στην Ελλάδα και εγώ επίσης Ελλάδα και με χρέωσε 3€ από την κάρτα

Γιατί;

Όσο ήμουν Γερμανία δεν είχα πρόβλημα

F2g με δωρεάν χρόνο ομιλίας

 

Όταν είσαι Ελλάδα με ελληνικο νουμερο: Οι κλήσεις προς ξένα νούμερα είναι χρεώσιμες. Πάντα έτσι ήταν. Μόνο εάν είχες πακέτο με "λεπτα ομιλιας προς Γερμανια" δε θα χρεωνοσουν.

 

Όταν είσαι Ευρώπη με ελληνικο νουμερο: ο χρόνος ομιλίας "προς όλους" ισχύει για κλήσεις προς όλη την Ευρώπη.

Link to comment
Share on other sites

εν ολίγοις, τους ξένους φίλους σου που κάνουν διακοπές στην Ελλάδα συμφέρει να τους παίρνεις τηλέφωνο με κινητό άλλης ευρωπαϊκής χώρας και όχι της Ελλάδος..... ετσι κάνω εγώ και χρησιμοποιώ το κυπριακό κινητό μου που έχει γελοίες χρεώσεις....

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή Στην ουσία..πες ότι εγώ πάω επαγγελματικό ταξίδι μίας βδομάδας στην Γαλλία και έχω ένα βαρβάτο πακέτο όπου εκεί θα μπορώ να σερφάρω και να μιλάω ελεύθερα αλλά το να δώσω τον αριθμό μου σε γάλλους να πάρουν να μιλήσουμε για δουλειές είναι απαγορευτικό διότι θα καταχρεωθουν.

Απλώς πίστευα ότι αυτά τα δύο γερμανικά νούμερα εφόσον βρίσκονται σε περιαγωγή σε ελληνικό δίκτυο θα ισχύει η δωρεάν περιαγωγή

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

Link to comment
Share on other sites

όχι απαραίτητα, για τους Γάλλους πολυ πιθανόν να ισχύουν άλλες χρεώσεις όταν περνούν ελληνικά νούμερα (στην Γαλλία) .....

και όχι οι χρεώσεις του ελληνικού καρτέλ....

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα τις τελευταίες σελίδες και βλέπω ότι τα 500MB από ανανέωση 10€ ισχύουν κανονικά στο εξωτερικό.

Τα 300 λεπτά προς όλους (free2talk) πάλι με την ανανέωση ισχύουν;

Link to comment
Share on other sites

Προσφατα με F2g, με ανανέωση 10euro:

Tα 500mb που δινει (δωρο) με την ανανέωση καταναλωθηκαν σε περιαγωγη σε

χωρα κρατος-μελος της Ε.Ε. άνευ επιπλέον χρέωσης.

Επισης το ιδιο (χωρίς κάποια επιπλέον χρεωση) και τα (δωρο) 300’ προς ολους όπως και τα (δώρο) sms προς ολους απο log&win.

Τέλος, πλέον είχα κανονικά 4G σύνδεση και εξω.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Αν πάω με το WiFi τα 30GB Βουλγαρία, θα λειτουργεί; το ανοίγω συνδέεται σε ένα δίκτυο και μπαίνω και τρώω τα 30 γιγα μου; ξέρει κάποιος; η να πάω σε κατάστημα να ρωτήσω; θα είναι τέλειο αν μπορώ να τα χρησιμοποιήσω στη Βουλγαρία διότι θα πάω...
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε το πρώτο μήνυμα στο παρόν θέμα. Αν περιλαμβάνεται το πρόγραμμα που έχεις σε αυτά, μάλλον όχι.

 

Sent from my Moto X Play

Link to comment
Share on other sites

Οπότε οι χρεώσεις για εξερχόμενες κλησεις ουσιαστικά μηδενιστηκαν.

 

Για τις εισερχόμενες ισχύει το ίδιο?

I am the FireStarter
Link to comment
Share on other sites

Σε όλη την Ευρωπαϊκή Ένωση οι χρεώσεις εισερχομένων κλήσεων καταργήθηκαν εφόσον η διαμονή σε Roaming είναι λιγώτερο από 4 μήνες.
Link to comment
Share on other sites

Γνωστος μου είναι σε ταξίδι σε χώρες της ΕΕ με τη γυναίκα του. Εχουν και οι 2 καρτοκινητα wind. Ο ένας έχει χρόνο απο πακέτα και bonus ανανέωσης και ο άλλος έχει απο πακέτα. Και στους 2 όταν κάνουν κλήσεις από Ελλάδα αφαιρεί από το υπόλοιπο σε ευρω και όχι από τα πακέτα!! Και οι 2 έχουν επίσης mb τα οποία δεν έχουν χρησιμοποιήσει.

Η wind αποδεικνύεται για μια ακόμα φορά αναξιόπιστη.... Εννοείται του έχει φάει όλο σχεδόν το χρόνο ομιλίας που είχε και δε χρεώνει από πακέτα. Το ίδιο και στη συζυγο του

 

Οταν επιστρέψει Ελλάδα θα το δει αλλά μέχρι τότε είναι ξεκρέμαστος....

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν επικοινωνούν με την εταιρία μέσω wifi; Εαν υπάρχει λάθος συστήματος θα τους τα πιστώσει.

λάθος συστήματος και στα δύο νούμερα;;;;. λίγο δύσκολο, κάτι άλλο παίζει.....

 

ίσως ειναι υπόλοιπα απο bonus και όχι κανονικά πακέτα....

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

λάθος συστήματος και στα δύο νούμερα;;;;. λίγο δύσκολο, κάτι άλλο παίζει.....

 

ίσως ειναι υπόλοιπα απο bonus και όχι κανονικά πακέτα....

 

Sent from my L200 using Tapatalk

 

Εαν το συστημα δε βλεπει τη Σουηδια ως δωρεαν, λογω προβληματος στο συστημα, δεν ειναι καθολου δυσκολο...

Edited by XP130TD
Off topic
Link to comment
Share on other sites

Εαν το συστημα δε βλεπει τη Σουηδια ως δωρεαν, λογω προβληματος στο συστημα, δεν ειναι καθολου δυσκολο...

 

το παιδί πιο πάνω δεν γράφει για μια χώρα αλλα για χώρες....

 

να είναι μια χώρα να πω ότι μπορεί να έχεις δικαιο....

 

αλλα δύο νούμερα σε διαφορετικά ατομα σε διαφορετικές χώρες περιορίζει πολυ την πιθανότητα λάθους..

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Edited by XP130TD

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Τα πακέτα είναι αγορασμένα και αφορούν σε όλα τα δίκτυα. Συγκεκριμένα το ένα είναι των 200 λεπτών και το άλλο έχει πακετο των 100 λεπτών. Το πρόβλημα εντοπίστηκε στη Σλοβενία αλλά πριν ηταν σε άλλη χώρα. Δεν ξερω με βεβαιότητα αν τα προβλήματα ξεκίνησαν και πριν. Πάντως εχω προσβαση στους online λογαριασμούς τους και βλέπω ότι αφαιρεί απο το υπολοιπο σε ευρω και όχι απο τα πακέτα. Αυτοί δεν εχουν προοσβαση σε δωρεαν wifi και δε μπορουν να καλέσουν. Πηρα εγω τηλ στη wind και μου είπαν ότι πρέπει να καλέσουν οι ίδιοι....

Σημειώνω ότι στο ένα κινητό από τα 2 μόλις το πήραμε είδηση ενεργοποίησα online το πακετο με τα 100 λεπτά της περιαγωγής (4 ευρω) και παλι τίποτα.... Τραβούσε από το υπόλοιπο

Το ένα από τα 2 νούμερα εχει και 300 λεπτά απο την ανανεωση των 10 ευρω επιπλεον του πακέτου

Edited by spartak
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...