Jump to content

Αλλαγές στην Υπηρεσία Διεθνούς Περιαγωγής (Roaming)


oxxy
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως τεράστια ευκαιρία να κερδίσει συνδρομητές η Wind!

Ισως κερδίσει.. αλλά οι εταιριες δεν είναι φιλανθρωπικα ιδρύματα, κοιτούν πρωτίστως τα τυχών διαφυγόντα έσοδα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 294
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ισως κερδίσει.. αλλά οι εταιριες δεν είναι φιλανθρωπικα ιδρύματα, κοιτούν πρωτίστως τα τυχών διαφυγόντα έσοδα.

 

Ισως να σκεφτηκαν μακροχρόνια. Εαν αποκτήσουν Wind/Q οι περισσότεροι Έλληνες του εξωτερικού, μόνο κέρδος θα έχουν και οι 2 πλευρες.

 

Το σίγουρο πάντως είναι οτι θα λήξουν πολλά καρτοκινητά βοντα κ κοσμο

 

ΥΓ: εννοειται οτι ολοι οι συγγενεις Ελληνων εξωτερικου που μενουν Ελλαδα θα εχουν Wind/Q

Edited by laznokxd
Link to comment
Share on other sites

Οι βασικοι μέτοχοι της δεν πιστευω ότι έχουν τέτοια (συν)αντιληψη. Και λογικό είναι.

Θα σταθμιστεί κοστος/όφελος, που είναι η πρωτη+βασική παράμετρος σε κάθε - νέα- αλλαγή/διαφοροποίηση.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Οι βασικοι μέτοχοι της δεν πιστευω ότι έχουν τέτοια (συν)αντιληψη. Και λογικό είναι.

Θα σταθμιστεί κοστος/όφελος, που είναι η πρωτη+βασική παράμετρος σε κάθε - νέα- αλλαγή/διαφοροποίηση.

Μακροχρόνια θα κερδίσουν πελάτες στο εξωτερικό, αλλά και στην Ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως, αλλά ψαξε να βρεις ποιοι είναι οι βασικοι μέτοχοι της εταιρείας που αναφέρεσαι και αν κρίνεις ότι έχουν μακροχρόνιο επενδυτικό ορίζοντα πάω πάσο.
Link to comment
Share on other sites

Ίσως, αλλά ψαξε να βρεις ποιοι είναι οι βασικοι μέτοχοι της εταιρείας που αναφέρεσαι και αν κρίνεις ότι έχουν μακροχρόνιο επενδυτικό ορίζοντα πάω πάσο.

 

Εαν δεν ειχαν, δε θα παρουσίαζαν πρώτοι πακέτα 10ε/7ήμερο;

Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν ειχαν, δε θα παρουσίαζαν πρώτοι πακέτα 10ε/7ήμερο;

Μπα δεν νομιζω, αν ακολουθήσει τις άλλες τίποτα στυλ 5ευρω/εβδομαδα πιστεύω θα γίνει, για να είναι οριακά φθηνοτεροι.

Οσονούπω θα γνωρίζουμε.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν έβγαλε ανακοίνωση η Γουίντ για το θέμα, ή εγώ δεν το βλέπω πουθενά;

 

Οι τύποι έχουν μια τρομερή ευκαιρία να σαρώσουν την αγορά κατοίκων εξωτερικού. Καρτοκινητά που λειτουργούν θέλουμε, ούτε συμβόλαια ούτε τις αηδίες που για την ώρα προσφέρει ο ανταγωνισμός. Αν κάνουν καμιά βλακεία και πούνε τελευταία στιγμή ότι ακυρώνουν την περιαγωγή στα καρτοκινητά, με όλες τις διατυπώσεις που χρειάζονται για να κάνει κανείς συμβόλαιο και με το ότι θα μείνει μάλλον για καιρό χωρίς τηλέφωνο, δε νομίζω ότι θα μείνει κανείς στη Γ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει ακόμη βγει οτιδήποτε σχετικο με τα καρτοκινητα , μόνο για τα Data προγράμματα

Αν κάνουν καμιά βλακεία και πούνε τελευταία στιγμή ότι ακυρώνουν την περιαγωγή στα καρτοκινητά, με όλες τις διατυπώσεις που χρειάζονται για να κάνει κανείς συμβόλαιο και με το ότι θα μείνει μάλλον για καιρό χωρίς τηλέφωνο, δε νομίζω ότι θα μείνει κανείς στη Γ.

Κατά νόμο οποιαδήποτε αρνητική μεταβολή στον συνδρομητή υποχρεώνει το δίκτυο σε 30ημερολογιακες ημέρες έγγραφη (προ)ειδοποίηση.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Με άλλα λόγια όσοι έχουν Wind/Q θα απολαμβάνουν δωρεάν ρομινγκ, σίγουρα για όλο τον Ιούνιο.QUOTE]

 

Δεν ειναι ακριβως ετσι, η επισημη ημερομηνια που εχει θεση η ΕΕ ειναι η 15η Ιουνιου και οχι η 1η Ιουνιου. Οποτε αν δεν ανακοινωσει κατι η γουιντ αυτο που λες θα ισχυσει απο 15 και οχι απο 1η.

Edited by XP130TD
Link to comment
Share on other sites

Το ότι ακόμα δεν έχει ανακοινώσει το οτιδήποτε (θετικό ή αρνητικό) η Wind προκρινει μεν το θετικό σενάριο αλλά είναι εξίσου ανησυχητικό.

Ανακοίνωση σίγουρα πρέπει να βγει έστω και για το θετικό σενάριο, πχ να ανακοινωθεί το εκ Ε.Ε. υποχρεωτικό... ότι από 15/6 οι εισερχομενες θα είναι δωρεάν.

Οποτε αν δεν ανακοινωσει κατι η γουιντ αυτο που λες θα ισχυσει απο 15 και οχι απο 1η.

Απλά αυτό ενισχύει το θετικό σενάριο, για το οποίο μπορεί να βγει έτσι και αλλιώς ανακοίνωση έως και την 14ηΙουνιου. Αρνητικη όμως αλλαγή σε βαρος του συνδρομητή χωρίς πρότερη ανακοίνωση 30ημερολογιακων ημερών είναι νομικά άκυρη.

η επισημη ημερομηνια που εχει θεση η ΕΕ ειναι η 15η Ιουνιου και οχι η 1η Ιουνιου. .

το 15/6 δεν ειναι υποχρεωτικό, είναι ΕΩΣ 15/6.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Το ότι ακόμα δεν έχει ανακοινώσει το οτιδήποτε (θετικό ή αρνητικό) η Wind είναι εξίσου ανησυχητικο...

Πιστεύω απλά θα μεταθεσουν τις οποίες αλλαγες χρονικά για λίγο αργότερα.

Ανακοίνωση σίγουρα πρέπει να βγει έστω και για το θετικό σενάριο, πχ να ανακοινωθεί ότι από 15/6 οι εισερχομενες θα είναι δωρεάν.

 

Απλά αυτό ενισχύει το θετικό σενάριο, για το οποίο μπορεί να βγει έτσι και αλλιώς ανακοίνωση έως και την 14ηΙουνιου. Αρνητικη όμως αλλαγή σε βαρος του συνδρομητή χωρίς πρότερη ανακοίνωση 30ημερολογιακων ημερών είναι νομικά άκυρη.

το 15/6 δεν ειναι υποχρεωτικό, είναι ΕΩΣ 15/6.

 

Ποτέ δεν ειπα οτι ειναι υποχρεωτικη η ημερομηνια. Η βοντα βεβαια καταφερε και εφερε αρνητικες αλλαγες που να ισχυουν απο 1η Ιουνιου.

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν ειπα οτι ειναι υποχρεωτικη η ημερομηνια. Η βοντα βεβαια καταφερε και εφερε αρνητικες αλλαγες που να ισχυουν απο 1η Ιουνιου.

 

27/4 εβγαλε το σχετικο ΔΤ/ανακοινωση, και η cosmote στις 15/5

Link to comment
Share on other sites

27/4 εβγαλε το σχετικο ΔΤ/ανακοινωση

 

δεν διαφωνει κανεις για αυτο, οπως εχω πει αρκετες φορες τα εχω πιο πολυ με την ΕΕ παρα με βοντα/κοτε. Οι εταιρειες απλα εκμεταλλευτηκαν τα παραθυρακια που τους αφησε η ΕΕ, η γνωμη μου ειναι οτι αυτα δεν επρεπε να υπηρχαν.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που με τα έως τώρα δεδομένα δεν έχουμε αρνητική εξέλιξη στο θέμα roaming της Wind (στα καρτοκινητά αναφέρομαι).

 

Σε ευχαριστώ Στέφανε για την διόρθωση, οπότε τροποποιώ τα γραφόμενά μου για να μην υπάρχουν αστοχίες :)

Edited by Tasos30

 

 

Link to comment
Share on other sites

δεν διαφωνει κανεις για αυτο, οπως εχω πει αρκετες φορες τα εχω πιο πολυ με την ΕΕ παρα με βοντα/κοτε. Οι εταιρειες απλα εκμεταλλευτηκαν τα παραθυρακια που τους αφησε η ΕΕ, η γνωμη μου ειναι οτι αυτα δεν επρεπε να υπηρχαν.

Παντως το οτι δεν ανακοινωνει η wind παροτι μεν προκρίνει το θετικο σεναριο.. εμενα με ανησυχει.

Γιατι να μην ανακοινωσει εγκαιρα κάτι θετικό?? οτι δλδ θα ειναι η μονη που θα ακολουθήσει την οδηγια της Ε.Ε.?? ανέξοδη και θετική διαφημιση θα είναι... δεν καταλαβαινω δλδ γιατι να μην βγαλουν νωριτερα την (θετικη)ανακοινωση.

Φοβάμαι μήπως καποιο λάκκο έχει η φάβα.. της καθυστέρησης.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Βάσει της νομοθεσίας της ΕΕ, η Γουίντ έχει τρεις επιλογές.

 

α) Να διατηρήσει την περιαγωγή για τα πάντα (και βασικές χρεώσεις και πακέτα).

β) Να διατηρήσει την περιαγωγή για τις βασικές χρεώσεις, όχι όμως για τα πακέτα.

γ) Να καταργήσει την περιαγωγή.

 

Το (α) θα τους βάλει μέσα με τα μπούνια. Δεν ξέρω πόσο ελλειματικοί είναι τώρα, αλλά το μαγαζί θα κλείσει μέσα σε μία εβδομάδα αν δίνουν 1 ΓΒ και 1000 λεπτά ή ό,τι άλλο δεξιά κι αριστερά με απλές ανανεώσεις ή για αστεία ποσά.

 

Το (β) είναι ίσως το πιο λογικό ότι θα κάνουν, αν και τον χρήστη δεν θα τον συμφέρει να κάνει τίποτα άλλο πέραν από το να τον καλούν άλλοι, που θα είναι δωρεάν. Σε σχέση με την κατάσταση σήμερα, είναι σαφώς χειρότερα.

 

Το (γ) είναι η σαχλαμάρα που λένε ότι θα κάνουν οι άλλοι πάροχοι στα καρτοκινητά τους. Αίσχος.

 

Το ότι δεν ανακοινώνουν 16 μέρες πριν το γεγονός τί θα κάνουν δεν τους τιμά διόλου. Τους έχω πάνω από 10ετία και μένω στο εξωτερικό, οι διατυπώσεις που χρειάζεται αν βρεθεί κανείς με την κάρτα του να μην έχει πλέον σήμα και πρέπει να αλλάξει σε συμβόλαια/καρτοσυμβόλαια ή άλλες μπαρούφες δεν είναι αμελητέες.

Link to comment
Share on other sites

Το (α) θα τους βάλει μέσα με τα μπούνια. Δεν ξέρω πόσο ελλειματικοί είναι τώρα, αλλά το μαγαζί θα κλείσει μέσα σε μία εβδομάδα αν δίνουν 1 ΓΒ και 1000 λεπτά ή ό,τι άλλο δεξιά κι αριστερά με απλές ανανεώσεις ή για αστεία ποσά.

δεν ειναι τοσο απλό...σιγουρα ξερουν ποσες sim εχουν σε μονιμη περιαγωγη και τι χρηση κανουν εως τωρα.

Πρωτίστως θα σταθμίσουν το κοστος/οφελος( φορητοτητες που πιθανώς ερθουν ή νεες ενεργοποιήσεις).

Ιδιως για την wind ειναι σημαντικο να εμφανιζει σταθερό ή αυξημενο αριθμο ενεργων sim... πόσο μάλλον αν συνυπολογιστούν οι σημαντικές διαφοροποιήσεις του μεριδίου αγοράς (μεταξύ 2014 και 2015) που εχουν ηδη ανακοινώθεί απο την ΕΕΤΤ για τα συγκεκριμένα έτη.

Οπως και να έχει, εγραψα και νωριτερα οτι εμενα προσωπικα με ανησυχει που δεν εχει ανακοινωσει ακόμη το οτιδηποτε. Και με ανησυχει διότι δεν υπάρχει λόγος να μην ανακοινωσει εγκαιρα κάτι θετικό... π.χ. οτι δλδ θα ειναι η μονη που θα ακολουθήσει πιστά την οδηγια της Ε.Ε....ανέξοδη και θετική διαφημιση θα είναι για το δικτυο της, συν οτι θα ξεκινησει να μαζευει κάποιους θιγμένους/δυσαρεστημένους.

Πιστευω οτι ακόμα και σήμερα το απόλυτα θετικό σενάριο εξακολουθεί να μην έχει τις περισσότερες πιθανότητες.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι τοσο απλό...σιγουρα ξερουν ποσες sim εχουν σε μονιμη περιαγωγη και τι χρηση κανουν εως τωρα.

Σημειώνω και υπογραμμίζω αυτό που θεωρώ πρωτεύον. Ως τώρα, τους κάνω ελάχιστη κατανάλωση όσο είμαι έξω. Κυρίως με καλούν, και πληρώνω αυτό το ελάχιστο 1,5 ευρωλεπτό/λεπτό ενώ με έχουν καλέσει άλλοι. Αν κάνουν το (α) και δώσουν πλήρη περιαγωγή για τα πακέτα, εννοείται ότι κάποιος θα πρέπει να είναι χαζός για να μην το ξεσκίσει, και κυρίως στην ομιλία. Άλλο 1000 προς Κιου (παράδειγμα) αν είσαι στην Ελλάδα, κι άλλο αν είσαι στο εξωτερικό. Έχω την αίσθηση ότι οι καταναλώσεις θα αυξηθούν εκθετικά αν δώσουν το (α), και δεν είμαι καθόλου βέβαιος ότι τους συμφέρει.

 

Μακάρι να τους συμφέρει και να το κάνουν, εννοείται. Οψόμεθα, αλλά λίγο σύντομα, έ;

Link to comment
Share on other sites

Άλλο 1000 προς Κιου (παράδειγμα) αν είσαι στην Ελλάδα, κι άλλο αν είσαι στο εξωτερικό.

 

στην ομιλια και τα sms μονο οι παροχες προς ΟΛΑ τα δίκτυα προσμετρώνται στην περιαγωγή, οχι οι παροχες προς συνδρομητες του ιδίου δικτυου. Μονο στα mb δεν υφισταται (λογικό ειναι) διαχωρισμός.

Και στα συμβόλαια έτσι είναι.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

στην ομιλια και τα sms μονο οι παροχες προς ΟΛΑ τα δίκτυα προσμετρώνται στην περιαγωγή, οχι οι παροχες προς συνδρομητες του ιδίου δικτυου. Μονο στα mb δεν υφισταται (λογικο ειναι) διαχωρισμός.

Και στα συμβολαια έτσι είναι.

Σε ευχαριστώ για την πολύ χρήσιμη διευκρίνιση. Δεν το γνώριζα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την πολύ χρήσιμη διευκρίνιση. Δεν το γνώριζα.

Βέβαια να πούμε και του στραβού το δίκιο οτι ακόμη και έτσι δεν τους συμφερει , π.χ. το f2g μου με το που ανανεώσω με 10ευρω μου δινει 300' προς ολους... και το 10άρικο (μειον φυσικα το τέλος κινητής) μένει στο υπόλοιπο.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...