Jump to content

Αλλαγές στην Υπηρεσία Διεθνούς Περιαγωγής (Roaming)


oxxy
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σας παραθέτω απόσπασμα της συνομιλίας μου με τη wind σχετικά με τη μόνιμη περιαγωγή:

 

xxxx

καλημερα. ηθελα να ρωτησω σχετικα με την νεα ανακοινωση της wind για την περιαγωγη που ισχυει απο σημερα. Συγκεκριμενα, αναφερεται οτι δεν ισχυει σε καθεστως μονιμης περιαγωγης. τί ακριβως σημαινει αυτο; Ευχαριστω

 

Eleni

Καλημέρα

αν είστε μόνιμα σε άλλη χώρα δεν ισχύουν

Αυτή είναι η μόνιμη περιαγωγή

 

xxxx

Υπαρχει καποιο συγκεκριμενο χρονικο περιθωριο;

θα γινω πιο συγκεκριμενος: εγω καποιες περιοδους ειμαι στο εξωτερικο...καμια φορα για 2 ή 3 μήνες και μετα επιστρέφω Ελλαδα. Ισχύει ότι είναι μόνιμη περιαγωγη κατι τετοιο;

 

Eleni

Δεν θεωρείται μόνιμη περιαγωγή

 

 

xxxx

Μάλιστα, ευχαριστώ για την πληροφορία. Γνωρίζετε να μου πείτε αν υπάρχει οπότε κάποιο χρονικό περιθώριο, πάνω από το οποίο θεωρείται μόνιμη η περιαγωγή;

 

Eleni

Μόνιμη εγκατάσταση

αυτό γνωρίζω

 

Ειναι προφανες οτι οι "εκπροσωποι" δεν εχουν ενημερωθει ακομα. Θα βρεις τι σημαινει μονιμη περιαγωγη αν διαβασεις τις ανακοινωσεις της ΕΕ (και νομιζω η ανακοινωση της βονταφον το εξηγει καλυτερα). Αυτα που λεει η ΕΕ ειναι εδω https://ec.europa.eu/newsr...m?doc_id=45129

Edited by georgemei
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 294
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

LTE roaming στα καρτοκινητά δίνει η Wind?

Προφανώς ναι. Λες να κάνει υποβάθμιση δικτύου χλωμό το βλέπω

 

Ξέρεις μερικά πράγματα μόνο εμπειρικά μπορεί να απαντηθούν. Δηλαδή να δοκιμάσει κάποιος και να μας πει...

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Στο website της MTN Κύπρου σχετικά με την μόνιμη περιαγωγή αναφέρει πως η εταιρία σε διάστημα 4μηνών θα ελέγχει την χρήση του χρήστη. Εαν η χρήση του χρήστη σε κατάσταση roaming είναι μεγαλύτερη απο αυτή σε μη roaming τότε θα ειδοποιείται απο την εταιρία πως σε διάστημα 14ημερών θα ξεκινήσουν οι επιπλέων χρεώσεις περιαγωγής.

Οπότε φαντάζομαι πως κάτι τέτοιο θα ισχύει και με τις υπόλοιπες εταιρίες, εφόσον βασίζεται σε κοινοτική οδηγία.

Η ερώτησή μου έχει να κάνει με την Q και την προσφορά των 8GB για 8 μήνες με 8€, αυτό το 1GB που θα δίνει κάθε μήνα θα μπορεί να καταναλωθεί και σε roaming ή ειναι μονο για εντός Ελλάδας;

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς ναι. Λες να κάνει υποβάθμιση δικτύου χλωμό το βλέπω

 

Ξέρεις μερικά πράγματα μόνο εμπειρικά μπορεί να απαντηθούν. Δηλαδή να δοκιμάσει κάποιος και να μας πει...

Γιαυτό ρώτησα, διότι εμπειρικά πριν ~3μηνες στην Γερμανία και Ολλανδία δεν είχα με f2g,μόνο 3g, παρότι στα συνεργάζομενα δίκτυα και τότε εδειχνε lte roaming σε αυτές τις 2χωρες.

Τότε μου είχαν πει στο 1231 όταν μόνο στα συμβόλαια ισχύει το lte roaming, αλλά ότι αυτό θα άλλαζε πολύ σύντομα.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Γιαυτό ρώτησα, διότι εμπειρικά πριν 3μηνες στην Γερμανία και Ολλανδία δεν είχα με f2g,μόνο 3g, παρότι στα συνεργάζομενα δίκτυα έχουν lte roaming σε αυτές τις 2χωρες.

Τότε μου είχαν πει στο 1231 όταν μόνο στα συμβόλαια ισχύει το lte roaming, αλλά ότι αυτό θα άλλαζε πολύ σύντομα.

Δεν κάνεις ξανά το κόπο να πάρεις τηλέφωνο να ρωτήσεις στο 1231 μετά τα νέα δεδομένα για την ΕΕ και να μας πεις και εμάς

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνεις ξανά το κόπο να πάρεις τηλέφωνο να ρωτήσεις στο 1231 μετά τα νέα δεδομένα για την ΕΕ και να μας πεις και εμάς

Το lte roaming agreement με τη νέα τιμολογιακη πολιτική τι σχέση έχουν;

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Το lte roaming agreement με τη νέα τιμολογιακη πολιτική τι σχέση έχουν;

Μήπως με την αλλαγή πολιτικής άλλαξε και αυτό...

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

LTE roaming στα καρτοκινητά δίνει η Wind?

 

Μπορεις να δεις αυτη την πληροφορια στο site της wind για το roaming, δεν υπαρχει λογος να καλεις εξυπηρετηση πελατων.

Διαλεγεις χώρα και βλεπεις εαν και με ποιες εταιρειες παρεχει LTE roaming.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να δεις αυτη την πληροφορια στο site της wind για το roaming, δεν υπαρχει λογος να καλεις εξυπηρετηση πελατων.

Διαλεγεις χώρα και βλεπεις εαν και με ποιες εταιρειες παρεχει LTE roaming.

Θα μπορουσες να δεις 2post παρακατω τι εγραψα.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσες να δεις 2post παρακατω τι εγραψα.

 

Σωστός, δεν το διαβασα, φαίνεται οτι το ειχες τσεκάρει και σου ειχαν πει οτι το LTE roaming ισχυε για τα συμβολαια και συντομα ισως και για καρτοκινητα.

Link to comment
Share on other sites

Σωστός, δεν το διαβασα, φαίνεται οτι το ειχες τσεκάρει και σου ειχαν πει οτι το LTE roaming ισχυε για τα συμβολαια και συντομα ισως και για καρτοκινητα.

 

ναι, ετσι μου ειχαν πει (τοτε) εμένα, αλλα δεν φημιζονται και για την τελειότερη εξυπ.πελατών.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ στην Αγγλία πάντως 4G δεν μου δινει ένα F2go που έχω , μπαινει σε 4G δικτυα αλλα μονο μεχρι 3G+ μου δινει. Edited by georgemei
Link to comment
Share on other sites

Στο Ηνωμένο Βασίλειο βλέπω αυτά πάντως

 

Και φυσικά δεν ξέρουμε εάν τελικά το LTE Roaming

Είναι για καρτοκινητα

 

Διαθέσιμα Δίκτυα

Πληροφορίες Δικτύου

Δίκτυο: Cloud9

Συχνότητα: GSM 1800 / UTRAN 2100

Κωδικός Δικτύου: 234 18

Διαθέσιμες Υπηρεσίες

Πληροφορίες Δικτύου

Δίκτυο: Everything Everywhere (Orange)

Συχνότητα: GSM-1800

Κωδικός Δικτύου: 234 33

Διαθέσιμες Υπηρεσίες

Κλήσεις & SMS

GPRS /MMS

3G Roaming

Roaming καρτοκινητής

LTE Roaming

Πληροφορίες Δικτύου

Δίκτυο: Everything Everywhere (T-Mobile)

Συχνότητα: GSM-1800

Κωδικός Δικτύου: 234 30

Διαθέσιμες Υπηρεσίες

Κλήσεις & SMS

GPRS /MMS

3G Roaming

Roaming καρτοκινητής

Πληροφορίες Δικτύου

Δίκτυο: H3G

Συχνότητα: UTRAN 2100

Κωδικός Δικτύου: 234 20

Διαθέσιμες Υπηρεσίες

Κλήσεις & SMS

GPRS /MMS

3G Roaming

Roaming καρτοκινητής

LTE Roaming

Πληροφορίες Δικτύου

Δίκτυο: Telefonica (Telefonica O2 Limited, O2, BT Cellnet)

Συχνότητα: GSM 900/1800

Κωδικός Δικτύου: 234 10

Διαθέσιμες Υπηρεσίες

GPRS /MMS

3G Roaming

Roaming καρτοκινητής

Πληροφορίες Δικτύου

Δίκτυο: Vodafone Limited

Συχνότητα: GSM 900/1800

Κωδικός Δικτύου: 234 15

Διαθέσιμες Υπηρεσίες

Κλήσεις & SMS

GPRS /MMS

3G Roaming

Roaming καρτοκινητής

 

 

https://www.wind.gr/gr/wind/upiresies/kiniti/periagogi/pagosmia-kalupsi/

Edited by oxxy

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Μερικές απορίες προς διευκρίνηση:

 

εάν είμαι σε ΜΙΑ χώρα ΕΕ με ελληνικό καρτοκινητό στο οποίο έχω χρόνο ομιλίας προς τρίτα δίκτυα, πως θα χρεωθώ:

 

1.εάν καλέσω τηλέφωνο σε ΑΛΛΗ χώρα της ΕΕ (όχι Ελλάδα δηλ.)

2 εάν καλέσω ελληνικό καρτοκινητό στην ΙΔΙΑ χώρα που βρίσκομαι

3.εάν καλέσω ελληνικό καρτοκινητό σε ΑΛΛΗ χώρα της ΕΕ (όχι Ελλάδα δηλ.)

3. εάν καλέσω τηλέφωνο στην ΙΔΙΑ χώρα που βρίσκομαι.

 

από τις ανακοινώσεις των παρόχων και της ΕΕ δεν έβγαλα άκρη....:(

Link to comment
Share on other sites

Μερικές απορίες προς διευκρίνηση:

 

εάν είμαι σε ΜΙΑ χώρα ΕΕ με ελληνικό καρτοκινητό στο οποίο έχω χρόνο ομιλίας προς τρίτα δίκτυα, πως θα χρεωθώ:

 

1.εάν καλέσω τηλέφωνο σε ΑΛΛΗ χώρα της ΕΕ (όχι Ελλάδα δηλ.)

2 εάν καλέσω ελληνικό καρτοκινητό στην ΙΔΙΑ χώρα που βρίσκομαι

3.εάν καλέσω ελληνικό καρτοκινητό σε ΑΛΛΗ χώρα της ΕΕ (όχι Ελλάδα δηλ.)

3. εάν καλέσω τηλέφωνο στην ΙΔΙΑ χώρα που βρίσκομαι.

 

από τις ανακοινώσεις των παρόχων και της ΕΕ δεν έβγαλα άκρη....:(

 

Δεν εβγαλες ακρη επειδη δεν γνωριζεις τις βασικες αρχες της περιαγωγης. Λοιπον υποθετουμε οτι εισαι Γερμανια για συντομο ταξιδι (οχι μονιμη περιαγωγη)και εχεις f2go με λεπτα προς τριτους απο ενα πακετο που υποστηριζει περιαγωγη (συμφωνα με την ανακοινωση της wind). Εχουμε και λεμε

 

1. Ο χρονος ομιλιας θα σου αφαιρεθει απο το δωρεαν λεπτα σου χωρις αλλη χρεωση

2. Οπως το 1

3. Οπως το 1

4. Οπως το 1 αρκει το τηλεφωνο που θα καλεσεις να ειναι γερμανικο (στο παραδειγμα μας) η αλλο τηλεφωνο ΕΕ

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση..:)

 

δηλ. εάν είμαι σε περιαγωγή π.χ. στην Αγγλία και καλέσω ένα τηλέφωνο Γερμανίας τότε δεν θα χρεωθώ διεθνή κλήση μόνο τον χρόνο από το πακέτο προς τρίτους

εάν καλέσω το ίδιο τηλέφωνο Γερμανίας από Ελλάδα θα χρεωθώ διεθνή κλήση και όχι από το πακέτο προς τρίτους, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση..:)

 

δηλ. εάν είμαι σε περιαγωγή π.χ. στην Αγγλία και καλέσω ένα τηλέφωνο Γερμανίας τότε δεν θα χρεωθώ διεθνή κλήση μόνο τον χρόνο από το πακέτο προς τρίτους

εάν καλέσω το ίδιο τηλέφωνο Γερμανίας από Ελλάδα θα χρεωθώ διεθνή κλήση και όχι από το πακέτο προς τρίτους, σωστά;

 

Μπραβο το καταλαβες απολυτα, στην πρωτη περιπτωση εισαι σε περιαγωγη (αφου εισαι αγγλια με ελληνικη σιμ) ενω στη δευτερη περιπτωση δεν εισαι σε περιαγωγη αφου εισαι ελλαδα με ελληνικη σιμ και θα χρεωθεις διεθνη κληση προς γερμανια. Οπως καταλαβες, μονο οταν εισαι σε περιαγωγη (δηλαδη σε αλλη χωρα απο τη χωρα που εχεις την σιμ αλλα μεσα στην ΕΕ οχι εκτος ΕΕ) ισχυουν οι αλλαγες που ανακοινωθηκαν.

Edited by georgemei
Link to comment
Share on other sites

Εδώ στην Αγγλία πάντως 4G δεν μου δινει ένα F2go που έχω , μπαινει σε 4G δικτυα αλλα μονο μεχρι 3G+ μου δινει.

Τι εννοείς μπαίνει αλλά δεν δινει; έχεις ή δεν έχεις 4g στο η.β.;

Με f2g πριν λίγους μήνες και στην Γερμανία και στην Ολλανδία είχα μόνο έως Η+.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς μπαίνει αλλά δεν δινει; έχεις ή δεν έχεις 4g στο η.β.;

Με f2g πριν λίγους μήνες και στην Γερμανία και στην Ολλανδία είχα μόνο έως Η+.

 

Εννοω αυτο ακριβως που εγραψα. Συνδεεται σε ολα τα δικτυα που εχουν 4G στην αγγλια αλλα μεχρι H+ μπαινω, δεν μου δινει 4G. Το ιδιο με αυτο που ειχες και εσυ.

Η βοντα σιμ μου (καρτοκινητο) μπανει μονο στην βοντα UK αλλα εχει 4G.

Edited by georgemei
Link to comment
Share on other sites

Σε αντίθεση με cu και frog που είχαν 4g σε αυτές τις χωρες αλλά όπως είχα γράψει και νωρίτερα συνδέονταν μόνο στα αντιστοιχα δικτυα των ομίλων.

Εννοω αυτο ακριβως που εγραψα. Συνδεεται σε ολα τα δικτυα που εχουν 4G στην αγγλια αλλα μεχρι H+ μπαινω, δεν μου δινει 4G. Το ιδιο με αυτο που ειχες και εσυ.

Η βοντα σιμ μου (καρτοκινητο) μπανει μονο στην βοντα UK αλλα εχει 4G.

Aπλα για να μπεις με Wind σε 4g πρέπει ανοιξεις το Data, τουλάχιστον έτσι είναι στην Ελλάδα.

Ε χε ις δοκιμάσει πρόσφατα με Wind;

Link to comment
Share on other sites

Η δικια μου εμπειρια ειναι οτι το f2g καρτοκινητο συνδεεται σε πιο πολλα δικτυα στην αγγλια αλλα δεν σου δινει 4G πουθενα, σε αντιθεση με το καρτοκινητο βοντα το οποιο μπαινει μονο σε βοντα UK αλλα σου δινει 4G.
Link to comment
Share on other sites

Η δικια μου εμπειρια ειναι οτι το f2g καρτοκινητο συνδεεται σε πιο πολλα δικτυα στην αγγλια αλλα δεν σου δινει 4G πουθενα, σε αντιθεση με το καρτοκινητο βοντα το οποιο μπαινει μονο σε βοντα UK αλλα σου δινει 4G.

Έτσι ακριβώς ήταν και με μένα, έμπαινε σχεδον παντού το f2g aλλa μόνο έως Η+

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...