Jump to content

Samsung s8 vs Samsung s7 edge


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ειμαι ο ποιο καταλκηλος να πω ποιο απο τα δυο ειναι καλυτερο.η εμπειρια μου ειναι μονο οσο εχω μεταχειριστει τις δυο συσκευες στα μαγαζια.μεταξυ των δυο θα επαιρνα το εφταρι.το οχταρι μκυ φανηκε πολυ στενομακρο.ισως και να ειναι λογικο αφου ολα τα κινητα μεχρι στιγμης ειναι πανω κατω στο ιδιο στυλ.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Samsung και αναβαθμίσεις δεν πάνε παρέα.

Βγήκε το s8 οπότε το προηγούμενο ξεχνιέται

 

Όπως δεν ξέρουν και την Huawei. Τουλάχιστον σταμάτα να παραπληροφορείς. Η Samsung δεν φημίζεται για τις έγκαιρες αναβαθμίσεις της αλλά σε γενικές γραμμές στις ναυαρχίδες τις δίνει κανονικά μέχρι ένα σημείο αλλά σίγουρα δεν ξεχνιούνται οι συσκευές της. Προσπάθησε να σταθείς στο ύψος του ρόλου σου.

Link to comment
Share on other sites

Θα αναφέρω και εγώ την γνώμη μου.Το android βασίζετε πάνω στην γλώσσα προγραμματισμού java με ότι συνεπάγεται αυτό.Οποτε ψάξε να δεις που υστερεί και που υπερτερεί και μετά θα μπορείς να μιλάς τεκμηριωμένα.Δεν το λεω με επιθετικό ύφος απλά κουράζομαι πραγματικά να ακούω συγκρίσεις λειτουργικών οι οποίες βασίζονται πάνω αποκλειστικά σε πυρήνες για το πιο είναι πιο γρήγορο η εάν είναι κλειστό η ανοιχτό.Το android οποίος ασχολείται και ξέρει είναι μια φούσκα που σιγά σιγά θα σκάσει..το πότε είναι το θέμα.Το μήνυμα πάει στο king

 

Ότι το Android είναι σε Java και ότι χρειάζεται αρκετούς πόρους (ram και CPU) είναι γνωστό εδώ και χρόνια. Ωστόσο το hardware έχει φτηνήνει αρκετά πλέον και υπάρχουν VFM συσκευές που με λίγα χρήματα, μπορείς να έχεις για αρκετό καιρό αξιοπρεπέστατη εμπειρίας χρήσης... Το ότι φτάσαμε να θέλουμε 3-4 gb ram, να υπάρχουν συσκευές με 6 εδώ και καιρό και να ακούμε πλέον για 8, ναι είναι ένα θέμα, ωστόσο η τεχνολογία εξελίσσεται και όπως έγραψα και παραπάνω, ευτυχώς υπάρχουν προσιτές προτάσεις για όλους.

Όσον αφορά αυτό που γράφεις περί φούσκας, sorry κιόλας αλλά αλλά αν μη τι άλλο είναι αστείο. Να σκάσει από που και ως που, όταν πλέον μιλάμε αποκλειστικά για iOS και Andoid; Eκτός και θεωρείς ότι έχουν όλοι τη δυνατότητα και την όρεξη να πληρώνουν 800άρια στην Apple... Tα Windows υπό προϋποθέσεις θα ήταν αξιοπρεπέστατη εναλλακτική στο δίπολο, αλλά καλώς ή κακώς (μάλλον κακώς) η MS δε μπόρεσε να ακολουθήσει τον ανταγωνισμό και τις εξελίξεις. Aκόμα και η Blackberry που ήταν κάτι εντελώς διαφορετικό (και όμορφο κατ' εμέ) δε μπόρεσε να ακολουθήσει και μπήκε στο Android... Για κάτι άλλα άκυρα που έχουν εμφανιστεί κατά καιρούς (βλ. Ubuntu, Firefox etc) δεν το συζητάμε καν, γιατί δεν έχει νόημα... :P

Οπότε φυσικά και για τα επόμενα πολλά χρόνια το Android και το iOS θα μονοπωλούν την αγορά. Οχι απλά δεν υπάρχει κάτι άλλο στον ορίζοντα, αλλά ότι έχει προσπαθήσει να μπει ως ανταγωνιστής μέχρι τώρα, έχει αποτύχει.

Edited by SpyrosR
Link to comment
Share on other sites

Όπως δεν ξέρουν και την Huawei. Τουλάχιστον σταμάτα να παραπληροφορείς. Η Samsung δεν φημίζεται για τις έγκαιρες αναβαθμίσεις της αλλά σε γενικές γραμμές στις ναυαρχίδες τις δίνει κανονικά μέχρι ένα σημείο αλλά σίγουρα δεν ξεχνιούνται οι συσκευές της. Προσπάθησε να σταθείς στο ύψος του ρόλου σου.

 

Η αλήθεια δεν ειναι παραπληροφόρηση

Εδώ είμαστε και θα δούμε πότε θα ξανά παρει αναβάθμιση το s7 edge

Και πότε πήρε αναβάθμιση το s6 edge.

 

Καλά αυτό για Huawei και λοιπά ξέχασε το δεν θα καθίσω να το κουβεντιάζω.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια δεν ειναι παραπληροφόρηση

Εδώ είμαστε και θα δούμε πότε θα ξανά παρει αναβάθμιση το s7 edge

Και πότε πήρε αναβάθμιση το s6 edge.

 

Καλά αυτό για Huawei και λοιπά ξέχασε το δεν θα καθίσω να το κουβεντιάζω.

Ας είναι καλά το xda. Κινητά 7ετιας και τρέχουν κανονικά Nougat. Στο ios αυτο δεν υπάρχει. Και περνουμε Full εκδόσεις με όλα τα χαρακτηριστικά όχι κουτσουρεμενες όπως τα παλιότερα iphone. Όπως και να το δούμε στο Android κάνεις τα πάντα έχεις τα πάντα αρκει να υπάρχει λίγο μερακι. Στο ios δίνουν 2 3 πράγματα στο πιάτο και τελος αυτο ήταν δεν αλλάζει τίποτα δουλεύεις το κινητό όπως θέλει η Apple και όχι όπως θέλεις εσύ.

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Ο king σας λέει να βγάλετε εκτός εγγύησης το s6 σας αν βιάζεστε να πάρετε Nougat :)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ο king σας λέει να βγάλετε εκτός εγγύησης το s6 σας αν βιάζεστε να πάρετε Nougat :)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Μα δηλαδή ψάχνουμε αφορμή να κάνουμε τα αδύνατα δυνατά για να είναι όμως νομίζει η αλήθεια;

Το ξέρουμε το Android και ειδικά την Samsung. Τι να λένε παραπάνω?

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ο king σας λέει να βγάλετε εκτός εγγύησης το s6 σας αν βιάζεστε να πάρετε Nougat :)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Σοβαρά? Για 2 τουλάχιστον χρόνια έχεις σίγουρα αναβαθμίσεις σε Android κινητό άνω των 200 ευρώ. Έπειτα εγγύηση δεν έχεις. Τότε βάλε την επόμενη έκδοση αν δεν θες να μείνεις με την παλιά. Που τι να συγκρίνεις πάλι που το ios 10 τώρα προσθέτει λειτουργίες που είχε το Android στην έκδοση 4? Φαγωθήκατε με τις αναβαθμίσεις.

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά? Για 2 τουλάχιστον χρόνια έχεις σίγουρα αναβαθμίσεις σε Android κινητό άνω των 200 ευρώ. Έπειτα εγγύηση δεν έχεις. Τότε βάλε την επόμενη έκδοση αν δεν θες να μείνεις με την παλιά. Που τι να συγκρίνεις πάλι που το ios 10 τώρα προσθέτει λειτουργίες που είχε το Android στην έκδοση 4? Φαγωθήκατε με τις αναβαθμίσεις.

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

 

 

 

Δεν υπάρχει πλέον κανένα xda και κανένα jb, αυτά είναι για αρχόσχολους που μετέφεραν στο κινητό τους το αέναο και ανούσιο πολλές φορές customization των PC, απλά για να περνάει ο χρόνος νομίζοντας ότι κάτι κάνουν, όπως έκανα και γω πιο παλιά. Μόνο και μόνο που κάνω το 70% των συναλλαγών και πληρωμών μου από το κινητό, παύει να είναι λύση η Nougat του Κυρ Νικολά από τη Γαλλία

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by dgeorge4
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πλέον κανένα xda και κανένα jb, αυτά είναι για αρχόσχολους που μετέφεραν στο κινητό τους το αέναο και ανούσιο πολλές φορές customization των PC, απλά για να περνάει ο χρόνος νομίζοντας ότι κάτι κάνουν, όπως έκανα και γω πιο παλιά. Μόνο και μόνο που κάνω το 70% των συναλλαγών και πληρωμών μου από το κινητό, παύει να είναι λύση η Nougat του Κυρ Νικολά από τη Γαλλία

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ναι όταν δεν έχεις ιδέα για τίποτα αυτά λές. Και το ios καλό είναι επίσης για αργοσχολους θεωρώ. Εγώ τις κάνω εδώ και 2 χρόνια τις συναλλαγές με κινητό και μια χαρά έχω Custom και Ρουτ. Αλλά όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει ξέρεις.

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Ναι όταν δεν έχεις ιδέα για τίποτα αυτά λές. Και το ios καλό είναι επίσης για αργοσχολους θεωρώ. Εγώ τις κάνω εδώ και 2 χρόνια τις συναλλαγές με κινητό και μια χαρά έχω Custom και Ρουτ. Αλλά όσο δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει ξέρεις.

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

 

 

 

Αντικαθρεφτάκι με λίγο ξύδι

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αντικαθρεφτάκι με λίγο ξύδι

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Η ουσία μετράει. Και η ουσία είναι αυτή που είπα. Κάθεσαι με ένα ανάπηρο λειτουργικό επειδή δεν ξέρεις να δουλέψεις το Android. Δεν είναι κακό απλά το να βγαίνει κάποιος και από πάνω χτυπάει άσχημα νομίζω.

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Γενικώς μην βγάζετε τα κινητά σας εκτός εγγύησης για να βάλετε αναβαθμίσεις από το xda. Παρτε Apple να είναι οι συσκευές σας εκτός εγγύησης μετά από τον 1 χρόνο που δίνουν για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο.
Link to comment
Share on other sites

Γενικώς μην βγάζετε τα κινητά σας εκτός εγγύησης για να βάλετε αναβαθμίσεις από το xda. Παρτε Apple να είναι οι συσκευές σας εκτός εγγύησης μετά από τον 1 χρόνο που δίνουν για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο.

Είπα να μην το πάω τόσο μακριά αλλά χαίρομαι που το ανέφερες.

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Android = Πυρηνική Φυσική

Βασικά έχω PC και λαπτοπ, δε θέλω και android, είναι βαρετό

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό υπάρχει το μη βαρετό ios. Μπαίνουμε στη ζωνη του παράλογου αυτή τη στιγμή. Το ios είναι τόσο βαρετό όσο μια ξενέρωτη γυναίκα στο κρεβάτι.

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ο φίλος με αυτή τη συζήτηση να καταλήξει στο s7 edge, αλλιώς να περιμένει κανα τετράμηνο για το s8

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ότι το Android είναι σε Java και ότι χρειάζεται αρκετούς πόρους (ram και CPU) είναι γνωστό εδώ και χρόνια. Ωστόσο το hardware έχει φτηνήνει αρκετά πλέον και υπάρχουν VFM συσκευές που με λίγα χρήματα, μπορείς να έχεις για αρκετό καιρό αξιοπρεπέστατη εμπειρίας χρήσης... Το ότι φτάσαμε να θέλουμε 3-4 gb ram, να υπάρχουν συσκευές με 6 εδώ και καιρό και να ακούμε πλέον για 8, ναι είναι ένα θέμα, ωστόσο η τεχνολογία εξελίσσεται και όπως έγραψα και παραπάνω, ευτυχώς υπάρχουν προσιτές προτάσεις για όλους.

Όσον αφορά αυτό που γράφεις περί φούσκας, sorry κιόλας αλλά αλλά αν μη τι άλλο είναι αστείο. Να σκάσει από που και ως που, όταν πλέον μιλάμε αποκλειστικά για iOS και Andoid; Eκτός και θεωρείς ότι έχουν όλοι τη δυνατότητα και την όρεξη να πληρώνουν 800άρια στην Apple... Tα Windows υπό προϋποθέσεις θα ήταν αξιοπρεπέστατη εναλλακτική στο δίπολο, αλλά καλώς ή κακώς (μάλλον κακώς) η MS δε μπόρεσε να ακολουθήσει τον ανταγωνισμό και τις εξελίξεις. Aκόμα και η Blackberry που ήταν κάτι εντελώς διαφορετικό (και όμορφο κατ' εμέ) δε μπόρεσε να ακολουθήσει και μπήκε στο Android... Για κάτι άλλα άκυρα που έχουν εμφανιστεί κατά καιρούς (βλ. Ubuntu, Firefox etc) δεν το συζητάμε καν, γιατί δεν έχει νόημα... :P

Οπότε φυσικά και για τα επόμενα πολλά χρόνια το Android και το iOS θα μονοπωλούν την αγορά. Οχι απλά δεν υπάρχει κάτι άλλο στον ορίζοντα, αλλά ότι έχει προσπαθήσει να μπει ως ανταγωνιστής μέχρι τώρα, έχει αποτύχει.

Συμφωνώ με αυτά που λέτε δεν υπάρχει κανένας άλλος ακαταγώνιστη σ σε βάση λειτουργικού.Η google ξέρει ότι όσο πρωχωραει με την παρούσα γλώσσα προγραμματισμού οδηγεί το android στο να γίνετε όλο και πιο σε εισαγωγικά δυσκίνητο.Οποτε θα πρέπει είτε συνεχώς οι καταστευαστες να αυξάνουν την ισχύει σε βάση hardware είτε το android να ξαναγραφτεί από την αρχή με νέα γλώσσα προγραμματισμού.Πιστευω εκείνη τη χρονική στιγμή που θα παρει την απόφαση να το κάνει θα μπουν σφήνα τα windows που ειναι ναι μεν πολύ καλό λειτουργικό αλλά με απαίσιο γραφικό περιβάλλον και με εφαρμογές που δεν ανανεώνονται άλαλα έως τότε θα έχει ωριμάσει.Ειναι κρίμα να αγοράζεις κινητά αντιστοιχεις τιμής με το iPhone πάνω κάτω και το πρώτο να αρχίζει τα κολλήματα στο χρόνο και το άλλο να πάει σαν να βγήκε εκείνη τη στιγμή.Ειχα android μην νομίζεις είμαι κανένα applefanboy δεν μπαίνω σε τετοι τρυπάκια απλά ασχολούμαι με τα λειτουργικά σε θεωρητικό επίπεδο.είχα ξεκινήσει με το htc desire το nexus s lg G4 note 5.

Edited by Billys00
Link to comment
Share on other sites

Γενικώς μην βγάζετε τα κινητά σας εκτός εγγύησης για να βάλετε αναβαθμίσεις από το xda. Παρτε Apple να είναι οι συσκευές σας εκτός εγγύησης μετά από τον 1 χρόνο που δίνουν για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο.

 

 

 

Πόσταρε αν έχεις την καλοσύνη την απόδειξη για τον ένα χρόνο εγγύηση και την ευρωπαϊκή νομοθεσία που το αναφέρει.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως δεν ξέρω ουτε απο ρομ να βαζω ουτε απο τίποτα.και γιατι να καθήσω να ασχοληθώ ειναι απαραίτητο? η Samsung και η καθε Samsung οφειλή που θα αγοράσω το κινητό να μου παρέχει της αναβαθμίσεις οπως λεει γιαο για 2 χρόνια.Samsung κινητο δεν εχω παρει ποτε για να ξερω τι παιρνει και τι οχι,το g4 που εχω ητανε η ναυαρχίδα και την ξέχασαν εχει βγει απο το 15 και ακομα στην 6 εχει μεινει και την νουγκατ θα την παρει και αν τον Σεπτέμβριο δεν ειναι θεμα αναβαθμίσεις αλλα οταν πληρωνεις ενα κινητο 500 ευρω η 700 πρεπει να σου παρέχει και της αναβαθμίσεις και ολα.
Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως δεν ξέρω ουτε απο ρομ να βαζω ουτε απο τίποτα.και γιατι να καθήσω να ασχοληθώ ειναι απαραίτητο? η Samsung και η καθε Samsung οφειλή που θα αγοράσω το κινητό να μου παρέχει της αναβαθμίσεις οπως λεει γιαο για 2 χρόνια.Samsung κινητο δεν εχω παρει ποτε για να ξερω τι παιρνει και τι οχι,το g4 που εχω ητανε η ναυαρχίδα και την ξέχασαν εχει βγει απο το 15 και ακομα στην 6 εχει μεινει και την νουγκατ θα την παρει και αν τον Σεπτέμβριο δεν ειναι θεμα αναβαθμίσεις αλλα οταν πληρωνεις ενα κινητο 500 ευρω η 700 πρεπει να σου παρέχει και της αναβαθμίσεις και ολα.

Τη δουλειά σου την κάνεις με την έκδοση 6? Σου λείπει κάτι? Ψυχολογικό είναι το θέμα των αναβαθμίσεων ειδικά στο Android που κανεις τα πάντα εδώ και 4 χρόνια. Rom βάζεις για αλλα πράγματα που δεν σου προσφέρει καμία Official Rom. Αλλιώς κάθεσαι και τρως στη μάπα το λογισμικό της καθε εταιρείας.

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως δεν ξέρω ουτε απο ρομ να βαζω ουτε απο τίποτα.και γιατι να καθήσω να ασχοληθώ ειναι απαραίτητο? η Samsung και η καθε Samsung οφειλή που θα αγοράσω το κινητό να μου παρέχει της αναβαθμίσεις οπως λεει γιαο για 2 χρόνια.Samsung κινητο δεν εχω παρει ποτε για να ξερω τι παιρνει και τι οχι,το g4 που εχω ητανε η ναυαρχίδα και την ξέχασαν εχει βγει απο το 15 και ακομα στην 6 εχει μεινει και την νουγκατ θα την παρει και αν τον Σεπτέμβριο δεν ειναι θεμα αναβαθμίσεις αλλα οταν πληρωνεις ενα κινητο 500 ευρω η 700 πρεπει να σου παρέχει και της αναβαθμίσεις και ολα.

 

παιδια για να βρειτε την υγεια σας παρτε ενα note 3 κινητο του 2013, βαλτε του μια custom rom του κυρ αλεκου του πακιστανου, βεβαια αν κατσει καλα η ρομ, αν δεν κατσει περαστε την 5-6 φορες μεχρι να λειτουργουν στο περιπου όλα...

και μετα εχετε το κεφαλι σας ησυχο.τι ασχολειστε με ios-iphone κτλ, παρτε την τεχνολογια στα χερια σας και νιωστε σαν να εισαστε στην NASA με αυτες τις υπερφυσικες μετατροπες που θα κανετε στο κινητο σας.

σωστα τα λεω king;;;;

Link to comment
Share on other sites

παιδια για να βρειτε την υγεια σας παρτε ενα note 3 κινητο του 2013, βαλτε του μια custom rom του κυρ αλεκου του πακιστανου, βεβαια αν κατσει καλα η ρομ, αν δεν κατσει περαστε την 5-6 φορες μεχρι να λειτουργουν στο περιπου όλα...

και μετα εχετε το κεφαλι σας ησυχο.τι ασχολειστε με ios-iphone κτλ, παρτε την τεχνολογια στα χερια σας και νιωστε σαν να εισαστε στην NASA με αυτες τις υπερφυσικες μετατροπες που θα κανετε στο κινητο σας.

σωστα τα λεω king;;;;

Σωστότατος έτσι ακριβώς.

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Περιμενε να πεσει το s8 plus που ειναι οτι καλυτερο.το s8 με το s7 edge ειναι μιλρες οι διαφορες ςιδικα στην καμερα!
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τελικα θα παρω το σ8.θα περιμενω ακομη ομως να βγει κάποιο update για την καμερα που διαβασα στο νημα που βγαζει της φωτο αλοιωμενες και να πεσει και λίγο ακομη η τιμη του.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...