Jump to content

«Παν μέτρον άριστον»


TN97
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κλασικό λάθος: η κλίση άκλιτων ονομάτων/ουσιαστικών (κύρίως ξενόφερτων) π.χ. Η Πένυ, της Πένυς (το σωστό είναι της Πένυ).

 

Επίσης: εβγαλε τ'απλυτα στη φόρα (το σωστο είναι ΣΤΑ φόρα - λατ. forum, fora)

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Και το "πολύ λίγο" είναι λάθος ε?Γιατί περιέχει αντίφαση.

Επίσης και το "σαν καθηγητής που είμαι"....

an 8umamai kala,to "polu ligo" einai sxhma oksumoro..opos p.x kai to tetrafullo trifylli...oso gia to "san ka8hghths pou eimai" to sosto einai "os ka8hghths pou eimai"
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Κλασικό λάθος: η κλίση άκλιτων ονομάτων/ουσιαστικών (κύρίως ξενόφερτων) π.χ. Η Πένυ, της Πένυς (το σωστό είναι της Πένυ).

 

Επίσης: εβγαλε τ'απλυτα στη φόρα (το σωστο είναι ΣΤΑ φόρα - λατ. forum, fora)

Εγώ θα βγάλω τα άπλυτά μου στα φόρα ......... ( Τ'ακούς Nelly ? ) :lol:

 

Επίσης το σωστό δεν είναι άνοιξε το φως αλλά άνοιξε το διακόπτη του φωτός ( σάμπως να το παρακάνουμε λιγάκι ......, τι στη φόρα τι στα φόρα )

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Επαναφέρω το θέμα, μιας και εξακολουθώ να διαβάζω το ίδιο λάθος πολύ συχνά.

 

Πάμε ξανά λοιπόν...

 

«Παν μέτρον άριστον» ---> ΛΑΘΟΣ

 

«Μέτρον άριστον» ---> ΣΩΣΤΟ

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με το "παν μέτρον άριστον" μεταφέρω το παρακάτω κείμενο από συζήτηση περί φιλοσοφίας από άλλο φόρουμ.

 

"Το Μέτρον είναι υποκειμενικό;

 

Το Άριστον Μέτρον είναι το Μόνον Μέτρον...

 

Ποιό είναι το "Μέτρον άριστον";

 

(Ο) ΠΑΝ , Μέτρον Άριστον (εστί).

 

Ποιός είναι ο Πάν;

 

Το ΠΑΝ...Η Ισορροπία και η Αρμονία και το Κάλλος στο ΣύμΠΑΝ που λέγεται Ανθρώπινη Ψυχή."

 

Κι εδώ η άλλη άποψη(αναφέρεται γενικότερα) http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_civ_38408_28/04/2002_23269

 

Συνεχίζοντας τώρα την κακή χρήση των αρχαίων ελληνικών εκφράσεων (και όχι μόνο) και λέξεων, θα ήθελα να επισημάνω την κατάχρηση της λέξης "κυριολεκτικά" (το έχω επισημάνει και στα "Μαργαριτάρια") και την αλλοίωση της σημασίας της λέξεως.

 

Υ.Γ.ΤΝ97 δεν θέλω να σε ευλογήσω, αλλά το θέμα το βρίσκω τουλάχιστον ενδιαφέρον. Αν μη τι άλλο ευτυχώς που υπάρχουν και τέτοια θέματα, ανάμεσα στις τόσες "πατάτες" που φυτρώνουν κάθε λίγο και λιγάκι.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω να πω κατι.Απλα ηθελα να εκφρασω τη χαρα μου που βλεπω οτι υπαρχουν και τετοια θεματα στo myphone.Καλη χρονια και παλι!:)
ΜΑΧ.
Link to comment
Share on other sites

ΤΝ97 μήπως θα έπρεπε να αλλάξεις τον τίτλο του θέματος, γιατί πλέον δεν αφορά μόνο το συγκεκριμένο ρητό;
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Όταν ξεκίνησα το παρόν θέμα, ήθελα να αναφερθώ μόνο στο συγκεκριμένο ρητό μιας και όπως είπα από το 1ο μου post, είναι κάτι που το ακούω και διαβάζω συχνά, ίσως πιο συχνά από όλα.

 

Δεν είμαι Mod στο CnF, επομένως δεν μπορώ να αλλάξω τον τίτλο του. Εάν οι συνάδερφοι Mods εδώ το κρίνουν σκόπιμο, δεν χρειάζονται την άδεια μου. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εάν κάνω καλά που ανοίγω αυτό το θέμα. Εάν όχι, οι συνάδερφοι Mods ξέρουν τι να κάνουν. Γνωρίζω πως υπάρχει θέμα για ορθογραφικά και γραμματικά λάθη, ωστόσο νομίζω πως ειδικά για αυτή την φράση αξίζει να υπάρχει ξεχωριστό topic.

 

Ο λόγος είναι ότι η έκφραση αυτή, χρησιμοποιείται κατά κόρον και την βλέπουμε παντού: στις συνομιλίες μας, στα ΜΜΕ, ακόμα και εδώ, στο forum. Ωστόσο... είναι λάθος.

 

«Παν» σημαίνει «κάθε», άρα όποιος λέει «παν μέτρον άριστον» είναι σαν να λέει «το κάθε μέτρο είναι καλό/άριστο».

 

Το σωστό λοιπόν, είναι «μέτρον άριστον», δηλαδή «το μέτρο είναι καλό/άριστο».

 

Εάν κάνω λάθος κάπου, θα χαρώ να με διορθώσει κάποιος σχετικότερος από εμένα, μιας και δεν είμαι φιλόλογος.

 

Όπως είχε πει και ο ΤΝ97 στο αρχικό post,η συγκεκριμένη φράση αξίζει να έχει το δικό της θέμα,οπότε συνεχίζουμε μόνο γι αυτήν.

Για άλλες περιπτώσεις υπάρχει πάντα και το: Ορθογραφία [έκδοση 3]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...