Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν εγκαταστήσω το Gmail 5 από apk μετά θα έρθει κάποια στιγμή και η αναβάθμιση από το Google play ή όχι ?

Θα λαμβάνω στο μέλλον τα update του Gmail αν βάλω το apk ?

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Edited by jastonas
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει-έχει δοκιμάσει κανείς καμιά εφαρμογή σαν το battery calibration αλλά για συσκευή που δεν είναι root?

Χωρίς root δεν θα κάνει δουλειά μιας και απαιτεί δικαιώματα διαχειριστή για να επεξεργαστεί αρχείο συστήματος.

Επίσης σε συσκευές των τελευταίων 2 ετών τέτοιου είδους εφαρμογές δεν επηρεάζουν καθόλου τη μπαταρία.

 

Αν εγκαταστήσω το Gmail 5 από apk μετά θα έρθει κάποια στιγμή και η αναβάθμιση από το Google play ή όχι ?

Θα λαμβάνω στο μέλλον τα update του Gmail αν βάλω το apk ?

 

Θα σου έρχονται κανονικά τα μελλοντικά updates (αν μιλάς για το Gmail και όχι για το Inbox).

Το update για Gmail της έκδοσης που φοράς όχι.. αφού αυτή την έκδοση φοράς.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς root δεν θα κάνει δουλειά μιας και απαιτεί δικαιώματα διαχειριστή για να επεξεργαστεί αρχείο συστήματος.

Επίσης σε συσκευές των τελευταίων 2 ετών τέτοιου είδους εφαρμογές δεν επηρεάζουν καθόλου τη μπαταρία.

 

 

 

Θα σου έρχονται κανονικά τα μελλοντικά updates (αν μιλάς για το Gmail και όχι για το Inbox).

Το update για Gmail της έκδοσης που φοράς όχι.. αφού αυτή την έκδοση φοράς.

Μιλάω για το Gmail 5 που είναι το επόμενο από αυτό που φοράω, όχι για inbox.

Αφού βάλω το apk του 5 , Θα λαμβάνω τα update κανονικά, σωστά κατάλαβα ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια συγνωμη, αλλα θα ρωτισω ξανα. Αν κανω επαναφορα εργοστασιασκων ρυθμισεων στο tablet θα μου σβησει και το goggle play ή όχι;
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Αν το είχε κανονικά όταν το αγόρασες και δεν έκανες κάποια διαδικασία να το περάσεις εσύ, θα είναι εκεί και μετά το format. Γενικότερα αν είναι στο φάκελο /system/app δε θα έχεις θέμα λογικά ;)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Αν το είχε κανονικά όταν το αγόρασες και δεν έκανες κάποια διαδικασία να το περάσεις εσύ, θα είναι εκεί και μετά το format. Γενικότερα αν είναι στο φάκελο /system/app δε θα έχεις θέμα λογικά ;)

 

Ναι το ειχε. Δεν ξερω σε ποιο φακελο βρισκεται, δεν μπορεσα να βρω τετοιο φακελο. Αν τυχον χαθει μπορω να το περασσω ξανα;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Μιλάω για το Gmail 5 που είναι το επόμενο από αυτό που φοράω, όχι για inbox.

Αφού βάλω το apk του 5 , Θα λαμβάνω τα update κανονικά, σωστά κατάλαβα ?

Θα λαμβάνεις κανονικά updates. Παρ'όλα αυτά αν μια στις χίλιες δεις ότι δεν παίρνεις μπορείς να το βγάλεις όταν βγει και επίσημα η νέα έκδοση και να περάσεις αυτό του market.

Ναι το ειχε. Δεν ξερω σε ποιο φακελο βρισκεται, δεν μπορεσα να βρω τετοιο φακελο. Αν τυχον χαθει μπορω να το περασσω ξανα;

Δεν θα χαθεί. Δεν μπόρεσες να βρεις το φάκελο γιατί είναι φάκελος συστήματος στον οποίο μάλλον δεν έχεις πρόσβαση (απαιτεί root).

Προχώρα άφοβα όπως σου είπε και ο Βασίλης. :-)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα χαθεί.

Προχώρα άφοβα όπως σου είπε και ο Βασίλης. :-)

 

Προχωραω και ο Θεος [κι εσεις] βοηθος

 

Ευχαριστω τον Villis και τον sofos για τις συμβουλες τους. Εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και το google play δεν χαθηκε. Αλλα να πω εδω γιαστι εκανα επαναφορα. Απο χθες το μεσημερι το ταμπλετ δεν μπενει στο ιντερνετ με τις καρτες sim. Με wifi ολα κανονικα. Εχω δυο καρτες, wind και Q και οι δυο εχουν υπολοιπο δεδομενων αλλα με καμια δεν μπενει. Στο ιδιο μερος , με καρτα Q το τηλεφωνο λειτουργει κανονικα. Ξερει κανενας που μπορει να ωφειλεται αυτο;

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by kollatos
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Απο χθες το μεσημερι το ταμπλετ δεν μπενει στο ιντερνετ με τις καρτες sim. Με wifi ολα κανονικα. Εχω δυο καρτες, wind και Q και οι δυο εχουν υπολοιπο δεδομενων αλλα με καμια δεν μπενει. Στο ιδιο μερος , με καρτα Q το τηλεφωνο λειτουργει κανονικα. Ξερει κανενας που μπορει να ωφειλεται αυτο;

 

Αν το tablet υποστηρίζει αυτή τη λειτουργία και πριν έμπαινε ενώ τώρα όχι έχεις δύο επιλογές..

Για αρχή δοκιμάζεις να βρεις τις ρυθμίσεις APN για τον πάροχο που σε ενδιαφέρει και τις περνάς χειροκίνητα. Αν δεν πιάσει και πάλι και αφού έχεις κάνει και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων μάλλον πηγαίνεις για service (επιλογή No2)..

Περισσότερες απαντήσεις ίσως πάρεις αν θέσεις το πρόβλημα σου και στο νήμα της συσκευής σου. :-)

Link to comment
Share on other sites

Για όσους δεν χρησιμοποιούν συχνά το Facebook και τις εφαρμογές του αλλά δεν θέλουν να το χάσουν εντελώς, υπάρχει και ο απλός παλιός τρόπος που εφαρμόζονταν στα πρώτα τηλέφωνα με internet. Πας στο Chrome, μπαίνεις στο facebook, ανοιγεις το menu του chrome και κάνεις προσθήκη στην αρχική οθόνη. Του βάζεις και ενα icon και ξεμπερδεύεις. Μια χαρά φαίνεται σε μένα. Edited by Citizen88gr
Unrooted :mad:
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς root δεν θα κάνει δουλειά μιας και απαιτεί δικαιώματα διαχειριστή για να επεξεργαστεί αρχείο συστήματος.

Επίσης σε συσκευές των τελευταίων 2 ετών τέτοιου είδους εφαρμογές δεν επηρεάζουν καθόλου τη μπαταρία.

 

Απλά έκανα μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στο nexus7 1st gen που έχω κ μου φαίνεται οτι η μπαταρία του τώρα αδειάζει νωρίτερα σε σύγκριση με πριν.Ισως κ να κάνω λάθος. Δεν έχει κανένα τρομερό drain αλλά έλεγα να κάνω calibration καλού κακού αλλά αφού δεν γίνεται το αφήνω έτσι.

Ευχαριστώ πάντως.

Edited by jastonas
Link to comment
Share on other sites

Frozen που το κάνετε τι σημαίνει? Είμαι νέος στο Android και πρόσεξα ότι το Messenger τρέχει συνέχεια στο background και τρώει αρκετή μπαταρία..
Link to comment
Share on other sites

Πιο άχρηστη εφαρμογή από το messenger δεν υπάρχει

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Frozen που το κάνετε τι σημαίνει? Είμαι νέος στο Android και πρόσεξα ότι το Messenger τρέχει συνέχεια στο background και τρώει αρκετή μπαταρία..

Τότε ή κάνεις ότι λέει το πρώτο ποστ εδώ, ή βάζεις greenify αν είσαι root να το μπλοκάρεις να μην τρέχει στο background.

 

Πιο άχρηστη εφαρμογή από το messenger δεν υπάρχει

Υποκειμενικό φουλ. Εγώ την βρίσκω με τα chat heads και όσο και αν προσπαθώ να αποφύγω το facebook, αυτή η ευκολία με κάνει να το χρησιμοποιώ περισσότερο για μηνύματα.

Link to comment
Share on other sites

TTS διευκρινήσεις

 

Εχω μπερδευτει λιγο με τα tts και το πως μπορουν, αν μπορουν, να 'συνεργαστουν' μεταξυ τους.

Συγκεκριμενα, εχω ηδη εγκαταστησει την Google text to speech engine.

Υπαρχει καπου παραμετροποιηση γι'αυτο; Στα apps το βλεπω εγκατεστημενο, στο drawer ομως δεν το βλεπω(για να μπορω να κανω κατι).

 

Αυτο που δεν ξερω, και ψαχνω, ειναι αν οριζω καπου τις διαθεσιμες γλωσσες, για το google tts.

Τι εχω ηδη? Μπορω να βαλω αλλες;

 

Το τι εχω και τι μπορω να βαλω, ισως επηρεαζει και δυνατοτητες σε αλλες εφαρμογες, πχ στο google translate που με ενδιαφερει.

Πχ. εδω σε ενα σχετικο αρθρο

 

http://android.stackexchange.com/questions/69674/offline-spanish-voice-recognition-no-connection-for-speech-input-e4

 

διαβαζω για 'offline English-Spanish Translation', και 'text-to-speech data in English and Spanish, and that will output audio in both languages from the translate app in flight mode'.

 

Θελω κι εγω να κανω τετοιες ρυθμισεις, δηλαδη να εχει voice input/output, offline ομως='αρα tts', απο το google translate, διχως συνδεση στο νετ.

 

Υπαρχουν αραγε tts για ζευγαρια γλωσσων; Πχ αγγλικα-ισπανικα;

Ή πως μπορω να προσθεσω εξτρα γλωσσες στο google tts?

 

Ελπιζω να ξερει καποιος απο αυτα τα θεματα, μιλω για τεχνολογιες της google και οχι τιποτε αγνωστα third-party.

Link to comment
Share on other sites

TTS διευκρινήσεις

 

Εχω μπερδευτει λιγο με τα tts και το πως μπορουν, αν μπορουν, να 'συνεργαστουν' μεταξυ τους.

Συγκεκριμενα, εχω ηδη εγκαταστησει την Google text to speech engine.

Υπαρχει καπου παραμετροποιηση γι'αυτο; Στα apps το βλεπω εγκατεστημενο, στο drawer ομως δεν το βλεπω(για να μπορω να κανω κατι).

 

Αυτο που δεν ξερω, και ψαχνω, ειναι αν οριζω καπου τις διαθεσιμες γλωσσες, για το google tts.

Τι εχω ηδη? Μπορω να βαλω αλλες;

 

Το τι εχω και τι μπορω να βαλω, ισως επηρεαζει και δυνατοτητες σε αλλες εφαρμογες, πχ στο google translate που με ενδιαφερει.

Πχ. εδω σε ενα σχετικο αρθρο

 

http://android.stackexchange.com/questions/69674/offline-spanish-voice-recognition-no-connection-for-speech-input-e4

 

διαβαζω για 'offline English-Spanish Translation', και 'text-to-speech data in English and Spanish, and that will output audio in both languages from the translate app in flight mode'.

 

Θελω κι εγω να κανω τετοιες ρυθμισεις, δηλαδη να εχει voice input/output, offline ομως='αρα tts', απο το google translate, διχως συνδεση στο νετ.

 

Υπαρχουν αραγε tts για ζευγαρια γλωσσων; Πχ αγγλικα-ισπανικα;

Ή πως μπορω να προσθεσω εξτρα γλωσσες στο google tts?

 

Ελπιζω να ξερει καποιος απο αυτα τα θεματα, μιλω για τεχνολογιες της google και οχι τιποτε αγνωστα third-party.

 

 

Ρυθμίσεις για tts υπάρχουν στις ρύθμισης της συσκευής .

Εμένα ειναι στο μενού "προσβασιμότητα".

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οσοι ειστε ρουτ greenfiy και τελος σε ολα τα προβλήματα σας ..

και θα παιρνετε ολα τα μηνύματα σας και θα παγωνει η εφαρμογη οταν δεν την χρησιμοποιείτε ..:)

Link to comment
Share on other sites

Πιο άχρηστη εφαρμογή από το messenger δεν υπάρχει

 

Διαφωνώ. Προσωπικά μου φαίνεται πολύ χρήσιμη για τα μηνύματα στο FB!

Link to comment
Share on other sites

Καλή εφαρμογή το messenger ειδικά αν το συνηθίσεις, αλλά τρώει πολύ μπαταρία γι αυτό είναι πολύ χρήσιμο αυτό το κολπάκι. Μέχρι να διορθωθεί αυτό το drain δεν υπάρχει λόγος χρήσης του messenger
Link to comment
Share on other sites

Καλή εφαρμογή το messenger ειδικά αν το συνηθίσεις, αλλά τρώει πολύ μπαταρία γι αυτό είναι πολύ χρήσιμο αυτό το κολπάκι. Μέχρι να διορθωθεί αυτό το drain δεν υπάρχει λόγος χρήσης του messenger

 

Αυτό το drain απ' ότι έχω καταλάβει εγώ που το χρησιμοποιώ πάνω από 1.5 χρόνο τώρα, υπήρχε πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το απενεργοποιήσα με titanium.

Πολυ σπαστικό να βγαίνει φάτσα φόρα κάνεις δεν κάνεις κάτι άλλο στην συσκευή σου εκείνη την στιγμή

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το απενεργοποιήσα με titanium.

Πολυ σπαστικό να βγαίνει φάτσα φόρα κάνεις δεν κάνεις κάτι άλλο στην συσκευή σου εκείνη την στιγμή

Αυτό μπορείς και να το απενεργοποιησεις αν θες από ρυθμίσεις - εικόνα συνομιλητή, αν το βγάλεις αυτό δεν έρχονται σε κυκλακι τα μηνύματα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους διαθετω ενα Lenovo s 920 και εχω προβλημα μες την μνημη.Ενω το κινητο εχει 4gb ολες οι εφαρμογες εχουν παει στο ν εσωτερικο αποθηκευτικο χωρο και εχουν μεινει αλλα 2 gb αχρησιμοποιητα.Περα απο αυτους τους δυο εργοστασιακους χωρους αποθηκευσης εχβ και εξωτερικη καρτα αλλα για να μεταφερθουν εκει οι εφαρμογες πρεπει να περασουν απο την συσκευη πρωτα κατι το οποιο δενμ γινεται γιατι δεν εχει χωρο.Γνωριζει καποιος κατι για να με βοηθησει?Ευχαριστω εκ των προτερων!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...