Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το airplane mode απενεργοποιεί τα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας.... Αυτή είναι η ουσία του. Αν έχεις ανοιχτό το Wi-Fi θα στο κλείσει και αυτό, αλλά μπορείς να το ξανά ανοίξεις έχοντας το airplane mode on. Τα δίκτυα όμως κινητής, παραμένουν κλειστά.

 

Εγώ το χρησιμοποιώ το βράδι πριν πέσω για ύπνο. Θέλω το κινητό κοντά μου για να έχω το ξυπνητήρι, αλλά δεν θέλω ούτε να μου έρχονται ειδοποιήσεις βραδιάτικα να με ξυπνάνε, ούτε να καίγεται ο εγκέφαλος μου από τα δίκτυα...

 

Δηλαδη ειναι σαν να βγαζω την sim?

Ή παρομοια αν γινεται, στο mobile networks να τα απενεργοποιω ολα;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ειναι σαν να βγαζω την sim?

Ή παρομοια αν γινεται, στο mobile networks να τα απενεργοποιω ολα;

 

Ποιο απλά δεν γίνετε να στο εξηγήσει ο jastonas > ''Το airplane mode απενεργοποιεί τα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας'' τι δεν καταλαβαίνεις ;)

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Ποιο απλά δεν γίνετε να στο εξηγήσει ο jastonas > ''Το airplane mode απενεργοποιεί τα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας'' τι δεν καταλαβαίνεις ;)

 

Ενταξει, κατανοητό.

 

Σε πολυ κοσμο δηλαδη ειναι αχρηστο, πχ εγω δεν μπορω να φανταστω γιατι να το ενεργοποιησω (εκτος αν μου το επιβαλλουν σε καποιο χωρο).

Παντως, εχει μια αξια, γιατι πλεον το κινητο, μπορει να το 'παψεις' να ειναι τηλεφωνο, αλλα εχει ολες τις αλλες λειτουργιες, οποτε μπορεις να θες να χρησιμοποιησεις κατι αλλο.

 

Παντως μεχρι τωρα, οταν δεν ηθελα να με ενοχλουν, απλα εκλεινα το τηλεφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει, κατανοητό.

 

Σε πολυ κοσμο δηλαδη ειναι αχρηστο, πχ εγω δεν μπορω να φανταστω γιατι να το ενεργοποιησω (εκτος αν μου το επιβαλλουν σε καποιο χωρο).

Παντως, εχει μια αξια, γιατι πλεον το κινητο, μπορει να το 'παψεις' να ειναι τηλεφωνο, αλλα εχει ολες τις αλλες λειτουργιες, οποτε μπορεις να θες να χρησιμοποιησεις κατι αλλο.

 

Παντως μεχρι τωρα, οταν δεν ηθελα να με ενοχλουν, απλα εκλεινα το τηλεφωνο.

Εκεί είναι η ουσία. Και από εκεί πήρε και το όνομα του. Στο αεροπλάνο που δεν σου επιτρέπουν να έχεις ανοιχτό το κινητό, μπορείς να το έχεις σε flight/airplane mode και να το χρησιμοποιείς κανονικά χωρίς να δουλεύουν τα δίκτυα κινητής.

Ή ένα άλλο παράδειγμα. Όταν ταξιδέψω σε μια άλλη χώρα και δεν θέλω να μπω σε roaming για να μην χρεωθώ αν με παρουν τηλ κλπ, το έχω μόνοιμα σε airplane mode το κινητό και επικοινωνώ μόνο όταν βρω wifi.

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Εκεί είναι η ουσία. Και από εκεί πήρε και το όνομα του. Στο αεροπλάνο που δεν σου επιτρέπουν να έχεις ανοιχτό το κινητό, μπορείς να το έχεις σε flight/airplane mode και να το χρησιμοποιείς κανονικά χωρίς να δουλεύουν τα δίκτυα κινητής.

Ή ένα άλλο παράδειγμα. Όταν ταξιδέψω σε μια άλλη χώρα και δεν θέλω να μπω σε roaming για να μην χρεωθώ αν με παρουν τηλ κλπ, το έχω μόνοιμα σε airplane mode το κινητό και επικοινωνώ μόνο όταν βρω wifi.

 

Το wifi μπορεις να το ενεργοποιεις με το airplane mode ενεργο;

Link to comment
Share on other sites

Oχι παντα.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει, κατανοητό.

 

Σε πολυ κοσμο δηλαδη ειναι αχρηστο, πχ εγω δεν μπορω να φανταστω γιατι να το ενεργοποιησω (εκτος αν μου το επιβαλλουν σε καποιο χωρο).

Παντως, εχει μια αξια, γιατι πλεον το κινητο, μπορει να το 'παψεις' να ειναι τηλεφωνο, αλλα εχει ολες τις αλλες λειτουργιες, οποτε μπορεις να θες να χρησιμοποιησεις κατι αλλο.

 

Παντως μεχρι τωρα, οταν δεν ηθελα να με ενοχλουν, απλα εκλεινα το τηλεφωνο.

 

Δηλαδη όσες δεν χρησιμοποίησης εσύ θα της βγάλουμε άχρηστες...??? :lol: γιαυτό καμάρι μου έχουν όλες η εφαρμογές ON OF...!!! ;)

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Το wifi μπορεις να το ενεργοποιεις με το airplane mode ενεργο;

Εγώ παράδειγμα το βάζω σε air Mode, ανοίγω το WiFi για κάποιο διάστημα και έτσι η κατανάλωση ενέργειας είναι μικρότερη.

Επίσης οποίος δεν θέλει να τον ενοχλούν, υπάρχει μία εφαρμογή η shush στο μάρκετ που όταν βάζεις το τηλέφωνο στο αθόρυβο αυτή σε ρωτάει, τι ώρα να σου επαναφέρει τον ήχο στο κανονικό

Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς με αυτό? Δε μπορεί σ' ένα κείμενο ν' αλλάζει η γλώσσα σ' ένα μέρος του απ' το λειτουργικό. Εκτός αν εννοείς κείμενα μέρος κάποιας εφαρμογής/ων, οπού εκεί μάλλον πρόκειται για ημιτελείς μεταφράσεις. Μπορείς να ανεβάσεις κάποιες εικόνες, ή καλύτερα βίντεο? Πάντως δεν είναι κάτι που διορθώνεται εύκολα αυτό. Η πιό ευκολη λύση είναι(αν υπάρχει) η αλλαγή ρομ. Διαφορετικά θέλει πολύ δουλειά και ψάξιμο, για να αλλαχθούν οι εφαρμογές με το χέρι και πιθανότατα να υπάρχουν και προβλήματα συμβατότητας(και φυσικά πρέπει πρώτα απ' όλα να είναι η συσκευή rooted).

 

τελικα νομιζω οτι ηταν θεμα των εφαρμογων...ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα πήρα backup την rom me cmw (νομίζω nadroid λέγεται)

ξέρετε αν αποθηκεύοντε οι επαφές στο nadroid?

 

τα παντα αποθηκευονται

ROM:ViperS 5.3.0 JB Sense 5 | Sense 6 Blinkfeed (HTC SENSATION)

KERNEL:Liberty kernel sense JB (HTC SENSATION)

BOOTLOADER:S-OFF/3,33 Universal - version 1.27.1100 (HTC SENSATION)

RECOVERY:4EXT recovery touch v.1.0.0.6 RC3 testing build: 8 (HTC SENSATION)

Νεα συσκευη: SAMSUNG GALAXY S7

Link to comment
Share on other sites

τα παντα αποθηκευονται

 

μια χαρά...

περνάω παλιά rom γιατί δεν έχω πρόσβαση στο gmail για να κανώ ενημέρωση στην καινούρια rom.κάνω ένα backup τις επαφές και περνάω ξανά την καινούρια

την πάτησα

οπωσδήποτε ένα backup τις επαφές κλπ κλπ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μια χαρά...

περνάω παλιά rom γιατί δεν έχω πρόσβαση στο gmail για να κανώ ενημέρωση στην καινούρια rom.κάνω ένα backup τις επαφές και περνάω ξανά την καινούρια

την πάτησα

οπωσδήποτε ένα backup τις επαφές κλπ κλπ

Εγώ τις επαφές τις έχω στην Google

Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

Για να γινει clockwork mod, εκτος απο root, πρεπει να εγκατασταθει και καποια εφαρμογη rom manager?

Μου δινετε λινκ στο play, αν οντως απαιτειται, τι χρειαζεται ως προαπαιτουμενο;

Link to comment
Share on other sites

Για να γινει clockwork mod, εκτος απο root, πρεπει να εγκατασταθει και καποια εφαρμογη rom manager?

Μου δινετε λινκ στο play, αν οντως απαιτειται, τι χρειαζεται ως προαπαιτουμενο;

 

Τέτοιες ερωτήσεις καλύτερα να γίνονται στο θέμα της συσκευής σου ή στο αντίστοιχο το βελτιώσεων, αν υπάρχει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Για να γινει clockwork mod, εκτος απο root, πρεπει να εγκατασταθει και καποια εφαρμογη rom manager?

Μου δινετε λινκ στο play, αν οντως απαιτειται, τι χρειαζεται ως προαπαιτουμενο;

 

Δεν "γίνεσαι" clockwork mod. Το clockwork mod είναι ένα από τα πολλά recoveries που κυκλοφορούν, που μπορούν να αντικαταστήσουν το εργοστασιακό recovery ώστε να έχεις έξτρα λειτουργίες τύπου rom flash κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !Το κινητό μου όταν προσπαθώ να ανοίξω μια εφαρμογή android ή το G-mail ή instagram ;h to viber κλπ σβήνει μερικές φορές .Άλλες φορές ανοίγει και μπορεί να κολλήσει ξαφνικά .Το κινητό κάνει επανεκκίνηση κι αργεί να ανοίξει .Το έχω μόλις 3 μήνες και προφανώς έχω κάνει εγώ κάποια βλακεία .Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει σχετικά???Έκανα format καθώς και Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων ,αλλά δεν έρχεται στα ισια του .

 

 

Ευχαριστωωω εκ' των προτέρων !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !Το κινητό μου όταν προσπαθώ να ανοίξω μια εφαρμογή android ή το G-mail ή instagram ;h to viber κλπ σβήνει μερικές φορές .Άλλες φορές ανοίγει και μπορεί να κολλήσει ξαφνικά .Το κινητό κάνει επανεκκίνηση κι αργεί να ανοίξει .Το έχω μόλις 3 μήνες και προφανώς έχω κάνει εγώ κάποια βλακεία .Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει σχετικά???Έκανα format καθώς και Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων ,αλλά δεν έρχεται στα ισια του .

 

 

Ευχαριστωωω εκ' των προτέρων !

Για ποια συσκευή μιλάμε?

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά...

περνάω παλιά rom γιατί δεν έχω πρόσβαση στο gmail για να κανώ ενημέρωση στην καινούρια rom.κάνω ένα backup τις επαφές και περνάω ξανά την καινούρια

την πάτησα

οπωσδήποτε ένα backup τις επαφές κλπ κλπ

 

μπορεις να χρησιμοποιησεις και αυτη την εφαρμογη για να κανεις backup τις επαφες

https://play.google.com/store/apps/details?id=mobilehome.backup&hl=el

ROM:ViperS 5.3.0 JB Sense 5 | Sense 6 Blinkfeed (HTC SENSATION)

KERNEL:Liberty kernel sense JB (HTC SENSATION)

BOOTLOADER:S-OFF/3,33 Universal - version 1.27.1100 (HTC SENSATION)

RECOVERY:4EXT recovery touch v.1.0.0.6 RC3 testing build: 8 (HTC SENSATION)

Νεα συσκευη: SAMSUNG GALAXY S7

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τις επαφές τις έχω στην Google

 

τις έχω και εγώ στο gmail

και γι' αυτό το λόγο δεν κράτησα backup ...

αλλά δεν έχω πρόσβαση στο gmail δεν μπορώ να επαναφέρω κωδικό... :!:

 

μπορεις να χρησιμοποιησεις και αυτη την εφαρμογη για να κανεις backup τις επαφες

https://play.google.com/store/apps/details?id=mobilehome.backup&hl=el

 

θα την δοκιμάσω είδα ότι κρατάει σε περισσότερα αρχεία backup

 

 

κάποια απορία που έχω σχετικά με το nadroid backup πρώτη φορά επαναφέρω rom

το nadroid backup που έχω κρατήσει το πέρασα στο pc μπορώ να το μεταφέρω στην sd ξανά και να το περάσω?

πριν κάνω restore το nadroid backup τι βήματα χρειάζεται να ακουλουθήσω?

θα περάσω την παλιά rom που είχα (nadroid backup) και για ξανά έρθω σ'αυτή την νέα rom που είμαι τώρα θα ξανά κάνω τα ίδια βήματα που ακουλούθησα για να την flasarw?

ή

αν κρατήσω nadroid backup της νέας rom που είμαι τώρα θα μπορέσω να την κάνω restore μέσω cwm?αυτό το λέω για ευκολία

και κάτι ακόμα για την νέα rom που έχω θα ήταν καλύτερο να κάνω restore το nadroid bakcup που θα κρατήσω ή να ακολουθήσω τα βήματα που λέει ο οδηγός φλασαρίσματος της rom

το καινούριο nadroid θα επηρεάσει την απόδοση της rom και την λειτουργικότητα του κινητού?

και όλα αυτά επείδη δεν κράτησα ένα backup τις επαφές.... :mad:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

τις έχω και εγώ στο gmail

και γι' αυτό το λόγο δεν κράτησα backup ...

αλλά δεν έχω πρόσβαση στο gmail δεν μπορώ να επαναφέρω κωδικό... :!:

 

 

 

θα την δοκιμάσω είδα ότι κρατάει σε περισσότερα αρχεία backup

 

 

κάποια απορία που έχω σχετικά με το nadroid backup πρώτη φορά επαναφέρω rom

το nadroid backup που έχω κρατήσει το πέρασα στο pc μπορώ να το μεταφέρω στην sd ξανά και να το περάσω?

πριν κάνω restore το nadroid backup τι βήματα χρειάζεται να ακουλουθήσω?

θα περάσω την παλιά rom που είχα (nadroid backup) και για ξανά έρθω σ'αυτή την νέα rom που είμαι τώρα θα ξανά κάνω τα ίδια βήματα που ακουλούθησα για να την flasarw?

ή

αν κρατήσω nadroid backup της νέας rom που είμαι τώρα θα μπορέσω να την κάνω restore μέσω cwm?αυτό το λέω για ευκολία

και κάτι ακόμα για την νέα rom που έχω θα ήταν καλύτερο να κάνω restore το nadroid bakcup που θα κρατήσω ή να ακολουθήσω τα βήματα που λέει ο οδηγός φλασαρίσματος της rom

το καινούριο nadroid θα επηρεάσει την απόδοση της rom και την λειτουργικότητα του κινητού?

και όλα αυτά επείδη δεν κράτησα ένα backup τις επαφές.... :mad:

 

Πάρε ένα nandroid backup της τωρινής σου Rom, κάνε ένα restore μέσα από recovery του παλιού nandroid backup σου (μετέφερε το απλά στην sd), πάρε backup (με εξαγωγή θα πρότεινα) τις επαφές σου ή συγχρόνισε τες με έναν από τους λογαριασμούς σου, μπες ξανά σε recovery και επανέφερε το πιο νέο nandroid backup και έπειτα τις επαφές σου.

 

Από την άλλη για τέτοιες περιπτώσεις γι'αυτό υπάρχει το Titanium Backup που καλό είναι να παίρνεις και από εκεί συχνά backup τα πάντα ή να το ρυθμίσεις να παίρνει μόνο του μια φορά την εβδομάδα αυτόματα τα μεσάνυχτα π.χ., μπορεί να κάνει και extract εφαρμογές από άλλα nandroid backup (όπως και το nandroid manager).

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάποιο καλό πρόγραμμα εγγραφής συνομιλίας;;

Ευχαριστώ.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάποιο καλό πρόγραμμα εγγραφής συνομιλίας;;

Ευχαριστώ.

 

Αυτόματη εγγραφής κλήσεων ;)

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα nandroid backup της τωρινής σου Rom, κάνε ένα restore μέσα από recovery του παλιού nandroid backup σου (μετέφερε το απλά στην sd), πάρε backup (με εξαγωγή θα πρότεινα) τις επαφές σου ή συγχρόνισε τες με έναν από τους λογαριασμούς σου, μπες ξανά σε recovery και επανέφερε το πιο νέο nandroid backup και έπειτα τις επαφές σου.

 

Από την άλλη για τέτοιες περιπτώσεις γι'αυτό υπάρχει το Titanium Backup που καλό είναι να παίρνεις και από εκεί συχνά backup τα πάντα ή να το ρυθμίσεις να παίρνει μόνο του μια φορά την εβδομάδα αυτόματα τα μεσάνυχτα π.χ., μπορεί να κάνει και extract εφαρμογές από άλλα nandroid backup (όπως και το nandroid manager).

 

μόλις περάσω το πιο νέο nadroid backup πρέπει να διαλέξω wipe dalvic?

οκ βρήκα στον οδηγό backup & restore σε android συσκευές

Κατά την επαναφορά συνιστάται να κάνεις wipe cache partition & dalvik cache.

όλα καλά ξανά έχω όλες τις επαφές... έκανα ότι είπες

τώρα θα κάνω back up τις εφαρμογές με titanium

το πρώτο μου restore rom πέτυχε

ευχαριστώ πολύ

Edited by markosch
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...