Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ένα θέμα που έχω κάμποσες μέρες, σε κινητό με 4.2.2΄, 1GB και όχι root.

Έχουν σταματήσει οι ενημερώσεις σε εφαρμογές με την αιτιολογία ότι (δεν) "υπάρχει επαρκής χώρος" (το περίεργο είναι ότι δεν εμφανίζεται το "δεν").

Έχω μεταφέρει στην κάρτα όσες εφαρμογές μπορούν να μεταφερθούν και με το Clean Master έχω καθαρίσει όσα μπορούν να αφαιρεθούν.

 

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω, εκτός από το να απεγκαταστήσω και άλλες εφαρμογές;

 

Καθαρισμός δεδομένων στο Play....;)

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Ένα θέμα που έχω κάμποσες μέρες, σε κινητό με 4.2.2΄, 1GB και όχι root.

Έχουν σταματήσει οι ενημερώσεις σε εφαρμογές με την αιτιολογία ότι (δεν) "υπάρχει επαρκής χώρος" (το περίεργο είναι ότι δεν εμφανίζεται το "δεν").

Έχω μεταφέρει στην κάρτα όσες εφαρμογές μπορούν να μεταφερθούν και με το Clean Master έχω καθαρίσει όσα μπορούν να αφαιρεθούν.

 

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω, εκτός από το να απεγκαταστήσω και άλλες εφαρμογές;

 

Κάνε μία επανεκκίνηση στο τηλέφωνο ..... :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

@mariodj

Έκανα εκκαθάριση δεδομένων αλλά δεν άλλαξε τίποτε. Έκανα, στη συνέχεια, εκκαθάριση προσωρινής μνήμης και μετά δούλεψα το Clean Master και έβγαλε μήνυμα ότι έσβησε 1,85GB αν θυμάμαι καλά.

Στη συνέχεια έκανε ενημέρωση στο Gosms

 

@evanarmor

Έκανα και επανεκκίνηση και θα περιμένω να δω αν θα ξαναφέρει τις ενημερώσεις των εφαρμογών.

 

Ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το HUAWEI MediaPad 7 Youth είναι.... :)

(Εάν του βάλω τον GO launcher pro, εντάξει θα είναι ;;;)

Μια χαρά θα είναι.απλά ο nova είναι πιο καλός

Link to comment
Share on other sites

ψαχνω ενα προγραμμα που να καταγραφη με το gpς την διαδρομη ( οπως τα ιχνη μου ) αλλα θελω οπου σταματαω να βγαζω φωτογραφια και να να το βάζει πανω στο σημειο της διαδρομης και να μπορω να το δω μετα και να το στειλω ευχαριστω και κατα προτίμηση δωρεαν

Ωραίο αυτό, και εγώ θα το ήθελα

Link to comment
Share on other sites

Το morelocale2 απλά ενεργοποιεί τα Ελληνικά στην περίπτωση που που δεν υπάρχουν ως γλώσσα στις Ρυθμίσεις. Οπότε δε θα κάνει καμία διαφορά. Το ότι είναι μισά ελληνικά μισά αγγλικά σημαίνει ότι πολλές εφαρμογές δεν έχουν μετάφραση για την Ελληνική γλώσσα, τα Ελληνικά όμως είναι ενεργοποιημένα και γι' αυτό εμφανίζονται όπου υπάρχουν οι μεταφράσεις.

 

δεν ειναι μονο οι εφαρμογες. σε ενα κειμενο τα μισα ειναι αγγλικα και τα μισα ελληνικα.ευχαριστω....

Link to comment
Share on other sites

Oι expert σε θέματα μπαταρίας ας μου πουν αν γνωρίζουν.

Σε διάστημα 5h45m είχα πτώση μπαταρίας από 100% σε 85% (σε άλλες περιπτώσεις δεν θα έπεφτε περισσότερο από 2%) και είδα ότι έφταιγε το Google Play Services (keep awake 1h10m).

 

Τί ακριβώς μπορεί να έφταιξε και κράτησε το κινητό ξύπνιο και έπεσε τόσο η μπαταρία;

Το leak θα σταματήσει με reboot;

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο αυτό, και εγώ θα το ήθελα

 

Για δείτε αυτό https://play.google.com/store/apps/details?id=com.inatronic.trackdrivelite&hl=el ξέρω ότι καταγράφει σε βίντεο δεν γνωρίζω αν βγάζει και φωτογραφίες.

Xiaomi Redmi Note 7
Link to comment
Share on other sites

γίνεται να μην φαίνεται η ώρα στην μπάρα πάνω πάνω δεξιά; κιτκατ έχω

 

θέλει root

περνάς το xposed και το gravity box modules και μέσα στις ρυθμίσεις του έχει και αυτό που θες

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι μονο οι εφαρμογες. σε ενα κειμενο τα μισα ειναι αγγλικα και τα μισα ελληνικα.ευχαριστω....

Τι εννοείς με αυτό? Δε μπορεί σ' ένα κείμενο ν' αλλάζει η γλώσσα σ' ένα μέρος του απ' το λειτουργικό. Εκτός αν εννοείς κείμενα μέρος κάποιας εφαρμογής/ων, οπού εκεί μάλλον πρόκειται για ημιτελείς μεταφράσεις. Μπορείς να ανεβάσεις κάποιες εικόνες, ή καλύτερα βίντεο? Πάντως δεν είναι κάτι που διορθώνεται εύκολα αυτό. Η πιό ευκολη λύση είναι(αν υπάρχει) η αλλαγή ρομ. Διαφορετικά θέλει πολύ δουλειά και ψάξιμο, για να αλλαχθούν οι εφαρμογές με το χέρι και πιθανότατα να υπάρχουν και προβλήματα συμβατότητας(και φυσικά πρέπει πρώτα απ' όλα να είναι η συσκευή rooted).

Edited by Villis
Προσθήκη παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

θέλει root

περνάς το xposed και το gravity box modules και μέσα στις ρυθμίσεις του έχει και αυτό που θες

Γίνεται και με τον nova launcher (prime), απαιτείται βέβαια να υπάρχει root και να του έχουν δοθεί δικαιώματα.. :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να ορισω καπου μεσα απο το android, οι επαφές και τα sms να αποθηκεύονται πρωτίστως στην sim? Και δευτερευοντως και στο κινητο.

Αλλα οχι μονο στο κινητο, και η sim εντελώς κενή.

Link to comment
Share on other sites

Oι expert σε θέματα μπαταρίας ας μου πουν αν γνωρίζουν.

Σε διάστημα 5h45m είχα πτώση μπαταρίας από 100% σε 85% (σε άλλες περιπτώσεις δεν θα έπεφτε περισσότερο από 2%) και είδα ότι έφταιγε το Google Play Services (keep awake 1h10m).

 

Τί ακριβώς μπορεί να έφταιξε και κράτησε το κινητό ξύπνιο και έπεσε τόσο η μπαταρία;

Το leak θα σταματήσει με reboot;

 

Για κοίτα αυτό:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5581666#post5581666

 

Πρόσεχε όμως , με δική σου ευθύνη τα δοκιμάζεις όλα αυτά τα ''προχωρημένα'':cool:

 

Εγώ το έχω στο amoi μου και δουλεύει περίφημα;)

Link to comment
Share on other sites

Μια που αναφέρθηκε το google play services να αναφερω και εγω συγκεκριμενη περιπτωση και τη λυση της. Απο τη μερα που αναβαθμιστηκαν προσφατα εμφανιστηκαν 2 wackelocks με τεραστια καταναλωση, τα googlαρα και ειδα οτι ειχαν σχεση με συνδεση του κινητου με συσκευες fitness οποτε με το disable services πηραν το δρομο του θεου. Μαζι με το unbounce που αναφερθηκε τα εχω περιορισει αρκετα.
Link to comment
Share on other sites

Έχω root το κινητό και το greenify donation με αποτέλεσμα να μου έρχονται κανονικά οι ειδοποιήσεις από εφαρμογές όπως viber.Έχω όμως το εξής πρόβλημα στα play services το services gcm Που είναι υπεύθυνο για τις ειδοποιήσεις κλείνει μόνο του με αποτέλεσμα να μην έχω ειδοποιήσεις σε εφαρμογές που έχω κάνει greenify.Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος τρόπος να το κρατάω πάντα ανοιχτό στη μνήμη της συσκευής και να μην το κλείνει η διαχείριση.Ευχαριστώ προκαταβολικά!!
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως κυρίως με ενδιέφερε να μάθω προς τί αυτό το τρελό wakelock που πρώτη φορά είδα σε συσκευή μου.

Θα έχω στα υπόψη το workaround με το Unbounce, αν και δε θέλω να το χρησιμοποιήσω, εκτός και αν το πρόβλημα συνεχιστεί.

Το καλό είναι πως το έχουν αντιμετωπίσει και άλλοι, φαίνεται να φταίει η τελευταία, καινούρια έκδοση, και θέλω να πιστεύω πως θα διορθωθεί από την Google που πολύ πιθανό να είναι ενήμερη.

 

 

Thanks tsiv και xxlakis7.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Εχουν απαγορευτει οι συζητησεις για greenify? Υπαρχει ειδικο θεμα μηπως;

Ουτε σε μενα δουλευει, αλλα δεν τολμω να ρωτησω γιατι.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αν έχει απαντηθεί παλαιότερα, αλλά μήπως γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποια ρύθμιση ώστε η συσκευή (οποιαδήποτε) να μην ζητάει και να μην κατεβάζει καμία αναβάθμιση ή ενημέρωση για τις εγκατεστημένες εφαρμογές?
Link to comment
Share on other sites

Την έχω δει αυτή τη ρύθμιση "χωρίς αυτόματη ενημέρωση εφαρμογών" και την έχω ενεργή.

Όμως η συσκευή μου συχνά ζητάει ενημερώσεις και ενώ εγώ εκείνη τη στιγμή τις απορρίπτω, ανά διαστήματα τις εγκαθιστά χωρίς να με ρωτάει!

Link to comment
Share on other sites

@mariodj

Έκανα εκκαθάριση δεδομένων αλλά δεν άλλαξε τίποτε. Έκανα, στη συνέχεια, εκκαθάριση προσωρινής μνήμης και μετά δούλεψα το Clean Master και έβγαλε μήνυμα ότι έσβησε 1,85GB αν θυμάμαι καλά.

Στη συνέχεια έκανε ενημέρωση στο Gosms

 

@evanarmor

Έκανα και επανεκκίνηση και θα περιμένω να δω αν θα ξαναφέρει τις ενημερώσεις των εφαρμογών.

 

Ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις.

 

Σήμερα ενημέρωσε και τις εφαρμογές που είχε μπλοκάρει.

 

Ευχαριστώ και πάλι και τους δύο.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπάρχει καμία εφαρμογή να κλείνει το ταμπλετ /τηλέφωνο με χρονοδιακοπτη; Κάτι αντίστοιχο που υπάρχει στα pc εννοώ
Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

Αν και χρονια χρηστης android (οχι...στα βαθια ομως), εχω ακομη την απορια.

Και σας παρακαλω να μου την λυσετε, διχως να με παραπεμψετε αλλου, αλλα με δυο απλα λογια, ξεκαθαρα.

Το airplane mode, τι ακριβως προσφερει;

Ποτε αξιζει να το ενεργοποιησει κανεις;

Αν ειναι απλα 'αθορυβο', τι διαφορα εχει απο το να μειωσω την ενταση του ηχειου;

Ειναι απλα ένα ακομη προφιλ, για 'ησυχια';

Link to comment
Share on other sites

Αν και χρονια χρηστης android (οχι...στα βαθια ομως), εχω ακομη την απορια.

Και σας παρακαλω να μου την λυσετε, διχως να με παραπεμψετε αλλου, αλλα με δυο απλα λογια, ξεκαθαρα.

Το airplane mode, τι ακριβως προσφερει;

Ποτε αξιζει να το ενεργοποιησει κανεις;

Αν ειναι απλα 'αθορυβο', τι διαφορα εχει απο το να μειωσω την ενταση του ηχειου;

Ειναι απλα ένα ακομη προφιλ, για 'ησυχια';

 

Το airplane mode απενεργοποιεί τα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας.... Αυτή είναι η ουσία του. Αν έχεις ανοιχτό το Wi-Fi θα στο κλείσει και αυτό, αλλά μπορείς να το ξανά ανοίξεις έχοντας το airplane mode on. Τα δίκτυα όμως κινητής, παραμένουν κλειστά.

 

Εγώ το χρησιμοποιώ το βράδι πριν πέσω για ύπνο. Θέλω το κινητό κοντά μου για να έχω το ξυπνητήρι, αλλά δεν θέλω ούτε να μου έρχονται ειδοποιήσεις βραδιάτικα να με ξυπνάνε, ούτε να καίγεται ο εγκέφαλος μου από τα δίκτυα...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...