Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το setcpu ειναι paid εφαρμογη?, γιατι οσο και να κοιταξα στο μαρκετ δεν εβγαλε κατι...

 

Υπάρχει λινκ στον οδηγό.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=505419

 

 

Εγκατέστησα το setcpu έκανα τις ρυθμίσεις που γράφονται παραπάνω αλλά είχα πάρα πολύ συχνά κολλήματα στο τηλέφωνο ειδικά μετα από ξεκλείδωμα.

Οπότε το απεγκατέστησα γιατι τα νεύρα μου είχαν σπάσει!!!

 

Μάλιστα, ευχαριστώ θα βάλω το ZTE BLADE στην λίστα με τις πιθανές ασυμβατότητες.. Μήπως τρέχεις eclair? (2.1) Αναφέρθηκαν παρόμοια κολλήματα σε eclair. Εξάλλου ο οδηγός δεν είναι μόνο το Setcpu παιδιά, υπάρχουν ένα κάρο άλλα πράγματα!.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω φιλε. ειναι ομως μονο για rooted κινητα ετσι? καποια αντιστοιχη εφαρμογη για μαμα κινητα υπαρχει? παντως κ τα υπολοιπα βηματα οντως βοηθουν.

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει λινκ στον οδηγό.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=505419

 

 

 

 

Μάλιστα, ευχαριστώ θα βάλω το ZTE BLADE στην λίστα με τις πιθανές ασυμβατότητες.. Μήπως τρέχεις eclair? (2.1) Αναφέρθηκαν παρόμοια κολλήματα σε eclair. Εξάλλου ο οδηγός δεν είναι μόνο το Setcpu παιδιά, υπάρχουν ένα κάρο άλλα πράγματα!.

 

Ναι με 2.1 είμαι αδερφέ!

Orange San Francisco AMOLED 512MB
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω φιλε. ειναι ομως μονο για rooted κινητα ετσι? καποια αντιστοιχη εφαρμογη για μαμα κινητα υπαρχει? παντως κ τα υπολοιπα βηματα οντως βοηθουν.

 

Ναι για ροοτ κινητά :) Καλά υπάρχει ακόμα android κινητό που δεν είναι Rooted? Μπράβο ρε θηρία :lol:

 

Ναι με 2.1 είμαι αδερφέ!

 

Μάλλον αυτό φταίει τότε.. όταν έρθει το froyo στο blade δοκιμάζεις ξανά εάν θέλεις!

Link to comment
Share on other sites

γραφει υπηρξε μη αναμενομενη διακοπη της εφαρμογης κανω κατι λαθος;

 

Ξαναδοκίμασε να κάνεις την ενέργεια που προσπάθησες να κάνεις. Εντάξει πού και πού (μέρα παρά μέρα σχεδόν), μου βγάζει και μένα κάποιο τέτοιο μήνυμα, αλλά πατάω "αναμονή" και τελικά γίνεται η ενέργεια. Αυτό ισχύει και για άλλα προγράμματα όχι μόνο για το συγκεκριμένο που συζητάμε εδώ.

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Ξαναδοκίμασε να κάνεις την ενέργεια που προσπάθησες να κάνεις. Εντάξει πού και πού (μέρα παρά μέρα σχεδόν), μου βγάζει και μένα κάποιο τέτοιο μήνυμα, αλλά πατάω "αναμονή" και τελικά γίνεται η ενέργεια. Αυτό ισχύει και για άλλα προγράμματα όχι μόνο για το συγκεκριμένο που συζητάμε εδώ.

 

Παντως στο δικο μου (legend 2.2 froyo) μου το κανει οπως και τον φιλο παραπανω και δεν εχω καταφερει μεχρι σημερα να την δουλεψω την εφαρμογη...Να πω οτι στο δικο μου δε μου βγαζει καν ''αναμονη'' αλλα αναγκαστικο κλεισιμο και αναφορα.Πατησα και αυτο που λεει ''αναφορα'' αλλα και παλι δεν μπορεσα να την ανοιξω την εφαρμογη...Παλι το ιδιο μνμ. λαθους μου βγαζει...

bodo
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποια λυση για sms μεσω voip, αλλα να μπορεις να στειλεις ελληνικους χαρακτηρες και οχι greeklish??
Link to comment
Share on other sites

εγω το εβαλα σημερα...η διαδικασια εγινε απο καρτα κοσμοτε ιντερνετ ον δε γκο δηλωσα το κινητο μου πηρα το κωδικο κ εστειλα καπακι μηνυμα σε φιλη μου που ειναι μαλιστα στο βελγιο τωρα κ το ελαβε αμεσως.αναρωτιεμαι ομως μηπως χρεωνεται ο παραληπτης????
οτι ποναει δεν σημαινει πως αξιζει κιολας.....
Link to comment
Share on other sites

Τις τρεις τελευταίες μέρες έχω παρατηρήσει ότι στο app drawer μου, που βρίσκονται όλες οι εφαρμογές μου, τρώει λίγο κόλλημα όταν κάνω κύλιση της οθόνης είτε προς τα κάτω είτε προς τα πάνω...Το κινητό (Desire) το έχω μόνο 2 εβδομάδες και δεν το έχω φορτώσει με πάρα πολλές εφαρμογές!!!:mad:

Ωστόσο στη homescreen μου έχω βάλει ένα Live wallpaper κατεβασμένο από το Market...όταν το έβγαλα και έβαλα ένα άλλο Live wallpaper από τα μαμά του Desire σαν να ρόλαρε το κινητό όπως στην αρχή....;)

 

Δεν αντέχει το Desire ένα wallpaper 2.50 Mb?????

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Τις τρεις τελευταίες μέρες έχω παρατηρήσει ότι στο app drawer μου, που βρίσκονται όλες οι εφαρμογές μου, τρώει λίγο κόλλημα όταν κάνω κύλιση της οθόνης είτε προς τα κάτω είτε προς τα πάνω...Το κινητό (Desire) το έχω μόνο 2 εβδομάδες και δεν το έχω φορτώσει με πάρα πολλές εφαρμογές!!!:mad:

Ωστόσο στη homescreen μου έχω βάλει ένα Live wallpaper κατεβασμένο από το Market...όταν το έβγαλα και έβαλα ένα άλλο Live wallpaper από τα μαμά του Desire σαν να ρόλαρε το κινητό όπως στην αρχή....;)

 

Δεν αντέχει το Desire ένα wallpaper 2.50 Mb?????

δεν ειναι το μεγεθος, ειναι το ειδος του wallpaper...για να κινηθει χρειαζεται επεξεργαστικη ισχυ, καποια το ταλαιπωρουν λιγοτερο, καποια περισσοτερο. ενας λογος ειναι κι αυτος που τρωει κολλημα.

Link to comment
Share on other sites

εγω το εβαλα σημερα...η διαδικασια εγινε απο καρτα κοσμοτε ιντερνετ ον δε γκο δηλωσα το κινητο μου πηρα το κωδικο κ εστειλα καπακι μηνυμα σε φιλη μου που ειναι μαλιστα στο βελγιο τωρα κ το ελαβε αμεσως.αναρωτιεμαι ομως μηπως χρεωνεται ο παραληπτης????

 

Όχι, δεν χρεώνεται, μην ανησυχείς. Έστειλα πολλά μηνύματα στον άντρα μου και δεν υπήρξε κάποια χρέωση.

Βοηθήματα, σημειώσεις, εκπαιδευτικά νέα, όλα συγκεντρωμένα σε ένα site! www.sofikoukouvagia.gr

 

Για να μη σας φαίνονται πια...κινέζικα!!! http://www.e-chinese.gr

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πράγματι πρέπει να είχε κάποιο πρόβλημα η εφαρμογή για 1 μέρα. Σήμερα 11/1 το πρωί μου έδωσε επιλογή για ενημέρωση / αναβάθμιση της εφαρμογής. Φαίνεται να λειτουργεί σωστά πλέον.

 

ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ TURN BY TURN φωνητική επικοινωνία. Το φωνητικό μήνυμα του κάθε ομιλητή προωθείται στο server της εφαρμογής (pixtas) και η εταιρία φροντίζει να δρομολογεί το μήνυμα στον αποστολέα που έχουμε ορίσει. Είναι ΕΝΤΕΛΩΣ δωρεάν. Η εφαρμογή είναι τέλεια γιατί προσφέρει απεριόριστη φωνητική επικοινωνία ανάμεσα σε δύο άτομα σε ΌΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ!! εντελώς δωρεάν. (απλά μιλάει τη μία φορά ο ένας την άλλη ο άλλος, όχι μαζί).

 

Χρησιμοποιεί data internet για τη μετάδοση των δεδομένων.

 

Η δική μου απορία είναι πώς μπορεί να μην σε χρεώνει για την ΕΞΕΡΧΟΜΕΝΗ φωνητική κλήση στον παραλήπτη του φωνητικού μηνύματος. Αν μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει πώς το καταφέρνουν αυτό το πράγμα θα του ήμουν υπόχρεος.

 

Δηλαδή, εντάξει όταν ηχογραφείς και στέλνεις προς Pixtas ένα φωνητικό μήνυμα αυτό πάει στον προορισμό του μέσω internet (άρα εξηγείται γιατί δεν υπάρχει χρέωση). Όταν καλείται όμως η εταιρία να παραδώσει αυτό το φωνητικό μήνυμα σε ΠΑΡΑΛΗΠΤΗ κινητού οπουδήποτε στον κόσμο με ΦΩΝΗΤΙΚΗ κλήση, πώς είναι δυνατόν αυτό να ΜΗΝ στοιχίζει στην εταιρία ρε παίδες; Έχει κανένας καμιά εξήγηση;

 

Πάντως επειδή χρησιμοποιώ την εφαρμογή εδώ και δύο μήνες, είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙ δωρεάν!!

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση ειχε πριν κανεις σας symbian?ειδικοτερα περα απο τις επαφες μου στο ν95 εχω και καποια σημαντικα μηνυματα αποθηκευμενα.πως μπορω να τα παρω στο android lg μου???
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Μήπως θα μπορούσε κάποιος που γνωρίζει να μας πει ποιες ακριβώς είναι οι ρυθμίσεις APN για web vodafone (internet) για τα καρτοκινητά vodafone γιατί οι συσκευές android ανακτούν ένα λάθος προφίλ internet και προεπιλεγούν αυτόματα ως σημείο πρόσβασης wap vodafone. Αναφέρομαι αποκλειστικά στα καρτοκινητά. Έχω αναφερθεί ξανα στο θέμα. Έχω μπερδευτεί. Ευχαριστώ. Edited by eclair
"Everything should be as simple as it is, but not simpler." Albert Einstein
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Μήπως θα πρέπει κάποιος που γνωρίζει να μας πει ποιες ακριβώς είναι οι ρυθμίσεις APN για web vodafone (internet) για τα καρτοκινητά vodafone γιατί οι συσκευές android ανακτούν ένα λάθος προφίλ internet και προεπιλεγούν αυτόματα ως σημείο πρόσβασης wap vodafone. Αναφέρομαι αποκλειστικά στα καρτοκινητά. Έχω αναφερθεί ξανα στο θέμα. Έχω μπερδευτεί. Ευχαριστώ.

ειναι webkarta.vodafone.gr αλλα πρεπει να ειναι ενεργοποιημενο απο τον παροχο..αλλιως παιζει μονο το wapkarta.

Link to comment
Share on other sites

ειναι webkarta.vodafone.gr αλλα πρεπει να ειναι ενεργοποιημενο απο τον παροχο..αλλιως παιζει μονο το wapkarta.

 

Τα υπόλοιπα πεδία στις ρυθμίσεις APN τα αφήνουμε κενά; Η ρύθμιση internet.vodafone.gr δε λειτουργεί; Πάντως το APN του Web vodafone που δε λειτουργεί έχει ρύθμιση webonly.vodafone.gr αυτό τι είναι;

"Everything should be as simple as it is, but not simpler." Albert Einstein
Link to comment
Share on other sites

Τα υπόλοιπα πεδία στις ρυθμίσεις APN τα αφήνουμε κενά; Η ρύθμιση internet.vodafone.gr δε λειτουργεί; Πάντως το APN του Web vodafone που δε λειτουργεί έχει ρύθμιση webonly.vodafone.gr αυτό τι είναι;

αν θελεις δοκιμασε τον οδηγο που εχω φτιαξει στο blog μου μηπως και σου δουλεψει.

οι ρυθμισεις της vodafone ειναι απο καποιον φιλο που του δουλευει και το ιντερνετ και τα mms.

http://antonis-news.blogspot.com/2011/01/apn-internet-mms-android.html

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

αν θελεις δοκιμασε τον οδηγο που εχω φτιαξει στο blog μου μηπως και σου δουλεψει.

οι ρυθμισεις της vodafone ειναι απο καποιον φιλο που του δουλευει και το ιντερνετ και τα mms.

http://antonis-news.blogspot.com/2011/01/apn-internet-mms-android.html

 

Θα τις δοκιμάσω. Ευχαριστώ πολύ. :)

"Everything should be as simple as it is, but not simpler." Albert Einstein
Link to comment
Share on other sites

Τα υπόλοιπα πεδία στις ρυθμίσεις APN τα αφήνουμε κενά; Η ρύθμιση internet.vodafone.gr δε λειτουργεί; Πάντως το APN του Web vodafone που δε λειτουργεί έχει ρύθμιση webonly.vodafone.gr αυτό τι είναι;

τα υπολοιπα τα αφηνεις ιδια με αυτα που εχει, μονο το apn ειναι διαφορετικο αναμεσα σε συμβολαιο και καρτοκινητο.

το internet και webonly ειναι για συμβολαιο. η καρτα εχει wapkarta.vodafone.gr και webkarta.vodafone.gr.

δοκιμασε σε αυτα που εχεις ηδη αρχικα να αλλαξεις απλα αυτο σε webkarta, αν δε δουλεψει παρε τηλ στη vodafone για ενεργοποιηση του mobile internet(κανε αναφορα στο webkarta).

Link to comment
Share on other sites

τα υπολοιπα τα αφηνεις ιδια με αυτα που εχει, μονο το apn ειναι διαφορετικο αναμεσα σε συμβολαιο και καρτοκινητο.

το internet και webonly ειναι για συμβολαιο. η καρτα εχει wapkarta.vodafone.gr και webkarta.vodafone.gr.

δοκιμασε σε αυτα που εχεις ηδη αρχικα να αλλαξεις απλα αυτο σε webkarta, αν δε δουλεψει παρε τηλ στη vodafone για ενεργοποιηση του mobile internet(κανε αναφορα στο webkarta).

 

Σ'ευχαριστώ πολύ! :)

"Everything should be as simple as it is, but not simpler." Albert Einstein
Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε σασ παρακαλω να μου πειτε αναλυτικα πως εγκαθιστουμε και τρεχουμε εφαρμογες σε ολες τις android συσκευες?εναν αναλυτικο οδηγο θα ηθελα παρακαλω με ολες τις λεπτομεριες,σας ευχαριστω πολυ

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Έφαρμογές βρίσκεις στο market ή αν έχεις το αρχείο apk το εγκαθιστάς ανοίγοντας το με έναν file manager αφού το έχεις στείλει στο κινητό. Δεν υπάρχει αναλυτικός οδηγός, για διάφορες απορίες υπάρχει το Android FAQ.
Link to comment
Share on other sites

Σε καθημερινή βάση κάνω κάποια εγκατάσταση εφαρμογής και μετά από λίγο βλέπω ότι δεν μου κάνει και την κάνω απεγκατάσταση.

Είναι καλό αυτό για το κινητό οι συνεχόμενες εγκαταστάσεις-απεγκαταστάσεις? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Σε καθημερινή βάση κάνω κάποια εγκατάσταση εφαρμογής και μετά από λίγο βλέπω ότι δεν μου κάνει και την κάνω απεγκατάσταση.

Είναι καλό αυτό για το κινητό οι συνεχόμενες εγκαταστάσεις-απεγκαταστάσεις? :confused:

 

δεν υπαρχει προβλημα

για τυχον "υπολοιπα", ριξε μια ματια στο /system/data/dalvik-cache (θελει root για να τα σβησεις απο εκει)

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει προβλημα

για τυχον "υπολοιπα", ριξε μια ματια στο /system/data/dalvik-cache (θελει root για να τα σβησεις απο εκει)

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ http://im-smiley.com/imgs/agreement/agreement004.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...