Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Μετά από την αναβάθμιση του λογισμικού της συσκευής μου (SAMSUNG GALAXY NOTE I) στην έκδοση 4.1.2., δεν είναι δυνατή η λήψη εφαρμογών, email κ.λπ. μέσω GPRS αλλά μόνο μέσω WiFi. Οταν έχω ενεργοποιημένα τα δεδομένα τηλεφώνου (GPRS), μπορεί να μπει στο internet, αλλά και πάλι κολλάει ή χάνεται συχνά η σύνδεση. Εχω δοκιμάσει τα πάντα, καθαρισμό cache, factory reset, κ.λπ., καθώς και όλες τις ρυθμίσεις. Μέχρι και την cosmote κάλεσα, αλλά τίποτα!

Εχει αντιμετωπίσει άλλος αυτό το πρόβλημα?Στην προηγούμνη έκδοση 4.0 όλα δούλευαν ρολόι! Οποιος μπορέσει ας μου απαντήσει γιατί έχω φάει αρκετές ημέρες ψάχνοντας μία λύση! ευχαριστώ!!!!

 

Θα σου πρότεινα απλά, να επιστρέψεις στην έκδοση που είχες και δουλεύανε όλα ρολόι.

Αναβαθμίσεις κάνουμε μόνον όταν αντιμετωπίζουμε πρόβλημα.

Αν όλα δουλευουν σωστά, δεν πάμε να βγάλουμε τα μάτια μας με τα δάχτυλά μας.

Οι αναβαθμίσεις φερνουν συχνά προβλήματα, δυστυχώς.

Τώρα οι ρυθμισεις στα αντρόιντ γίνονται αυτόματα με το ξεκίνημα του κινητού.

Στη κοσμοτέ στο σαιτ της έχει τις ρυθμίσεις για ιντερνέτ να τις περάσεις χειροκίνητα.

Αλλά θα σου πρότεινα downgrade για σιγουριά.

 

ΥΓ

Γιατί μόνο GPRS ? 3G>>>HSDPA οχι? γιατί. Ισως επειδή αργει να κλείνει.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Οι αναβαθμίσεις στο Android δίνονται για να διορθώνεται το λογισμικό κ συνίσταται να κάνουμε update τη συσκευή μας.

Συγγνώμη για το off topic, αλλά έπρεπε να το πω.

sent from my Nexus 4
Link to comment
Share on other sites

Οι αναβαθμίσεις στο Android δίνονται για να διορθώνεται το λογισμικό κ συνίσταται να κάνουμε update τη συσκευή μας.

Συγγνώμη για το off topic, αλλά έπρεπε να το πω.

 

Στην περίπτωση του φίλου δεν ισχυει αυτό. Ο φιλος αν διάβασες είπε ότι όλα δουλεύανε ρολόι πριν την αναβάθμιση. Μετα χάλασε η σύνδεση στο ιντερνέτ.

Πια λοιπόν διόρθωση στο λογισμικό έγινε? και από ποιούς συνίσταται να γίνονται ότι αναβαθμίσεις υπάρχουν? Από τις εταιρείες?

Θα αποζημιώσουν αυτές οι "εταιρείες" το φίλο για την ψυχική του οδύνη, τα διαφυγόντα κερδη του απ την αδυναμία να πάρει τα μειλ του εν κινήσει και το κυριώτερο το χρόνο που έχει χάσει απ τη ζωή του, προσπαθώντας να λύσει ένα πρόβλημα που το δημιούργησαν άλλοι?

Δεν είναι θέμα συγνώμης αλλα κι εγω έπρεπε να το πώ.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα απλά, να επιστρέψεις στην έκδοση που είχες και δουλεύανε όλα ρολόι.

Αναβαθμίσεις κάνουμε μόνον όταν αντιμετωπίζουμε πρόβλημα.

Αν όλα δουλευουν σωστά, δεν πάμε να βγάλουμε τα μάτια μας με τα δάχτυλά μας.

Οι αναβαθμίσεις φερνουν συχνά προβλήματα, δυστυχώς.

Τώρα οι ρυθμισεις στα αντρόιντ γίνονται αυτόματα με το ξεκίνημα του κινητού.

Στη κοσμοτέ στο σαιτ της έχει τις ρυθμίσεις για ιντερνέτ να τις περάσεις χειροκίνητα.

Αλλά θα σου πρότεινα downgrade για σιγουριά.

 

Θεωρώ ότι αν και του δίνεις μια απάντηση που πιθανότατα θα δώσει λύση στο πρόβλημά του, η γενικότερη προσέγγισή σου στο θέμα είναι "άκυρη" για τον περισσότερο κόσμο που χρησιμοποιεί smartphone. Δίνεται ένα καινούργιο -επίσημο μάλιστα- firmware απ'την εταιρία και αντί να το δεχτούμε σαν "δώρο" που ανανεώνει τις συσκευές μας (άσχετα απ'το αν μας αρέσει αυτή η ανανέωση ή όχι, αρκεί βέβαια να είναι πλήρως λειτουργικό), να επιμένουμε με την παραμονή στο παλιό γιατί "σίγουρα το καινούργιο θα φέρει αναμπουμπούλες";

Μα το μεγαλύτερο ποσοστό χρηστών χαίρεται στο άκουσμα της νέας άφιξης, είμαι λάθος; Το μεγαλύτερο ποσοστό χρηστών (μη μου ζητήσεις στατιστικά..) ξενερώνει απίστευτα όταν μια εταιρία αφήνει τις συσκευές στις στο έλεος του θεού ακόμα κι όταν αυτές είναι απόλυτα λειτουργικές, σε άλλο κόσμο ζω εγώ;

 

Δεν λέω ότι δεν υπάρχει η μερίδα ανθρώπων που πιστεύει σε αυτό που λες κι εσύ ούτε ότι είστε και απαραίτητα λάθος, οι περισσότεροι δοκιμάζουμε όμως και αποφασίζουμε που θα παραμείνουμε, δεν "χτίζουμε τοίχο" στο καινούργιο (πόσο μάλλον στο επίσημο) επειδή μας αρκεί το παλιό..;)

Link to comment
Share on other sites

Στο iPhone 5 είχα αγοράσει την εφαρμογή Parcel με την οποία μπορούσα να κάνω tracking τα ταχυδρομικά μου δέματα. Δούλευε για δέματα/επιστολές τόσο εξωτερικού όσο και εσωτερικού (μέσω ΕΛΤΑ π.χ.). Επίσης κάθε φορά που άλλαζε φάση το δέμα (ένα δέμα εξωτερικού έφτανε π.χ. σε άλλο αεροδρόμιο) μου ερχόταν push notification.

 

Υπάρχει κάτι αντίστοιχο για το Android (και μέσω πληρωμής, δεν έχω θέμα), που να περιλαμβάνει τα ΕΛΤΑ και να σου στέλνει και push notifications;

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

για τον περισσότερο κόσμο που χρησιμοποιεί smartphone. Δίνεται ένα καινούργιο -επίσημο μάλιστα- firmware απ'την εταιρία και αντί να το δεχτούμε σαν "δώρο" που ανανεώνει τις συσκευές μας (άσχετα απ'το αν μας

 

Δυστυχως το επιχειρημα οτι κατι που κανουν πολλοι ειναι και τεχνικα σωστο, ειναι λαθος.

Οταν ειναι κατι χαλασμενο, δεν εξυπηρετει τπτ το γκαλοπ....δεν το φτιαχνει.

Η πλειοψηφια των χρηστων αντιμετωπιζουν προβλημα με τις αναβαθμισεις που λυνονται με νεες αναβαθμισεις κοκ.

Πολλες εφαρμογες, επισης, δεν δουλευουν σωστα και χρειαζονται επανεγκαταστασεις.

Λοιπον απο τεχνικης αποψης η δημοκρατικη αντιληψη δεν ισχυει στις βλαβες-δυσλειτουργιες.

 

Μπορεις να κανεις οτι θελεις με τις συσκευες σου και βεβαια να αναφερεις την γνωμη σου και την εμπειρεια σου.

Σεβαστο 100% και χρησιμο.

Αυτο που δεν ειναι χρησιμο ομως ειναι το να προσπαθουμε να στηριξουμε κατι με γενικολογιες και στατιστικες προσεγγισεις.

 

Ομως (σαν τεχνικος το λεω) αν κατι δουλευει σωστα δεν το σκαλιζουμε.

Ειναι κατα καποιον τροπο, ''νομος''.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε για το Track Pack Mail Tracking στο Market.

 

Nikos

00-05 Audi S3 Oettinger...Gone But Not Forgotten

06-14 Porsche 911 C4 Exclusive Sportpack...Absolut Driving Machine!!!

14-... Straight Six Open Top Sliding Machine ///

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σας ευχαριστω όλους για τις απαντήσεις σας.

Τωρα η αλήθεια είναι ότι όταν αγοράζεις ένα κινητό τηλέφωνο 700 ευρώ, πραγματικά χαίρεσαι όταν σου στέλνουν αναβαθμίσεις και ειδικά όταν αυτές σου προσθέτουν νέες εφαρμογές ή αναβαθμίζουν τις ήδη υπάρχουσες, ενώ σου αλλάζουν όλο το περιβάλλον και νίωθεις ότι δεν θα βαρεθείς ακόμα τη συσκευή σου!!!Αλλωστε όπως προαναφέρθηκε, το update το στέλνει η εταιρεία και σου έρχεται στο πιάτο, οπότε ελπίζεις ότι πατώντας το cofirm ολα θα γίνουν καλύτερα και όχι χειρότερα. Επίσης πρέπει να σημειώσω ότι η συσκευή μου ξεκίνησε τρέχοντας android 2.3.6., μετά αναβαθμίστηκε σε 4.0.4. και τωρα σε 4.1.2., ενώ ίσως βγεί ακόμα μια αναβάθμιση σε 4.2.2. Δηλαδή μένεις στην αρχή για να μην δημιουργηθούν προβλήματα?Αγοράζεις τότε μια πιο φθηνή συσκευή και κάνεις τη δουλεία σου, γνωρίζοντας ότι θα την αλλάξεις και πιο γρήγορα.

Πάντως πραγματικά δοκίμασα τα πάντα και τελικά ζητησα την βοήθεια της SAMSUNG, δεδομένου ότι η συσκεύη μου είναι ακόμα στην εγγύηση. Σε μία λοιπόν ημέρα θα ξέρω!!!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν αγοράσω τη συσκευή μου κ έχει επάνω Android 2.5, θα παραμείνω εκεί επειδή όλα τρέχουν οκ; Ενώ η συσκευή μου έχει φτάσει με update στο Android 4! Ερώτηση κάνω.
sent from my Nexus 4
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν αγοράσω τη συσκευή μου κ έχει επάνω Android 2.5, θα παραμείνω εκεί επειδή όλα τρέχουν οκ; Ενώ η συσκευή μου έχει φτάσει με update στο Android 4! Ερώτηση κάνω.

 

Η ερωτηση σου ειναι ασαφης.

Εχεις 2.5 και ολα ειναι τελεια. Οι εφαρμογες τρεχουν χωρις κοληματα, δεν εισαι ρουτ, οι κλησεις τζαμι, το ιντερνετ αστερι κλπ.

Εκτος απ την αλλαγη στην εμφανιση, τι αλλο περιμενεις που σου λειπει; κινητο ειναι...γιατι ψαχνεσαι; κατι σου λειπει ηδη;

Αν ναι δεν θα βρεθει ποτε....παντα θα ειναι η ελπιδα της επομενης αναβαθμισης.

Οι αναβαθμισεις δεν ειναι δωρο. Ειναι εξαπατηση.

Για να γινει κατανοητο. Σας πουλησανε μια συσκευη, οπως οπως, και μετα προσπαθουν μεσω αναβαθμισεων να διορθωσουν τα οσα bugs εχουν φανει.

Μετατρεπουν τους χρηστες σε beta testers, οπως ο φιλος πιο πανω που παιδευεται.

Το σωστο ειναι οτι οταν πουλιεται μια συσκευη, εχει εγγυηση αριστης λειτουργιας απ την αρχη.

Οχι μετα την 5η αναβαθμιση οπου περιμενουμε παλι την επομενη.

Αυτο που ειπε ενας φιλος πιο πανω οτι διορθωνει το λειτουργικο, λεγεται πωληση ελλατωματικου προιοντος.

Βασει των δικαιωματων των καταναλωτων, οποιοδηποτε προβλημα κατα την αγορα της συσκευης, η αν προκυψει κατα τα επομενα 2 ετη της εγγυησης, υπευθυνη ειναι η εταιρεια.

Επομενως ναι, η πολλες αναβαθμισεις ειναι σημαδι ατελους λειτουργικου η εφαρμογης και πρεπει κατα βαθος να ανησυχειτε αν καθε 3 και λιγο πρεπει να κανετε αναβαθμισεις.

Τα πειραματοζωα του αντροιντ πρεπει καποια στιγμη ν αποκτησουν συνειδηση και να απαιτουν οταν πληρωνουν πανω απο 1 μηνιατικο για μια ελλατωματικη συσκευη, να απαιτουν αυτο που τους ανηκει.

Να δειτε πως αλλαζουν οι καταστασεις.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Νίκο. Το έψαξα κάποια στιγμή το πρωί και το έβαλα, εντύπωση μου έκανε από τόσες εφαρμογές στο Play Store μόνο το Track Pack Mail Tracking είχε τα ΕΛΤΑ.

Του πέρασα κι ένα tracking number, τώρα μένει ν'αλλάξει το status του για να τσεκάρω και τα push notifications.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Η ερωτηση σου ειναι ασαφης.

Εχεις 2.5 και ολα ειναι τελεια. Οι εφαρμογες τρεχουν χωρις κοληματα, δεν εισαι ρουτ, οι κλησεις τζαμι, το ιντερνετ αστερι κλπ.

Εκτος απ την αλλαγη στην εμφανιση, τι αλλο περιμενεις που σου λειπει; κινητο ειναι...γιατι ψαχνεσαι; κατι σου λειπει ηδη;

Αν ναι δεν θα βρεθει ποτε....παντα θα ειναι η ελπιδα της επομενης αναβαθμισης.

Οι αναβαθμισεις δεν ειναι δωρο. Ειναι εξαπατηση.

Μπλά μπλα μπλα....

 

Οι αναβαθμίσεις εκτός απο διόρθωση προβλημάτων του συστήματος είναι και βελτίωση / εμπλουτισμός του!

 

Με το σκεπτικό σου, τα Windows7 είναι ελλατωματικά γιατί βγήκαν τα 8

ή το Ford Focus είναι ελλατωματικό γιατί βγήκε το C Max

 

Φιλικά...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Η ερωτηση σου ειναι ασαφης.

Εχεις 2.5 και ολα ειναι τελεια. Οι εφαρμογες τρεχουν χωρις κοληματα, δεν εισαι ρουτ, οι κλησεις τζαμι, το ιντερνετ αστερι κλπ.

Εκτος απ την αλλαγη στην εμφανιση, τι αλλο περιμενεις που σου λειπει; κινητο ειναι...γιατι ψαχνεσαι; κατι σου λειπει ηδη;

Αν ναι δεν θα βρεθει ποτε....παντα θα ειναι η ελπιδα της επομενης αναβαθμισης.

Οι αναβαθμισεις δεν ειναι δωρο. Ειναι εξαπατηση.

Για να γινει κατανοητο. Σας πουλησανε μια συσκευη, οπως οπως, και μετα προσπαθουν μεσω αναβαθμισεων να διορθωσουν τα οσα bugs εχουν φανει.

Μετατρεπουν τους χρηστες σε beta testers, οπως ο φιλος πιο πανω που παιδευεται.

Το σωστο ειναι οτι οταν πουλιεται μια συσκευη, εχει εγγυηση αριστης λειτουργιας απ την αρχη.

Οχι μετα την 5η αναβαθμιση οπου περιμενουμε παλι την επομενη.

Αυτο που ειπε ενας φιλος πιο πανω οτι διορθωνει το λειτουργικο, λεγεται πωληση ελλατωματικου προιοντος.

Βασει των δικαιωματων των καταναλωτων, οποιοδηποτε προβλημα κατα την αγορα της συσκευης, η αν προκυψει κατα τα επομενα 2 ετη της εγγυησης, υπευθυνη ειναι η εταιρεια.

Επομενως ναι, η πολλες αναβαθμισεις ειναι σημαδι ατελους λειτουργικου η εφαρμογης και πρεπει κατα βαθος να ανησυχειτε αν καθε 3 και λιγο πρεπει να κανετε αναβαθμισεις.

Τα πειραματοζωα του αντροιντ πρεπει καποια στιγμη ν αποκτησουν συνειδηση και να απαιτουν οταν πληρωνουν πανω απο 1 μηνιατικο για μια ελλατωματικη συσκευη, να απαιτουν αυτο που τους ανηκει.

Να δειτε πως αλλαζουν οι καταστασεις.

 

Νομίζω δεν μας τα λες καλά αγαπητέ φίλε, δηλαδή οι ενημερώσεις που δίδονται στον υπολογιστή μας από την Microsoft είναι διότι το λογισμικό της είναι προβληματικό;; ή μήπως δίδονται ενημερώσεις ασφαλείς...γι'αυτό μην μπερδευόμαστε, μην σας φταίει το Android κ η εντυπωσιακή ανάπτυξη του, διότι κάποιοι δεν βολευεστε!!!!

sent from my Nexus 4
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δεν μας τα λες καλά αγαπητέ φίλε, δηλαδή οι ενημερώσεις που δίδονται στον υπολογιστή μας από την Microsoft είναι διότι το λογισμικό της είναι προβληματικό;; ή μήπως δίδονται ενημερώσεις ασφαλείς...γι'αυτό μην μπερδευόμαστε, μην σας φταίει το Android κ η εντυπωσιακή ανάπτυξη του, διότι κάποιοι δεν βολευεστε!!!!

 

Κατ αρχας εδω μιλαμε για αντροιντ.

Στα windows τα servise packs ειναι για να επιλυσουν προβληματα.

Τα ΧΡ ξεκινησαν χωρις υποστηριξη usb και αλλες ατελειες και τα πραγματα φτιαχτηκαν στο SP3 μετα απο πολυ καιρο...αλλα βγαινουμε εκτος.

Για τις αναβαθμισεις κινητων εγραψα. Και η εντυπωσιακη αναπτυξη μιας εταιρειας, δεν ακυρωνει τα δικαιωματα του καταναλωτη.

Τι εννοεις να βολευομαστε; Να θελουμε ενα κινητο που να κανει τη δουλεια του;

Χωρις να μας βγαζει τη πιστη;

Γιατι φιλε μου τα βγαζουνε κλειδωμενα; γιατι να μην διαλεγω κινητο ξεκλειδωτο; και να πρεπει να τρεχω στο xda.

Δεν βγαινει ακρη μ αυτες τις συζητησεις.

Link to comment
Share on other sites

Η ερωτηση σου ειναι ασαφης.

Εχεις 2.5 και ολα ειναι τελεια. Οι εφαρμογες τρεχουν χωρις κοληματα, δεν εισαι ρουτ, οι κλησεις τζαμι, το ιντερνετ αστερι κλπ.

Εκτος απ την αλλαγη στην εμφανιση, τι αλλο περιμενεις που σου λειπει; κινητο ειναι...γιατι ψαχνεσαι; κατι σου λειπει ηδη;

Αν ναι δεν θα βρεθει ποτε....παντα θα ειναι η ελπιδα της επομενης αναβαθμισης.

Οι αναβαθμισεις δεν ειναι δωρο. Ειναι εξαπατηση.

Για να γινει κατανοητο. Σας πουλησανε μια συσκευη, οπως οπως, και μετα προσπαθουν μεσω αναβαθμισεων να διορθωσουν τα οσα bugs εχουν φανει.

Μετατρεπουν τους χρηστες σε beta testers, οπως ο φιλος πιο πανω που παιδευεται.

Το σωστο ειναι οτι οταν πουλιεται μια συσκευη, εχει εγγυηση αριστης λειτουργιας απ την αρχη.

Οχι μετα την 5η αναβαθμιση οπου περιμενουμε παλι την επομενη.

Αυτο που ειπε ενας φιλος πιο πανω οτι διορθωνει το λειτουργικο, λεγεται πωληση ελλατωματικου προιοντος.

Βασει των δικαιωματων των καταναλωτων, οποιοδηποτε προβλημα κατα την αγορα της συσκευης, η αν προκυψει κατα τα επομενα 2 ετη της εγγυησης, υπευθυνη ειναι η εταιρεια.

Επομενως ναι, η πολλες αναβαθμισεις ειναι σημαδι ατελους λειτουργικου η εφαρμογης και πρεπει κατα βαθος να ανησυχειτε αν καθε 3 και λιγο πρεπει να κανετε αναβαθμισεις.

Τα πειραματοζωα του αντροιντ πρεπει καποια στιγμη ν αποκτησουν συνειδηση και να απαιτουν οταν πληρωνουν πανω απο 1 μηνιατικο για μια ελλατωματικη συσκευη, να απαιτουν αυτο που τους ανηκει.

Να δειτε πως αλλαζουν οι καταστασεις.

 

Ειμαι αναγκασμενος να διαφωνησω με αυτην την προσεγγιση φιλτατε.

Καταρχην θεωρω αντιφατικο το σημειο που λες "Σας πουλησανε μια συσκευη, οπως οπως, και μετα προσπαθουν μεσω αναβαθμισεων να διορθωσουν τα οσα bugs εχουν φανει." σε συνδυασμο με το "Εκτος απ την αλλαγη στην εμφανιση, τι αλλο περιμενεις που σου λειπει; κινητο ειναι...γιατι ψαχνεσαι; κατι σου λειπει ηδη;"

 

Ειτε θα δεχθουμε πως οι συσκευες βγαινουν στην αγορα οπως οπως, οποτε θα πρεπει να γινονται τα updates (καλως ή κακως, δεν κρινω αυτο), ειτε θα δεχθουμε πως οι συσκευες δεν ειναι ελαττωματικες οπως ειπες, οποτε δεν υπαρχει λογος να γινουν τα updates.

 

Απο κει και περα, το λειτουργικο εξελισσεται προφανως. Δεν το βρισκω κακο, ισα ισα που ειναι πολυ θετικο καθως ετσι μπορει να προστεθουν νεα features που οταν δεν τα ειχες δε σου ελειπαν, επειτα ωστοσο που τα αποκτας η εμπειρια γινεται καλυτερη.

 

Τελος σαφως και υπαρχουν συσκευες που δε λειτουργουν σωστα με το οs, αν θελεις, ελαττωματικες. Αυτες ομως δεν ειναι ο κανονας αλλα η εξαιρεση.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Ειτε θα δεχθουμε πως οι συσκευες βγαινουν στην αγορα οπως οπως, οποτε θα πρεπει να γινονται τα updates (καλως ή κακως, δεν κρινω αυτο), ειτε θα δεχθουμε πως οι συσκευες δεν ειναι ελαττωματικες οπως ειπες, οποτε δεν υπαρχει λογος να γινουν τα updates.

.

Αυτο ηταν το νοημα της παρατηρησης μου.

Αν η συσκευη που αγοραζουμε (θες απο τυχη θες απο ποιοτητα εταιρειας) ειναι ενταξει, δεν εχει προβλημα δλδ, να μην την πειραζουμε αλλα να τη φχαριστιομαστε. Γι αυτο την αγορασαμε αλλωστε.

(εκτος αν τη πηραμε απο ανια και δοκιμαζουμε τα παντα, αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια)

 

Αν βεβαια εχουμε προβλημα τοτε εχουμε 2 επιλογες. Η ζηταμε τα λεφτα μας πισω η τον πινουμε τον πικρο καφε, κλαιμε τα ευρακια μας, γυρναμε απελπισμενοι τα φορουμ για βοηθεια και ελπιζουμε, καποια αναβαθμιση να μας σωσει.:D

 

Αυτο εννουσα. Αν μας κατσει η συσκευη να την απολαυσουμε.

Εννοω για τηλεφωνο παντα.

 

myphone.gr ειμαστε.

 

Ταμπλετα με αντροιντ δεν θ αγοραζα ποτε βεβαια. Σαν λειτουργικο για υπολογιστη δεν αξιζει τπτ. Ενα μικρο λαπτοπ με win κανει 10 φορες περισσοτερα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ηταν το νοημα της παρατηρησης μου.

Αν η συσκευη που αγοραζουμε (θες απο τυχη θες απο ποιοτητα εταιρειας) ειναι ενταξει, δεν εχει προβλημα δλδ, να μην την πειραζουμε αλλα να τη φχαριστιομαστε. Γι αυτο την αγορασαμε αλλωστε.

(εκτος αν τη πηραμε απο ανια και δοκιμαζουμε τα παντα, αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια)

 

Αν βεβαια εχουμε προβλημα τοτε εχουμε 2 επιλογες. Η ζηταμε τα λεφτα μας πισω η τον πινουμε τον πικρο καφε, κλαιμε τα ευρακια μας, γυρναμε απελπισμενοι τα φορουμ για βοηθεια και ελπιζουμε, καποια αναβαθμιση να μας σωσει.:D

 

Αυτο εννουσα. Αν μας κατσει η συσκευη να την απολαυσουμε.

Εννοω για τηλεφωνο παντα.

 

myphone.gr ειμαστε.

 

Ταμπλετα με αντροιντ δεν θ αγοραζα ποτε βεβαια. Σαν λειτουργικο για υπολογιστη δεν αξιζει τπτ. Ενα μικρο λαπτοπ με win κανει 10 φορες περισσοτερα πραγματα.

 

Και αυτη ακριβως ειναι η ενσταση μου. :)

 

Το android ειναι ανοιχτο λειτουργικο οποτε το να το πειραζεις ειναι αυτονοητο αν μη τι αλλο..

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Ένα ακόμη είναι το Trackchecker https://play.google.com/store/apps/details?id=com.app.grandag.trackchecker&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5hcHAuZ3JhbmRhZy50cmFja2NoZWNrZXIiXQ.. το οποίο επίσης έχει τα ΕΛΤΑ. Θεωρώ το trackchecker καλύτερο γιατί με μία καταχώρηση μπορείς να το βάλεις να ψάξει σε όσες εταιρίες θέλεις ;)
Απλώς... FAZER FZ6-S '04
Link to comment
Share on other sites

Και αυτη ακριβως ειναι η ενσταση μου. :)

 

Το android ειναι ανοιχτο λειτουργικο οποτε το να το πειραζεις ειναι αυτονοητο αν μη τι αλλο..

 

Εννοεις να πειραζεις τι; ειναι ανοιχτου κωδικα...οχι ανοιχτο.

Οταν αγοραζεις το κινητο ειναι κλειστο, δεν εχεις δικαιωματα τροποποιησης η απεγκαταστασης εφαρμογων και αν το σκαλισεις, χανεις την εγγυηση ολης της συσκευης. Ειναι αυτονοητο αυτο;

Γιατι δεν πουλανε το λειτουργικο με πληρη προσβαση, σε οσους θελουν;

Επιπλεον για να το λειτουργησεις πρεπει να το κλειδωσεις με ενα λογαριασμο που δεν μπορεις ποτε να το αποσυνδεσεις, παρεκτος της επαναφορας.

Εχει πληρη προσβαση στις επαφες, προσωπικα στοιχεια κλπ χωρις να μπορεις να πεις οχι, αλλιως δεν λειτουργει το κινητο.

Γιατι δεν θελεις να δεις την πραγματικοτητα;

Η πληθωρα των φριι εφαρμογων ειναι ενας μυθος, καθως το 95% ειναι για τα σκουπιδια.

500χιλ εφαρμογες. Θελω 8 ζωες να διαβασω τι κανει η καθεμια.

Θα μπορουσα να σου πω πολλα αλλα δεν νομιζω ν αλλαξεις γνωμη.

 

Αν σ αρεσει παντως η χρηση του και εισαι ευχαριστημενος με την πολιτικη των περιορισμων, εμενα δεν μου πεφτει λογος.

Φιλικα ανταλλασουμε αποψεις.

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις να πειραζεις τι; ειναι ανοιχτου κωδικα...οχι ανοιχτο.

Οταν αγοραζεις το κινητο ειναι κλειστο, δεν εχεις δικαιωματα τροποποιησης η απεγκαταστασης εφαρμογων και αν το σκαλισεις, χανεις την εγγυηση ολης της συσκευης. Ειναι αυτονοητο αυτο;

Γιατι δεν πουλανε το λειτουργικο με πληρη προσβαση, σε οσους θελουν;

Επιπλεον για να το λειτουργησεις πρεπει να το κλειδωσεις με ενα λογαριασμο που δεν μπορεις ποτε να το αποσυνδεσεις, παρεκτος της επαναφορας.

Εχει πληρη προσβαση στις επαφες, προσωπικα στοιχεια κλπ χωρις να μπορεις να πεις οχι, αλλιως δεν λειτουργει το κινητο.

Γιατι δεν θελεις να δεις την πραγματικοτητα;

Η πληθωρα των φριι εφαρμογων ειναι ενας μυθος, καθως το 95% ειναι για τα σκουπιδια.

500χιλ εφαρμογες. Θελω 8 ζωες να διαβασω τι κανει η καθεμια.

Θα μπορουσα να σου πω πολλα αλλα δεν νομιζω ν αλλαξεις γνωμη.

 

Αν σ αρεσει παντως η χρηση του και εισαι ευχαριστημενος με την πολιτικη των περιορισμων, εμενα δεν μου πεφτει λογος.

Φιλικα ανταλλασουμε αποψεις.

 

Δε θα διαφωνησω πως ιδανικα θα ηταν καλο να πωλουνται οι συσκευες με πληρη προσβαση. Ωστοσο μπορω να αντιληφθω οτι αν εγω περασω ενα tweak ή κατι τελος παντων και brickaρω τη συσκευη μου, δεν ειναι υποχρεωμενοι να μου καλυψουν την επισκευη εντος εγγυησης. Οποτε αντιλαμβανομαι το γιατι ειναι κλειδωμενα.

 

Στις επαφες κλπ που λες, εχεις εν μερει δικιο. Ξερω πολλους που δεν εχουν περασει τις επαφες τους στο gmail και μια χαρα λειτουργουν. Αν τωρα αναφερεσαι στις εφαρμογες ξεχωριστα, δε νομιζω πως ειναι flaw του λειτουργικου το οτι εγω μπορω να φτιαξω μια εφαρμογη wallpaper με ενα λιβαδι και να σου ζητησω τα απειρα permissions για να τη βαλεις...

 

Οσον αφορα τις φρη εφαρμογες και το 95% τι να πω, γενικα δεν μου εχει λειψει κατι και φανταζομαι πως το ποσοστο δε βασιζεται σε καποια στατιστικη. Επισης μην το ξεκινας ετσι, μη σε νοιαζει τι η καθεμια απο τις 500χιλ εφαρμογες, σκεψου τι θελεις να κανεις και ψαξε την αναλογη εφαρμογη. Ευτυχως υπαρχουν και τα αστερακια στο Play οποτε ξερεις περιπου τι να περιμενεις.

 

Παντως σε καμια περιπτωση δε λεω πως το android ειναι flawless os (ασε που δε νομιζω να υπαρχει τετοιο), απλα δε θεωρω flaws αυτα που ανεφερες :)

 

Και εννοειται πως κανουμε διαλογο, αυτο ειναι το νοημα αλλωστε του forum :)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Επιπλεον για να το λειτουργησεις πρεπει να το κλειδωσεις με ενα λογαριασμο που δεν μπορεις ποτε να το αποσυνδεσεις, παρεκτος της επαναφορας.

Ενημερωτικά από android 4 και μετά μπορείς να σβήσεις το gmail λογαριασμό σου και φυσικά να σβηστούν επαφές κτλ που ειναι συνδεδεμένα με αυτόν απο ρυθμίσεις--->λογαριασμοί χωρίς την ανάγκη hard reset.

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά από android 4 και μετά μπορείς να σβήσεις το gmail λογαριασμό σου και φυσικά να σβηστούν επαφές κτλ που ειναι συνδεδεμένα με αυτόν απο ρυθμίσεις--->λογαριασμοί χωρίς την ανάγκη hard reset.

δλδ σβήνονται οι επαφές και μετά φτιάχνεις άλλο λογαριασμό?

επίσης...μπορεις να μπεις στο gmail να διαγράψεις το λογαριασμό σου και να χρησιμοποιεις κανονικά το τηλέφωνο? Δεν το ειχα προσέξει. Κάτι έμαθα:)

Τώρα εκτός της παρακολούθησης, γιατί ζητάει να φτιάξεις λογαριασμό στο gmail και να μη χρησιμοποιείς τον ήδη υπάρχοντα?

Οσον αφορα τις φρη εφαρμογες και το 95% τι να πω, γενικα δεν μου εχει λειψει κατι και φανταζομαι πως το ποσοστο δε βασιζεται σε καποια στατιστικη. Επισης μην το ξεκινας ετσι, μη σε νοιαζει τι η καθεμια απο τις 500χιλ εφαρμογες, σκεψου τι θελεις να κανεις και ψαξε την αναλογη εφαρμογη. Ευτυχως υπαρχουν και τα αστερακια στο Play οποτε ξερεις περιπου τι να περιμενεις.

Τις εφαρμογές που ανεβάζει το μάρκετ, τις χρησιμοποιεί για να διαφημίσει τον πλουραλισμό του αντρόιντ. Επομένως δέν θά έπρεπε να κάνει κάποια ταξινόμηση?

Υπάρχουν εφαρμογές καλές που ξεκινάνε και δεν έχουν αστεράκια στην αρχή.

Οταν λέω ότι 95% είναι άχρηστες, γιατί δεν υπάρχει μια ενημέρωση για την πραγματική συμπεριφορά τους. Αλλα περιμένω άλλα βρίσκω.

Γίνομαι γκρινιάρης το καταλαβαίνω αλλά έχω ένα θέμα με το πως αντιλαμβάνομαι κάποια πράγματα.

 

Δε θα διαφωνησω πως ιδανικα θα ηταν καλο να πωλουνται οι συσκευες με πληρη προσβαση. Ωστοσο μπορω να αντιληφθω οτι αν εγω περασω ενα tweak ή κατι τελος παντων και brickaρω τη συσκευη μου, δεν ειναι υποχρεωμενοι να μου καλυψουν την επισκευη εντος εγγυησης. Οποτε αντιλαμβανομαι το γιατι ειναι κλειδωμενα.

Το ξεμπρικάρισμα είναι 3 κλικ υπόθεση. Θα μπορούσε να σουδινε και ρομ εχτρα για παραμετροποιηση, ανάλογα με τις ανάγκες.

Τις παλιές εποχες πηγαινα το τηλ στην αντιπροσωπία και με κάποια πληρωμη μου κάνανε τα πάντα.

Τώρα μαζί με τους drivers η το kies πχ. θα έβαζε και το λογισμικό επαναφοράς. Για τη συσκευή τη συγκεκριμένη.

Μαζί με 10 εργαλειάκια διαλεγμένα με οδηγίες για σωστη χρήση, εαν χρειάζονται. Στο xda ξέρουν πιο πολλά? Ας τους ρωτήσουν.

Απλώς το ενδιαφέρον τους είναι άλλο....ειναι η εκμετάλλευση του χρήστη με κάθε τρόπο.

Μην μου δίνεις τέτοιες δικαιολογίες....υποτιμάς τη κουβέντα.:lol:

Link to comment
Share on other sites

δλδ σβήνονται οι επαφές και μετά φτιάχνεις άλλο λογαριασμό?

επίσης...μπορεις να μπεις στο gmail να διαγράψεις το λογαριασμό σου και να χρησιμοποιεις κανονικά το τηλέφωνο? Δεν το ειχα προσέξει. Κάτι έμαθα:)

Τώρα εκτός της παρακολούθησης, γιατί ζητάει να φτιάξεις λογαριασμό στο gmail και να μη χρησιμοποιείς τον ήδη υπάρχοντα?

 

Πας ρυθμίσεις--->λογαριασμοί μπαίνεις μέσα στο λογαριασμό και πατάς μενου--->κατάργηση λογαριασμού.Χρησιμοποιείς το τηλέφωνο κανονικά αλλά δεν έχεις πρόσβαση στις υπηρεσίες της google π.χ. play store.Και άμα θες βάζεις καινούριο gmail.Τώρα γιατί ζητάει να φτιάξεις gmail λογαριασμό.Το android ειναι δημιουργία της google και γιαυτό το ζητάει.Ομως σε καμμία περίπτωση δεν είναι υποχρεωτικό και δεν εμποδίζει την χρήση του κινητού ως smartphone,γιατι σε αντίθεση με άλλα σύγχρονα λειτουργικά σε αφήνει να εγκαθιστάς και από "άγνωστες πηγές" εφαρμογές ακόμη και χωρίς root

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν ξερω αν θα βγω οφφτοπικ αλλα δεν ξερω που να το γραψω,Λοιπον ενα παλιο κινητο ανδροιδ το εδωσα στον πατερα μου,ομως επειδη αυτος εχει πρεσβυωπια και το κινητο εχει 2.8 ιντσες οθονη.Μου ζητησε να του κανω πιο μεγαλα τα γραμματα κυριως στο πληκτρολογιο αλλα και στο μενου γενικα αν γινεται.

εχετε να μου προτεινετε κατι;

Link to comment
Share on other sites

 

 

Το ξεμπρικάρισμα είναι 3 κλικ υπόθεση. Θα μπορούσε να σουδινε και ρομ εχτρα για παραμετροποιηση, ανάλογα με τις ανάγκες.

Τις παλιές εποχες πηγαινα το τηλ στην αντιπροσωπία και με κάποια πληρωμη μου κάνανε τα πάντα.

Τώρα μαζί με τους drivers η το kies πχ. θα έβαζε και το λογισμικό επαναφοράς. Για τη συσκευή τη συγκεκριμένη.

Μαζί με 10 εργαλειάκια διαλεγμένα με οδηγίες για σωστη χρήση, εαν χρειάζονται. Στο xda ξέρουν πιο πολλά? Ας τους ρωτήσουν.

Απλώς το ενδιαφέρον τους είναι άλλο....ειναι η εκμετάλλευση του χρήστη με κάθε τρόπο.

Μην μου δίνεις τέτοιες δικαιολογίες....υποτιμάς τη κουβέντα.:lol:

 

Βασικα δε δινω δικαιολογιες, αλλα αιτιολογιες της αποψης μου ;)

 

Για να συνεχισουμε ομως, στους xda ειναι κατοχοι που πειραματιζονται, φτιαχνουν mods κλπ για να βελτιωσουν την εμπειρια χρησης που θελουν οι ιδιοι. Μετα μοιραζουν τα mods.

 

Η εμπειρια χρησης που προτιμω εγω, πιθανον να διαφερει απο αυτο που θελεις εσυ. Και το αντιστροφο. Εγω θελω raw power εσυ θελεις καλη καταναλωση κ.ο.κ. H samsung (αφου ανεφερες το kies) και η εκαστοτε εταιρεια πρεπει να βρει και να φτιαξει λοιπον διαφορες εναλλακτικες για να ικανοποιησει ολους. Πραγμα που αντιλαμβανεσαι πως ειναι ανεφικτο. Οποτε φτιαχνει μια μεση υλοποιηση που περιεχει λιγο απ'ολα και δουλευει σωστα και αυτη δινει.

 

Δεν ειναι κακο να εχεις επιλογες, αλλα αυτες τις βρισκεις μονος σου με βαση τις δικες σου αναγκες και το καλο με το android ειναι πως μπορεις να τις εφαρμοσεις.

 

Τελος, φυσικα το ενδιαφερον της εταιρειας ειναι το κερδος της (οπως ειπα, μεση υλοποιηση που κανει για ολους) και η αποκτηση οσο το δυνατον περισσοτερων πελατων. Γιατι? Γιατι προφανως ειναι εμποριο ολο αυτο και οχι κοινωφελης οργανωση. Αν θελεις κατι τετοιο, ναι, υπαρχουν οι xda :)

 

 

EDIT: Παρεμπιπτοντως δεν προσπαθω να σε πεισω για την καλη λειτουργια του android, ετσι κι αλλιως δεν ειναι ολα τα λειτουργικα για ολους, γι'αυτο αλλωστε υπαρχουν και επιλογες καθως και εναλλακτικες.

Edited by Prattein_Aloga

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...