Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οταν καμμια φορα ... ! ανοιγω την οθονη να δω ωρα κτλ κτλ...βλεπω οτι καποια εφαρμογη χρησιμοποιει το location service GPS ...! Υπαρχει καποιος τροπος να δω ποια εφαρμογη χρησιμοποιει το GPS εκεινη την ωρα ?

 

Πως εχει στις ρυθμισεις στην μπαταρια ... ποια εφαρμογη καταναλωσε μπαταρια , στα δεδομενα ποια εφαρμογη και ποσα δεδομενα καταναλωσε ! Ετσι και μια για Location Services..!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που είμαι root μπορεί να μου πει κάποιος μια εφαρμογή για να κλείνει της εφαρμογές αλλά να μην ξανά ανοίγουν??

Γιατί με το Advanced Task killer επανεκκίνηση της κάνει στην ουσία.

 

Κατέβασε το Grenify από το store και επέλεξε εσύ ποιες θέλεις να ανοίγουν από πίσω και να ανοίγουν μόνο όταν τις ανοίγεις εσύ.

Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

 

Κατέβασα το quickpick για να μπορώ να οργανώνω και να βλέπω τους φακέλους με τις εικόνες μου. Κάποιες εικόνες είναι από φωτογραφική 11mgpx και είναι λίγα mb η καθεμία. Το πρόβλημα μου είναι πως στις συγκεκριμένες, ακόμα και μόλις τις κάνει render το quickpic στο zooming in/out είναι πολύ αργές και καθόλου smooth. Δηλαδή ζουμάρει αψυχολόγητα και σπαστικά. Στο stock gallery όμως παρότι και εκεί δείχνει να τις κάνει render κτλ, οι φωτογραφίες ζουμάρονται πολύ πιο smooth και γρήγορα. Ξέρουμε σε τι μπορείς να οφείλεται αυτό? Μιλάω για tablet ainol novo 9 ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

 

Κατέβασα το quickpick για να μπορώ να οργανώνω και να βλέπω τους φακέλους με τις εικόνες μου. Κάποιες εικόνες είναι από φωτογραφική 11mgpx και είναι λίγα mb η καθεμία. Το πρόβλημα μου είναι πως στις συγκεκριμένες, ακόμα και μόλις τις κάνει render το quickpic στο zooming in/out είναι πολύ αργές και καθόλου smooth. Δηλαδή ζουμάρει αψυχολόγητα και σπαστικά. Στο stock gallery όμως παρότι και εκεί δείχνει να τις κάνει render κτλ, οι φωτογραφίες ζουμάρονται πολύ πιο smooth και γρήγορα. Ξέρουμε σε τι μπορείς να οφείλεται αυτό? Μιλάω για tablet ainol novo 9 ευχαριστώ!

ψάξε τις ρυθμίσεις του, έχει ρύθμιση για το τρόπο που θα κάνει render τις μεγάλες εικόνες, ώστε είτε να βλέπεις φουλ ποιότητα, είτε να είναι γρήγορο

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο σκέλος είναι προφανές. Όσον αφορά όμως το Swap είναι μεγάλη παγίδα καθώς η απόδοσή του διαφέρει από κινητά σε υπολογιστές:

1. Θα δημιουργήσει swap partition στη sd κάρτα σου και θα μειώσει τη διάρκεια ζωής της.

2. Όσο μεγαλύτερο το swap τόσο πιο αργή θα γίνεται η εκκίνηση των εφαρμογών αλλά στο σύστημα θα δεις μια μικρή βελτίωση στη RAM.

 

Χονδρικά το swap κάνει το εξής: Όταν έχεις 1GB RAM και ανοίγεις εφαρμογές που θα πιάσουν 1,5GB, η RAM "κάνει πάσα" στο swap τα 500MB. Όταν η RAM ξεφορτώνεται τις εφαρμογές που έχει, παίρνει πίσω τα MB που έδωσε στο swap. Έτσι στη θεωρία έχουμε καλύτερο multitasking.

Link to comment
Share on other sites

ψάξε τις ρυθμίσεις του, έχει ρύθμιση για το τρόπο που θα κάνει render τις μεγάλες εικόνες, ώστε είτε να βλέπεις φουλ ποιότητα, είτε να είναι γρήγορο

 

 

 

έχω διπλοτσεκάρει κάθε πιθανό συνδυασμό στα settings, σε διαφορετικές κατηγορίες, μαζί και όχι... τίποτα δε βοηθάει στις μεγαλύτερες φωτογραφίες(11+ mgpixels) ... σε αυτές με μικρότερα mgpixels, όντως η ρύθμιση ενεργοποιήσης του hardware rendering βοηθάει. Παίζοντας με τις ρυθμίσεις android developer options που αφορουν τη GPU, ΙΣΩΣ επίσης βοηθάει, αλλά:

 

 

το θέμα είναι το το στοκ γκάλερι δεν ιδρώνει καν με οποιαδήποτε ρύθμιση.

Edited by NecroDemonNZXT
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Τωρα προσφατα μετα απο καμια βδομαδα αφου ειχα πρωτοεγκαταστησει τον Next Launcher στο gs II η μπαταρια μου αρχισε να πεφτει καθετα. Δηλαδη σε μια μερα και 5 ωρες ειχε πεσει στο 10% με σχεδον καθολου χρηση (Το πολυ 1 ωρα φωνητικες κλησεις). Το θεμα μου ειναι πως το φορτιζα με καλωδιο USB απο τον η/υ και γι αυτο ανοιξα θεμα. Η οθονη μου επαιρνε το 19% μονο της μπαταριας, οι κλησεις το 9% και λοιπες εφαρμογες επαιρναν περιπου 31%. Την ιδια ωρα ειχα το Λειτουργικο συστημα Android να παιρνει καπου στο 43%. Και απορω αφου το WIFI εχει χρηση μονο 5 λεπτα συνολικα και το Mobile Data το πολυ 6 ωρες τι μπορει να φταιει?? Εκανα απεγκατασταση του launcher και οι βασικες εφαρμογες που εχω ειναι Battery doctor, Pie Control, Quick settings, Advanced Task Killer, Clean Master, PicsArt, Foursquare, Facebook.
Link to comment
Share on other sites

απο τα λιγα που εχω διαβασει σε ξενα site εφαρμογες σαν το battery doctor και ολοι οι task killer μονο ζημια κανουν και ατη λειτουργια του κινητου και στη ζωη της μπαταριας.με τη συσκευη που εχεις δεν χρειαζεσαι τιποτα απο τα δυο.επισης η εφαρμογη του facebook ειναι προβληματικη απ οτι λενε,κλεινε το συγχρονισμο δεδομενων

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 7 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Ναι 43% οντως ειναι πολυ και δε ξερω γιατι μου ανεβαινει τοσο. Οσο για την απαντηση σου φιλε stelioz78 δε νομιζω πως θα πρεπει να απεγκαταστησω τον γιατρο και το task killer. Εχω ακουσει πως επιβαλεται να τα εχω ειδικα αυτα τα δυο. Μηπως ενας πιο εμπειρος ξερει να απαντισει?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα. Θα ήθελα να ρωτήσω τους ειδικούς 2 θέματα που με απασχολούν

Κατ' αρχάς είμαι κάτοχος ενός android κινητού από Κίνα ( NEWMAN N1 ) και είμαι μέχρι

τώρα πολύ ευχαριστημένος. Ομως δεν γνωρίζω

 

1) Ti γίνεται με τον αποθηκευτικό χώρο; Tο τηλέφωνο το πήρα με 4gb μνήμη ( στον αποθηκευτικό χώρο

αναφέρει ότι έχει εσωτερικό χώρο αποθήκευσης 500mb, αποθηκευτικό χώρο τηλεφώνου 0,92Gb και

κάρτα sd 2GB ). H έξτρα κάρτα misrosd ( 1gb ) που έχω βάλει στο κινητό που φαίνεται;;;.

Πώς μπορώ να ορίσω να εγγράφονται εκεί κάποιες εφαρμογές ή φωτο΄;;;( ή δεν μπορώ;; )

 

2) Εχω κατεβάσει ένα πρόγραμμα πλοήγησης ( sygic ) και όταν θέλω να κάνω download τον χάρτη της

Ελλάδος ( που είναι 65 gb ) μου αναφέρει ότι στην εξωτερική μνήμη έχω μόνο 35,9 MB free ενώ πρέπει να έχω τουλάχιστον

500 mb.Ομως 35,9 mb free έχει ο εσωτερικός χώρος αποθήκευσης!!Αυτόν εννοεί όταν λέει παραπάνω η εξωτερική μνήμη(external memory

το αναφέρει! ) Μπορώ με κάποιο τρόπο να το εγγράψω στην κάρτα sd ;ή κάπου αλλού;;( ή η εγγραφή πρέπει να γίνεται

μόνο όπου ορίζει το κινητό;;;)

 

3) Τις φωτο που τραβάω με το κινητό, τις αποθηκεύω ή στην κάρτα ή στην μνήμη. Υπάρχει κάποιο

πρόγραμμα ( ή τρόπος ) να μπορώ να φτιάξω φακέλλους ( ή κάτι τέτοιο )και να τις αποθηκεύω όπου

εγώ θέλω;;

 

Παρακαλώ όσο γίνεται αναλυτική βοήθεια γιατί δεν είμαι και πολύ σχετικός!!:wacko:

XIAOMI REDMI NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

Περιεργεια για καρτα sd..... Εχω το thl w7 http://www.minideal.net/thl-w7-mtk6589-quad-core-smart-phone-android-4-2-with-5-7-inch-hd-ips-screen-white.html στις προδιαγραφες του γραφει οτι παιρνει καρτα micro sd εως 32gb, εχω παρει μια 32gb και δουλευει κανονικα.

Η ερωτηση μου ειναι: αν παρω καρτα 64gb θα ''βλεπει'' το τηλεφωνο οτι υπαρχει καρτα?, εστω οτι δεν βλεπει τα 64gb θα βλεπει τουλαχιστων τα 32gb για να κανω τη δουλεια μου ή θα ειναι ''αχρηστη'' ?

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Περιεργεια για καρτα sd..... Εχω το thl w7 http://www.minideal.net/thl-w7-mtk6589-quad-core-smart-phone-android-4-2-with-5-7-inch-hd-ips-screen-white.html στις προδιαγραφες του γραφει οτι παιρνει καρτα micro sd εως 32gb, εχω παρει μια 32gb και δουλευει κανονικα.

Η ερωτηση μου ειναι: αν παρω καρτα 64gb θα ''βλεπει'' το τηλεφωνο οτι υπαρχει καρτα?, εστω οτι δεν βλεπει τα 64gb θα βλεπει τουλαχιστων τα 32gb για να κανω τη δουλεια μου ή θα ειναι ''αχρηστη'' ?

99% διαβάζει κανονικά μέχρι 64GB, υποστηρίζει exFAT
Link to comment
Share on other sites

99% διαβάζει κανονικά μέχρι 64GB, υποστηρίζει exFAT

Ωραια γιατι καπου ειχα διαβασει σε ξενο site οτι διαβαζει 64gb και δεν το πολυ πιστευα, σε εσενα εχω περισσοτερη εμπιστοσυνη :D

Σε fat32 θα κανω διαμορφωση οταν την παρω και πριν τη βαλω στο τηλεφωνο, θα εχω προβλημα?

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα φώτα σας παρακαλώ. Τελευταία, μετά από ανεπιτυχή επαναφορά ορισμένων εφαρμογών από το Titanium Backup, δεν μπορούν πλεον να επανεγκατασταθούν.

Τι εννοώ: προσπάθησα να επαναφέρω EL-GR λεξικό και eWeather. Το Τιtanium κόλλησε και χρειάστηκε να κάνω επανεκκίνηση. Έκτοτε κολλάει συνέχεια η επαναφορά τους.

Το χειρότερο είναι ότι ούτε κανονική εγκατάσταση γίνεται. Βγάζει μήνυμα ότι "Δεν υπάρχει χώρος. Δεν ήταν δυνατή η εγκατάσταση της εφαρμογής ... Απελευθερώστε λίγο χώρο και προσπαθήστε ξανά".

Το μήνυμα βέβαια είνα μούφα γιατί και μνήμη υπάρχει και οι άλλες εφαρμογές εγκαθίστανται κανονικά. Για το λεξικό έχω απευθυνθεί και στον προγραμματιστή αλλά με έχει συνδέσει. Υπάρχει καμμία πρόταση;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και εδω μηπως ξερει κανεις να απαντησει.

Υπαρχει δυνατοτητα να μεγαλωσει η γραμματοσειρα που ειναι κατω απο τα εικονιδια??

Λενε στα διαφορα καταστηματα οτι μεγαλωνει με καποιο τροπο ή προγραμμα αλλα δεν ξερουν ποιο ειναι.

Το λενε απλα για να πουλησουν ή οντως υπαρχει αυτη η δυνατοτητα?

:wacko::wacko:

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΕΙΓΟΝ οταν ειμαι με vol down και power button πατημενα και εκκινει το κινητο και δειχνει fastboot

recovery κλπ πως βγαινω απο εδω χωρις να κανω τιποτα?

EDIT το βρηκα οκ

Edited by fuorigioco1981
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,ενδιαφέρουμε για το samsung tab 2 10.1

 

Θα ήθελα να ρωτήσω το market, έχει καποια εφαρμογή που να τρέχει avi με υποτιτλους,για τι αποτι είδα στα σχολια το Vlc δεν τρεχει εξωτερικους υποτιτλους

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να περασω τα applications στην καρτα μνημης του κινητου?

 

Αν είσαι root τότε δοκίμασε να ψάξεις στο Google για "Link2SD mod"

 

Διαφορετικά δεν νομίζω να υπάρχει λύση...

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω εφαρμογή που με κάποιο απλό τρόπο(πχ διπλό κλικ στην οθόνη ) να εμφανίζεται η μπάρα της αυξομείωσης του ήχου στην οθόνη του τάμπλετ. Δηλαδή όταν βλέπω μια ταινία και θέλω να κατεβάσω τον ήχο να μην είμαι αναγκασμένος να ψάχνω τα πλαϊνά κουμπιά του ήχου. Καμιά πρόταση?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...