Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα ειμαι νεος στο φορουμ και θελω να ρωτησω δυο-τρεια πραγματα.Εχω αγορασει ενα anroid netbook το οποιο δεν εχει bluetooth.Θα θελα να μου οποιος ξερει:

A)Aν υπαρχει bluetooth dongle συμβατο με anroid

B)Αν τα usb hub θα λειτουργησουν σε περιβαλλον anroid

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποιος τροπος ωστε το chop sms οταν γραφω με ελληνικους χαρακτηρες να εμφανιζει 160 κ οχι 70?

γιατι ειναι πολυ καλο

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να ρίξεις και μια ματιά στο google γιατί υπάρχουν πολλές πολλές επιλογές.

 

Εγώ θα το δοκιμάσω σε ένα μήνα και θα προσπαθήσω για κάτι απλό, όπως Es File explorer και Lan server

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά... Ανοίγω αυτό το Thread γιατί δεν βρήκα απάντηση κάπου...

Για να χρησιμοποιήσουμε το Android και να αγοράσουμε εφαρμογές από το Play Store χρειαζόμαστε Google Wallet λογαριασμό με κάρτα κλπ... Σωστά??? Σωστά...

 

Ωραία, σήμερα λοιπόν μια και άρχισα να μαζεύω αποδείξεις, σκέφτηκα γιατί να μην βάλω και τα λεφτά που έχω δώσει στο Play Store που είναι κάμποσα...

 

Μπαίνω λοιπόν στο Google Wallet μου και αριστερά έχει την επιλογή "Συναλλαγές"... κάνεις κλικ και σου εμφανίζει ότι έχεις αγοράσει μέσω του Google Wallet μέχρι τώρα... Μέχρι εδώ όλα καλά...

Αλλά περιηγήθηκα στο Google Wallet και δεν βρήκα πουθενά καμιά επιλογή για εκτύπωση νόμιμης απόδειξης αγοράς για το προϊόν ή την εφαρμογή που έχω αγοράσει...

 

Μήπως ξέρει λοιπόν κανείς φίλος, πως μπορούμε να εκτυπώσουμε (ή αν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος) τις αποδείξεις των αγορών μας από το Google Wallet ώστε να τα περάσουμε και στην εφορία σαν έξοδα???

 

Ευχαριστώ...

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να επικοινωνήσεις με τους προγραμματιστές για να πάρεις νόμιμες αποδείξεις. Το playstore είναι απλά ο μεσάζοντας στην ιστορία. Να προσθέσω ότι μπαίνουν μόνο οι αποδείξεις που προέρχονται από κράτη μέλη της ΕΕ. Για τις υπόλοιπες χώρες είναι τόσο μεγάλη η διαδικασία που δεν αξίζει ο κόπος.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν το κατεχω το θεμα προσθεσα ενα λογαριασμο @hotmail.com κανονικα πηγα να προσθεσω και εναν @hotmail.gr αλλα με ρωταει τυπο λογαριασμου και δεν εχω ιδεα μπορει να μου πει καποιος τι ακριβως κανω ? Μου βγαζει επιλογες POP3 IMAP Exchange τη διαλεγω ? για το καθενα μετα εχει επιπλεον επιλογες υπαρχει καπου καποιος οδηγος ?
Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν το κατεχω το θεμα προσθεσα ενα λογαριασμο @hotmail.com κανονικα πηγα να προσθεσω και εναν @hotmail.gr αλλα με ρωταει τυπο λογαριασμου και δεν εχω ιδεα μπορει να μου πει καποιος τι ακριβως κανω ? Μου βγαζει επιλογες POP3 IMAP Exchange τη διαλεγω ? για το καθενα μετα εχει επιπλεον επιλογες υπαρχει καπου καποιος οδηγος ?
IMAP επιλέγεις, και δες να ειναι κι ενεργοποιημένο στο hotmail σου
Link to comment
Share on other sites

IMAP επιλέγεις, και δες να ειναι κι ενεργοποιημένο στο hotmail σου

 

Μου βγαζει Διακομιστης ΙΜΑΡ (εχει ΙΜΑΡ.hotmail.gr) θυρα (εχει 143) Τυπος ασφαλειας (εχει καμια) και προθεμα διαδρομης ΙΜΑΡ

Στο mail δεν καταφερα να βρω καποια επιλογη που να αναφερετε σε αυτο

Link to comment
Share on other sites

Μου βγαζει Διακομιστης ΙΜΑΡ (εχει ΙΜΑΡ.hotmail.gr) θυρα (εχει 143) Τυπος ασφαλειας (εχει καμια) και προθεμα διαδρομης ΙΜΑΡ

Στο mail δεν καταφερα να βρω καποια επιλογη που να αναφερετε σε αυτο

Δεν έχω hotmail αλλά στο ιντερνετ θα βρεις τις οδηγίες με λίγο googlαρισμα. Λογικά θα βάλεις ασφάλεια ssl, θα αλλάξει αυτόματα την θύρα κλπ, τος διακομιστές θα τους βρεις με googlάρισμα ;)
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω hotmail αλλά στο ιντερνετ θα βρεις τις οδηγίες με λίγο googlαρισμα. Λογικά θα βάλεις ασφάλεια ssl, θα αλλάξει αυτόματα την θύρα κλπ, τος διακομιστές θα τους βρεις με googlάρισμα ;)

 

Eνω το @hotmail.com το δεχετε μια χαρα χωρις να ζηταει τιποτα επιπλεον με το @hotmail.gr δεν λει δοκιμασα οτι βρηκα και δεν βρηκα :( αν καποιος γνωριζει κατι παραπανω ας μου πει τι μπορω να κανω

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να επικοινωνήσεις με τους προγραμματιστές για να πάρεις νόμιμες αποδείξεις. Το playstore είναι απλά ο μεσάζοντας στην ιστορία. Να προσθέσω ότι μπαίνουν μόνο οι αποδείξεις που προέρχονται από κράτη μέλη της ΕΕ. Για τις υπόλοιπες χώρες είναι τόσο μεγάλη η διαδικασία που δεν αξίζει ο κόπος.

 

Ευχαριστώ φίλε μου.

Παντως υπάρχει ενα κενό εκεί και θα έπρεπε να στέλνεται αυτόματα η απόδειξη και όχι να ψάχνω εγώ κάθε φορά τον προγραμματιστή. Όπως και με το PayPal όταν αγοράσεις κάτι η εταιρεία εκδίδει ηλεκτρονική απόδειξη ή αν το προϊόν έρθει στη πόρτα σου είναι στο κουτί η απόδειξη.

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Το κενό μπορεί να προέρχεται από τους ίδιους τους προγραμματιστές. Εάν αυτοί δεν καταχωρήσουν τα φορολογικά τους στοιχεία τότε, μοιραία, την μόνη απόδειξη που μπορείς να πάρεις είναι αυτή της επιτυχημένης συναλλαγής η οποία όμως δεν αποτελεί φορολογικό στοιχείο.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Θα το πάρει χαμπάρι ο Στουρνάρας και θα μαζέψει τους προγραμματιστές αλλά και εμάς που κάνουμε αγορές χωρίς απόδειξη :D
Link to comment
Share on other sites

xωρις root υπαρχει καποια λυση.

εχω τη 2.2 εκδοση

Όχι. χρησιμοποίησε άλλη εφαρμογή για sms, με σωστή υποστήριξη ελληνικών

Link to comment
Share on other sites

Το κενό μπορεί να προέρχεται από τους ίδιους τους προγραμματιστές. Εάν αυτοί δεν καταχωρήσουν τα φορολογικά τους στοιχεία τότε, μοιραία, την μόνη απόδειξη που μπορείς να πάρεις είναι αυτή της επιτυχημένης συναλλαγής η οποία όμως δεν αποτελεί φορολογικό στοιχείο.

 

Κοίταξε μου φαίνεται αδιανόητο ότι οι προγραμματιστές/εταιρίες που πουλάνε εφαρμογές στο Android ή σε οποιαδήποτε άλλη πλατφόρμα, φοροδιαφεύγουν τόσο απροκάλυπτα.

 

Πιο πιθανό μου φαίνεται ότι αν κάποιος φταίει για τη μη ύπαρξη αποδείξεων στο Google Wallet, αυτή είναι η ίδια η Google, γιατί στην τιμή που πληρώνεις για μια εφαρμογή είναι και η προμήθεια της και μάλιστα την κρατάει πρώτα και μετά αποδίδει τα υπόλοιπα στους προγραμματιστές.

 

Οπότε στην ουσία εσύ πληρώνεις την Google και αυτή αποδίδει τα πρέποντα στους προγραμματιστές. Οπότε στη συναλλαγή που γίνεται μέσω του Play Store και του Google Wallet εσύ στην ουσία έχεις να κάνεις με την Google και αυτή θα έπρεπε να σου δίνει απόδειξη και μετά που θα αποδώσει στους προγραμματιστές αυτά που τους αντιστοιχούν θα έπρεπε να κόψουν οι προγραμματιστές τιμολόγιο στην Google.

 

Πάντως δεν ξέρω τι ισχύει έξω, αλλά μια εκτύπωση των συναλλαγών σου από Google Wallet ή πχ iTunes, θα έπρεπε να παίρνει κανονικά στα έξοδα του αγοραστή.

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Eνω το @hotmail.com το δεχετε μια χαρα χωρις να ζηταει τιποτα επιπλεον με το @hotmail.gr δεν λει δοκιμασα οτι βρηκα και δεν βρηκα :( αν καποιος γνωριζει κατι παραπανω ας μου πει τι μπορω να κανω

 

Δοκίμασε να χρησιμοποιήσεις τους ίδιους διακομιστές, αλλάζοντας απλά τη διεύθυνση email/username.

 

Όχι. χρησιμοποίησε άλλη εφαρμογή για sms, με σωστή υποστήριξη ελληνικών*

 

*Όπως το GoSMS ή το Handcent

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να χρησιμοποιήσεις τους ίδιους διακομιστές, αλλάζοντας απλά τη διεύθυνση email/username.

 

Στο Hotmail.com λογαριασμο εβαλα email και κωδικο πατησα επομενο και μου εβγαλε τη ακριβως θελω να συχρονισω απο το λογαριασμο τιποτα αλλο :(

Link to comment
Share on other sites

Στο Hotmail.com λογαριασμο εβαλα email και κωδικο πατησα επομενο και μου εβγαλε τη ακριβως θελω να συχρονισω απο το λογαριασμο τιποτα αλλο :(

 

Εκτός από την αυτόματη ρύθμιση, πρέπει να έχεις και μια επιλογή να πειράξεις χειροκίνητα όλες τις ρυθμίσεις. Από εκεί σίγουρα θα κάνεις δουλειά. Εναλλακτικά θα μπορούσα να αυτοσχεδιάσω και να σου πω να ορίσεις και τον δεύτερο λογαριασμό @hotmail.com και μετά που θα ρυθμιστεί αυτόματα να πας να αλλάξεις απλά τη διεύθυνση...

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να με βοηθησει?

Τι σχέση έχει το root; Χρησιμοποιησε την στοκ εφαρμογή (εκτός αν έχεις 2.3.6 και κατω) ή το handcent sms για 160χαρακτήρες

Link to comment
Share on other sites

θελω να χρησιμοποιω το chompsms αλλα δεν εχει υποστηριξη για 160 χαρακτηρες

και ελεγα μηπως υπαρχει καποιος τροπος να το κανω ωστε να υποστηριζει χωρις να αλλαγω εφαρμογη για μηνυματα,

τη 2,2 εκδοση εχω

Link to comment
Share on other sites

θελω να χρησιμοποιω το chompsms αλλα δεν εχει υποστηριξη για 160 χαρακτηρες

και ελεγα μηπως υπαρχει καποιος τροπος να το κανω ωστε να υποστηριζει χωρις να αλλαγω εφαρμογη για μηνυματα,

τη 2,2 εκδοση εχω

όχι, δεν γίνεται με το chompsms. Βάλε το handcent sms

ΥΓ.: Σκέψου και μια αναβάθμιση σε 2.3:wacko:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...