Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι Γιώργο, περασα την 4 σήμερα το απόγευμα.

 

Νταξει παιδιά, το βρηκα, να στε καλά. Δε πατουσα το εικονιδειο, απλά έκανα μόνο ενεργοποίηση :p

Link to comment
Share on other sites

Σαν αρχάρια και γω έχω τις απορίες μου.

Μπαίνω λοιπόν μέσω Elixir στις εφαρμογές και βλέπω πχ. Dolpjin Browser 1,7MB δεδομένα 3.3MB , twitter 2.9MB δεδομένα 1,3MB ενώ σε εφαρμογές που δεν έχω ανοίξει ποτέ, δεν μου βγάζει δίπλα δεδομένα.

Τι ακριβώς είναι αυτά τα δεδομένα? Οι ρυθμίσεις ή κάποια προσωρινή μνήμη?

Μπορώ να τα σβήσω?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σαν αρχάρια και γω έχω τις απορίες μου.

Μπαίνω λοιπόν μέσω Elixir στις εφαρμογές και βλέπω πχ. Dolpjin Browser 1,7MB δεδομένα 3.3MB , twitter 2.9MB δεδομένα 1,3MB ενώ σε εφαρμογές που δεν έχω ανοίξει ποτέ, δεν μου βγάζει δίπλα δεδομένα.

Τι ακριβώς είναι αυτά τα δεδομένα? Οι ρυθμίσεις ή κάποια προσωρινή μνήμη?

Μπορώ να τα σβήσω?

 

Ευχαριστώ

 

Λογικά η προσωρινή μνήμη,αυτό που το βλέπεις;στο running;

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

εστω οτι θελω να εχω ενα mp3 ως ringtone αλλα και στην music gallery για να το ακουω απο την εφαρμογη "μουσικη".

πρεπει να το εχω στην καρτα μνημης δυο φορες?μια στο media>audio>ringtones

και μια στο sdcard>my music?

δεν γινεται να το εχω μια φορα να μην πιανει διπλο χωρο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους, εχω εγκαταστησει το skype και εχω ενα προβλημα.Οταν δεχομαι μια βιντεοκληση, δηλαδη καποιος αλλος με καλει, μπορω να τον δω κανονικα και εχει και το μικρο παραθυρο που βλεπεις και τον εαυτο σου.Οταν ομως πραγματοποιω εγω μια βιντεοκληση, δηλαδη καλω εγω καποιον, ολη η οθονη δειχνει εμενα και δεν βλεπω τον αλλο.Τι μπορω να κανω;

Android is simple, it just takes a genius to understand its simplicity.

Samsung Galaxy S4 die hard !!

Samsung Galaxy S7

Link to comment
Share on other sites

Ενα πραγμα που με εχει καπως εκνευρισει απο τοτε που πηγα στο android phone μου, ειναι οτι η θυρα micro-usb εχει σχετικα ελλιπη υποστηριξη συνοδευτικων περιφερειακων.

Παράδειγμα; Ψαχνω εναν ηλιακο φορτιστη στο ebay. Ε, με 4 λιρες(συμπεριλαμβανομενων των μεταφορικων!) βρισκεις για mini-usb καθως και πληθος αλλων θυρω, αλλα οχι και για micro-usb.

Οχι, αμα θες ηλιακο φορτιστη που να εχει και για micro-usb, αντι των 4 λιρων πρεπει να πληρωσεις κοντά 25 λίρες(με μεταφορικα), και οι επιλογες φορτιστων ειναι ελαχιστες.

 

Να την χαιρομαι την micro-usb θυρα...

Link to comment
Share on other sites

Και τι σχέση έχει ακριβώς το android με τη micro USB; Το mini USB είναι παλιό πρότυπο, οι περισσότερες συσκευές χρησιμοποιούν micro.
Link to comment
Share on other sites

Και τι σχέση έχει ακριβώς το android με τη micro USB; Το mini USB είναι παλιό πρότυπο, οι περισσότερες συσκευές χρησιμοποιούν micro.

 

Νομιζω οτι σχεδον ολα τα android phones εχουν micro-usb θυρα.

Αντιθετως, τα μη android κινητα, εχουν αλλες θυρες τα περισσοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι σχεδον ολα τα android phones εχουν micro-usb θυρα.

Αντιθετως, τα μη android κινητα, εχουν αλλες θυρες τα περισσοτερα.

 

Η micro-usb θύρα είναι τελευταίας τεχνολογίας, οπότε φυσιολογικό είναι τα κινητά τελευταίας τεχνολογίας να έχουν αυτή την θύρα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όποιος μπορεί ας βοηθήσει!!!!Εχω το xperia x10 mini στην έκδοση 2.1 και ενώ έχω λογαριασμό στη Google, κάθε φορά που προσπαθώ να μπω στο android market δεν συνδέεται και μου βγάζει αυτό το μήνυμα: Δεν είναι δυνατή η δημιουργία αξιόπιστης σύνδεσης δεδομένων σε αυτόν τον διακομιστή!!!!Τι πρέπει να κάνω;;;
Link to comment
Share on other sites

Μου στελνει καποιος ενα mms, και ενω λαμβανω το κειμενο του μηνυματος, ωστοσο το handset αντι της επισυναπτομενης εικονας μου δειχνει ενα κουμπι 'download'.

Πηγα στις επιλογες του handset και βλεπω οτι δεν ηταν μεν τσεκαρισμενο να φορτωνει εικονες κλπ στα mms, κι εκει σε αυτη την επιλογη γραφει οτι δεν ενδεικνυται να ειναι τσεκαρισμενο σε προγραμματα με λιγα mb κλπ.

 

Δεν καταλαβα. Απο ποτε πρεπει να έχω προγραμμα data για να λαβω ενα mms? Και μηπως για να λαβω ενα mms, πρεπει να χρεωθω κιολας;

Γιατι το handset δεν μου δειχνει με τη μία την εικονα;

Εφταιγε που δεν ηταν τσεκαρισμενο?

 

Ετσι κι αλλιως, εγω πατησα download, αλλα ενω εγραψε downloading, περιμενα και δεν εδειξε τιποτε.

 

Γιατι αυτο το μπερδεμα;

Πως θα μπορω να λαβω κανονικα mms?

Link to comment
Share on other sites

Για να έχω mobile internet έχω τικαρισμένο το "Data Enabled". Αν έχω και το "Use only 2G" θα έχω internet? Θα πιάνει 3G? Το "Data Enabled" είναι το 3G ή υπάρχει διαχωρισμός?

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

1)Για να έχω mobile internet έχω τικαρισμένο το "Data Enabled". 2) Αν έχω και το "Use only 2G" θα έχω internet? 3)Θα πιάνει 3G? 4)Το "Data Enabled" είναι το 3G ή υπάρχει διαχωρισμός?

Thanks!

Στα εκανα 1-2-3-4 :p:p:lol:

1) Ναι.

2) Ναι.

3) Οχι

4) Οχι

με το 1) επιλεγεις αν θα εχεις mobile internet

Με το 2) επιλεγεις αν θα εχεις 2g-3g

Edited by Karthan7

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Άρα κακώς είχα την σύγχυση ότι το mobile internet είναι το "3G" σωστά?

Συνεπώς, το ανοιχτό 3G που βολεύει? Για να έχω καλύτερο σήμα στο mobile internet τι χρειάζεται?

Thanks φίλε..

Link to comment
Share on other sites

Άρα κακώς είχα την σύγχυση ότι το mobile internet είναι το "3G" σωστά?

Συνεπώς, το ανοιχτό 3G που βολεύει? Για να έχω καλύτερο σήμα στο mobile internet τι χρειάζεται?

Thanks φίλε..

καλως την ειχες γιατι το 3g δεν ειναι το mobile internet. το 3g ειναι απλα η ταχυτητα που συνδεεσαι στο internet.

αλλο το ιντερνετ και αλλο το adsl.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά η προσωρινή μνήμη,αυτό που το βλέπεις;στο running;

Μπαίνω στο Elixir , στις εφαρμογές και μου το δείχνει.

:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Σαν αρχάρια και γω έχω τις απορίες μου.

Μπαίνω λοιπόν μέσω Elixir στις εφαρμογές και βλέπω πχ. Dolpjin Browser 1,7MB δεδομένα 3.3MB , twitter 2.9MB δεδομένα 1,3MB ενώ σε εφαρμογές που δεν έχω ανοίξει ποτέ, δεν μου βγάζει δίπλα δεδομένα.

Τι ακριβώς είναι αυτά τα δεδομένα? Οι ρυθμίσεις ή κάποια προσωρινή μνήμη?

Μπορώ να τα σβήσω?

 

Ευχαριστώ

 

Λογικά λες αυτά που βλέπεις και όταν μπαίνεις από τις ρυθμίσεις, στις εφαρμογές/αποθηκευτικός χώρος. Τα δεδομένα είναι οι ρυθμίσεις και οι λογαριασμοί που έχεις στην κάθε εφαρμογή. Στον browser πχ, τους αποθηκευμένους σελιδοδείκτες, ιστορικό,κωδικούς κτλ. Εμένα στον opera mini η εφαρμογή είναι 1,5mb, και τα δεδομένα έχουν φτάσει στα 14mb. Και η βλακεία είναι ότι αυτά δεν μπορούν να μετακινηθούν από την εσωτερική μνήμη ακόμα και με a2sd.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Edited by Billys_RR
Link to comment
Share on other sites

Λογικά λες αυτά που βλέπεις και όταν μπαίνεις από τις ρυθμίσεις, στις εφαρμογές/αποθηκευτικός χώρος. Τα δεδομένα είναι οι ρυθμίσεις και οι λογαριασμοί που έχεις στην κάθε εφαρμογή. Στον browser πχ, τους αποθηκευμένους σελιδοδείκτες, ιστορικό,κωδικούς κτλ. Εμένα στον opera mini η εφαρμογή είναι 1,5mb, και τα δεδομένα έχουν φτάσει στα 14mb. Και η βλακεία είναι ότι αυτά δεν μπορούν να μετακινηθούν από την εσωτερική μνήμη ακόμα και με a2sd.

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Eυχαριστώ!

Απλώς μου κάνει εντύπωση, γιατί έχω μπεί μόνο δυο φορές στο dolphin (browsing κάνω απο το blackberry) , και δεν έχω κάνει καμία απολύτως ρύθμιση!

 

Αλλη ερώτηση. Επειδή το κντ μου δεν ειναι και κανα τρομερό (ενα alcatel είναι) , δεν έχει ιδιαίτερη μνήμη δική του, και θέλω να σβήσω κάποιες εφαρμογές που δεν χρησιμοποιώ (που ήταν ήδη μέσα όταν το πήρα)... Μπορώ?

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ!

Απλώς μου κάνει εντύπωση, γιατί έχω μπεί μόνο δυο φορές στο dolphin (browsing κάνω απο το blackberry) , και δεν έχω κάνει καμία απολύτως ρύθμιση!

 

Αλλη ερώτηση. Επειδή το κντ μου δεν ειναι και κανα τρομερό (ενα alcatel είναι) , δεν έχει ιδιαίτερη μνήμη δική του, και θέλω να σβήσω κάποιες εφαρμογές που δεν χρησιμοποιώ (που ήταν ήδη μέσα όταν το πήρα)... Μπορώ?

 

Μόνο με root. (Και μετά πχ με ένα Titanium Backup, αλλά όπως και να έχει θέλεις root).

Link to comment
Share on other sites

Έπεσε στα χέρια μου το htc sense with, που μπορώ να βρω drivers για να δει το PC ..???

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο μου htc desire s έχει πρόγραμμα εύρεσης τηλεφώνου και το έχω τικαρισμενο αν το χάσω η μου το κλέψουν τι κάνω για να το βρω
το να μην κανεις τιποτα ειναι καλυτερο απο το να εισαι πολυασχολος κανοντας τιποτα
Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο μου htc desire s έχει πρόγραμμα εύρεσης τηλεφώνου και το έχω τικαρισμενο αν το χάσω η μου το κλέψουν τι κάνω για να το βρω

 

αυτό ερώτηση ειναι..? η διαπίστωση..! όπως και να έχει, αν δεν έχει, βάλε αυτό..!!! Androidlost http://www.androidlost.com/#getstarted

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

αυτό ερώτηση ειναι..? η διαπίστωση..! όπως και να έχει, αν δεν έχει, βάλε αυτό..!!! Androidlost http://www.androidlost.com/#getstarted

 

Ερώτηση είναι Μάριε σε ευχαριστώ

το να μην κανεις τιποτα ειναι καλυτερο απο το να εισαι πολυασχολος κανοντας τιποτα
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...