Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω κάνει κάποιες εφαρμογές αναγκαστική διακοπή όπως το περίπτερο Google, βιβλία Google κτλ παρόλα αυτά μου της βγάζει να της κάνω update στο playstore πως μπορώ να το αποτρεψω από το να το κάνει αυτό;

 

Στάλθηκε από το XT1068 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Yπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει κάποιες εφαρμογές αναγκαστική διακοπή όπως το περίπτερο Google, βιβλία Google κτλ παρόλα αυτά μου της βγάζει να της κάνω update στο playstore πως μπορώ να το αποτρεψω από το να το κάνει αυτό;

 

Στάλθηκε από το XT1068 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Με αναγκαστική διακοπή εμφανίζονται για αναβάθμιση οι εφαρμογές. Για να εξαφανίστουν θέλουν απενεργοποιηση, αν και εφόσον επιτρέπεται.

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

CUBE U27GT TALK 8" / ANDROID 4,4.2 / 1GB / 16 GB

Η εφαρμογη contacts εχει χαθει από παντου και ο dialer. ΠΟΥΘΕΝΑ.

Του εχω βαλει ένα σκασμο εφαρμογες, μεχρι και την Αγια Γραφη και συνταγες deliveras / efood/ taxiplon/ uber/τράπεζες κλπ (49) , και όλα παιζουν

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

1. αυτό ηθελα να το αποφυγω γιατι δεν το εχω με τις ρομσ και τα firmware. Θα κυτταξω και αν είναι βατο θα τοκανω. Αν βρω κατι μαλλον

θα παω σε κανα μαγαζι να μου το περασουν, για σιγουρια

 

2. facebook δεν εχω, παρολο που η συζυγος κανει μεταπτυχιακο σε social media.

Αν θέλεις ν' αποφύγεις να εγκαταστήσεις τη ρομ, μπορείς απλά να βρεις τα αντίστοιχα apk για τις εφαρμογές αυτές και να τα εγκαταστήσεις. Μπορείς να τα βρεις και μέσα σε διάφορες custom roms οι οποίες συνήθως είναι σε μορφή zip και τα apk αυτά θα βρίσκονται μέσα στον κατάλογο /system/app. Καλυτερα θα ήταν να τα πάρεις από ρομ παραπλήσια με της συσκευής σου και με την ίδια έκδοση android(αν δε βρεις ρομ για τη συσκευή σου).

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει κάποιες εφαρμογές αναγκαστική διακοπή όπως το περίπτερο Google, βιβλία Google κτλ παρόλα αυτά μου της βγάζει να της κάνω update στο playstore πως μπορώ να το αποτρεψω από το να το κάνει αυτό;

 

Στάλθηκε από το XT1068 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τσέκαρε αν στα settings αυτών των εφαρμογών υπάρχει επιλογή για απενεργοποίηση.

 

Αλλιώς η μόνη λύση είναι ροοτ και μετά μέσω αλλού προγράμματος η μόνιμη απενεργοποίηση.

 

Unleashed by my M1 NOTE

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει κάποιες εφαρμογές αναγκαστική διακοπή όπως το περίπτερο Google, βιβλία Google κτλ παρόλα αυτά μου της βγάζει να της κάνω update στο playstore πως μπορώ να το αποτρεψω από το να το κάνει αυτό;

 

Στάλθηκε από το XT1068 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Επέλεξες αναγκαστική διακοπή και όχι απενεργοποίηση.

 

Επίσης, κάτω από εκεί που επέλεξες αναγκαστική διακοπή, έχει ένα κουτάκι, που αφαιρείς το τσεκάρισμά του, σε περίπτωση που δε θες να τα βλέπεις στο app drawer (αν έχεις), όπως και τις αντίστοιχες ειδοποιήσεις τους.

 

Δηλαδή, πάει:

 

Ξε-τσεκάρισμα στο Εμφάνιση ειδοποιήσεων ->

Αναγκαστική Διακοπή ->

Απενεργοποίηση.

 

Έτσι έχω κάνει στην συσκευή μου και τα έχω ξεχάσει.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Τελικα υπαρχει ευκολος τροπος για copy paste κειμενου, σε εφαρμογες του android ρε παιδια;

Θελω να μπορω να παιρνω κειμενο απο doc ή txt, και να κανω επικοληση σε φορμα ιστοσελιδας;

Πως μπορει να γινει ευκολα αυτο;

Πχ καποιος clipboard manager?

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησες να πατησεις παρατεταμενα επανω στο κειμενο που θες να αντιγραψεις?

Εγώ έτσι το κάνω

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησες να πατησεις παρατεταμενα επανω στο κειμενο που θες να αντιγραψεις?

Εγώ έτσι το κάνω

Κ εγώ.

 

(Στάλθηκε απο lg g4. Lollipop 5.1)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα υπαρχει ευκολος τροπος για copy paste κειμενου, σε εφαρμογες του android ρε παιδια;

Θελω να μπορω να παιρνω κειμενο απο doc ή txt, και να κανω επικοληση σε φορμα ιστοσελιδας;

Πως μπορει να γινει ευκολα αυτο;

Πχ καποιος clipboard manager?

Μέσω swype είναι παιχνιδάκι με τα shortcuts που έχει.

 

Unleashed by my M1 NOTE

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

 

Ξεκίνησα ένα θέμα για να μαζέψουμε περισσότερες πληροφορίες για τα εξωτερικά πληκτρολόγια στο Android, bluetooth ή ενσύρματα. Ότι πληροφορίες γράφετε θα τις προσθέτω στο θέμα για να φαίνονται κατευθείαν!

 

Εμένα αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι οτιδήποτε Shortcuts για να πάμε π.χ. στην Home Screen, ή εισαγωγή χαρακτήρων όπως τόνων και διαλλυτικών στα ελληνικά, κ.τλ.

 

Όταν γράφω Super Key, εννοώ Windows Key ή Command. Όσοι έχουν επαφή με linux ξέρουν τι εννοώ!

 

Ξεκινάω γράφοντας:

 

Shortcuts:

Αλλαγή γλώσσας: Ctrl+Space

Αναζήτηση: Super Key (Windows Key, Command)

Πρόσφατες εφαρμογές: Alt+Tab, Alt+Shift+Tab

Αρχική: Super+Enter

Πίσω: Super+Backspace

Browser: Super+B

Επαφές: Super+C (Δεν δουλεύει στο tablet μου)

Email: Super+E (Δεν δουλεύει στο tablet μου)

Μουσική: Super+P

Μηνύματα: Super+T (Δεν δουλεύει στο tablet μου)

Ημερολόγιο: Super+L

 

Ειδικοί χαρακτήρες

Για τους τόνους και σχετικά σημεία στίξης, το μόνο που βρήκα είναι το External Keyboard Helper Pro

Αν κάποιος ξέρει πώς γίνεται με χρήση του λειτουργικού και μόνο ας μας πει!

Edited by Eneekay
Link to comment
Share on other sites

Μέσω swype είναι παιχνιδάκι με τα shortcuts που έχει.

 

Unleashed by my M1 NOTE

 

Swype ειναι πληκτρολογιο;

Εχω το smart keyboard pro κατι χρονακια και με εχει βολεψει, αλλα αν ειναι να εχω και τετοια καλουδια, να βαλω το swype...αρκει να ξερω τι ειναι!

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο συμβαίνει κ με το πληκτρολόγιο που εχω, SwiftKey, και σου ανέφερα πιο πανω

 

... Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εδω λετε????

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nuance.swype.trial

(δεν ειναι δωρεαν βλεπω...)

 

Και μετα ελληνικα, απο που κατεβαζω;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εδω λετε????

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nuance.swype.trial

(δεν ειναι δωρεαν βλεπω...)

 

Και μετα ελληνικα, απο που κατεβαζω;

Βάλε αυτό και δωρεάν και ελληνικά και πολύ εύχρηστο κατ' εμέ, αλλά μάλλον θα πρέπει να θέτεις εδώ ερωτήματα περι πληκτρολογίων

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτο εδω λετε????

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nuance.swype.trial

(δεν ειναι δωρεαν βλεπω...)

 

Και μετα ελληνικα, απο που κατεβαζω;

Σε μένα την δείχνει δωρεάν!! https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160411/4f4a70576ee170046bb19ec47f677c52.jpg

 

(Στάλθηκε απο lg g4. Lollipop 5.1)

Link to comment
Share on other sites

Swype ειναι πληκτρολογιο;

Εχω το smart keyboard pro κατι χρονακια και με εχει βολεψει, αλλα αν ειναι να εχω και τετοια καλουδια, να βαλω το swype...αρκει να ξερω τι ειναι!

Ναι είναι keyboard.

Περιλαμβάνει ξεχωριστό μενού για αντιγραφή/επικόλληση κλπ ή μπορείς να χρησιμοποιήσεις συντομεύσεις, πχ σύρσιμο από το κουμπί Swype προς το C, κκάνει Copy .

 

Unleashed by my M1 NOTE

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

μαλλον θα εχει ξανα υποθει το παρακατω, αλλα που να ψανχω για αυτο δεν ξερω. θελω να στειλω ενα sms το οποιο ειναι μεγαλο. μετα απο αρκετες και μετα το οτι μου γραφει οτι το κειμενο θα στελει με 3 sms, μετα αυτοματα μου το μετατρεπει σε MMS, πραγμα που σημαίνει οτι μπορει να μην το λαβει ο αλλος (αναλογα την συσκευη κλπ).

- Γιατι το κανει αυτο ?

- πως το αποφευγω ?

Link to comment
Share on other sites

μαλλον θα εχει ξανα υποθει το παρακατω, αλλα που να ψανχω για αυτο δεν ξερω. θελω να στειλω ενα sms το οποιο ειναι μεγαλο. μετα απο αρκετες και μετα το οτι μου γραφει οτι το κειμενο θα στελει με 3 sms, μετα αυτοματα μου το μετατρεπει σε MMS, πραγμα που σημαίνει οτι μπορει να μην το λαβει ο αλλος (αναλογα την συσκευη κλπ).

- Γιατι το κανει αυτο ?

Μήπως έχει ειδικούς χαρακτήρες μέσα;

-

πως το αποφευγω ?

Δοκίμασε να το στείλεις μέσω Google messenger. Μπορεί να είσαι οκ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

βρηκα to firmware για αποκατασταση λειτουργικου μου σε cube 8" u27gt 3g.

Τρεχω το flash tool συμφωνα με οδηγιες και κολλαει η αναβαθμιση στο 0%. Τι να φταιει?

 

υποθετω ότι

1. ισως ο επεξεργαστης μου να μην είναι ο κατάλληλος διοτι αυτό το μοντελλακι ειχε βγει με 2 επεξεργαστςσ ΜΤΚ

2. μηπως φταινε τα W10?...δηλαδή αν κανω τη διαδικασια σε Χp να προχωρησει?

 

υπαρχεικαι ένα θολο σημειο οπου οι οδηγιες λενε να βγαλω την μπαταρια αλλα εμενα δεν είναι αφαιρουμενη και απλως το κλεινω (off) όπως διευκρινιζει ο uploader του original φιρμγουερ.

 

το λινκ για φιρμγουερ το βρηκα στο θεμα του ταμπλετ μου στο φορουμ στις αρχικεσ σελιδες και το μελετησα ολο.

 

καμμια ιδεα?

Edited by ELTASSOS
Link to comment
Share on other sites

βρηκα to firmware για αποκατασταση λειτουργικου μου σε cube 8" u27gt 3g.

Τρεχω το flash tool συμφωνα με οδηγιες και κολλαει η αναβαθμιση στο 0%. Τι να φταιει?

 

υποθετω ότι

1. ισως ο επεξεργαστης μου να μην είναι ο κατάλληλος διοτι αυτό το μοντελλακι ειχε βγει με 2 επεξεργαστςσ ΜΤΚ

2. μηπως φταινε τα W10?...δηλαδή αν κανω τη διαδικασια σε Χp να προχωρησει?

 

υπαρχεικαι ένα θολο σημειο οπου οι οδηγιες λενε να βγαλω την μπαταρια αλλα εμενα δεν είναι αφαιρουμενη και απλως το κλεινω (off) όπως διευκρινιζει ο uploader του original φιρμγουερ.

 

το λινκ για φιρμγουερ το βρηκα στο θεμα του ταμπλετ μου στο φορουμ στις αρχικεσ σελιδες και το μελετησα ολο.

 

καμμια ιδεα?

Drivers έχεις κάνει εγκατάσταση ; υπάρχουν αρκετά video στο YouTube για το flash tool ..Δες και αυτό http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372405

Άλλη ποιο απλή λύση (το ανέφερε και κάποιος άλλος φίλος...)

Κατέβασε μια custom rom (αναφέρομαι σε custom επειδή είναι σε zip ...) και κάνεις extract τα 2 αρχεία που σου λειπουν μετά με κάποιο file manager (πχ es εξερεύνηση) τα αντιγράφεις στο φάκελο app που βρίσκεται στο φάκελο system (πρέπει το ταμπλετ να είναι root)

ρώτα και στο νήμα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=401944

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει ειδικούς χαρακτήρες μέσα;

 

ειναι ενα απλο SMS, απλα οταν ειναι μεγαλυτερο το κειμενο μετα τα 3 sms το μετατρεπει σε MMS !!!!

Link to comment
Share on other sites

ειναι ενα απλο SMS, απλα οταν ειναι μεγαλυτερο το κειμενο μετα τα 3 sms το μετατρεπει σε MMS !!!!

Δεν έχει τύχει να στείλω τόσο μεγάλο sms. Αλλά τώρα που έστειλα ένα στον εαυτό μου που θα είναι 4 sms, κανονικά μου ήρθε. Χρησιμοποιώ όμως Google messenger γιατί το μαμά app με ελληνικούς χαρακτήρες δεν στέλνει 160 αλλά 70.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει τύχει να στείλω τόσο μεγάλο sms. Αλλά τώρα που έστειλα ένα στον εαυτό μου που θα είναι 4 sms, κανονικά μου ήρθε. Χρησιμοποιώ όμως Google messenger γιατί το μαμά app με ελληνικούς χαρακτήρες δεν στέλνει 160 αλλά 70.

Με καταλληλη ρυθμιση στην κωδικοποιηση χαρακτηρων, ολες οι στοκ εφαρμογες sms στελνουν 160 ελληνικους χαρακτηρες.

Πιο αμεση λυση παντως για το προβλημα των 3 SMS θα σου δωσει η εξυπηρετηση πελατων του παροχου σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει τύχει να στείλω τόσο μεγάλο sms. Αλλά τώρα που έστειλα ένα στον εαυτό μου που θα είναι 4 sms, κανονικά μου ήρθε. Χρησιμοποιώ όμως Google messenger γιατί το μαμά app με ελληνικούς χαρακτήρες δεν στέλνει 160 αλλά 70.

Μηνύματα-ρυθμισεις-sms-κωδικοποιηση-αλφαβητο gsm.

Και σου στέλνει 160xαρακτηρες κ ολα κεφαλαία, ασχέτως αν τα γράψεις μικρά

 

... Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...