Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν ένα κινητό δουλεύει σωστά και απροβλημάτιστα, το πιθανότερο είναι να βγάλει κουσούρι (έστω και μικρό) μετά την ενημέρωση.

Η εμπειρία μου με το nexus 7 (1st gen) αυτό λέει. Πλέον του έβαλα cyanogen και ησύχασα.

If it ain't broke, don't fix it. :)

Nexus δεν σημαίνει σταθερότητα και ανυπαρξια προβλημάτων, είναι απλώς το bleeding edge της Google στo Android με ότι σημαίνει αυτο. Παραδειγμα: Δοκίμασε Nexus με encryption οπως πχ ειναι τα Nexus 6p/5x και θα δεις σημαντική πτώση επιδόσεων και στη πράξη και σε ταχύτητες αναγνωσης/εγγραφής στη μνήμη. Αλλο παράδειγμα: το πρόβλημα με την ωρα στο τελευταίο update της Google το οποιο πολλοι εξακολουθουν να έχουν. Τα δυο παραπανω προβλήματα δε θα τα βρεις σε ενα Galaxy s5, S6 η ακομα και LG G4 αλλά και άλλες συσκευές.

Εκτός αυτού, όπως είπα και στον φίλο παραπάνω, δεν θιγω καθόλου custom roms στο ολο ζήτημα και εξηγώ το λόγο. Δεν ειναι κατι επισημο και δεν ειναι για ολο το κοσμο οπότε θα προτιμούσα να μην επικεντρωθούμε στο θέμα αυτό εδώ. :)

Κρατάω από τη κουβέντα που έγραψες ομως, το γεγονός ότι μια ενημέρωση μπορει να δημιουργήσει προβλήματα σε ορισμένες συσκευές συμπεριλαμβανομένων και των iPhones σε πρώτες υποεκδόσεις μεγάλων ενημερώσεων.

καλό point!

Edited by Nikos751
Link to comment
Share on other sites

@stelios_85_07

Για το πρώτο ζητάς ,το καλύτερο απο όλα είναι το foldersync δεν είναι free αλλά αξίζει τα λεφτά του .

https://play.google.com/store/apps/details?id=dk.tacit.android.foldersync.full

 

Το δοκίμασα. Υπάρχει και free έκδοση που με καλύπτει. Δεν είναι βέβαια και τέλειο, τρώει κάτι κολήματα αλλά γενικά είναι πολύ καλό.

Το πρόβλημα όμως είναι το εξής:

Εγώ ήθελα μια τέτοια εφαρμογή για να κάνω sync πάρα πολύ μεγάλα αρχεία (nadroid & titanium backups) μεγέθους πολλών GB.

Με τις ταχύτητες upload που κυκλοφορούν στην Ελλάδα αυτό είναι αδύνατον.

 

Έτσι κατέφυγα στο να συγχρονίζω προγραμματισμένα του φακέλους μέσω του τοπικού δικτύου με αυτό το app.

Το μειονέκτημα είναι πως θα πρέπει να είμαι σπίτι για να δουλέψει το προγραμματισμένο backup και να είναι και ανοιχτό το pc, αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ κάποια άλλη λύση.

Edited by stelios_85_07

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχω ενα ott mxq tv box και μαλλον επαθε brick. Δεν ανοιγει πλεων και ουτε μπαινει στην οθονη που μπορω να κανω καποιες ενεργειες. Υπαρχει τροπος να του περασω καινουργιο rom για να δουλεψει;; Εψαξα και βρηκα ενα προγραμμα αλλα δεν εχω βγαλει ακρη. Ελπιζω να γνωριζει καποιος να με καθοδηγησει. Ευχαριστω πολυ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχω ενα ott mxq tv box και μαλλον επαθε brick. Δεν ανοιγει πλεων και ουτε μπαινει στην οθονη που μπορω να κανω καποιες ενεργειες. Υπαρχει τροπος να του περασω καινουργιο rom για να δουλεψει;; Εψαξα και βρηκα ενα προγραμμα αλλα δεν εχω βγαλει ακρη. Ελπιζω να γνωριζει καποιος να με καθοδηγησει. Ευχαριστω πολυ

καλύτερα ρώτα εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=335891

Link to comment
Share on other sites

To γράμμα G που μου βγάζει επάνω αριστερά στην οθόνη, τι είναι?
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα print screen

Πληροφορίες του Google now

-Αγγελίες επιτρέπονται μόνο στο Buy&Sell.

-οκ, δεν θα το ξανακανω !!!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

έχω ενα meizu mx4 pro και προσπαθώ να μου παίξει η καινούργια έκδοση του novago.

η παλαιά καταργήθηκε και η nova λεει οτι φταιει η συσκευη.

εχω δοκιμάσει με root κρυμένο, χωρίς root, με αλλαγή κωδίκων ,δυστυχώς τίποτα.

το μήνυμα ο χρήστης δεν υπάρχει παραμένει

παρακαλώ αν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω ας βοηθήσει.

ευχαριστώ

Νασος

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήθελα μια τέτοια εφαρμογή για να κάνω sync πάρα πολύ μεγάλα αρχεία (nadroid & titanium backups) μεγέθους πολλών GB.

Με τις ταχύτητες upload που κυκλοφορούν στην Ελλάδα αυτό είναι αδύνατον.

 

Έτσι κατέφυγα στο να συγχρονίζω προγραμματισμένα του φακέλους μέσω του τοπικού δικτύου με αυτό το app.

Το μειονέκτημα είναι πως θα πρέπει να είμαι σπίτι για να δουλέψει το προγραμματισμένο backup και να είναι και ανοιχτό το pc, αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ κάποια άλλη λύση.

 

H μόνη "σοβαρή" λύση είναι αυτό :cool:

Link to comment
Share on other sites

Έσπασα το κεφάλι μου για το πως μπορώ το offline περιεχόμενο του Spotify να το έχω στην external memory. Έψαξα την εφαρμογή και στον Γούγλη δεν βρήκα κάτι σχετικό, παρά μόνο ότι αν έχει αρκετή ελεύθερη μνήμη η εξωτερική κάρτα θα τα αποθηκεύσει εκεί αυτόματα... παρόλο που έχω ελεύθερο χώρο πάνω από 20GB, ωστόσο έχω την εντύπωση ότι τα αποθηκεύει στην (μικρή) εσωτερική.

 

Όντως τόσο δύσκολη διαδικασία είναι η αποθήκευση του offline content του Spotify του Android σε εξωτερική μνήμη; :ninja:

Στα WP είναι ένα κλικ!

Link to comment
Share on other sites

Παρα τις πολλες αναφορές στο ζητημα των ενημερώσεων, σχολια σε διαφορα post διαφόρων ειδων, σχετικών και ασχετων αμεσα με το θεμα, δε βλέπω απόψεις εδω να γράφονται ιδιαίτερα. Εντύπωση μου κάνει. Μηπως σας κουράζει που είναι πολυ αναλυτικο το post και οχι straight-forward?
Link to comment
Share on other sites

Μιας και λετε για spitify εχω κατι απορίες ! Ξέρω ότι είναι με συνδρομή ! Αν την κατεβάσω πόσο διάστημα μου δίνει για Δωρεάν δοκιμή ? Κ αν το κατεβάσω αλλά δεν μου αρέσει, με μια απλή απεγκατάσταση θα είναι οκ ? Η θα πρέπει να κάνω κάτι άλλο ουτοσωστε να μην χρεώσει αργότερα?
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, η προώθηση κλήσης στο lollipop 5.1 που βρίσκεται;

Ρυθμίσεις

Ρυθμίσεις κλήσεων

Προωθηση κλήσης

Link to comment
Share on other sites

Μιας και λετε για spitify εχω κατι απορίες ! Ξέρω ότι είναι με συνδρομή ! Αν την κατεβάσω πόσο διάστημα μου δίνει για Δωρεάν δοκιμή ? Κ αν το κατεβάσω αλλά δεν μου αρέσει, με μια απλή απεγκατάσταση θα είναι οκ ? Η θα πρέπει να κάνω κάτι άλλο ουτοσωστε να μην χρεώσει αργότερα?

Υπάρχει και free account :)

Check it

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και free account :)

Check it

1) Όλο free? Για πάντα χωρίς συνδρομή ? Δεν ήξερα ότι γίνεται

 

2) Τι διαφορα έχει το free από το άλλο με την συνδρομή ?

 

3) Μόλις το κατέβασα. Τι κάνω για free? Βλέπω Ότι μου ζητάει στοιχεια για εγγραφή. Δεν λέει κάπου Δωρεάν εγγραφή

 

Ρωτάω χαζα το ξέρω! Αλλά δεν έχω ιδέα !

Και δεν θέλω να κάνω καμία βλακεία και να αρχίσει να χρεώνει

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις

Ρυθμίσεις κλήσεων

Προωθηση κλήσης

Αυτό είναι το θέμα, δεν βλέπω μέσα στις ρυθμίσεις το ρυθμίσεις κλήσεων /προώθηση κλήσης

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το θέμα, δεν βλέπω μέσα στις ρυθμίσεις το ρυθμίσεις κλήσεων /προώθηση κλήσης

Δεν ξέρω γιατί...... Eκει είναι κανονικά! Είσαι root??

Link to comment
Share on other sites

Όχι, κοινός θνητός. Πρέπει να είμαι ρούτ;

Όχι δεν πρέπει! Ούτε εγώ είμαι. Απλά μου έκανε εντύπωση που δεν έχεις αυτή την επιλογή και αναρωτιόμουν μήπως είσαι ρουτ και για κάποιο λόγο δεν σου την έχει εκεί που θα έπρεπε να υπάρχει κανονικα.

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160205/85415f4d279f954c10d557acdaec6c31.jpg

(Πιστεύω να φαίνεται η φωτο)

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το θέμα, δεν βλέπω μέσα στις ρυθμίσεις το ρυθμίσεις κλήσεων /προώθηση κλήσης

 

Εγω το βρηκα στο <τηλεφωνο>, τρεις τελιτσες πανω δεξια! :confused:

 

Στη δευτερη συσκευη μου δεν το εχει! Και οι δυο με 5,1.

Edited by Evaggelos1
Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο απλό. Πρέπει να έχεις γνώσεις σε γλώσσες προγραμματισμού.
Link to comment
Share on other sites

1) Όλο free? Για πάντα χωρίς συνδρομή ? Δεν ήξερα ότι γίνεται

 

2) Τι διαφορα έχει το free από το άλλο με την συνδρομή ?

 

3) Μόλις το κατέβασα. Τι κάνω για free? Βλέπω Ότι μου ζητάει στοιχεια για εγγραφή. Δεν λέει κάπου Δωρεάν εγγραφή

 

Ρωτάω χαζα το ξέρω! Αλλά δεν έχω ιδέα !

Και δεν θέλω να κάνω καμία βλακεία και να αρχίσει να χρεώνει

Αν δεν δώσεις κάρτα δεν μπορεί να σε χρεώσει... Δεν είναι εφορία ;)

Τσέκαρε μια το επίσημο site και φτιάξε account.

--

Θα ξανά θυμίσω την δικιά μου ερώτηση:

Έσπασα το κεφάλι μου για το πως μπορώ το offline περιεχόμενο του Spotify να το έχω στην external memory. Έψαξα την εφαρμογή και στον Γούγλη δεν βρήκα κάτι σχετικό, παρά μόνο ότι αν έχει αρκετή ελεύθερη μνήμη η εξωτερική κάρτα θα τα αποθηκεύσει εκεί αυτόματα... παρόλο που έχω ελεύθερο χώρο πάνω από 20GB, ωστόσο έχω την εντύπωση ότι τα αποθηκεύει στην (μικρή) εσωτερική.

 

Όντως τόσο δύσκολη διαδικασία είναι η αποθήκευση του offline content του Spotify του Android σε εξωτερική μνήμη; :ninja:

Στα WP είναι ένα κλικ!

 

Thank you :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...