Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κανείς μια λύση ??

Το minion rush σίγουρα κατεβάζει επιπλέον αρχεία που δεν περιέχονται στο apk. Δεν ξέρω πού προσπαθεί να τα αποθηκεύσει, αλλά λογικά κάπου εκεί υπάρχει το πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

Αντιμετωπίζω ένα σοβαρό πρόβλημα και δεν ξέρω πως να το λύσω καθώς είμαι αρκετά άσχετος από Android και πάω ψάχνοντας.

 

Έκανα μετάβαση από ένα smartphone τριετίας (xperia arc) σε μοντέλο σχετικά πρόσφατο (sony z1). Από το παλιό κινητό ήθελα να πάρω backup τις επαφές και τα μηνύματα μαζί με το πρόγραμμα go sms που χρησιμοποιούσα ώστε να τα περάσω μεσώ της sd στο καινούργιο.

 

To Arc φόραγε Android 2,4 (η τελευταία πριν την 4). Την στιγμή της μετάβασης δεν είχα πρόσβαση σε wi-fi ώστε να μπω στο play, και έτσι αναγκαστικά κατέβασα μεσώ pc το app Go Backup από εδώ http://www.appsapk.com/go-backup/ (εκ των υστέρων διαπίστωσα πως η έκδοση είναι αρκετά παλιά αυτή που έχει διαθέσιμη στο site) και μεσώ του astrofile το πέρασα στο Arc.

 

Ως εδώ όλα καλά, το ανοίγω και κάνω backup στην sd (στο φάκελο που δημιούργησε μόνο του) τις επαφές, τα μηνύματα καθώς και το προγραμματάκι go sms. Τίποτα άλλο.

 

και εδώ αρχίζουν όλα.... έχοντας κάνει backup (πρώτη φορά μάλιστα σε anroid) αυτά που είπα παραπάνω. χωρίς ακόμα να πάω να τα περάσω στο νέο κινητό. Σβήνω τα πάντα από το Arc με την μέθοδο της επαναφοράς εργοστασιακών ρυθμίσεων μόνο την εσωτερική μνήμη. Έχοντας μείνει επαναπαυμένος o λακαμάς :p με το backup στην sd.

 

Σήμερα λοιπόν στην δουλειά που είχα πρόσβαση σε wi-fi κατέβασα στο z1 To kitkat και αφου αναβαθμίστηκε μια χαρά. Έπειτα κατέβασα από το play το Go backup, ώστε να κάνω restore το backup απο το Arc. Στην καινούργια έκδοση του το go backup το backup up γίνεται μόνο στην sd (μάλιστα το έχει σαν sd1 και δεν αλλάζει το μονοπάτι) . Η sd είχε μέσα έναν φάκελο Gobackup με τα αρχεια του back up. Αλλά δεν άλλαζε το μονοπάτι να του ορίσω που να ψάξει να βρει το restore. Μόνο του έβγαζε "δεν βρίσκει τίποτα".

 

Σκέφτηκα λοιπόν να περάσω την παλιά έκδοση του Gobackup με την οποία έκανα το backup, εφόσον την είχα στην sd αποθηκευμένη. Έσβησα την τελευταία λοιπόν και έπειτα μεσώ πάλι του Astrofile εγκαθιστώ το Gobackup. H οποία παλιά έκδοση δεν βλέπει την sd αλλά μόνο την εσωτερική. Στο παρακάτω μονοπάτι storage/emuleted/o/gobackup. Και μεσώ του Astrofile κάνω copy -paste από την sd τα αρχεια του backup στο παραπάνω μονοπάτι. Πάω μετά μεσώ του προγράμματος να κάνω restore και λέει δεν βρεθήκαν αρχεία για να γίνει το restore. Και τώρα;;; Πάντως τα αρχεία τα βλέπω μεσώ του Astrofile. Πως μπορώ να ανακτήσω πάλι τις επαφές και τα μηνύματα δεν υπάρχει άλλος τρόπος;;;; (Πείτε μου μόνο ότι δεν τα έχασα γιατί δεν τα έχω πουθενά αλλού :( )

 

Επίσης πρέπει να εγκαταστήσω πάλι το Gosms από πριν ή θα το κάνει μόνο του το restore μαζί με τα υπόλοιπα;;;

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας και συγνώμη για το μεγάλο κείμενο και κάπως μπερδεμένο. :)

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια ρε παιδια εχω εγκαταστηση το πρόγραμμα πλοήγησης Igo και στη gallery εμφανίζονται ολες οι φωτο και τα σήματα απο τον φάκελο του igo με αποτελεσμα να μπαινω να δω μια φωτο που εχω τραβήξει και να χανω την μπαλα υπάρχει καποιος τρόπος να το κανω να μην εμφανίζεται ο φακελος αυτος στην gallery?

Με καποια εντολη δεν ξέρω

Edited by thmls
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε αυτό

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.alensw.PicFolder&hl=el

 

Είναι το καλύτερο photo gallery που υπάρχει;)

Link to comment
Share on other sites

Uninstall και ξαναβαλτο!! Δοκιμασε το

 

----- προσθήκη μηνύματος 41 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Η απλα το apk που κατεβασες φιλε μου δεν ειναι καλογραμμενο ας το πουμε ετσι!

 

 

Πάρα πολλές φορές το έχω κάνει unistall-install , το έχω κατεβάσει πάρα πολλές φορές από διάφορα sites (και κατά συνέπεια διαφορετικά apk's), οπότε δεν νομίζω...

 

Το minion rush σίγουρα κατεβάζει επιπλέον αρχεία που δεν περιέχονται στο apk. Δεν ξέρω πού προσπαθεί να τα αποθηκεύσει, αλλά λογικά κάπου εκεί υπάρχει το πρόβλημα...

 

Μάλλον, γίνεται να μάθουμε όμως??

Πάντως σήμερα που της πέρασα το fruit ninja με την πρώτη το πήρε και παίζει κανονικά..περίεργο..

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια ρε παιδια εχω εγκαταστηση το πρόγραμμα πλοήγησης Igo και στη gallery εμφανίζονται ολες οι φωτο και τα σήματα απο τον φάκελο του igo με αποτελεσμα να μπαινω να δω μια φωτο που εχω τραβήξει και να χανω την μπαλα υπάρχει καποιος τρόπος να το κανω να μην εμφανίζεται ο φακελος αυτος στην gallery?

Με καποια εντολη δεν ξέρω

Θα δημιουργήσεις (είτε μέσω pc είτε μέσω κάποιου file manager) στο φάκελο που είναι τα εικονίδια που θες να μην εμφανίζονται, ένα αρχείο ".nomedia" (χωρίς όνομα αριστερά της τελείας)

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια ρε παιδια εχω εγκαταστηση το πρόγραμμα πλοήγησης Igo και στη gallery εμφανίζονται ολες οι φωτο και τα σήματα απο τον φάκελο του igo με αποτελεσμα να μπαινω να δω μια φωτο που εχω τραβήξει και να χανω την μπαλα υπάρχει καποιος τρόπος να το κανω να μην εμφανίζεται ο φακελος αυτος στην gallery?

Με καποια εντολη δεν ξέρω

https://play.google.com/store/apps/details?id=ch.droida.nomedia&hl=el

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες.

Απορια για το handcent SMS αν ξερει κανεις να απαντησει. Παιζει σε δικαρτα κινητα ή συνεχιζει να εχει θεμα με τα δικαρτα? και οταν λεμε δεν παιζει εννοουμε καθολου ή δεν παιζει για την 2η καρτα ας πουμε?

Δεν έχει επιλογή για να διαλέξεις από ποια κάρτα θα στέλνεις ή θα λαμβάνεις τα μηνύματα. οπότε χρησιμοπιεί την κάρτα στην υποδοχή SIM1

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει επιλογή για να διαλέξεις από ποια κάρτα θα στέλνεις ή θα λαμβάνεις τα μηνύματα. οπότε χρησιμοπιεί την κάρτα στην υποδοχή SIM1

 

Thnx openmind.

Ξερεις αν υπαρχει κανενα αντιστοιχο αλλο app που να παιζει με δικαρτα κινητα?

Link to comment
Share on other sites

Thnx openmind.

Ξερεις αν υπαρχει κανενα αντιστοιχο αλλο app που να παιζει με δικαρτα κινητα?

Go SMS Pro

 

Βγάζει δύο εικονίδια αποστολής δίπλα στο μήνυμα, ένα για κάθε κάρτα. Αρκεί να θυμάσαι σε πια θέση έχεις βάλει τις SIM επειδή δεν έχει ένδειξη.

Link to comment
Share on other sites

Θελω με καποιον τροπο να εχω φωτεινη ενδειξη για αναπαντητες και λοιπα. Το noled που προτεινε συμφορουμιτης για καποιον λογο δυστυχως δεν λειτουργει. Βασικα ψαχνω για κατι τετοιο, το οποιο θα ειναι μονιμα αναμμενο χωρις να χρειαζεται να πατησω καποιο κουμπι http://allaboutwindowsphone.com/images/features/misc/n9clock.jpg
Link to comment
Share on other sites

Θελω με καποιον τροπο να εχω φωτεινη ενδειξη για αναπαντητες και λοιπα. Το noled που προτεινε συμφορουμιτης για καποιον λογο δυστυχως δεν λειτουργει. Βασικα ψαχνω για κατι τετοιο, το οποιο θα ειναι μονιμα αναμμενο χωρις να χρειαζεται να πατησω καποιο κουμπι http://allaboutwindowsphone.com/images/features/misc/n9clock.jpg

 

Αν είναι μόνιμα αναμμένο πάει η μπαταρία... Ακόμα και σε AMOLED που δεν καταναλώνει ενέργεια για τις σκοτεινές περιοχές, είναι μεγάλη επιβάρυνση...

Link to comment
Share on other sites

Δεν με απασχολει ιδιαιτερα,ουτως η αλλως καθε μερα το φορτιζω και ας μην εχει τελειωσει η μπαταρια...
Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή το event 'Free Your Android' που διοργανώνεται στο hackerspace.gr, άρχισα να αναρωτιέμαι πόσο ανοιχτό είναι το Android τελικά.

Πέρα από το ίδιο το λειτουργικό σύστημα, όπου λόγω των πολλών developers έχουμε την δυνατότητα για πολλές πραγματικά ανοιχτού κώδικα διανομές (βλέπε wiki), πρέπει να αναλογιστούμε πόσες εφαρμογές είναι ανοιχτού κώδικα.

 

Αν και περίμενα ότι θα έβρισκα μεγάλη ποσότητα εφαρμογών ανοιχτού κώδικα, μετά λύπης ανακάλυψα ότι ειδικά στις εφαρμογές της (ανοιχτής) πλατφόρμας του android, η πλειονότητα είναι κλειστού κώδικα και βασίζονται είτε σε διαφημίσεις είτε στην πώληση μέσω market.

 

Έκανα επίσης μία σύντομη έρευνα σχετικά με τις δυνατότητες που έχει ένας χρήστης να 'ανοίξει' το κινητό του. Η διαδικασία εν συντομία χωρίζεται προφανώς σε δύο σκέλη.

1. Open Source ROM

2. Open Source Apps

 

Το 1 νομίζω είναι το πιο διαδεδομένο από όλα. Οι περισσότεροι ξέρουν αρκετές διανομές (ROM) ανοιχτού κώδικα, με μάλλον την πιο διαδεδομένη να είναι η CyanogenMod και στην συνέχεια η AOKP. Η γνωστή MIUI δεν ανήκει στην λίστα καθώς παραμένει κλειστού κώδικα.

 

Το 2 από την άλλη είναι το κομμάτι που οι περισσότεροι δεν δίνουν ιδιαίτερη σημασία. Ακόμα και αν κάποιος έχει αφιερώσει τον χρόνο να εγκαταστήσει την CyanogenMod, το επόμενο βήμα που πιθανότατα θα κάνει είναι να εγκαταστήσει από πάνω GoogleApps (δυστυχώς και εγώ έκανα το ίδιο χωρίς να έχω ψάξει την κατάσταση έστω και λίγο παραπάνω).

 

Το 2 όμως πιστεύω ότι είναι πάρα πολύ σημαντικό, ίσως πιο σημαντικό και από την ίδια την ROM. Πόσες φορές δώσατε δικαιώματα σε μία εφαρμογή που εγκαταστήσατε χωρίς καν να διαβάσετε τι δικαιώματα δίνατε;

 

Μετά από μια γρήγορη μελέτη βρήκα κάποιες εναλλακτικές που, χωρίς να τις έχω ψάξει ιδιαίτερα, σας τις παρουσιάζω με στόχο κυρίως να ανοίξω μια -ελπίζω- εποικοδομητική συζήτηση.

 

  1. https://f-droid.org/ - Open Source Android Market
  2. http://www.aopensource.com/ - Σελίδα με Open Source εφαρμογές αλλά και γενικά πράγματα γύρω από το android
  3. http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_free_and_open-source_Android_applications - Λίστα στην Wikipedia με εφαρμογές ανοιχτού κώδικα σε Android

Edited by ArisSX1
It's a progressive world, why not listen to progressive music?
Link to comment
Share on other sites

Θελω με καποιον τροπο να εχω φωτεινη ενδειξη για αναπαντητες και λοιπα. Το noled που προτεινε συμφορουμιτης για καποιον λογο δυστυχως δεν λειτουργει. Βασικα ψαχνω για κατι τετοιο, το οποιο θα ειναι μονιμα αναμμενο χωρις να χρειαζεται να πατησω καποιο κουμπι http://allaboutwindowsphone.com/images/features/misc/n9clock.jpg

 

Το noled απευθύνεται σε αυτούς που έχουν amoled οθόνες, στις υπόλοιπες ανάβει όλη η οθόνη και δεν έχει νόημα.. Είναι σαν να βάζεις να μην κλείνει ποτέ η οθόνη. Επίσης για να δουλέψει σωστά θα πρέπει να ενεργοποιήσεις το accessibility service και να απενεργοποιήσεις οτιδήποτε σχετικό service κάνει capture ειδοποιήσεις..

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο post.

 

Να συμπληρώσω ότι όλες οι ROM που είναι AOSP-based είναι και ανοιχτού κώδικα (CM, Omni, Paranoid, AOKP, Pac). Και τα εργοστασιακά firmware των εταιριών είναι open source απλά εκεί προστίθενται και ιδιοταγείς εφαρμογές τις οποίες αν δε θέλεις μπορείς να απενεργοποιήσεις.

 

Όσον αφορά τα Google apps, είναι επιλογή του καθενός αν θέλει να τα χρησιμοποιήσει. Μπορείς να έχεις Android και χωρίς Google δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Για εξοικονόμηση μπαταρίας είναι καλύτερα να αλλάζω το δίκτυο από 2g σε 3g όταν χρησιμοποιώ data ή να το έχω μόνιμα σε 3g Και να ανοιγοκλείνω μόνο τα data? Δηλαδή η αλλαγή σε 2g κάνει εξοικονόμηση ή είναι χειρότερα κάνοντας το κινητό να ψάχνει συνεχώς σήμα?

στο Τσαντ της μοτορολα έτσι μου είπαν ότι είναι καλύτερα να το έχω μόνιμα σε 3g Και πώς η εναλλαγή 3g/2g Δεν είναι απαραίτητη.

Edited by giorgos3924
Link to comment
Share on other sites

Για εξοικονόμηση μπαταρίας είναι καλύτερα να αλλάζω το δίκτυο από 2g σε 3g όταν χρησιμοποιώ data ή να το έχω μόνιμα σε 3g Και να ανοιγοκλείνω μόνο τα data? Δηλαδή η αλλαγή σε 2g κάνει εξοικονόμηση ή είναι χειρότερα κάνοντας το κινητό να ψάχνει συνεχώς σήμα?

στο Τσαντ της μπρόκολα έτσι μου είπαν ότι είναι καλύτερα να το έχω μόνιμα σε 3g Και πώς η εναλλαγή 3g/2g Δεν είναι απαραίτητη.

τσαντ? μπροκολα? :lol:

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Για εξοικονόμηση μπαταρίας είναι καλύτερα να αλλάζω το δίκτυο από 2g σε 3g όταν χρησιμοποιώ data ή να το έχω μόνιμα σε 3g Και να ανοιγοκλείνω μόνο τα data? Δηλαδή η αλλαγή σε 2g κάνει εξοικονόμηση ή είναι χειρότερα κάνοντας το κινητό να ψάχνει συνεχώς σήμα?

 

στο Τσαντ της μοτορολα έτσι μου είπαν ότι είναι καλύτερα να το έχω μόνιμα σε 3g Και πώς η εναλλαγή 3g/2g Δεν είναι απαραίτητη.

 

 

Νομίζω το 3g δεν αυξάνει την κατανάλωση . Το λίγο σήμα αυξάνει την κατανάλωση ,και στην Ελλάδα δεν έχουμε και την καλύτερη κάλυψη 3G .

Οπότε αυτό που ρωτάς είναι σχετικό .Αν εκεί που κινησε έχει φουλ 3G θα έχεις χαμηλότερη κατανάλωση αν το έχεις μόνο 3G από το να αλλάζεις συνέχεια 3G - 2G . Αν έχει κακό σήμα θα ισχύει το αντίθετο .

Δεν είμαι ειδικός .Αυτο έχω καταλάβει κι εγώ από όσο το έχω ψάξει .

Αν κάποιος άλλος γνωρίζει κάτι διαφορετικό ας μας δώσει τα φώτα του ...

Link to comment
Share on other sites

Για εξοικονόμηση μπαταρίας είναι καλύτερα να αλλάζω το δίκτυο από 2g σε 3g όταν χρησιμοποιώ data ή να το έχω μόνιμα σε 3g Και να ανοιγοκλείνω μόνο τα data? Δηλαδή η αλλαγή σε 2g κάνει εξοικονόμηση ή είναι χειρότερα κάνοντας το κινητό να ψάχνει συνεχώς σήμα?

στο Τσαντ της μοτορολα έτσι μου είπαν ότι είναι καλύτερα να το έχω μόνιμα σε 3g Και πώς η εναλλαγή 3g/2g Δεν είναι απαραίτητη.

 

Εντάξει το... διόρθωσε:hypno::lost::clap:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κινητά που δηλώνουν μεγαλύτερους χρόνους αναμονής 3G απ' ότι 2G. Η δική μου εμπειρία μέχρι τώρα δείχνει ότι εάν είναι μόνιμα σε 3G καταναλώνει περισσότερο - αυτό συμβαίνει γιατί:

1. Το σήμα 3G είναι συνήθως πιο κακό, άρα δουλεύει σε μεγαλύτερη ισχύ το κινητό

2. Πολλές φορές γυρνάει από 3G σε 2G και ανάποδα, και οι εναλλαγές είναι ενεργοβόρες.

 

Αυτό που περιπλέκει βέβαια την εξίσωση είναι ότι 3 μπάρες 3G μπορεί να καταναλώνουν λιγότερη ενέργεια από 5 μπάρες 2G.

 

Το καλύτερο είναι να δοκιμάσεις 1 βδομάδα το ένα και 1 βδομάδα το άλλο στις περιοχές που κινείσαι συνήθως και να δεις εσένα πώς πάει...

Link to comment
Share on other sites

γινετε με καποιο τροπο να μεταφερουμε τα δεδομενα ενος παιχνιδιου απο μια συσκυεη ανδροιδ σε μια αλλη;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...