Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδες εβαλα ενα βιντεο στο κινητο 1.κατι γιγα.Ειναι σε ποιοτητα 720.Και παιζει αλλα χωρις ηχο.Κατεβασα και το mxplayer και παλι δεν εχει ηχο?Ξερει κανεις αν φταιει το βιντεο η κατι αλλο?ευχαριστω!

δοκιμασες στον υπολογιστη; μήπως έχεις απενεργοποιημένη την εγγραφη ήχου στο βίντεο;

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασες στον υπολογιστη; μήπως έχεις απενεργοποιημένη την εγγραφη ήχου στο βίντεο;

 

Στο πσ εχει ηχο κανονικα.Και στο προγραμμα μχ μοθδειχνει τικαρισμενο τον ηχο αλλα δεν παιζει. :(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Στο πσ εχει ηχο κανονικα.Και στο προγραμμα μχ μοθδειχνει τικαρισμενο τον ηχο αλλα δεν παιζει. :(:(:(

στο κινητό παίζει ο ήχος γενικά;

Link to comment
Share on other sites

στο κινητό παίζει ο ήχος γενικά;

 

ναι.εβαλα ενα αλλο βιντεο και επαιζε αλλα κολλουσε ο ηχος.κ μετα ακομη ενα κ εκεινο επαιζε κανονικα.Τα δυο που εβαλα μετα ηταν πιο μικρα σε μεγεθος και παιδικα.Δεν ξερω αν παιζει ρολο.Ολα αυτα σε ποιοτητα 720 και αρχειο mkv.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει στα αντροιντ καποιο στορ για τραγουδια?οπως δλδ το ιτυνες?

music.google.com

πρεπει να μπεις με proxy την 1η φορα για να κανεις log in.

Link to comment
Share on other sites

παιδες εβαλα ενα βιντεο στο κινητο 1.κατι γιγα.Ειναι σε ποιοτητα 720.Και παιζει αλλα χωρις ηχο.Κατεβασα και το mxplayer και παλι δεν εχει ηχο?Ξερει κανεις αν φταιει το βιντεο η κατι αλλο?ευχαριστω!

 

Αρχικά πρέπει να μας πεις τι είδους βίντεο παίζεις και με τι codec είναι κωδικοποιημένος ο ήχος. Υποψιάζομαι ότι θα είναι τίποτα dts, για το οποίο μάλλον δεν έχει άδεια ούτε ο στοκ player ούτε ο mx.

Νομίζω στο θέμα με τις εφαρμογές πολυμέσων έχει συζητηθεί ποιοι players παίζουν ποιες μορφές ήχου.

Link to comment
Share on other sites

Antivirus σε κινητό δεν χρειάζεται ακόμα, αλλά αυτό που λες είναι το ανάποδο ... Τα κλειστού κώδικα δεν παρουσιάζουν ιούς ...

 

έχω ακούσει ότι έχουν εμφανιστεί κρούσματα υποκλοπής κωδικών internet banking, και κάπου είδα ότι έχουν εμφανιστεί και σε android λειτουργικό. Ξέρετε αν δυνητικά ιοί παίζει να κολλήσουν από site? ή μόνο από apk?

 

επίσης έβαλα μια sd 32gb και την φόρμαρα σε exfat για να πέρνει ταινίες πάνω από 4gb αλλά όσο την έχω στο s3 και πάω να κατεβάσω τίποτα μου λέει ότι το filesystem δεν υποστηρίζει το αρχείο. Στο pc τα γράφω κανονικά και το κινητό τα διαβάζει (αλλά όπως καταλαβαίνετε με ενδιαφέρει και να μπορώ να κατεβάσω κάτι on the fly...). Ξέρει κανείς γιατί γίνεται αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρήκα στα γρήγορα το αρχικό σου μήνυμα, οπότε δεν κατάλαβα ακριβώς τι σου λείπει. Θα διαφωνήσω λιγάκι με το Σταύρο και θα πω ότι αφού έστω και ένας το χρειάζεται, έχει λογική (πάντως οι λύσεις του είναι αποτελεσματικές).

Το σίγουρο είναι ότι στο android οι επαφές έχουν πεδίο για εταιρεία - το οποίο συνήθως δεν φαίνεται όταν καλείς ή σε καλούν, όπως το όνομα. Το πρόβλημά σου είναι ότι αυτό δεν φαίνεται όταν ο άλλος σε καλεί? Ενδεχομένως να υπάρχει dialer που να σου δείχνει κι άλλα πεδία στην οθόνη καλούντος.

Από την άλλη, μπορείς να προσθέσεις την πληροφορία και στην εικόνα της επαφής, οπότε θα βλέπεις και το όνομα και την εταιρεία.

 

Μπήκες ακριβώς στο νόημα...το πρόβλημά μου είναι πως έχω καμιά 60αριά άτομα που πιο πολύ έβλεπα σε πιο τεχνικό τμήμα είναι δηλαδή εταιρία και έτσι έπερνα...Όλες τις επαφές τις έχω κανονικά έτσι απο το outlook (εν ολίγεις τη παλιά windows mobile 6) συσκευή μου....αυτό ψάχνω...αν υπάρχει κάπιος τρόπος όταν ψάχνεις τις επαφές σου μέσα να βλέπεις περισσότερα για το καθένα παρά μόνο ένα όνομα....γιατί εγώ θέλω να πάρω έναν τεχνικό στο τμήμα μιας εταιρίας που τον λένε Νίκο Παπαδόπουλο π.χ. έχω μέσα 15 Νίκους ούτε θυμάμαι πιος είναι απο όλους...πρέπει να κάνω κλικ στο καθένα και μετά να πατάω λεπτομέρειες για να δω που δουλεύει...εε είναι λιγάκι σπαστικό για μένα προσωπικά....υπάρχει κάτι αλλό για τη περίπτωσή μου?.

Link to comment
Share on other sites

Και βεβαια, βρισκεται στο /data/app φυσικα θελει ROOT

 

Θα εγκαταστήσεις το es explorer, θα πας στις ρυθμίσεις για backup, θα βρεις την εφαρμογή που θες, θα πατήσεις να γίνει backup και μετά θα βρεις στον σχετικό φάκελο το apk για μεταφορά όπου θες.

 

Thanks παιδιά. Θα το κοιτάξω. Μάλλον θα πρέπει να δω και το root του ταμπλετ... Πάντως τελικά το βρήκα στο internet αυτό που έψαχνα, οπότε δε βιάζομαι πολύ πλέον... ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω εαν μπορει καποιος να μου πει εαν υπαρχει εφαρμογη για Android,η οποια να μετραει σε μηνιαια βαση τα λεπτα ομιλιας και τα sms!

Ευχαριστω πολυ!

 

Θα ηθελα να ρωτησω εαν μπορει καποιος να μου πει εαν υπαρχει εφαρμογη για Android,η οποια να μετραει σε μηνιαια βαση τα λεπτα ομιλιας και τα sms!

Ευχαριστω πολυ!

 

 

Δεν ξερει κανεις?

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by kollatos
SAMSUNG GALAXY S20 FE
Link to comment
Share on other sites

γεια σας. ειμαι νεα στα ανδροιντ και θελω τα φωτα σας. πως μπορω να κανω αναβαθμιση kernel? προσπαθησα μεσω κατι απο το youtube αλλα τιποτα. το θελω επειδη δεν τραχει ορισμενα παιχνιδια και ειπαν καποιοι οτι θελει αναβαθμιση κερνελ. εχω ταμπλετ 10αρι με τα εξης:

Zenithink ZTPad Cortex A9 C91

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερει κανεις?

 

Δες το Traffic Counter και το SMS Counter

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω εαν μπορει καποιος να μου πει εαν υπαρχει εφαρμογη για Android,η οποια να μετραει σε μηνιαια βαση τα λεπτα ομιλιας και τα sms!

Ευχαριστω πολυ!

 

Ο πάροχός σου δεν έχει app στο Market που να κάνει αυτό που θέλεις;

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Δες το Traffic Counter και το SMS Counter

 

 

Ευχαριστω πολυ,θα δοκιμασω με το Traffic Counter!

 

Ο πάροχός σου δεν έχει app στο Market που να κάνει αυτό που θέλεις;

 

 

Cosmote εχω,δεν ξερω εαν εχει καποια εφαρμογη η συγκεκριμενη εταιρεια!:rolleyes:

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by kollatos
SAMSUNG GALAXY S20 FE
Link to comment
Share on other sites

Cosmote εχω,δεν ξερω εαν εχει καποια εφαρμογη η συγκεκριμενη εταιρεια!:rolleyes:

 

Φυσικά και έχει. Για συμβόλιο και για what's up. ;)

Tην 1η την χρησιμοποιώ εγώ, τη 2η ο αδερφός μου. Και οι 2 κάνουν αυτό που ζητάς.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Φίλη με LG L5 άλλαξε το lock pattern, το ξέχασε και δεν μπορεί να το ανοίξει.

Το WiFi ήταν κλειστό οπότε δεν γίνεται να δουλέψει κάποια λύση απευθείας απο το κινητό. Ίσως δουλέψει κάτι με USB.

Ακούω ιδέες. Προτιμώ αρχικά να δοκιμάσουμε λύσεις χωρίς hard reset για να μην χαθούν τα δεδομένα που έχει

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να χρησιμοποιήσω το tablet μου ή το κινητό μου (android 4.1) με hdmi vw media players στην τηλεόρασή μου. Θέλω να διαβάζω αρχεία βίντεο από έναν σκληρό δίσκο συνδεμένο στο laptop μου που είναι στο ίδιο δίκτυο wifi.

Σε δεύτερη φάση θα με ενδιέφερε να μπορώ να αποθηκεύω και αρχεία στο δίσκο αυτό από το smartphone.

 

Δοκίμασα το vlc strem αλλά δεν κατάφερα τίποτα. Ίσως πρέπει να απενεργοποιήσω το firewall στο router αλλά δεν θέλω. Υπάρχει άλλος τρόπος;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Φίλη με LG L5 άλλαξε το lock pattern, το ξέχασε και δεν μπορεί να το ανοίξει.

Το WiFi ήταν κλειστό οπότε δεν γίνεται να δουλέψει κάποια λύση απευθείας απο το κινητό. Ίσως δουλέψει κάτι με USB.

Ακούω ιδέες. Προτιμώ αρχικά να δοκιμάσουμε λύσεις χωρίς hard reset για να μην χαθούν τα δεδομένα που έχει

 

Επειδή λογικά χριάζεται να έχεις πρόσβαση στο internet για να βάλεις το Google account σου και να ξεκλειδώσεις το κινητό ( δοκίμασες να πατήσεις στο Forgot Pattern? να δεις μήπως ξεκλειδώνει βάζοντας το Google account σου και χωρίς να έχεις internet; ) δες αυτό τον οδηγό (βήματα 2, 3, 4) που λέει πως έτσι ενεργοποιείς το Wi-Fi σου.

Αλλιώς νομίζω πως η μόνη λύση είναι το Hard Reset. :O

 

Ps. Δεν ξέρω βέβαια αν μπορείς να απαντήσεις την κλήση. Έτσι γράφει. :what:

 

Edit: Ρίξε και μια ματιά στο Option 2.

Edited by tsiftsism

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Επειδή λογικά χριάζεται να έχεις πρόσβαση στο internet για να βάλεις το Google account σου και να ξεκλειδώσεις το κινητό ( δοκίμασες να πατήσεις στο Forgot Pattern? να δεις μήπως ξεκλειδώνει βάζοντας το Google account σου και χωρίς να έχεις internet; ) δες αυτό τον οδηγό (βήματα 2, 3, 4) που λέει πως έτσι ενεργοποιείς το Wi-Fi σου.

Αλλιώς νομίζω πως η μόνη λύση είναι το Hard Reset. :O

 

Ps. Δεν ξέρω βέβαια αν μπορείς να απαντήσεις την κλήση. Έτσι γράφει. :what:

 

Edit: Ρίξε και μια ματιά στο Option 2.

 

 

το τηλέφωνο το έκλεισε και το ξανάνοιξε. Δηλαδή δεν είναι τελείως ανοιχτό για να καλέσω. Άνοιξε αλλά δεν έχει "διαβάσει" δλδ τη sim

Επίσης δεν έχει επιλογή "forgot pattern" γιατί δοκίμασε πολλές φορές να το ξεκλειδώσει. Τώρα γράφει "πάρα πολλές προσπάθειες μοτίβου"-επείγουσα κλήση και να βάλεις google account. Όταν βάζω το google account της δείχνει ότι ψάχνει για λίγο και μετά δεν κάνει κάτι απλά βγάζει ξανα κενό το password

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να χρησιμοποιήσω το tablet μου ή το κινητό μου (android 4.1) με hdmi vw media players στην τηλεόρασή μου. Θέλω να διαβάζω αρχεία βίντεο από έναν σκληρό δίσκο συνδεμένο στο laptop μου που είναι στο ίδιο δίκτυο wifi.

Σε δεύτερη φάση θα με ενδιέφερε να μπορώ να αποθηκεύω και αρχεία στο δίσκο αυτό από το smartphone.

 

Δοκίμασα το vlc strem αλλά δεν κατάφερα τίποτα. Ίσως πρέπει να απενεργοποιήσω το firewall στο router αλλά δεν θέλω. Υπάρχει άλλος τρόπος;

 

DLNA server στο laptop τα windows 7 το κανουν απο μονα τους, ενας καλος ειναι το allshare της SAMSUNG συμβατος με smart tv και ελληνικους υποτιτλους

Samsung Galaxy SIII Dualboot

android-x86-4.4.2

Samsung GT-N8010

Link to comment
Share on other sites

το τηλέφωνο το έκλεισε και το ξανάνοιξε. Δηλαδή δεν είναι τελείως ανοιχτό για να καλέσω. Άνοιξε αλλά δεν έχει "διαβάσει" δλδ τη sim

Επίσης δεν έχει επιλογή "forgot pattern" γιατί δοκίμασε πολλές φορές να το ξεκλειδώσει. Τώρα γράφει "πάρα πολλές προσπάθειες μοτίβου"-επείγουσα κλήση και να βάλεις google account. Όταν βάζω το google account της δείχνει ότι ψάχνει για λίγο και μετά δεν κάνει κάτι απλά βγάζει ξανα κενό το password

 

Και το 2ο link που σου έστειλα, ούτως ή άλλως δεν θα βοηθούσε. Για να εγκατασταθεί η εφαρμογή στο κινητό και πάλι θα ήθελε internet, κάτι που εσύ δεν είχες, τώρα το θυμήθηκα. :p

Οπότε, μάλλον η λύση είναι το hard reset από το Recovery του κινητού. Περίμενε μήπως έχει και κάποιος άλλος καμιά ιδέα, αλλά δε το νομίζω. :(

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Και το 2ο link που σου έστειλα, ούτως ή άλλως δεν θα βοηθούσε. Για να εγκατασταθεί η εφαρμογή στο κινητό και πάλι θα ήθελε internet, κάτι που εσύ δεν είχες, τώρα το θυμήθηκα. :p

Οπότε, μάλλον η λύση είναι το hard reset από το Recovery του κινητού. Περίμενε μήπως έχει και κάποιος άλλος καμιά ιδέα, αλλά δε το νομίζω. :(

Υπάρχουν τρόποι. Πχ να κάνεις read back την ROM του κινητού, να «πειράξεις το αρχείο κλειδώματος, και να την ξαναφλασάρεις, ή αν είχε ενεργό το usb debugging, και αναγνωρίζεται το κινητό απ το adb, αλλά αν δεν έχεις όρεξη για άπειρο ψάξιμο χωρίς σίγουρο αποτέλεσμα, κάνε reset

Link to comment
Share on other sites

δεν γνωρίζω τί είχε ενεργοποιημένο και τί όχι. Ούτε καν ποιά έκδοση android φοράει. Πάντως ότι δοκίμασα δεν δούλεψε και με το adb μου πετούσε access denied κτλ. Οπότε πάει για hard reset και πολύ ασχολήθηκα. Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις σας
Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να αλλαξω τα icons στο status bar μεσω του rom toolbox. ενω μου λεει πως ολα ενταξει κανω reboot και δεν αλλαζει τιποτα. μενουν οπως πριν..

 

να ρωτησω και κατι αλλο..

εχω βαλει μια custom rom. μπορω απο οτι καταλαβα μεσω του rom manager να κανω backup τη rom, να περασω αλλη και οποτε θελω να επαναφερω την προηγουμενη οπως ακριβως ηταν? με τις ρυθμισεις και ολα?

 

και κατι αλλο..τωρα η custom rom που εχω ειναι ics based αλλα σε λιγο καιρο λογικα θα βγει jb based..

μπορω να μεταφερω τα παντα,εφαρμογες-ρυθμισεις-αρχεια στη νεα?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...