Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στην ics στην διαχείριση εφαρμογών μέσα πχ στην εφαρμογή "ίντερνετ " έχει και μία επιλογή "απενεργοποίηση ".αν το πατήσω και μετά θέλω να ξανά ενεργοποιήσω την εφαρμογή πως το κάνω?γιατί εξαφανίζεται η εφαρμογή εντελώς!
Link to comment
Share on other sites

Στην ics στην διαχείριση εφαρμογών μέσα πχ στην εφαρμογή "ίντερνετ " έχει και μία επιλογή "απενεργοποίηση ".αν το πατήσω και μετά θέλω να ξανά ενεργοποιήσω την εφαρμογή πως το κάνω?γιατί εξαφανίζεται η εφαρμογή εντελώς!
τις έχει στις απενεργοποιημένες (freezed)
Link to comment
Share on other sites

Στην ics στην διαχείριση εφαρμογών μέσα πχ στην εφαρμογή "ίντερνετ " έχει και μία επιλογή "απενεργοποίηση ".αν το πατήσω και μετά θέλω να ξανά ενεργοποιήσω την εφαρμογή πως το κάνω?γιατί εξαφανίζεται η εφαρμογή εντελώς!

δεν εξαφανιζεται, απλα παει κατω κατω στο τελος της λιστας.(εγω δεν εχω καρτελα freezed :p)

Link to comment
Share on other sites

dialer one

web sharing - ανταλασσεις αρχεια με το pc με wifi

astro file manager

3g watchdog ή Netsentry- μετρας ποσα δεδομενα κατεβαζεις

launcherpro

picme - βλεπεις την οθονη του κινητου στο Pc, ακομα και ζωντανα με wifi

shazam

i music tao - κατεβαζεις mp3

marketenabler :p

tapatalk - forum app (για να μπαινω γρηγορα και οικονομικα myphone, xda)

 

και πολλα widgets

 

ίσως είμαι κουλός δε ξέρω αλλά εγώ i music tao δε βρίσκω

Link to comment
Share on other sites

δεν εξαφανιζεται, απλα παει κατω κατω στο τελος της λιστας.(εγω δεν εχω καρτελα freezed :p)

 

τις έχει στις απενεργοποιημένες (freezed)
αρα μπορω να τις ξανα ενεργοποιησω οποτε θελω?

Δηλαδή αυτό το freeze είναι το ίδιο με αυτό που κάνουν εφαρμογές που θέλουν root? Titanium κλπ

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

αρα μπορω να τις ξανα ενεργοποιησω οποτε θελω?

 

Ακριβώς ;)

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

ίσως είμαι κουλός δε ξέρω αλλά εγώ i music tao δε βρίσκω

 

Φιλε μου το ποστ ειναι αρχαιο..πιθανον να μην υπαρχει πια. :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!

τελευταια μου συνμβαινει το εξης: εχω xperia x8-rooted-custom rom GDX 28b(νομιζω), δικτυο cosmote. και με μια αλλη συσκευη παλι xperia x8 δικτυο cosmote επισης, καποιες φορες τα μηνυματα που στελνω εγω παραδιδονται λιγο παραποιημενα και μισα, και ο αλλος απ τη μερια του εχει τυχει να στειλει σε μενα και να μου παραδοθει την αλλη μερα. ειναι προβλημα του δικτυου, της συσκευης ή καποιας εφαρμογης? επισης να αναφερω οτι εγω για μηνυματα χρησιμοποιω handcent, ενω στην αλλη συσκευη ειναι ο,τι ειχε απ τη μανα του το κινητακι. ευχαριστω προκαταβολικα!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!

τελευταια μου συνμβαινει το εξης: εχω xperia x8-rooted-custom rom GDX 28b(νομιζω), δικτυο cosmote. και με μια αλλη συσκευη παλι xperia x8 δικτυο cosmote επισης, καποιες φορες τα μηνυματα που στελνω εγω παραδιδονται λιγο παραποιημενα και μισα, και ο αλλος απ τη μερια του εχει τυχει να στειλει σε μενα και να μου παραδοθει την αλλη μερα. ειναι προβλημα του δικτυου, της συσκευης ή καποιας εφαρμογης? επισης να αναφερω οτι εγω για μηνυματα χρησιμοποιω handcent, ενω στην αλλη συσκευη ειναι ο,τι ειχε απ τη μανα του το κινητακι. ευχαριστω προκαταβολικα!

κλασσική κοσμοτέ

Link to comment
Share on other sites

και εμείς που έχουμε πάρει πρόσφατα galaxy τι κάνουμε? ¨Π:p

Ψαξε στο μαρκετ για music download ή στο google..

Link to comment
Share on other sites

της κοσμοτε καμωματα ειναι δηλαδη? τουλαχιστον να ξερω απο που να το ψαξουμε.. α και το αλλο!! εχει τυχει να παραλαβει ναι μεν μηνυμα, αλλα κααπως αλοιωμενο καμια φορα, για την αλλη συσκευη λεω..
Link to comment
Share on other sites

της κοσμοτε καμωματα ειναι δηλαδη? τουλαχιστον να ξερω απο που να το ψαξουμε.. α και το αλλο!! εχει τυχει να παραλαβει ναι μεν μηνυμα, αλλα κααπως αλοιωμενο καμια φορα, για την αλλη συσκευη λεω..
αλλοιωμένο?? καθυστερήσεις λογικά είναι του δικτύου, αλλά αλοιωμένο μήνυμα περίεργο. τι ακριβώς εννοείς?
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη πχ να στελνω "καλημερα τι κανεις? σημερα εχει ωραια μερα, τι βαρετα να εισαι δουλεια" και του αλλου να λεει: "καλημερα τι κανεις? σημερα εχει ωραια....παμε θαλασσα". κατι τετοιο! και με μενα αποστολεα εχει συμβει 2 φορες, μου λεγε ομως οτι κ με εναν φιλο του, ειχε τυχει..
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη πχ να στελνω "καλημερα τι κανεις? σημερα εχει ωραια μερα, τι βαρετα να εισαι δουλεια" και του αλλου να λεει: "καλημερα τι κανεις? σημερα εχει ωραια....παμε θαλασσα". κατι τετοιο! και με μενα αποστολεα εχει συμβει 2 φορες, μου λεγε ομως οτι κ με εναν φιλο του, ειχε τυχει..

 

Χρησιμοποιείς stock εφαρμογή για sms? Είναι bug το έχω προσέξει σε μερικές custom roms του x8. Αν θες, βάλε μια "πειραγμένη" έκδοση που δουλεύει κανονικά και σου δίνει 160 χαρακτήρες. Η διαδικασία είναι η εξής:

 

Κατέβασε αυτό και μετονόμασέ το σε Mms.apk

Κάνε Backup το original Mms.apk (/system/app), για κάθε ενδεχόμενο

Χρησιμοποίησε έναν root file manager για να βάλεις το αρχείο στο /system/app. (αν δεν έχεις, βάλε αυτό)

Όρισε τα δικαιώματα σε rw-r--r-- (644).

Όρισε file ownership σε root:root.

 

Έτσι, δεν θα έχεις παραπανίσια προγράμματα στο κινητό και δεν θα σου τρώει παραπάνω ραμ απ'ότι πριν. Αν σου φαίνεται παράξενη η διαδικασία, μπορείς απλά να βάλεις το go sms που κάνει την ίδια δουλειά με την κωδικοποίηση αλλά θα έχεις και 2η εφαρμογή για sms + παραπάνω κατανάλωση μνήμης

Link to comment
Share on other sites

Σημερα 2 φορες οταν ανοιξα το wifi μου ηρθαν 2 ειδοποιησεις οτι καποιος θελει να συνομιλησει μαζι μου και εμφανιζοταν μια διευθυνση e-mail gmail αν θυμαμαι καλα, ηταν 2 διαφορετικες διευθυνσεις. Εγω πατησα αγνοηση. Δεν εχω antivirus στο κινητο. Τι ειναι αυτο? Spam?
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά αίναι δυνατόν να λείπει το nba2k από το android?απογοητεύτηκα

 

Ξεαπογοητεύσου γιατί υπάρχει το 2k13

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Σαν καινούργιος και εγώ στο android θα ήθελα να μου λύσετε ένα προβληματάκι που αντιμετωπιζω. Πάω στην εφαρμογή email και προσθέτω ένα λογαριασμο gmail κ έναν hotmail. Τώρα έχοντας ενεργοποιημένο τον συγχρονισμό στο gmail μου συγχρονίζει τα εισερχόμενα αλλά όχι τα απεσταλμενα. Στο δε hotmail δε μου συγχρονίζει τπτ. Να σας προλάβω ότι έχω επιλέξει την επιλογή συγχρονισμός των μαιλ . Τώρα.πηγαίνοντας στην εφαρμογή gmail υπάρχει ο λογαριασμός που έχω βάλει στο play store και προσθέτω και το gmail που δε μπορούσα να συωχρονιαω κ όλα καλά. Πηγαινοντας τωρα στις ρυθμίσεις κ στο συγχρονισμό βλέπω 2 φορές τον ίδιο λογαριασμό gmail μια σαν google κ μια σαν email. Έχετε να μου πρότεινετε κάτι;

 

Το ότι δεν λειτουργούν σωστά τα mail σου είναι λάθος στησίματος (ρυθμίσεων και διευθύνσεων). Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να τα ξανακάνεις. Βλέπεις 2 φορές τον λογαριασμό gmail γιατί τον έχεις μια φορά σαν λογαριασμό του τηλεφώνου (για να δεις τα mail, να μπορείς να μπαίνεις στο μάρκετ, να αποθηκεύσεις επαφές κτλ) και μια γιατί συγκεκριμένα στην εφαρμογή mail πρόσθεσες κι αυτό το λογαριασμό.

Τι προτείνω... Η εφαρμογή gmail είναι εκπληκτική και οργανώνει τα mail καλύτερα από ο,τιδήποτε έχω δει. Επίσης υποστηρίζει push χωρίς εξτρά ρυθμίσεις. Αν δε θέλεις ντε και καλά να είναι όλα σου τα mail μαζί τότε σου συστήνω ανεπιφύλακτα να διαγραψείς το λογαριασμό από την εφαρμογή του email και να κρατήσεις την εφαρμογή gmail. Αν αποφασίσεις να επιλέξεις την εφαρμογή email (για να τα έχεις όλα μαζί) έχω δύο συμβουλές. Θα μπεις στις ρυθμίσεις του λογαριασμού gmail (αυτόν με το g) και θα του πεις να μην συγχρονίζει mail (θα χτυπάει 2 φορές σε κάθε μήνυμα). Αν στήσεις λογαριασμό στο email να τον στήσεις μόνος σου σαν exchange, κάνοντας συγχρονισμό μόνο τα mail (όχι επαφές, ημερολόγιο, θα σου τα βγάζει δίπλα) για να έχεις λειτουργία push (άμεση παραλαβή μηνυμάτων). Αν έχεις απορίες στείλε pm.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν λειτουργούν σωστά τα mail σου είναι λάθος στησίματος (ρυθμίσεων και διευθύνσεων). Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να τα ξανακάνεις. Βλέπεις 2 φορές τον λογαριασμό gmail γιατί τον έχεις μια φορά σαν λογαριασμό του τηλεφώνου (για να δεις τα mail, να μπορείς να μπαίνεις στο μάρκετ, να αποθηκεύσεις επαφές κτλ) και μια γιατί συγκεκριμένα στην εφαρμογή mail πρόσθεσες κι αυτό το λογαριασμό.

Τι προτείνω... Η εφαρμογή gmail είναι εκπληκτική και οργανώνει τα mail καλύτερα από ο,τιδήποτε έχω δει. Επίσης υποστηρίζει push χωρίς εξτρά ρυθμίσεις. Αν δε θέλεις ντε και καλά να είναι όλα σου τα mail μαζί τότε σου συστήνω ανεπιφύλακτα να διαγραψείς το λογαριασμό από την εφαρμογή του email και να κρατήσεις την εφαρμογή gmail. Αν αποφασίσεις να επιλέξεις την εφαρμογή email (για να τα έχεις όλα μαζί) έχω δύο συμβουλές. Θα μπεις στις ρυθμίσεις του λογαριασμού gmail (αυτόν με το g) και θα του πεις να μην συγχρονίζει mail (θα χτυπάει 2 φορές σε κάθε μήνυμα). Αν στήσεις λογαριασμό στο email να τον στήσεις μόνος σου σαν exchange, κάνοντας συγχρονισμό μόνο τα mail (όχι επαφές, ημερολόγιο, θα σου τα βγάζει δίπλα) για να έχεις λειτουργία push (άμεση παραλαβή μηνυμάτων). Αν έχεις απορίες στείλε pm.

αν στην στοκ εφαρμογη email βαλουμε λογαριασμο gmail σαν exchange τι γραφουμε στον server(pop.gmail.com η imap.google.com) και στο domain?
Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν λειτουργούν σωστά τα mail σου είναι λάθος στησίματος (ρυθμίσεων και διευθύνσεων). Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να τα ξανακάνεις. Βλέπεις 2 φορές τον λογαριασμό gmail γιατί τον έχεις μια φορά σαν λογαριασμό του τηλεφώνου (για να δεις τα mail, να μπορείς να μπαίνεις στο μάρκετ, να αποθηκεύσεις επαφές κτλ) και μια γιατί συγκεκριμένα στην εφαρμογή mail πρόσθεσες κι αυτό το λογαριασμό.

Τι προτείνω... Η εφαρμογή gmail είναι εκπληκτική και οργανώνει τα mail καλύτερα από ο,τιδήποτε έχω δει. Επίσης υποστηρίζει push χωρίς εξτρά ρυθμίσεις. Αν δε θέλεις ντε και καλά να είναι όλα σου τα mail μαζί τότε σου συστήνω ανεπιφύλακτα να διαγραψείς το λογαριασμό από την εφαρμογή του email και να κρατήσεις την εφαρμογή gmail. Αν αποφασίσεις να επιλέξεις την εφαρμογή email (για να τα έχεις όλα μαζί) έχω δύο συμβουλές. Θα μπεις στις ρυθμίσεις του λογαριασμού gmail (αυτόν με το g) και θα του πεις να μην συγχρονίζει mail (θα χτυπάει 2 φορές σε κάθε μήνυμα). Αν στήσεις λογαριασμό στο email να τον στήσεις μόνος σου σαν exchange, κάνοντας συγχρονισμό μόνο τα mail (όχι επαφές, ημερολόγιο, θα σου τα βγάζει δίπλα) για να έχεις λειτουργία push (άμεση παραλαβή μηνυμάτων). Αν έχεις απορίες στείλε pm.

Ευχαριστώ αλλά έβαλα τελικά την εφαρμογή gmail k hotmail τα έκανα ένα φάκελο και τα έβαλα στην κύρια οθόνη...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πρόσφατα αγόρασα ενα κινέζικο κινητό από το ebay με λειτουργικό android 4. To θέμα ειναι πως δεν υποστηρίζει ελληνικά.

Υπάρχει τρόπος να τα περάσω? Μεσω της υπηρεσιας google play εχει μονο υποστήριξη για τα γραπτά μηνύματα.

 

το κινητό ειναι:

A9100 ANDROID CAPACITIVE 4.1 INCH MTK6573

 

 

http://www.ebay.co.uk/itm/A9100-ANDROID-CAPACITIVE-4-1-INCH-MTK6573-3G-WCDMA-TV-GPS-PHONE-4GB-/330703037932?_trksid=p2045573.m2042&_trkparms=aid%3D111000%26algo%3DREC.CURRENT%26ao%3D1%26asc%3D27%26meid%3D2593473790189555326%26pid%3D100033%26prg%3D1011%26rk%3D1%26sd%3D330703037932%26

 

Specification:

Brand / Model :

A9100

Color :

Black

Network :

2G Network: Quad-Band GSM/GPRS/EDGE

2G: GSM 850/900/1800/1900MHz

3G Network: WCDMA 2100

Phone Unlocked :

Unlocked

System:

Android 3.0

Dual SIM Card Slot :

Two SIM Card online at the same time

Java:

Support Java2.0

GPS:

Built-In

Wi-Fi :

802.11 b/g

CPU & Speed :

MediaTek 2nd Generation MKT 6573 650MHz

Max Speed can reach 800MHz

Built In Memory :

512MB SDRAM, 256MB Flash ROM

Gravity Sensor :

Auto Horizontal Screen

Battery Pack :

Rechargeable Li-ion battery 1500mAh

Talk time :

About 3-4 Hours

Standby time :

About 120-130 Hours

Dimensions :

126mm(H) x 66mm(W) x 10mm(D)

Screen :

4.1 Inch Capacitive multi-touch screen

Language:

English, German, French, Spanish, Italian, Portuguese, Russian, Turkish, ไทย etc.

Ring tone :

64 Polyphonic Ring tones ; Ring tone format: MP3, MP4, MIDI, WAV, AMR

Camera :

Dual Cameras

Front Camera with 0.3Megapixels

Back Camera with 5.0 Megapixels, and Flash Light,

Support Video Shooting with Sound

Phone Book Directories :

depends on storage

Music Player :

Support MP3, .WMA, .WMV

Video Player:

Support MP4, .3GP

E-Book Reader :

Support TXT, .PDF

Picture Viewer :

Support JPG, .BMP, .GIF

Internet :

Support GPRS, WAP 2.0, EDGE

Massage :

Support SMS, MMS

Expansion Card Slot :

Support Micro SD / T-Flash, Max 32GB

Headphone :

3.5mm Standard Headphone

Email :

IMAP4/POP3/SMTP

Bluetooth 2.0 :

Support Data Transfer and A2DP

USB Data Transfer :

Support USB 2.0

Built in TV Turner :

Free Analog TV, support (SECAM, PAL, NTSC)

FM Radio :

Built-In

Warranty :

One Year

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να βάλεις την εφαρμογή morelocale2 και να επιλέξεις από εκεί τα ελληνικά ;)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

αν στην στοκ εφαρμογη email βαλουμε λογαριασμο gmail σαν exchange τι γραφουμε στον server(pop.gmail.com η imap.google.com) και στο domain?

 

Google is your friend...

 

http://email.about.com/od/accessinggmail/f/Gmail_Exchange_ActiveSync_Settings.htm

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

οκ τωρα νιωθω χαζος :lol:

κατι σχετικο μηπως ξερεις...τωρα εχω ρυθμισει το προγραμμα email thunderbird να ελεγχει μεσω Pop το gmail.το ιδιο και του κινητου την ΣΤΟΚ εφαρμογη email.καθε χ λεπτα να ελεγχει για νεα email(15 λεπτα).οταν ΣΤΕΛΝΩ email μεσα απο την εφαρμογη thunderbird απο το gmail Μου σε αλλο EMAIL δικο μου δοκιμαστικα(yahoo) φυσικα παει και το βλεπω και στο κινητο και στο thunderbird(στης yahoo το account).οταν ομως ΛΑΜΒΑΝΩ ενα email στο gmail μου παλι ΜΕΣΑ απο το thunderbird το βλεπει Η το κινητο Η μεσα στο thunderbird.οποιο προλαβει!δεν ξερω αν καταλαβες!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...