Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αυτες που ειχες στην συσκευη μενουν στην συσκευη κι εκεινες που ειχες στην καρτα sd παραμενουν στην sd...δεν αλλαζει τιποτα μονο οι ρυθμισεις :)

τουλαχιστον στο galaxy και στο desire που εχω ετσι γινεται :)

 

ααα οκ...ευχαριστω...:)

το root τι ειναι???το συζητατε τοσο καιρο και δεν εχω καταλαβει :p

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

ααα οκ...ευχαριστω...:)

το root τι ειναι???το συζητατε τοσο καιρο και δεν εχω καταλαβει :p

Κοίταξες αυτό;

Σε πιάνω αδιάβαστο πάντως... Τόσες απορίες έχεις για τα android πρίν καλά καλά αποκτήσεις κάποιο και δε διάβασες τα βασικά; :p

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

tziminhio κατεβάζεις το MyPhoneExplorer.

Συνδέεις το Κ750 με bluetooth ή usb στον υπολογιστή.

Περνάς τον τηλεφωνικό σου κατάλογο στο πρόγραμμα και το κάνεις export

Από κει και πέρα κάνεις ότι σου είπε ο hraklhs57

 

Μα δεν μπορώ να δώ τις επαφές μου στo pc ap to K750.Export πως κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν μπορώ να δώ τις επαφές μου στo pc ap to K750.Export πως κάνω;

 

Με το MyPhoneExplorer γίνεται κι αυτό. Αφού συνδέσεις το Κ750 και ανοίξεις τις επαφές μέσω του MyPhoneExplorer, έχει ένα κουμπάκι που τις κάνεις export στο PC. Μετά συνδέεις το Χ8 και τις κάνεις import στο X8.

 

Εγώ πάντως χωρίς gmail, outlook κλπ. έστειλα τις επαφές από το W910i στο Χ8 με bluetooth και ήταν όλα καλά στο νέο τηλέφωνο. Το πρόβλημα ήταν ότι στο acontacts δεν εμφανίζονταν οπότε αναγκάστηκα να τις περάσω και στο gmail. Αν πάντως δε σε ενδιαφέρει το acontacts θα είσαι ΟΚ στέλνοντάς τις με bluetooth.

Edited by katergaris1979
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς σε κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα;

Αλλιώς δεν εμφανίζεται πουθενά μπάρα με διαφημίσεις της Google.

Οταν παίζω κάποιο παιχνίδι. Αν είμαι συνδεδεμένος στο internet εμφανίζεται η μπάρα με τις διαφημίσεις στο κάτω μέρος της οθόνης. Αν δεν υπάρχει σύνδεση εμφανίζεται η μπάρα και λέει οτι δεν βρέθηκε ο διακομιστής. Αν δεν κάνω λάθος όταν έτρεχα android 2.1 είχα βρεί τρόπο και την είχα αφαιρέσει χωρίς να είμαι root. Δεν θυμάμαι όμως μπορεί να κάνω και λάθος και να μην υπήρχε.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξες αυτό;

Σε πιάνω αδιάβαστο πάντως... Τόσες απορίες έχεις για τα android πρίν καλά καλά αποκτήσεις κάποιο και δε διάβασες τα βασικά; :p

 

σωστα...επρεπε να διαβασω εκει..αμα εχω απορια ξαναγραφω:p:lol::)

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους...

 

Ειμαι νεος στο Android και εχω την εξης απορια...

Εχω το nexus one το οποιο το πηρα rooted με 2.2 Froyo και καταφερα και το περασα σε 2.3.3. Το θεμα ειναι οτι οταν ειχε την 2.2 υπηρχε κανονικα το Android Market αλλα τωρα που περασα την 2.3.3 δεν υπαρχει. Ξερει κανεις πως μπορω να το ξαναπερασω?

 

Ευχαριστω προκαταβολικα

Μετριοφροσύνη,είναι η τέχνη,του να επιτρέπεις τους άλλους να ανακαλύψουν μόνοι τους,πόσο υπέροχος είσαι!!!
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα στο χ10 μινι την εφαρμογή πλοήγησης igo 8 με μονταρισμένο apk για την ανάλυση της οθόνης.Λειτουργεί

αψογα και παρέχει όλες τις λειτουργίες στα Ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους...

 

Ειμαι νεος στο Android και εχω την εξης απορια...

Εχω το nexus one το οποιο το πηρα rooted με 2.2 Froyo και καταφερα και το περασα σε 2.3.3. Το θεμα ειναι οτι οταν ειχε την 2.2 υπηρχε κανονικα το Android Market αλλα τωρα που περασα την 2.3.3 δεν υπαρχει. Ξερει κανεις πως μπορω να το ξαναπερασω?

 

Ευχαριστω προκαταβολικα

το ξαναεκανες root?
Link to comment
Share on other sites

Ηταν ηδη root και απλα περασα καινουρια ρομ

 

Sent from my Nexus One using Tapatalk

Μετριοφροσύνη,είναι η τέχνη,του να επιτρέπεις τους άλλους να ανακαλύψουν μόνοι τους,πόσο υπέροχος είσαι!!!
Link to comment
Share on other sites

Ηταν ηδη root και απλα περασα καινουρια ρομ

 

Sent from my Nexus One using Tapatalk

Μήπως πέρασες την Cyanogenmod ;

Αν την πέρασες βρες από το αντίστοιχο θέμα της ρομ ένα λινκ που λέγεται gapps, το φλασάρεις από clockworkmod και μετά έχεις μάρκετ κομπλέ :)

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτην εβαλα αλλα ουτε και εγω ξερω πως...εκανα καποια πραγματα στη τυχη και μετα εμαθα οτι με την παραμικρη βλακεια το κινητο γινεται'τουβλο'. Τοσο καιρο ασχολιομουν μονο με symbian και iphone. Θα προσπαθησω να δω τι σημαινουν αυτα που μου ειπες και τα ξαναλεμε... ευχαριστω πολυ παντως

 

Sent from my Nexus One using Tapatalk

Μετριοφροσύνη,είναι η τέχνη,του να επιτρέπεις τους άλλους να ανακαλύψουν μόνοι τους,πόσο υπέροχος είσαι!!!
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτην εβαλα αλλα ουτε και εγω ξερω πως...εκανα καποια πραγματα στη τυχη και μετα εμαθα οτι με την παραμικρη βλακεια το κινητο γινεται'τουβλο'. Τοσο καιρο ασχολιομουν μονο με symbian και iphone. Θα προσπαθησω να δω τι σημαινουν αυτα που μου ειπες και τα ξαναλεμε... ευχαριστω πολυ παντως

 

Sent from my Nexus One using Tapatalk

από εκεί που το κατέβασες σίγουρα έχει και τα gapps(.zip) που σου λέω, η διαδικασία είναι απλή μετά

Πας στην περίεργη οθόνη(ClockWorkMod Recovery, από εκεί έβαλες την ρομ) που χειρίζεσαι με τα κουμπάκια φωνής και κάνεις install το αντίστοιχο ζιπάκι(αφού φυσικά το έχεις βάλει στο κινητό) πας install zip --> select zip --> επιλογή gapps και μετά reboot

και είσαι jet :)

 

για περαιτέρω πληροφορίες στο θέμα της συσκευής σου

EDIT: και τώρα που το ξανασκέφτομαι τι κάθομαι και σου γράφω... η Cyanogenmod δεν είναι για αρχάριους, καλύτερα να ρωτήσεις εκεί που σου είπα να σου προτείνουν κάτι ποιο light ;)

Edited by saliez

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Το βρηκα και μολις το περασα. Βεβαια το μαρκετ δεν εχει εμφανιστει ακομα αλλα πιστευω ειμαι σε καλο δρομο γιατι μου εβγαλε επιτελους τον συγχρονισμο με το google. Βεβαια μου πεταει συνεχεια ''cant establish a reliable data connection to the server " αλλα ας ελπισω οτι ειναι προσωρινο και μολις γινει ο συγχρονισμος θα εμφανιστει και το μαρκετ. Ευχαριστω για ολα παντως.
Μετριοφροσύνη,είναι η τέχνη,του να επιτρέπεις τους άλλους να ανακαλύψουν μόνοι τους,πόσο υπέροχος είσαι!!!
Link to comment
Share on other sites

ToliZzZzZ υπάρχει σχετικό θέμα για το nexus one εδώ, όπου και θα ήταν καλύτερο να απευθυνθείς, καθώς θα υπάρχουν περισσότεροι χρήστες που θα μπορούν να σε καθοδηγήσουν ;)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια διαβαζω για το ροοτ( που τωρα εμαθα οτι υπαρχει κατι τετοιο και στα ανδροιτ) βασικα εχω μερικες ερωτισεις αν μπορει καποιος να με βοηθησει!!!!

 

1. μπορω να κανω ροοτ απο μακ????

2.το ροοτ ειναι οπως κανουμε στο αιφον τζελ μπρεικ????

3.μετα απ το ροοτ μπορω να πειραξω περιβαλον να τα εικονιδια και διαφορα τετοια??

 

ευχαριστω εκ των πρωτερων!!!!!!!

win7: Core i7 975 3.3ghz, 8gb ram . asus p6t7

iphone 5 16gb black

zopo zp900 , samsung galaxy s3 mini

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια διαβαζω για το ροοτ( που τωρα εμαθα οτι υπαρχει κατι τετοιο και στα ανδροιτ) βασικα εχω μερικες ερωτισεις αν μπορει καποιος να με βοηθησει!!!!

 

1. μπορω να κανω ροοτ απο μακ????

2.το ροοτ ειναι οπως κανουμε στο αιφον τζελ μπρεικ????

3.μετα απ το ροοτ μπορω να πειραξω περιβαλον να τα εικονιδια και διαφορα τετοια??

 

ευχαριστω εκ των πρωτερων!!!!!!!

 

1. Ναι αλλά κοίτα για την συγκεκριμένη συσκευή

2. Όχι ακριβώς. Δεν κάνεις ρουτ για να περνάς σπασμένα (αυτό γίνεται και χωρίς ρουτ) αλλά κάνοντας αποκτάς διάφορες δυνατότητες όπως θα δεις και στο δεύτερο ποστ αυτού του θέματος.

3. Όχι απλά το περιβάλλον, αλλά όλο το λειτουργικό αλλάζεις αν είσαι ρουτ.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει προγραμμα να δειχνει πλανητες κλπ;

 

δοκιμασε το google sky map.

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους

 

Η φίλη μου αγόρασε το x10 mini, και όντας άσχετοι από android κατάφερα να βρω κάποια πραγματάκια και να το στήσω λίγο, αλλά έχω πολλές απορίες. Για την ακρίβεια μου άρεσε τόσο πολύ που σκέφτομαι και εγώ την αγορά android. Έχουμε και λέμε:

 

 

 

-Στο handsent sms υπάρχει επιλογή για αποστολή αναφοράς? Νομίζω πως την ενεργοποιήσα αλλά δεν είμαι σίγουρος.

 

 

-Με το astro file manager πρόσεξα πως σαν home root ας πούμε έχει την sd κάρτα. Το κινητό έχει 2.1 μέσα αν δε κάνω λάθος, αλλά τα προγραμμάτα οι φωτός κτλ που αποθηκεύονται? Ας πούμε τα mms, στην sd? Τα apps? Από τον υπολογιστή με drag and drop είναι πολύ εύκολο, αλλά και πάλι δε κατάλαβα που χωρίζεται εκεί η sd με τη μνήμη του συστήματος, για να ξέρω που σώζω. Μου έκανε εντύπωση οτι σαν χωρήτικότητα μου έδινε 1,8 gb, δηλαδή τα 2 gb default sd που έρχονται με το κινητό αλλά δεν μου δειχνε "δεύτερη¨κάρτα των Χ MB ας πούμε, για την εσωτερική μνήμη του κινητού. Σαν να κάνεις drag and drop απευθείας στη κάρτα.

-Ζήτησα να μου στείλουν τις ρυθμίσεις για mms κτλ, αλλά πρόσεξα πως όταν κλείνω το 3g είτε από τις ρυθμίσεις (αυτό το wcdma) είτε από το quick settings app, τότε δεν έρχονται τα mms. Μου έκανε πολύ εντύπωση γιατί χρόνια τώρα τα κινητά μου τα λειτουργώ σε gsm only για το θέμα μπαταρίας και δεν είχα πρόβλημα ποτέ.

 

 

 

-Τέλος η γερή ερώτηση: με τις κρυφές χρεώσεις τι παίζει? Για παράδειγμα απενεργοποίησα την αποστολή πληροφοριών στη sony ericsson που είχε προεπιλεγμένη. Επίσης βλέπω το σηματάκι του wcdma πάνω αραιά και που να κουνιέται. Έχω κατεβάσει το 3g watchdog, το οποίο ας πούμε μέσα σε μιαμιση μέρα έχει δει να μπαινοβγαίνουν 7 mb, έχω στείλει κυρίως ΠΡΟΣ το κινητό πολλά mms για να το τεστάρω, από αυτό μόνο καμιά κλήση αν έγινε η κανά sms. Δεν ξέρω από που προκύπτουν αυτά. Είναι με κάρτα το κινητό, τα χρεώνεται στη κάρτα αυτά? Δε μπορώ να καταλάβω. Πχ το facebook app από την ώρα που συνδεθήκαμε, φαίνεται να είναι συνέχεια μέσα και να κάνει updates, αλλά πως τα καταφέρνει? μας χρεώνει? δεν έχω βρει και τρόπο να βγω από το λογαριασμό...

 

 

Τέλος με 200 ευρώ πιο all around android να κοιταξω που να αναβαθμίζεται να είμαι παραμετροποιήσιμο κτλ? Αν δε μπορέσει να απαντήσει κανείς θα φτιάξω νέο τοπικ παιδιά λόγως της "επείγουσας" κλήσης για βοήθεια στο θέμα των χρεώσεων :p

Link to comment
Share on other sites

γνωρίζει κανείς αν μπορώ να συγχρονίσω τις επαφές μου με το fb?? manually δηλαδή γιατί οι επαφές μου έχουν άλλο όνομα από ότι στο fb...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...