Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα στους συμφορουμιτες , έχω ενα vodafone smart με 8 GB μνήμη και minisd επίσης 8GB και εδώ και μερικές βδομάδες αρνείται να κάνει update τις εφαρμογές παρόλο που έχω 450+ MB κενό στην εσωτερική μνήμη. Αμα σβήσω και το viber μετά είναι άχρηστο
http://www.imageshack.gr/files/sazwsmc2u6io8pdczlh2.gif
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε Ρυθμίσεις-> Αποθηκευτικός χώρος και στην εσωτερική μνήμη θα βρεις να λέει Cache ή Προσωρινή μνήμη, πάτα να αδειάσει και θα σου απελευθερώσει αρκετό χώρο (αν δεν το έχεις ξανακάνει ποτέ) και θα μπορέσεις να κάνεις κάποιες αναβαθμίσεις.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στους συμφορουμιτες , έχω ενα vodafone smart με 8 GB μνήμη και minisd επίσης 8GB και εδώ και μερικές βδομάδες αρνείται να κάνει update τις εφαρμογές παρόλο που έχω 450+ MB κενό στην εσωτερική μνήμη. Αμα σβήσω και το viber μετά είναι άχρηστο

Κάνε αυτό που σου είπε ο tsiv για να απελευθερώσεις χώρο.Έχε υπόψιν ότι τα περισσότερα κινητά θεωρούν ως βάση τα 500mb αποθηκευτικού χώρουμστο κινητό και δεν σε αφήνουν να κάνεις ενημερώσεις αν το έχεις υπερβεί ή η ενημέρωση το υπερβεί.Τι εννοώ...Αν έχεις μία ενημέρωση μεγέθους 25 mb σε μία εφαρμογή,τότε χρειάζεσαι τουλάχιστον 525 mb ελεύθερο αποθηκευτικό χώρο στο κινητό.Επίσης το πιό σπαστικό είναι ότι σε κάποιες εφαρμογές μπορεί η ενημέρωση μα είναι 5 mb μόνο,να έχεις 550 mb ελεύθερο χώρο,αλλά να μην σε αφήνει να κάνεις ενημέρωση γιατί απαιτεί να έχεις ελεύθερο χώρο στο κινητό,το συνολικό μέγεθος της εφαρμογής!Και αν είναι 200mb η εφαρμογή συνολικά,χαιρέ τα μου τον πλάτανο,πρέπει να αρχίσεις να σβήνεις εφαρμογές.Ελπίζω να βοήθησα.

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

ή μια αλλη λυση ειναι (αυτο εχω κανει κι εγω): παλιοτερες εκδοσεις εφαρμογων,

εχω παρατηρησει οτι σε ουκ ολιγες περιπτωσεις οι εφαρμογες αυξανονται σε ογκο

με γεωμετρικη προοδο προσφεροντας το απολυτο μηδεν!

μονο και μονο για να ανεβαινουν ψηλα στις καταταξεις ή γιατι μπορει να θελουν να

υποστηριξουν wearables/νεοτερες εκδοσεις android (oreo), κλπ,

τα συγκεκριμενα για παραδειγμα μου ειναι αδιαφορα παντελως,

αν και οταν παρω wearable ή βαλω oreo, τοτε θα χρειαστω νεοτερη εκδοση,

εφοσον δεν εχω ομως, μου ειναι αχρηστη η ενημερωση με την διογκωση των data,

παραδειγματα απειρα!

κανεις κι ενα sign το apk για να μην ξαναεμφανιστει στο play και καθαρισες!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, καλώς σας βρήκα. Αν μπορείτε να με βοηθήσετε σε ένα πρόβλημα. Πριν από λίγες μέρες έφυγε από τη ζωή, μια αδερφική φίλη της γυναίκας μου. Προχθές ο γιος της, της έδωσε το τηλέφωνο που είχε μαζί με άλλα πράγματά της γιατί αγαπιόντουσαν πολύ. Από εχθές το βράδυ προσπαθώ να το ανοίξω και ζητάει τον λογαριασμό google πού είχε καταχωρημένο νωρίτερα, από ότι κατάλαβα ο γιος της έκανε factory reset χωρίς να διαγράψει πρώτα τον λογαριασμό. Δοκίμασα διάφορες μεθόδους που είδα από βίντεο, πέρασα μέσο υπολογιστή την rom αλλά χωρίς τα καλούδια της cosmote αλλά και πάλι το ίδιο πρόβλημα. προσπάθησα να κάνω και baypass αλλά και πάλι δεν τα κατάφερα. Το τηλέφωνο είναι ένα Samsung galaxy s7 edge G935F. Αν ξέρετε κάποιον τρόπο και μπορείτε να με βοηθήσετε θα χαρώ. Εγώ έχω ένα Xiaomi Redmi note 4x δεκαπuρηνο με 4 gb ram 64 rom με root και xtrv aroma και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Καλή συνέχεια.
Έρως ανίκατε μάχαν...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, καλώς σας βρήκα. Αν μπορείτε να με βοηθήσετε σε ένα πρόβλημα. Πριν από λίγες μέρες έφυγε από τη ζωή, μια αδερφική φίλη της γυναίκας μου. Προχθές ο γιος της, της έδωσε το τηλέφωνο που είχε μαζί με άλλα πράγματά της γιατί αγαπιόντουσαν πολύ. Από εχθές το βράδυ προσπαθώ να το ανοίξω και ζητάει τον λογαριασμό google πού είχε καταχωρημένο νωρίτερα, από ότι κατάλαβα ο γιος της έκανε factory reset χωρίς να διαγράψει πρώτα τον λογαριασμό. Δοκίμασα διάφορες μεθόδους που είδα από βίντεο, πέρασα μέσο υπολογιστή την rom αλλά χωρίς τα καλούδια της cosmote αλλά και πάλι το ίδιο πρόβλημα. προσπάθησα να κάνω και baypass αλλά και πάλι δεν τα κατάφερα. Το τηλέφωνο είναι ένα Samsung galaxy s7 edge G935F. Αν ξέρετε κάποιον τρόπο και μπορείτε να με βοηθήσετε θα χαρώ. Εγώ έχω ένα Xiaomi Redmi note 4x δεκαπuρηνο με 4 gb ram 64 rom με root και xtrv aroma και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Καλή συνέχεια.
Έχεις το imei

 

Στάλθηκε από το MI 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

TCe
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά! Θέλει ο πατέρας μου να αγοράσει από το bestprice ένα σχετικά παλαιό μοντέλο smartphone, το Emporia Smart S1001. Το κινητό τρέχει Android 4.4.2 (Kitkat νομίζω?), αλλά δεν έχει Ελληνικό μενού. Υπάρχει κάποιος (ορθόδοξος) τρόπος μέσω του Android να περάσω Ελληνικό μενού στη συσκευή, χωρίς να χάσω την εγγύηση του καταστήματος, ή να κινδυνεύσω να καταστρέψω το τηλέφωνο και να πετάξω στα σκουπίδια τα 275,28€ μου? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά! Θέλει ο πατέρας μου να αγοράσει από το bestprice ένα σχετικά παλαιό μοντέλο smartphone, το Emporia Smart S1001. Το κινητό τρέχει Android 4.4.2 (Kitkat νομίζω?), αλλά δεν έχει Ελληνικό μενού. Υπάρχει κάποιος (ορθόδοξος) τρόπος μέσω του Android να περάσω Ελληνικό μενού στη συσκευή, χωρίς να χάσω την εγγύηση του καταστήματος, ή να κινδυνεύσω να καταστρέψω το τηλέφωνο και να πετάξω στα σκουπίδια τα 275,28€ μου? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Μάλλον πλάκα κάνεις ... με 512 RAM και 4 ROM είναι για πέταμα πριν το αγοράσεις, κοίταξε για κανένα άλλο ..

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά! Θέλει ο πατέρας μου να αγοράσει από το bestprice ένα σχετικά παλαιό μοντέλο smartphone, το Emporia Smart S1001. Το κινητό τρέχει Android 4.4.2 (Kitkat νομίζω?), αλλά δεν έχει Ελληνικό μενού. Υπάρχει κάποιος (ορθόδοξος) τρόπος μέσω του Android να περάσω Ελληνικό μενού στη συσκευή, χωρίς να χάσω την εγγύηση του καταστήματος, ή να κινδυνεύσω να καταστρέψω το τηλέφωνο και να πετάξω στα σκουπίδια τα 275,28€ μου? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Μάλλον πλάκα κάνεις ... με 512 RAM και 4 ROM είναι για πέταμα πριν το αγοράσεις, κοίταξε για κανένα άλλο ..

 

ΟΥΤΕ για πλακα. Ετος Κυκλοφορίας 2013.

Android 4.4.2.

RAM: 512 MB

Εσωτερική μνήμη 4GB

Τιμη € 275,28 + μεταφορικα + αντικαταβολη !!!! :dash:

Αυτη η συσκευη κανει μονο για κλησεις, αλλα αν ο πατερας σου θελει μονο αυτο βρες του κατι φθηνοτερο. Κριμα τοσα χρηματα :blink:

Link to comment
Share on other sites

ΟΥΤΕ για πλακα. Ετος Κυκλοφορίας 2013.

Android 4.4.2.

RAM: 512 MB

Εσωτερική μνήμη 4GB

Τιμη € 275,28 + μεταφορικα + αντικαταβολη !!!! :dash:

Αυτη η συσκευη κανει μονο για κλησεις, αλλα αν ο πατερας σου θελει μονο αυτο βρες του κατι φθηνοτερο. Κριμα τοσα χρηματα :blink:

Ουσιαστικά, μόνο για κλήσεις τη θέλει. Θέλει όμως οπωσδήποτε μία συσκευή android με κουμπιά, οπότε δυστυχώς, δε βλέπω να υπάρχει άλλη (φθηνότερη) λύση. Μετά πάμε σε BlackBerry KeyOne (αυτό έχω εγώ), οπότε το budget ξεφεύγει επικίνδυνα. Το ωραίο είναι, ότι αρχικά, ήθελε dual SIM συσκευή, αλλά το μόνο που μπόρεσα να βρω με αυτά τα χαρακτηριστικά, είναι το MLS Easy, το οποίο είναι εξαιρετικά ευπαθές (3 αγόρασα και μου χάλασαν όλα μέσα σε ένα μήνα από την αγορά τους). Έχετε μήπως καμία ιδέα/εναλλακτική πρόταση που μου διαφεύγει?

Edited by Gm87
Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά, μόνο για κλήσεις τη θέλει. Θέλει όμως οπωσδήποτε μία συσκευή android με κουμπιά, οπότε δυστυχώς, δε βλέπω να υπάρχει άλλη (φθηνότερη) λύση. Μετά πάμε σε BlackBerry KeyOne (αυτό έχω εγώ), οπότε το budget ξεφεύγει επικίνδυνα. Το ωραίο είναι, ότι αρχικά, ήθελε dual SIM συσκευή, αλλά το μόνο που μπόρεσα να βρω με αυτά τα χαρακτηριστικά, είναι το MLS Easy, το οποίο είναι εξαιρετικά ευπαθές (3 αγόρασα και μου χάλασαν όλα μέσα σε ένα μήνα από την αγορά τους). Έχετε μήπως καμία ιδέα/εναλλακτική πρόταση που μου διαφεύγει?
Βασικά είσαι σε λάθος θέμα.

 

Καλύτερο να ανοίξεις ένα δικό σου θέμα στην ενότητα επιλογής κινητών.

 

Unleashed by my rooted OP3T in 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά, μόνο για κλήσεις τη θέλει. Θέλει όμως οπωσδήποτε μία συσκευή android με κουμπιά, οπότε δυστυχώς, δε βλέπω να υπάρχει άλλη (φθηνότερη) λύση. Μετά πάμε σε BlackBerry KeyOne (αυτό έχω εγώ), οπότε το budget ξεφεύγει επικίνδυνα. Το ωραίο είναι, ότι αρχικά, ήθελε dual SIM συσκευή, αλλά το μόνο που μπόρεσα να βρω με αυτά τα χαρακτηριστικά, είναι το MLS Easy, το οποίο είναι εξαιρετικά ευπαθές (3 αγόρασα και μου χάλασαν όλα μέσα σε ένα μήνα από την αγορά τους). Έχετε μήπως καμία ιδέα/εναλλακτική πρόταση που μου διαφεύγει?

Κοίταξε και αυτά, για απλή χρήση μιά χαρά είναι ...

https://www.skroutz.gr/s/10468270/Nokia-216-Dual.html#reviews

https://www.plaisio.gr/tilefona/kinita-smartphones/kinita/Nokia-230-DS-Gri.htm

Edited by evansarmor
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τα φώτα σας. Έχω ένα κινητό Android 6 5.7 ίντσες (LeEco Le Max 2) και όταν πατάω συγκεκριμένα στον Chrome desktop mode για την σελίδα kimovil, δεν εμφανίζεται desktop αλλά πιο "αραιωμένη", ενώ στο tablet επίσης Android 6 11.6 ίντσες (Teclast Tbook 16 Power) χωρίς να πατάω desktop mode, το εμφανίζει σαν σταθερός υπολογιστής. Γιατί συμβαίνει αυτό, και πως μπορώ να το φτιάξω στο κινητό; Edited by paposgsxr
Link to comment
Share on other sites

Την πιο σωστη απεικονιση site σε desktop mode σε κινητο την εχει ο firefox nightly. Δεν εχω βρει κανενα site που να μην το δειχνει σωστα. Τελειος browser να ξερεις δεν υπαρχει. Γι αυτο κι εχω 3.
Link to comment
Share on other sites

Κάμποσο καιρό τώρα ο Chrome δε μου φορτώνει τις σελίδες... Τι κάνω;
είσαι στο μυαλό κάτι μαγικό...
Link to comment
Share on other sites

Κάμποσο καιρό τώρα ο Chrome δε μου φορτώνει τις σελίδες... Τι κάνω;

clean cache

αν δεν στρώσει

clear data

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Κάμποσο καιρό τώρα ο Chrome δε μου φορτώνει τις σελίδες... Τι κάνω;

Όταν λες δεν μου φορτώνει τις σελίδες εννοείς ότι δεν ανοίγει τίποτα ή ότι δείχνει ότι κάνει για πολύ ώρα φόρτωση ενώ τις έχει ανοίξει? Γιατί το δεύτερο το παθαίνω και εγώ στο κινητό και στο τάμπλετ μου. Ανοίγει τις σελίδες κανονικά αλλά η μπάρα φόρτωσης από πάνω κολλάει στο 90% σαν να λέμε.

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα μια ερώτηση να κάνω...εγινε αναβαθμιση στο 7.1.1 οταν παω στην συλλογη και παταω πανω στα videos που εχω τραβηξει αυτά ανοίγουν αυτόματα.οσο και αν εψαξα δεν μπορεσα να βρω απο που το αλλάζω αυτο...μηπως ξερει καποιος να μου πει;

 

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιαααα βοηθατε λιγο να φτιαξουμε φρεσκια λιστα best of

 

Επειδη περασαν χρονια απο την ενημερωση της προηγουμενης λιστας και πολλα νεα app κυκλοφορανε

 

πλεον, ας κανουμε μια συγκεντρωση εδω.

 

-Γραψτε την προταση σας για οποια κατηγορια απο τις παρακατω θελετε, το ονομα του app και 5-6

 

λεξεις περιγραφη (αμα δε βαριεστε)

 

Διαχείριση Αρχείων:

Solid explorer

 

Διαχείριση συμπιεσμένων αρχείων:

 

Καιρός:

 

Μηνύματα:

 

Μουσική:

 

 

Περιηγητές:

Chrome

Firefox

Opera

 

Πληκτρολόγια:

Swiftkey

 

Πλοήγηση:

Google maps + Waze

 

Χάρτες offline:

Here WeGo

 

Σημειώσεις:

 

Φωτογραφία:

Adobe Lightroom + photoshop

Snapseed

 

Backup:

 

E-mail:

 

Launchers:

Nova

 

Media Player:

MX player

 

News Reader:

Forsquare

Google Now

 

Office:

microsoft Office + Excell

 

Torrent Client:

 

VPN:

 

Social Networks:

Facebook

Ιnstagram

Twitter

Snap Chat

 

Επικοινωνία:

Facebook messenger

Whats Up

Viber

Skype

 

Network Tools:

Edited by stxio

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Πόσες εφαρμογές έχεις που προβάλλουν βίντεο;

Δοκίμασε να εγκαταστήσεις άλλη μια, λογικά την επόμενη φορά θα σου ζητήσει να επιλέξεις.

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σε Samsung υπάρχει κάπως η δυνατότητα ( καλύτερα χωρίς εφαρμογή) να ζητάει κωδικό ξεκλειδωματος οθόνης όταν κάποιος προσπαθήσει να μου απενεργοποιησει την συσκευή;;;;

 

Αν δεν γίνεται αυτο υπάρχει εφαρμογή που να το κάνει;

 

Είμαι με Android 7.0

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σε Samsung υπάρχει κάπως η δυνατότητα ( καλύτερα χωρίς εφαρμογή) να ζητάει κωδικό ξεκλειδωματος οθόνης όταν κάποιος προσπαθήσει να μου απενεργοποιησει την συσκευή;;;;

 

Αν δεν γίνεται αυτο υπάρχει εφαρμογή που να το κάνει;

 

Είμαι με Android 7.0

 

Το cerberus κάνει αυτό που θες αλλά πρέπει να είσαι ροοτ νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...