Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό δοκίμασα στην αρχή αλλά δεν γίνεται διότι δεν βλέπει το tablet ως σκληρό αλλά ως MTP συσκευή (SM-T310).

 

http://s27.postimg.org/v5xl58fur/tab.jpg

Ενεργοποιείς τον εντοπισμό σφαλμάτων USB στις επιλογές προγραμματιστη, και όταν το συνδέσεις θα σου δώσει επιλογή στο ταμπλετ να το συνδέσεις ως USB...

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Πως γινεται να παρουμε apk απο rom (.zip)?

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Πως γινεται να παρουμε apk απο rom (.zip)?

Ψάξε το apk στο ίντερνετ απευθείας μάλλον... Ποιο πρόγραμμα κοιτάς?

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Το stock ημερολογιο της official rom..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ροοτ, ξεζιπαρισα τη Ρομ, αλλά έβγαλε ένα calendar storage που μπήκε μάλλον πάνω στο ημερολόγιο της google που έχω τώρα..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλαβω το apk που θες ειναι τώρα στη ρομ ή αντικατασταθηκε;

Αν ειναι θα το βρεις στο System/app ή priv apps.

Αν αντικατασταθηκε ξαναριξε τη ρομ απο πανω;)

Link to comment
Share on other sites

Η ρομ που εχω ειναι μουλτι (εχουν αντικαταστησει το ημερολόγιο με αυτο της google), εχω κατεβασει ξεχωριστά την official αγγλοκινεζικη που εχει μεσα το ημερολογιο και θελω να παρω..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Αν η ρομ είναι σε μορφη ζιπ θα μπεις μεσα στην Official rom και θα ψάξεις μεσα στο φακελο System /app και θα το κάνεις copy.

Μετα απλο install και θα δουλεψει λογικα.

Αν οχι το βαζεις στο system/app και δινεις permittions r r w.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

παιδια μια ερωτηση

εβαλα το zooper και ολα καλα , το ρυθμισα οπως ηθελα

μονο ΔΕΝ ξερω πως μπορω να μετραει τα δεδομενα που εχω καταναλωσει , δηλαδη να το βαλω απο 22/12 εως 22/1 και να μετραει

επισης πως μπορει να λεει τις εορτες που εχω στο ημερολογιο του gmail

ευχαριστω

Edited by GTHOM
Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως, η εφαρμογη επιλογεας ζωντανης ταπετσαριας εχει σταματησει..η αλλιως live wallpaper picker

Με καθαρισμο cache και reboot ..δε λυθηκε...εχει κανεις αντιμετωπισει το προβλημα ? Οτι και να βρηκα στο internet δε λενε τιποτα ουσιαστικα

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Εκπέμπω SOS. Προσπαθώντας να περάσω custom Rom στο κινητό ενός φίλου έσβησα την του, στην οποία είχε αποθηκευμένες τις επαφές του σε vcf αρχείο. Κατάφερα να το ξαναβρώ μέσω recovery προγράμματος και προσπαθώ να το ανοίξω αρκετές ώρες τώρα και με διάφορους τρόπους χωρίς όμως επιτυχία. Έχω δοκιμάσει import το αρχείο σε δύο διαφορετικά κινητά, αλλά δεν το ανοίγει. Επίσης, δοκίμασα πολλά προγράμματα για "διάβασμα" τέτοιων αρχείων πάλι όμως χωρίς να το ανοίξω. Το καλύτερο που έχω καταφέρει είναι να το ανοίξω στο excell και να δείχνει μόνο την κωδικοποίηση και στο Windows contacts όπου μου δείχνει την επαφή και τον αριθμό, αλλά επειδή σχεδόν όλες είναι γραμμένες στα ελληνικά, στη θέση του ονόματος έχει πάλι σύμβολα, ενώ το πρόγραμμα μετά τις πρώτες 10 περίπου επαφές κρασάρει. Παρακαλώ για οποιαδήποτε βοήθεια.

Εύχομαι καλή χρονιά με υγεία σε όλους!

~ Samsung Galaxy S10 ~
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η δυνατότητα να μεταφέρω αρχείο από κινητό Symbian (.nbu) και να το "διαβάσει" το τάμπλετ μου (android 4.2) έτσι ώστε να μπορέσω να μεταφέρω επαφές και ημερολόγιο;

Εκτός κι αν υπάρχει άλλος τρόπος που δεν γνωρίζω.

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η δυνατότητα να μεταφέρω αρχείο από κινητό Symbian (.nbu) και να το "διαβάσει" το τάμπλετ μου (android 4.2) έτσι ώστε να μπορέσω να μεταφέρω επαφές και ημερολόγιο;

Εκτός κι αν υπάρχει άλλος τρόπος που δεν γνωρίζω.

Σας ευχαριστώ!

 

Κάνε μια βόλτα στο Google, λέει τα πάντα πολύ αναλυτικά!

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

@The X Πήγαινε στις εφαρμογές που έχεις απενεργοποιήσει.Μάλλον έχεις κλείσει αυτό που ρυθμίζει τις ταπετσαρίες.Ή κάποια εφαρμογή της εταιρίας που έχεις απεργοποιήσει την επηρεάζει. Π.χ. εγώ είχα κλείσει το Motorola Assist και δε δούλευε η οικονομία μπαταρίας.

 

Να ρωτήσω κάτι εγώ με τη σειρά μου.Έχω ένα moto g 2ης γενιάς stock με 4.4.4. Επειδή ανακάλυψα ότι έχει θέμα το accelerometer και επηρεάζει και την πυξίδα του gps ή και τις φωτογραφίες που βγαίνουν στραβές θέλω να κάνω ένα hard reset μιας και το soft δεν έλυσε το πρόβλημα.Με την επιλογή ''αντίγραφο ασφαλείας'' από τις ρυθμίσεις είμαι καλυμμένος,θα ξαναρυθμιστεί το τηλέφωνο όπως είιναι τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η δυνατότητα να μεταφέρω αρχείο από κινητό Symbian (.nbu) και να το "διαβάσει" το τάμπλετ μου (android 4.2) έτσι ώστε να μπορέσω να μεταφέρω επαφές και ημερολόγιο;

Εκτός κι αν υπάρχει άλλος τρόπος που δεν γνωρίζω.

Σας ευχαριστώ!

Το αρχείο .nbu είναι ένα συμπιεσμένο αρχείο που περιέχει όλα τα δεδομένα ενός κινητού με Symbian. Το είδους του αρχείου το αναγνωρίζει μόνο το Nokia Suite. Δε νομίζω να κάνεις δουλειά μ' αυτό.

Εγώ όταν άλλαξα κινητό και πήγα από Symbian σε Andrοid, χρησιμοποίησα το GoogaSync, το οποίο όμως δυστυχώς δε δουλεύει πλέον, όπως θα δεις εδώ:

http://www.googasync.com/

Σε παραπέμπει σε μια άλλη εναλλακτική λύση, την εφαρμογή Meemoto:

https://www.memotoo.com/index-googasync.php?promotion=googasync

Δεν το έχω δοκιμάσει, αξίζει να το προσπαθήσεις.

 

Εναλλακτικά, προσωπικά θα πρότεινα να κάνεις εξαγωγή τις επαφές σου από το Symbian σε αρχεία vcf, τα οποία μπορείς να εισάγεις στο Andrοid. Για τι ημερολόγιο δεν ξέρω αν υπάρχει εναλλακτική λύση.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση.

Η αλήθεια είναι ότι περισσότερο για το ημερολόγιο θέλω να βρω λύση, για τις επαφές δεν καίγομαι.

Θα δοκιμάσω αυτό που λες (Meemoto) και θα δω αν μου κάνει.

Μια άλλη λύση που σκέφτομαι είναι να "ανεβάσω" το ημερολόγιο στο gmail και από κει να το "κατεβάσω" στο τάμπλετ.

Προς το παρόν, θέλω να το αποφύγω γιατί υπάρχουν και ονόματα στα ραντεβού που έχω καταχωρήσει και δεν θα ήθελα να διαρρεύσουν...

Link to comment
Share on other sites

Εκπέμπω SOS. Προσπαθώντας να περάσω custom Rom στο κινητό ενός φίλου έσβησα την του, στην οποία είχε αποθηκευμένες τις επαφές του σε vcf αρχείο. Κατάφερα να το ξαναβρώ μέσω recovery προγράμματος και προσπαθώ να το ανοίξω αρκετές ώρες τώρα και με διάφορους τρόπους χωρίς όμως επιτυχία. Έχω δοκιμάσει import το αρχείο σε δύο διαφορετικά κινητά, αλλά δεν το ανοίγει. Επίσης, δοκίμασα πολλά προγράμματα για "διάβασμα" τέτοιων αρχείων πάλι όμως χωρίς να το ανοίξω. Το καλύτερο που έχω καταφέρει είναι να το ανοίξω στο excell και να δείχνει μόνο την κωδικοποίηση και στο Windows contacts όπου μου δείχνει την επαφή και τον αριθμό, αλλά επειδή σχεδόν όλες είναι γραμμένες στα ελληνικά, στη θέση του ονόματος έχει πάλι σύμβολα, ενώ το πρόγραμμα μετά τις πρώτες 10 περίπου επαφές κρασάρει. Παρακαλώ για οποιαδήποτε βοήθεια.

Εύχομαι καλή χρονιά με υγεία σε όλους!

 

Υπάρχουν διάφοροι .vcf readers, δυστυχώς για να μην στο ανοίγει στις συσκευές μάλλον υπάρχει πρόβλημα στο αρχείο.

Παρ' όλα αυτά μπορείς να δοκιμάσεις να το ανοίξεις μέσω του Gmail λογαριασμού του (online) κάνοντας το εισαγωγή μήπως και τις αναγνωρίσει εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα amoi n828 με 4.4.2 και δεν παιζουν τα βιντεο στον browser εχω κανει εγκατασταση τον flash player 11.1 αλλα τιποτα καμια λυση?
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα amoi n828 με 4.4.2 και δεν παιζουν τα βιντεο στον browser εχω κανει εγκατασταση τον flash player 11.1 αλλα τιποτα καμια λυση?

Δοκιμασε αν θες κι αυτο:

https://docs.google.com/file/d/0Byxhp50H-N_ybzY3Q2J6WGZnYm8/edit?usp=docslist_api

Αν δε δουλευει, δοκιμασε και τον dolphin browser. Δεν υποστηριζουν flash ολοι οι browser's.

Link to comment
Share on other sites

οταν με καλουν στη σιμ 1 ,δεν φαινεται το ονομα στις αναπαντητες .περασα το fixer number και το +30 σε ολες τις επαφες αλλα χειροτερεψε τη κατασταση καθως δεν εβγαζε το ονομα ουτε κατα την κληση .εβγαλα το +30 απο ολες τις επαφες ,φαινονται τα ονοματα στις κλησεις(και προς τις δυο σιμ) αλλα στο αρχειο κλησεων με τις αναπαντητες φαινεται μονο ο αριθμος.ουτε στα μηνυματα δεν φαινεται το ονομα .καμια βοηθεια?

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

....εχει κολλησει το μυαλο μου!σε android 4.4 ,το ειχα στο pc και μετεφερα καποια πραγματα ,καποια στιγμη το γυρισα σε ''μονο φορτιση''.

πως το γυρναμε παλι σε mount κατασταση?μιας και πλεον δεν με ρωτα?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα στις ρυθμίσεις > αποθηκευτικός χώρος, στις τρεις τελιτσες πάνω δεξιά, σύνδεση με υπολογιστή

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις καποιο calculator, που, οταν θες να υπολογισεις το ΦΠΑ, να δουλευει οπως ΟΛΑ τα κομπιουτερακια της αγορας και οχι οπως τα calculators?

Εξηγουμαι: Εαν θες να υπολογισεις το 13% του 200 (για να κοψεις ενα τιμολογιο π.χ.), σε ΟΛΑ τα κομπιουτερακια που αγοραζεις εξω στα μαγαζια "χτυπας" τα εξης: 200*13%, (σε βγαζει 26)+= (σε βγαζει 226).

Στα calulcator apps χτυπας 200+13%(σε βγαζει 26)=226

Δεν με απασχολει πιο ειναι το πιο σωστο. 30 χρονια κανω την δουλεια μου με τον πρωτο τροπο. Θα παω να κοψω κανα τιμολογιο με τον αλλο τροπο και θα γινουν ολα χαλια. Εαν ξερει καποιος καποιο android app που να δουλευει οπως ο πρωτος τροπος, please help.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...