Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω ενα ταβλε 7αρη τετραπηρινο estar αλλα με 512 μνημη εβαλα 5εφαρμογες και μου εβγαλε οτι δεν εχω χωρο εσβησα εβαλα εναπρογραμμα που περνα της εφαρμογες στην εξωτερικη μνημη αλλα τιποτα μονο μια εφαρμογη μεταφερεται εβαλα καποια που σβηνουν τις εφαρμογες που τρεχουν και κανουν καθαρισμα μνημης παλυ τιποτα τι νανα κανω (οταν εβαλατην μνημη μου βγαζη συνεχεια επανω sdcard is mounted) ετσι πρεπει να το γραφη συνεχεια στην μπαρα που κατεβαινη

Πεστε καμοια ιδεα τι να κανω γιατι το ταμειο ειναι μιον για αλλο. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εδώ την ερώτηση μήπως μπορεί να με βοηθήσει κάποιος....

 

Έχω ένα TV Box (CS 968) στο οποίο είχα βάλει μία ROM η οποία εδώ και μία εβδομάδα, ενώ χρειάστηκε να του κάνω Restart αυτό δεν ξεκινάει και κολλάει στο Logo. Η συγκεκριμένη ROM έχει ενσωματωμένο το TWRP στο οποίο μπορώ να μπω....

Το θέμα είναι ότι λόγω αυτού και άλλων προβλημάτων ήθελα να αλλάξω την ROM αλλά δεν πρόλαβα να κάνω Backup με το titanium, μπορώ με κάποιον τρόπο να πάρω Backup τις εφαρμογές ώστε να γλυτώσω το ξαναστήσιμο - σετάρισμα τους? Η' δεν το γλυτώνω ...?

 

Δεν έχω χρησιμοποιήσει ξανά το TWRP ..Για αυτό ρωτάω αν υπάρχει κάποιος τρόπος ή να μπω και να πάρω Backup με το titanium ή από το Backup που είδα στο TWRP μπορώ να τις επαναφέρω με κάποιο τρόπο ....??

Link to comment
Share on other sites

1) πάρε backup με το TWRP

 

2)ξανάφλάσαρε τη ρομ που έχεις τώρα ή την εργοστασιακή

 

Μου έχουν πει εδώ μέσα ότι το titanium μπορεί να πάρει εφαρμογές από το nandroid backup (αυτό που έκανες με το TWRP) και να τις επαναφέρει (δεν το ξέρω διότι δεν χρησιμοποιώ titanium).

 

Αν τα καταφέρεις και ξαναδουλεύει τότε αφού βάλεις 5 - 10 εφαρμογές απολύτως απαραίτητες τότε θα πάρεις ΑΜΕΣΩΣ backup πάλι με το TWRP για να είσαι καλύμένος από οτιδήποτε;)

Link to comment
Share on other sites

 

Τα κατάφερα, να είσαι καλά, ευχαριστώ για τη βοήθεια

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποιο μέρος που να μπορούμε να κάνουμε αίτημα για 2-3 απλά features να μπουν στο stock android? Και ένα σύνθετο πέρα από τα απλά.

 

Αναφέρομαι στο ποσοστό της μπαταρίας, το clear all στο multitasking, ένας file explorer, ένα night mode στην google camera app, καθώς και στο multi window/split screen σε συσκευές όπως το nexus 6 + nexus tablets.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.γνωρίζει κανείς πως μπορούμε να κάνουμε μια εφαρμογή Ενώ είναι εγκατεστημένη να μην εμφανίζεται στο app drawer;
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δόθηκε η 4.10 η οποία είναι επιεικώς απαράδεκτη, μην πω τίποτα χειρότερο.

Μείνε με αυτήν που έχεις καλύτερα κι αν θες αλλά να δοκιμάσεις την νέα, τουλάχιστον κρατά backup την παλιά..

Είπα και εγώ τι λέτε βρε παιδιά. . Και εγώ την 4.9.5 έχω και πάει μπάλα!

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση πάντως να μην πάμε στην νέα έκδοση. .

Link to comment
Share on other sites

Μετά από εγκατάσταση custom rom μου βγάζει η εφαρμογή ρολόι δεν εγκατασταθηκε, το ίδιο και για τα μηνύματα, τι να κάνω;
Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

Ξαναφλάσαρε αφού κάνεις πρώτα όλα τα wipes ώστε να είναι καθαρό το τηλέφωνο
Link to comment
Share on other sites

Σεβαστά αυτά που λες.

Πάντως, δεν είναι ότι δεν συγχρονίζει με το outlook. Αν θέλεις, συγχρονίζει. Επομένως, δεν θα μείνεις δυσαρεστημένος.

Απλά, όσοι δοκίμασαν τον άλλον τρόπο, τους βόλεψε περισσότερο.

Προσωπικά, είχα αφήσει το outlook καιρό πριν πάρω κάποιο android.

To gmail με βόλευε περισσότερο γιατί είχα 2 κινητά (ένα symbian και ένα hd τότε )και έπρεπε:

Να συγχρονίζω το hd με το outlook, μετά να συγχρονίζω και το E71 με το outlook , ώστε να είναι ενημερωμένο στις επαφές, το ημερολόγιο κλπ. Και αυτό κάθε μέρα.

Ενώ με το gmail, και τα 2 κινητά είναι πάντα απολύτως ενημερωμένα και συγχρονισμένα, χωρίς να κάνω τίποτα εγώ. Ότι αλλαγές κάνω στο ένα (πχ προσθέτω μια επαφή ή κάτι στο ημερολόγιο) , εμφανίζονται και στο άλλο αμέσως και αυτόματα, γιατί και τα 2 συγχρονίζουν με τον σέρβερ της google.

 

Αυτό για εμένα είναι μεγάλη ευκολία και πλέον είμαι ήσυχος ότι δεν θα πάρω ένα από τα δυο κινητά και θα λείπουν κάποιες επαφές που πρόσθεσα πρόσφατα.

 

Και ουσιαστικά, αυτό που με έσπρωξε στο android ήταν η ευκολία του gmail. Δεν έγινε το αντίθετο. Δεν αναγκάστηκα να φτιάξω gmail επειδή αγόρασα android.

Από την άλλη, κοίτα το hotmail της MS. Ούτε imap πρόσβαση δεν σου προσφέρει, ώστε να μπορείς να βλέπεις από ένα κινητό και άλλους φακέλους πλήν των εισερχομένων....

Η διαφορά είναι τεράστια....

 

αγορασα το bitmore apptv για να κανω την τηλεοραση καπως smart tv.ειναι αυτο: http://www.public.gr/produ...prod4620414pp/

 

ενω ολα δουλευαν καλα απο περιεργεια πατησα ενα κουμπι που ειχε πανω της η συσκευη με το οποιο θα εκανε επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων.και οντως την εκανε.αλλα τα σαινια της infoquest οταν εστηναν την ρομ της συσκευης δεν φροντισαν να βαλουν και εναν launcher σαν εφαρμογη συστηματος.το αποτελεσμα?ολες οι εφαρμογες τυπου video player,music player,internet explorer και τεtοια υπαρχουν αλλα μετα την επαναφορα σβηστηκαν και οι 3 launcher που ειχε εγκατεστημενους.τωρα η συσκευη αναβει αλλα βλεπω μονο τ 3 κουμπια του αντροιντ,πισω,home,recent apps και την μπαρα που εχει το ρολοι και τις ειδοποιησεις,και μια μαυρη οθονη:(

 

μπορω να στις ρυθμισεις του αντροιντ και να ανοιξω το wifi ας πουμε αλλα δεν εχω launcher η συρταρι εφαρμογων!!

 

η συσκευη δεν εχει bluetooth και το mail εχει σβηστει για να εστελνα με mail το apk ενος launcher.

 

καμια ιδεα καποιος?

 

----- προσθήκη μηνύματος 60 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

αγορασα το bitmore apptv για να κανω την τηλεοραση καπως smart tv.ειναι αυτο: http://www.public.gr/produ...prod4620414pp/

 

ενω ολα δουλευαν καλα απο περιεργεια πατησα ενα κουμπι που ειχε πανω της η συσκευη με το οποιο θα εκανε επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων.και οντως την εκανε.αλλα τα σαινια της infoquest οταν εστηναν την ρομ της συσκευης δεν φροντισαν να βαλουν και εναν launcher σαν εφαρμογη συστηματος.το αποτελεσμα?ολες οι εφαρμογες τυπου video player,music player,internet explorer και τεtοια υπαρχουν αλλα μετα την επαναφορα σβηστηκαν και οι 3 launcher που ειχε εγκατεστημενους.τωρα η συσκευη αναβει αλλα βλεπω μονο τ 3 κουμπια του αντροιντ,πισω,home,recent apps και την μπαρα που εχει το ρολοι και τις ειδοποιησεις,και μια μαυρη οθονη:(

 

μπορω να στις ρυθμισεις του αντροιντ και να ανοιξω το wifi ας πουμε αλλα δεν εχω launcher η συρταρι εφαρμογων!!

 

η συσκευη δεν εχει bluetooth και το mail εχει σβηστει για να εστελνα με mail το apk ενος launcher.

 

καμια ιδεα καποιος?

Link to comment
Share on other sites

Μέσω adb μόνο θα καταφέρεις κάτι. Κατέβασε κάποιον launcher και εγκατέστησε τον με adb install..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αποσύρθηκε η προβληματική έκδοση του tapatalk γιατί σε μένα δεν ήρθε ποτέ...

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αποσύρθηκε η προβληματική έκδοση του tapatalk γιατί σε μένα δεν ήρθε ποτέ...

Μπα ακόμα εδώ είναι και μ'εκνευρίζει..

Link to comment
Share on other sites

Εδω και καποιο διαστημα "κατι" μου κλεινει το τηλεφωνο, χωρις να μπορω ως τωρα να το συνδιασω-συνδεσω με κατι.

Μαλιστα οταν το ανοιγω ξανα, εφαρμογες οπως Titanium, Greenify,SD Maid ζητανε ξανα να τους δωσω δικαιωματα superuser, το TouchPal απενεργοποιειτε, στο twitter πρεπει να βαλω username και password απο την αρχη.

Καταλαβενει κανεις τι μπορει να προκαλει τις απενεργοποιεισεις αυτες?

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στο νήμα της συσκευής σου , δεν είναι όλα τα τηλέφωνα ίδια...
Link to comment
Share on other sites

Εδω και καποιο διαστημα "κατι" μου κλεινει το τηλεφωνο, χωρις να μπορω ως τωρα να το συνδιασω-συνδεσω με κατι.

Μαλιστα οταν το ανοιγω ξανα, εφαρμογες οπως Titanium, Greenify,SD Maid ζητανε ξανα να τους δωσω δικαιωματα superuser, το TouchPal απενεργοποιειτε, στο twitter πρεπει να βαλω username και password απο την αρχη.

Καταλαβενει κανεις τι μπορει να προκαλει τις απενεργοποιεισεις αυτες?

Όπως σωστά ειπώθηκε καλύτερα να ρωτήσεις στο forum της συσκευής σου.

http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=205

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Έχετε δει τη νέα εφαρμογή που λέγεται "WIRE" και θέλει να αντικαταστήσει τα Skype/Viber/What's app/Messenger;

 

Διάβασα ότι φτιάχτηκε από προγραμματιστές που δούλεψαν στις Microsoft, Skype, Apple. Με ενθουσιάζει οι ιδέα μιας νέας εφαρμογής που προσπαθεί να κοντράρει τις μεγάλες του είδους. Ιδίως όταν παίζουν Devs από τεράστιες εταιρείες, σκέφτομαι ότι θα φτιάξουν κάτι που θα τα έχει όλα. Κατέβασα λοιπόν το app, το έστειλα και στην κοπέλα μου για το πρώτο test αλλά τελικά είναι για τον :X ! Έχω γράψει σχόλιο(το μοναδικό είναι) στο playstore. Η εφαρμογή έχει 3.7 (4000)

 

Θα το δεχόμουν αν είχε κάτι μοναδικό ή έστω αν είχε το potential αλλά αυτοί δεν έχουν βάλει τα πολύ βασικά ακόμα. Δεν υπάρχει ηχητική ειδοποίηση στα μηνύματα. Δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο που ανέβασαν μια τόσο άδεια, αδούλευτη εφαρμογή. Έχει πει κανένας πατέρας του Marketing ότι αυτός ο τρόπος προσφέρει κάτι θετικό σε μια εταιρεία; Την ίδια στρατηγική ακολούθησε και ο Speilberg πρόσφατα βγάζοντας ένα άθλιο trailer για το νέο Jurassic που θα βγει τον Ιούλιο (χωρίς να είναι έτοιμo το CGI). Είναι δηλαδή προτιμότερο να πάρεις δημοσιότητα, κι ας είναι αρνητική, για μια δουλειά που ακόμα δεν ολοκλήρωσες ενώ ξέρεις ότι θα είναι καλύτερη στο τέλος;

Edited by Citizen88gr
Unrooted :mad:
Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να διαβάζουμε σωστά ένα άρθρο.

Το Wire δεν ήρθε να αντικαταστήσει το Skype.

Ούτε να συγκριθεί δεν μπορεί καν μαζί του.

Απλά έρχεται ως μια εναλλακτική πρόταση.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να διαβάζουμε σωστά ένα άρθρο.

Το Wire δεν ήρθε να αντικαταστήσει το Skype.

Ούτε να συγκριθεί δεν μπορεί καν μαζί του.

Απλά έρχεται ως μια εναλλακτική πρόταση.

 

Το μόνο λάθος που έκανα ήταν που είπα Apple αντί για Nokia. Όσο για το αν διαβάζουμε σωστά: https://www.google.gr/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&es_th=1&ie=UTF-8#q=Janus+Friis+wire

Unrooted :mad:
Link to comment
Share on other sites

Φιλε πως το εκανες μαυρο το background στο google play?

Ειναι το dark theme της slimrom.

Κανει ολες τις google apps με μαυρο background.

Αναλογα με τη συσκευή που εχεις ομως μπορεις να ψαξεις στο xda για playstore με inverted άσπρο-μαυρο.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι το dark theme της slimrom.

Κανει ολες τις google apps με μαυρο background.

Αναλογα με τη συσκευή που εχεις ομως μπορεις να ψαξεις στο xda για playstore με inverted άσπρο-μαυρο.

Ok. Thanks a lot. Θα το κοιταξω μηπως βρω κατι.

Link to comment
Share on other sites

Ok. Thanks a lot. Θα το κοιταξω μηπως βρω κατι.

Μπορείς και με το xposed. Υπάρχει ένας themer ώπου διαλέγεις τα χρώματα των στοιχείων μερικών εφαρμογών, ανάμεσα σε αυτές και το Google Play.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς και με το xposed. Υπάρχει ένας themer ώπου διαλέγεις τα χρώματα των στοιχείων μερικών εφαρμογών, ανάμεσα σε αυτές και το Google Play.

Ποιο είναι αυτό;

Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...