Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν έχει κάρτα το Nexus 5 ;)

 

 

Μάλλον τις έχασες φίλε.

μπορεί και όχι αν είναι root μπορεί να κάνει double mount internal storage και να γίνει ανάκτηση από το pc λογικά

αν δεν είναι root τότε rip photos

Link to comment
Share on other sites

Έχω το tv box mxiii και του έχω συνδέσει ένα ασύρματο πληκτρολόγιο με ποντίκι, όλα δουλεύουν τέλεια εκτός το ότι δεν μπορώ να γράψω Ελληνικά και το χρειάζομαι για το office, ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω;;;
Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

External keybord helper pro

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ως γνωστόν η Google εσχάτως έβαλε στην υποστήριξη του search bar και τα ελληνικά με φωνητική εκφώνηση μετά από ένα OK Google (διευκρινίζω από την αρχή: ΔΕ δουλεύει για εντολές, κάνεις μόνο search και εκφώνηση για σύνταξη sms, επίσης ΔΕΝ λειτουργεί offline όπως τα αγγλικά).

Αυτό που δεν μπορώ να πετύχω με τίποτα είναι να μου βγάζει τις επαφές που έχω στο κινητό (Sony Sp 4.3 rooted) όταν κάνω φωνητική αναζήτηση. Αν δηλαδή πληκτρολογήσω στο search bar τα αρχικά γράμματα μιας επαφής, ξεκινά από κάτω να μου δείχνει τις διάφορες επαφές του κινητού που αρχίζουν με αυτά τα γράμματα. Αν όμως προσπαθήσω με φωνητική αναζήτηση μου βγάζει απλώς αποτελέσματα γενικά στο net (δηλαδή αποτελέσματα αναζήτησης πχ. για το "Μαρία" σαν όνομα και όχι την επαφή του κινητού).

Το έχει καταφέρει κανείς αυτό;

Link to comment
Share on other sites

External keybord helper pro

Μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά, όταν γράφω από το πληκτρολόγιο δεν γράφει Ελληνικά όχι ότι δεν έχω Ελληνικό πληκτρολόγιο

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο λεμε μάλλον.. Εγω με εξωτερικό πληκτρολόγιο σε ενα ΜΚ809 μονο με αυτό έγραφε ελληνικα

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο λεμε μάλλον.. Εγω με εξωτερικό πληκτρολόγιο σε ενα ΜΚ809 μονο με αυτό έγραφε ελληνικα

 

τότε κάτι δεν κάνω καλά στις ρυθμίσεις, μπορείς να μου τις πεις;;

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Το κατεβασες (το external keyboard helper)?

 

 

http://www.howtogeek.com/175267/the-htg-guide-to-using-a-bluetooth-keyboard-with-your-android-device/

Edited by Roid_rage

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

το θέμα με την κιτκατ 4.4.2 που δεν δουλεύουν όλες οι εφαρμογές για blacklist ΤΩΝ ΜΗΝΥΜΆΤΩΝ(γιατί μόνο μια εφαρμογή γίνεται default) λύνεται με την 4.4.4?
Link to comment
Share on other sites

Τι αθλια αναβαθμιση του tapatalk ηταν αυτη; Γινεται καπως να γυρισουμε στο παλιο look???

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Είπα κι εγώ, μόνο εμένα μου έπσασε τα νεύρα αυτή η γελιότητα...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Για ποια έκδοση του Tapatalk λέτε; Η τελευταία που βλέπω στο play store είναι η 4.9.5 που δώθηκε στις 27 Νοεμβρίου και που μετά την αναβάθμισή της δεν διέκρινα κάποια τρελή διαφορά.. καμία τουλάχιστον που να με κάνει να επιστρέψω σε προηγούμενη έκδοση..
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δόθηκε η 4.10 η οποία είναι επιεικώς απαράδεκτη, μην πω τίποτα χειρότερο.

Μείνε με αυτήν που έχεις καλύτερα κι αν θες αλλά να δοκιμάσεις την νέα, τουλάχιστον κρατά backup την παλιά..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δόθηκε η 4.10 η οποία είναι επιεικώς απαράδεκτη, μην πω τίποτα χειρότερο.

Μείνε με αυτήν που έχεις καλύτερα κι αν θες αλλά να δοκιμάσεις την νέα, τουλάχιστον κρατά backup την παλιά..

Πότε δόθηκε η 4.10;εγώ δε βλέπω ενημέρωση... Τι θέματα έχει η νέα έκδοση;;;

είσαι στο μυαλό κάτι μαγικό...
Link to comment
Share on other sites

Πότε δόθηκε η 4.10;εγώ δε βλέπω ενημέρωση... Τι θέματα έχει η νέα έκδοση;;;

Παρομοίως, μέχρι στιγμής δεν μου έχει εμφανιστεί το update ούτε στο S3 αλλά ούτε και στο nexus 7..

 

Παρεμπιπτόντως ρίξτε μια ματιά στο παρακάτω link μήπως διορθώσετε κανένα από τα θέματα της νέας έκδοσης, είχε παραληφθεί και σε παλιότερο update του tapatalk η προεπιλογή της ρύθμισης ώστε να εμφανίζει σε bold τα αδιάβαστα threads.. αν βέβαια υπάρχει τέτοιο θέμα σε όσους εγκαταστήσατε ήδη την 4.10.. εδώ: https://support.tapatalk.com/threads/4-10-0-no-bueno.27320/

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Ποια ειναι η εμβελεια wifi direct, αν θελω δυο κινητα να συνδεθουν μεταξυ τους; Θεωρητικα & πρακτικα, ποια ειναι η μεγιστη αποσταση που θα μπορουν να συνδεθουν και να επικοινωνησουν μεταξυ τους μεσω wifi direct?
Link to comment
Share on other sites

Παρομοίως, μέχρι στιγμής δεν μου έχει εμφανιστεί το update ούτε στο S3 αλλά ούτε και στο nexus 7..

 

Παρεμπιπτόντως ρίξτε μια ματιά στο παρακάτω link μήπως διορθώσετε κανένα από τα θέματα της νέας έκδοσης, είχε παραληφθεί και σε παλιότερο update του tapatalk η προεπιλογή της ρύθμισης ώστε να εμφανίζει σε bold τα αδιάβαστα threads.. αν βέβαια υπάρχει τέτοιο θέμα σε όσους εγκαταστήσατε ήδη την 4.10.. εδώ: https://support.tapatalk.com/threads/4-10-0-no-bueno.27320/

Εμενα αυτο με ενοχλησε κυριως,διαβασμενα-αδιαβαστα ηταν ιδια..

Για να δουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα αυτο με ενοχλησε κυριως,διαβασμενα-αδιαβαστα ηταν ιδια..

Για να δουμε.

Κι όπως είπα και παραπάνω την έχουν ξανακάνει την πατάτα.. απορώ μάλιστα γιατί να υπάρχει ρύθμιση ώστε να μην φαίνονται bold τα threads που δεν έχουν αναγνωστεί. Τι να πεις, όλα αυτά τα χρόνια δείχνουν συχνά πυκνά πάντως ότι κάτι δεν πάει καλά με αυτή την ομάδα του Tapatalk, αλλού γι'αλλού είναι ώρες ώρες. Και μιλάμε για εφαρμογή που λάτρεψε εκατομμύρια κόσμου, και που κάποιοι την διπλοπληρώσαμε κάποτε.. για όσους θυμούνται δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Προσπαθώ να επιλύσω ένα πρόβλημα δίχως εως τώρα να τα καταφέρνω διότι δυστυχώς οι εταιρίες προσπαθούν να σε παιδεύουν όταν μεταβαίνεις απ'την μια στην άλλη και ενώ το android λειτουργικό πίστευα οτι θα δίνει την συμβατότητα που όλοι νομίζουμε πως έχει. Απο Sony Z1 λοιπόν πήγα σε ΝΟΤΕ4. Το πρόβλημά μου είναι πως τα 18000 sms δεν μπορώ να τα μεταφέρω και να συνεχίσω στο νέο μου κινητό. Χρησιμοποιώ το go sms pro και ενώ σου λέει για backUp, βάζω μετά την sd στο ΝΟΤΕ και το go sms pro λέει οτι δεν βρίσκει κάποιο backup αρχείο!!! Πρίν 1 χρόνο όταν άλλαξα κινητό μα της ίδιας εταιρίας και απο το xperia Z πήγα στο Ζ1, μέσω της σουίτας της εταιρίας πέρασαν τα πάντα. Και τα sms κανονικά ως διάλογοι με την κάθε επαφή μου μα και τα δεδομένα των εφαρμογών. Τώρα δεν μπορώ να τα καταφέρω ούτε με τα sms ούτε και με τις εφαρμογές!!! Μου είπαν για το πρόγραμμα "carbon" μα δεν δούλεψε. Δημιουργεί αρχείο απο το παλιό μου κινητό μα μετά δεν υπάρχει προς "τρέξιμο" στο ΝΟΤΕ4!!!! Υπάρχει κάποια ελπίδα η να το πάρω απόφαση οτι οι εταιρίες θέλουν αυτή την ασυμβατότητα; Και δεν φταίνε μόνο αυτές μα και οι προγραμματιστές του go sms pro στην προκειμένη περίπτωση που άλλα λένε και άλλα ισχύουν! Ευχαριστώ.

BRAZILEIROS - Hellas

 

Video-Sakis :respect:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Προσπαθώ να επιλύσω ένα πρόβλημα δίχως εως τώρα να τα καταφέρνω διότι δυστυχώς οι εταιρίες προσπαθούν να σε παιδεύουν όταν μεταβαίνεις απ'την μια στην άλλη και ενώ το android λειτουργικό πίστευα οτι θα δίνει την συμβατότητα που όλοι νομίζουμε πως έχει. Απο Sony Z1 λοιπόν πήγα σε ΝΟΤΕ4. Το πρόβλημά μου είναι πως τα 18000 sms δεν μπορώ να τα μεταφέρω και να συνεχίσω στο νέο μου κινητό. Χρησιμοποιώ το go sms pro και ενώ σου λέει για backUp, βάζω μετά την sd στο ΝΟΤΕ και το go sms pro λέει οτι δεν βρίσκει κάποιο backup αρχείο!!! Πρίν 1 χρόνο όταν άλλαξα κινητό μα της ίδιας εταιρίας και απο το xperia Z πήγα στο Ζ1, μέσω της σουίτας της εταιρίας πέρασαν τα πάντα. Και τα sms κανονικά ως διάλογοι με την κάθε επαφή μου μα και τα δεδομένα των εφαρμογών. Τώρα δεν μπορώ να τα καταφέρω ούτε με τα sms ούτε και με τις εφαρμογές!!! Μου είπαν για το πρόγραμμα "carbon" μα δεν δούλεψε. Δημιουργεί αρχείο απο το παλιό μου κινητό μα μετά δεν υπάρχει προς "τρέξιμο" στο ΝΟΤΕ4!!!! Υπάρχει κάποια ελπίδα η να το πάρω απόφαση οτι οι εταιρίες θέλουν αυτή την ασυμβατότητα; Και δεν φταίνε μόνο αυτές μα και οι προγραμματιστές του go sms pro στην προκειμένη περίπτωση που άλλα λένε και άλλα ισχύουν! Ευχαριστώ.

 

Sms backup and restore, ποτέ δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα με αυτή την εφαρμογή

Link to comment
Share on other sites

Sms backup and restore, ποτέ δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα με αυτή την εφαρμογή

Αυτό είναι μόνο για τα sms βλέπω, έτσι; Άντε να δούμε και μ'αυτό εαν θα καταφέρω κάτι!

Ευχαριστώ!

BRAZILEIROS - Hellas

 

Video-Sakis :respect:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι μόνο για τα sms βλέπω, έτσι; Άντε να δούμε και μ'αυτό εαν θα καταφέρω κάτι!

Ευχαριστώ!

Ναι, μόνο για sms.

Δυστυχώς το helium που είναι για εφαρμογές ξέρω από φίλο που είχε Sony Xperia Z ότι έχει προβλήματα και δε δουλεύει σωστά. Φταίει η Sony γι' αυτό και η μόνη λύση ήταν να κάνει root για να πάρει backup των δεδομένων των εφαρμογών. Ρώτα όμως και στο θέμα του xperia Z μήπως έχει βρεθεί καμία λύση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μόνο για sms.

Δυστυχώς το helium που είναι για εφαρμογές ξέρω από φίλο που είχε Sony Xperia Z ότι έχει προβλήματα και δε δουλεύει σωστά. Φταίει η Sony γι' αυτό και η μόνη λύση ήταν να κάνει root για να πάρει backup των δεδομένων των εφαρμογών. Ρώτα όμως και στο θέμα του xperia Z μήπως έχει βρεθεί καμία λύση.

Απο Ζ σε Ζ1 δεν είχα πρόβλημα. Προς το samsung είναι το πρόβλημα.

BRAZILEIROS - Hellas

 

Video-Sakis :respect:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Προσπαθώ να επιλύσω ένα πρόβλημα δίχως εως τώρα να τα καταφέρνω διότι δυστυχώς οι εταιρίες προσπαθούν να σε παιδεύουν όταν μεταβαίνεις απ'την μια στην άλλη και ενώ το android λειτουργικό πίστευα οτι θα δίνει την συμβατότητα που όλοι νομίζουμε πως έχει. Απο Sony Z1 λοιπόν πήγα σε ΝΟΤΕ4. Το πρόβλημά μου είναι πως τα 18000 sms δεν μπορώ να τα μεταφέρω και να συνεχίσω στο νέο μου κινητό. Χρησιμοποιώ το go sms pro και ενώ σου λέει για backUp, βάζω μετά την sd στο ΝΟΤΕ και το go sms pro λέει οτι δεν βρίσκει κάποιο backup αρχείο!!! Πρίν 1 χρόνο όταν άλλαξα κινητό μα της ίδιας εταιρίας και απο το xperia Z πήγα στο Ζ1, μέσω της σουίτας της εταιρίας πέρασαν τα πάντα. Και τα sms κανονικά ως διάλογοι με την κάθε επαφή μου μα και τα δεδομένα των εφαρμογών. Τώρα δεν μπορώ να τα καταφέρω ούτε με τα sms ούτε και με τις εφαρμογές!!! Μου είπαν για το πρόγραμμα "carbon" μα δεν δούλεψε. Δημιουργεί αρχείο απο το παλιό μου κινητό μα μετά δεν υπάρχει προς "τρέξιμο" στο ΝΟΤΕ4!!!! Υπάρχει κάποια ελπίδα η να το πάρω απόφαση οτι οι εταιρίες θέλουν αυτή την ασυμβατότητα; Και δεν φταίνε μόνο αυτές μα και οι προγραμματιστές του go sms pro στην προκειμένη περίπτωση που άλλα λένε και άλλα ισχύουν! Ευχαριστώ.

 

 

Δες και αυτό https://play.google.com/store/apps/details?id=com.idea.backup.smscontacts&hl=el

Μπορείς να πάρεις και επαφές ημερολόγιο.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...