Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Titanium backup και root.

Θελω να μπορω να παιρνω backup με το γνωστο titanium backup, τις εφαρμογές του κινητού, και τις ρυθμίσεις τους/παραμετροποιησεις τους.

Αν το τηλεφωνο δεν ειναι root, μπορω να το κανω;

Τι δεν μπορω να κανω, τι 'χανω', απο τις δυνατοτητες του titanium backup, αν το τηλεφωνο δεν ειναι root?

Link to comment
Share on other sites

Titanium backup και root.

Θελω να μπορω να παιρνω backup με το γνωστο titanium backup, τις εφαρμογές του κινητού, και τις ρυθμίσεις τους/παραμετροποιησεις τους.

Αν το τηλεφωνο δεν ειναι root, μπορω να το κανω;

Τι δεν μπορω να κανω, τι 'χανω', απο τις δυνατοτητες του titanium backup, αν το τηλεφωνο δεν ειναι root?

Όλες το titanium backup δεν ξεκινάει χωρίς root

Samsung Galaxy SIII Dualboot

android-x86-4.4.2

Samsung GT-N8010

Link to comment
Share on other sites

Titanium backup και root.

Θελω να μπορω να παιρνω backup με το γνωστο titanium backup, τις εφαρμογές του κινητού, και τις ρυθμίσεις τους/παραμετροποιησεις τους.

Αν το τηλεφωνο δεν ειναι root, μπορω να το κανω;

Τι δεν μπορω να κανω, τι 'χανω', απο τις δυνατοτητες του titanium backup, αν το τηλεφωνο δεν ειναι root?

Ρίξε μια ματιά στο Helium, δεν το έχω δοκιμάσει για να στο προτείνω χωρίς επιφυλάξεις όμως.. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαστε πλέον στο 95. Γενικά εδώ και καμιά δεκαετία και βάλε είναι αδιανόητο να μην υποστηρίζει σοβαρό λειτουργικό ελληνικούς χαρακτήρες. Είναι ένα πράγμα σαν τα greeklish, η τελευταία σοβαρή δικαιολογία χρήσης τους ήταν αρχές της προηγούμενης δεκαετίας που ήταν λίγο μπέρδεμα σε κάποιες διανομές Linux να περάσεις ελληνική γλώσσα. Και αν μιλάμε για Android, αν σώσεις τις επαφές σου στο Google account σου μια χαρά υποστήριξη για ελληνικά θα έχεις ότι γλώσσα και να είναι το κινητό σου, ακόμα και το πιο άκυρο κινέζικο. Συν ότι αν θες ελληνικό tts καλό είναι οι επαφές να είναι γραμμένες σωστά, 1ο γράμμα κεφαλαίο και τα άλλα μικρά, πάντα με τόνο. Πχ Μαρία κι όχι ΜΑΡΙΑ
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το ρημαδι "υπηρεσιες google play" μπορω με καποιο τροπο να το αδρανοποιω με το greenify? Ενα σκασμο μνημη τρωει και οπως βλεπετε δεν εχω και πολυ διαθεσιμη.

Με το link2sd μονο freeze μπορω να το κανω αλλα μετα δεν δουλευει το youtube. Στο greenify δεν το εχει ως διαθεσιμη εφαρμογη για να το αδρανοποιησω.

Καποια λυση/ιδεα καποιος?

 

%5BATTACH%5D50232%5B/ATTACH%5D

Στην επί πληρωμή έκδοση του,στα πειραματικά χαρακτηριστικά έχει να πρασινοποιησεις εφαρμογές συστήματος όπως αυτή..Αλλά δε ξέρω κατά πόσο χρειάζεται να είναι ανοικτό

Link to comment
Share on other sites

Γινεται μεσα απο android να κανουμε format σε USB flashακι?

Κατεβασα ενα Aparted αλλα δεν αναγνωριζει τπτ

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Αν η συσκευή σου υποστηρίζει OTG τότε ναι γίνεται μέσα από τις Ρυθμίσεις->Αποθηκευτικός χώρος.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, πως δεν το σκεφτηκα..

Αλλα σε τι file system το κανει; FAT32?

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, το ξέρω οτι παντού υποστηρίζονται τα ελληνικά πλέον και σωστά, αλλά λέω πριν τα μετονομάσω να ρωτήσω και καλά εκανα γιατί την MARIA θα την έγραφα ΜΑΡΙΑ και όχι Μαρία που ειναι το σωστο για το PICO TTS.
Link to comment
Share on other sites

Μου βγαζει το παρακατω error τι να φταει?

Μήπως έχεις κανένα ειδικό χαρακτήρα σε κάποιο όνομα επαφής;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις κανένα ειδικό χαρακτήρα σε κάποιο όνομα επαφής;

 

σε μερικα εχω παυλα στην αρχη και σε αλλα #, αλλα παλαιοτερα δουλευε( πανω απο χρονο),οκ 8α τα αλλαξω να δω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Σ ε αγορασμένο πρόσφατα απο το Πλαίσιο tablet (turbo-x) βγαίνει το μην οτι καποιες υπηρεσίες google play δεν υποστηριζονται απο την συγκεκριμένη συσκευη και επικοινωνήστε με τον κατασκευαστη. Λόγω του οτι δεν εχω εμπειρία με android υπάρχει κάποιο fix η απλα δεν γινεται τπτ? Δεν εχω google play store αλλα 1Mobile. Λειτουργικό 4.2.2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Σ ε αγορασμένο πρόσφατα απο το Πλαίσιο tablet (turbo-x) βγαίνει το μην οτι καποιες υπηρεσίες google play δεν υποστηριζονται απο την συγκεκριμένη συσκευη και επικοινωνήστε με τον κατασκευαστη. Λόγω του οτι δεν εχω εμπειρία με android υπάρχει κάποιο fix η απλα δεν γινεται τπτ? Δεν εχω google play store αλλα 1Mobile. Λειτουργικό 4.2.2

 

ισως με root μπορεις να το περασεις.ετσι εκανα εγω στο turbo x των παιδιων μου.αν βρεις πως γινεται root μετα ειναι εφικτο πιστευω

Link to comment
Share on other sites

Για δες αυτό το mod , μπορεί να σε βοηθήσει.

http://forum.xda-developers.com/xposed/modules/mod-nlpunbounce-reduce-nlp-wakelocks-t2853874

 

Στην επί πληρωμή έκδοση του,στα πειραματικά χαρακτηριστικά έχει να πρασινοποιησεις εφαρμογές συστήματος όπως αυτή..Αλλά δε ξέρω κατά πόσο χρειάζεται να είναι ανοικτό

Σας ευχαριστω και τους δυο για τις απαντησεις. Τελικα εκανα το δευτερο,το πρωτο μου φανηκε αρκετα πολυπλοκο.

Αγορασα την επι πληρωμη εκδοση του greenify και αδρανοποιησα σχεδον ολες τις εφαρμογες συστηματος μαζι και αυτες τις "υπηρεσιες google play" ! :D

Ποτε θα παθει κοκομπλοκο το κινητο δεν ξερω αλλα τουλαχιστον δεν σερνεται τωρα!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω και τους δυο για τις απαντησεις. Τελικα εκανα το δευτερο,το πρωτο μου φανηκε αρκετα πολυπλοκο.

Αγορασα την επι πληρωμη εκδοση του greenify και αδρανοποιησα σχεδον ολες τις εφαρμογες συστηματος μαζι και αυτες τις "υπηρεσιες google play" ! :D

Ποτε θα παθει κοκομπλοκο το κινητο δεν ξερω αλλα τουλαχιστον δεν σερνεται τωρα!

 

το κινητο σου ηταν ροοτ?

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

^^ Ναι εννοειται φιλε μου. Πρεπει να ειναι root το κινητο για να δουλεψει το greenify , το xposed framework κτλ.
Link to comment
Share on other sites

^^ Ναι εννοειται φιλε μου. Πρεπει να ειναι root το κινητο για να δουλεψει το greenify , το xposed framework κτλ.

 

Ναι root...!;)

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Και από σήμερα πολλές εφαρμογές δωρεάν:

SWYPE

OFFICESUITE

PERFECTLY CLEAR

SONIC

RIPTIDE 2

 

Και άλλες.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία. Έστω ότι κατεβάζω από το Amazon μια εφαρμογή. Μετά με το SD Maid κάνω export το apk και το εγκαθιστώ σε ένα τηλέφωνο που δεν έχει το Amazon. Με τα Updates αυτής της εφαρμογής τι γίνεται; δεν έρχονται ποτέ; έρχονται και ζητάει το Amazon για να γίνουν; γίνονται κανονικά μέσω Play;

 

Έχει κανείς ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, μεχρι τωρα ηξερα την 'ram', και την sd card, απο θεμα μνημων-αποθηκευτικων χωρων. Γιατι μονο αυτες τις μνημες ειχε το παλιο μου android τηλεφωνο.

Εγκαθιστωντας εφαρμογες σε αυτο, εμπαιναν στην....μοναδικη μνημη ram, και αν μπορουσα μετεφερα μερος της καθε εφαρμογης στην sd, με το link2sd.

 

Τωρα ομως, στο καινουριο μου android κινητο, εχει και δικη του 'internal'.

Η οποία οπως μου ειπαν τα παιδια στο αντιστοιχο θεμα, ειναι αυτη στην οποια εγκαθιστανται οι εφαρμογες.

 

Προφανως καπου εχασα τις τεχνολογικες εξελιξεις, είτε λογω νεων εκδοσεων android, είτε απο το hardware των κινητων.

Πως στο παλιο τα apps εμπαιναν κατ'αρχας στην ram, ενώ στο νεο τηλεφωνο δεν θα μπαινουν στην ram αλλα στην internal?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, μεχρι τωρα ηξερα την 'ram', και την sd card, απο θεμα μνημων-αποθηκευτικων χωρων. Γιατι μονο αυτες τις μνημες ειχε το παλιο μου android τηλεφωνο.

Εγκαθιστωντας εφαρμογες σε αυτο, εμπαιναν στην....μοναδικη μνημη ram, και αν μπορουσα μετεφερα μερος της καθε εφαρμογης στην sd, με το link2sd.

 

Τωρα ομως, στο καινουριο μου android κινητο, εχει και δικη του 'internal'.

Η οποία οπως μου ειπαν τα παιδια στο αντιστοιχο θεμα, ειναι αυτη στην οποια εγκαθιστανται οι εφαρμογες.

 

Προφανως καπου εχασα τις τεχνολογικες εξελιξεις, είτε λογω νεων εκδοσεων android, είτε απο το hardware των κινητων.

Πως στο παλιο τα apps εμπαιναν κατ'αρχας στην ram, ενώ στο νεο τηλεφωνο δεν θα μπαινουν στην ram αλλα στην internal?

 

Random Access Memory είναι η μνήμη που χρησιμοποιεί η συσκευή για να "φορτώσει" τις εφαρμογές

Internal SD είναι ο αποθηκευτικός χώρος που υπάρχει "ενσωματωμένος" στην συσκευή (κάτι σαν εσωτερικός σκληρός δισκος του PC)

External SD είναι η κάρτα μνήμης που του κουμπώνεις (σαν εξωτερικός usb δισκος στο PC σου)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Random Access Memory είναι η μνήμη που χρησιμοποιεί η συσκευή για να "φορτώσει" τις εφαρμογές

Internal SD είναι ο αποθηκευτικός χώρος που υπάρχει "ενσωματωμένος" στην συσκευή (κάτι σαν εσωτερικός σκληρός δισκος του PC)

External SD είναι η κάρτα μνήμης που του κουμπώνεις (σαν εξωτερικός usb δισκος στο PC σου)

 

Ναι, αλλα δεν μου εξηγεις, γιατι στο ενα android τηλεφωνο εγκαθιστανταν στην (μια και μοναδικη θα μου πεις...) ram,

ενω στο αλλο android τηλεφωνο, θα εγκαθιστανται στην internal?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλα δεν μου εξηγεις, γιατι στο ενα android τηλεφωνο εγκαθιστανταν στην (μια και μοναδικη θα μου πεις...) ram,

ενω στο αλλο android τηλεφωνο, θα εγκαθιστανται στην internal?

 

Απλα στο παλιό σου δεν την ονόμαζε internal...

Αν εγκαθιστούσες εφαρμογές στην ram, τότε αυτές θα χανόταν σε κάθε reboot... :)

 

trust me, I'm a developer ;)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...