Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπαρχει αναλυτικό πρόγραμμα για μητρωο δεδομένων? Μπας και βρω άκρη με την κατανάλωση μου?

"Λειτουργικό συστημα Android"

είναι αυτό που ρουφάει. Ολα τα υπόλοιπα μου φαίνονται αθώα και κάτι βλακείες παιχνίδια τα έσβησα, όπως και χαζοεφαρμογες. Συγχρονισμούς, ημερολογια, google, email τα έχω ανενεργά για να δω τι φταίει. (παρόλο που υπαρχουν στο μητρωο με μηδαμινές καταναλώσεις!)

 

Δε μου λες, χρησιμοποιείς καθόλου τον default browser;

Παίζει αυτός να στα τρώει και να εμφανίζει αυτή την κατανάλωση.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δε μου λες, χρησιμοποιείς καθόλου τον default browser;

Παίζει αυτός να στα τρώει και να εμφανίζει αυτή την κατανάλωση.

 

Στην αρχή τον χρησιμοποιούσα, αλλά σταμάτησα εδώ και μέρες... Το είχα σκεφτεί κι εγώ αυτό αλλά είδα ότι υπάρχει ξεχωριστά στο μητρώο. Πλέον δεν τον γράφει καθόλου. Έχω κάνει και εκκαθάριση δεδομένων από τον default και είναι σαν μην τον χρησιμοποίησα ποτέ (ας πούμε).

 

Μέσα σε δέκα μέρες έχει γράψει 30mb "Λειτουργικό Σύστημα Android"

 

Υπάρχει περίπτωση να φταίει ότι ΔΕΝ έχω κάνει το update σε 4.4.2?

 

Γενικά από εφαρμογές που δε χρησιμοποιώ βλέπω kb ελάχιστα... και έχουν μείνει στάσιμα από τότε που έχω ενεργό τον περιορισμό δεδομένων παρασκηνίου.

 

Τι να πω... ΙΟΣ παίζει? Να κάνω κανένα reset τη συσκευή στην τελική.

Edited by konstantinos7

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Ας τα πάρουμε με τη σειρά..

 

Ιός δεν είναι.

Θέλω να μου πεις πεις αν είσαι rooted και τί σου βγάζει όταν πατάς επάνω στο ποσοστό αυτό (θα σου ανοίξει ένα γράφημα σε πίτα και γράφει τυχόν διεργασίες που έτρεξαν και προκάλεσαν αυτή τη κατανάλωση).

Άσχετα από συγχρονισμούς το Google backup το έχεις ενεργοποιημένο?

Το gps? Στις ρυθμίσεις Google έχεις ενεργοποιημένο κάτι που να δικαιολογεί τέτοια κατανάλωση?

Χρησιμοποιείς εφαρμογές όπως Google+ ή έχεις κάποια ρύθμιση για αυτόματο upload φωτογραφιών σε picasa, Google drive κτλ?

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Υπαρχει καποιος τροπος για να εχω ολα τα obb αρχεια των εφαρμογων στην sd καρτα? Εχω ενα lg l70 το οποιο λογο του μικρου αποθηκευτικου, δεν γινεται να κατεβαζω μεγαλα παιχνδια γιατι τα obb πρεπει να ειναι στην μνημη του τηλεφωνου, η οποια εξαντληται πανευκολα. Οποτε ψαχνω τροπο με τον οποιο να εχω τα οbb στην sd και να τρεχει το παιχνδι κανονικα. Στα apps υπαρχει η δυνατοτητα μετακινησης τους στην sd αλλα μετακινηται μονο το app οχι και τα obb αρχεια...
Link to comment
Share on other sites

αμα η εσωτερικη μνημη δεν ειναι εγγραψιμη τοτε χωρις root δεν μπορεις να κανεις τιποτα

αλλα και απο την αλλη αν περναγες τα obb αρχεια στην sd ισως μετα το παιχνιδι να μην παιζει

ROM:ViperS 5.3.0 JB Sense 5 | Sense 6 Blinkfeed (HTC SENSATION)

KERNEL:Liberty kernel sense JB (HTC SENSATION)

BOOTLOADER:S-OFF/3,33 Universal - version 1.27.1100 (HTC SENSATION)

RECOVERY:4EXT recovery touch v.1.0.0.6 RC3 testing build: 8 (HTC SENSATION)

Νεα συσκευη: SAMSUNG GALAXY S7

Link to comment
Share on other sites

Tι εννοεις εγραψιμη? Οταν περναω τα obb στην sd οντως δεν παιζει το παιχνιδι, μονο οταν τα εχω στην εσωτερικη μνημη παιζουν

 

αυτο που εκανες με τα αρχεια εννοω(μεταφορα(εγγραφη) απο εσωτερικη σε sd)

για αν καταλαβω τωρα το ερωτημα σου

 

θες να εχεις αρκετο χωρο ελευθερο(εσωτερικο) αλλα να παιζουν και τα παιχνιδια απο την sd?

 

αν εννοεις αυτο δεν μπορω να σου κατι δυστυχως:(

ROM:ViperS 5.3.0 JB Sense 5 | Sense 6 Blinkfeed (HTC SENSATION)

KERNEL:Liberty kernel sense JB (HTC SENSATION)

BOOTLOADER:S-OFF/3,33 Universal - version 1.27.1100 (HTC SENSATION)

RECOVERY:4EXT recovery touch v.1.0.0.6 RC3 testing build: 8 (HTC SENSATION)

Νεα συσκευη: SAMSUNG GALAXY S7

Link to comment
Share on other sites

Θελω ουσιαστικα τα παιχνιδια και τα αρχεια τους να τρεχουν απο την sd. Το να μεταφερω τα apps απο το κινητο στην sd μπορω να το κανω, αλλα τα data τους (obb) παραμενουν στην εσωτερικη μνημη και δεν μετακινουνται. Αυτο προσπαθω, να περασω τα obb στην sd και να λειτουργει το παιχνιδι, γιατι συνηθως οταν βαζω τα obb στην sd δεν ξεκιναει το παιχνιδι
Link to comment
Share on other sites

Θελω ουσιαστικα τα παιχνιδια και τα αρχεια τους να τρεχουν απο την sd. Το να μεταφερω τα apps απο το κινητο στην sd μπορω να το κανω, αλλα τα data τους (obb) παραμενουν στην εσωτερικη μνημη και δεν μετακινουνται. Αυτο προσπαθω, να περασω τα obb στην sd και να λειτουργει το παιχνιδι, γιατι συνηθως οταν βαζω τα obb στην sd δεν ξεκιναει το παιχνιδι

 

Για να το καταφέρεις αυτό χρειάζεται root.

Εάν έχεις ρουταρισμένη συσκευή μπορείς να προχωρήσεις με την εφαρμογή - foldermount -.

Δουλεύει και για τα obb αρχεία και γενικότερα για οποιονδήποτε άλλο φάκελο θελήσεις να κάνεις mirror (π.χ. χάρτες κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Ας τα πάρουμε με τη σειρά..

 

Ιός δεν είναι.

Θέλω να μου πεις πεις αν είσαι rooted και τί σου βγάζει όταν πατάς επάνω στο ποσοστό αυτό (θα σου ανοίξει ένα γράφημα σε πίτα και γράφει τυχόν διεργασίες που έτρεξαν και προκάλεσαν αυτή τη κατανάλωση).

Άσχετα από συγχρονισμούς το Google backup το έχεις ενεργοποιημένο?

Το gps? Στις ρυθμίσεις Google έχεις ενεργοποιημένο κάτι που να δικαιολογεί τέτοια κατανάλωση?

Χρησιμοποιείς εφαρμογές όπως Google+ ή έχεις κάποια ρύθμιση για αυτόματο upload φωτογραφιών σε picasa, Google drive κτλ?

 

- Root : ΟΧΙ

- Google backup : ΟΧΙ (πες μου λίγο που ακριβώς είναι να το ξαναδώ όμως) (ρυθμίσεις > λογαριασμοί > ...?... εκει?)

- Εντοπισμός θέσης δέκτης GPS ή χρήση δικτύων : ΟΧΙ

- Από Google τα έχω όλα κλειστά, δεν χρησιμοποιώ τίποτα πέρα από το GMAIL. picasa, drive ούτε καν! Αυτόματο upload φωτογραφιών, συγχρονισμούς επαφών, από πουθενά!

 

Edit σε αυτο το σημείο υποθέτω ηταν αυτα που λες για google, είχε πολλά τσεκαρισμένα! Άφησα μόνο αυτά τα δύο που με ενδιαφέρουν και θα το ελέγξω παλι! Αν και μου τα έβγαζε μπλοκαρισμενα απο τον πεειορισμο δεδομένων! Να δούμε!

 

(ΥΓ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΗ ΑΥΤΗ Η ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΕΤΣΙ? ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΤΡΕΛΟΣ!?!?!?!?! :Ρ)

Edited by konstantinos7

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Θελει οποσδηποτε ροοτ ε? Ειναι καινουργια η συσκευη και δεν λεει να βγαλω off την εγγθηση απο τωρα. Καμια λυση χωρις ροοτ δεν παιζει?
Link to comment
Share on other sites

εγω απο οσο γνωριζω δεν υπαρχει αλλα μπορει να κανω και λαθος

ROM:ViperS 5.3.0 JB Sense 5 | Sense 6 Blinkfeed (HTC SENSATION)

KERNEL:Liberty kernel sense JB (HTC SENSATION)

BOOTLOADER:S-OFF/3,33 Universal - version 1.27.1100 (HTC SENSATION)

RECOVERY:4EXT recovery touch v.1.0.0.6 RC3 testing build: 8 (HTC SENSATION)

Νεα συσκευη: SAMSUNG GALAXY S7

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν υπάρχει και δεν πρόκειται να υπάρξει μιας και απαιτεί άδεια διαχειριστή της συσκευής για να τροποποιήσει αρχεία συστήματος.
Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστω. Απο μια γρηγορη αναζητηση που εκανα δεν βρηκα καποιον οδηγο ροοτ για το συγκεκριμενο τηλεφωνο, ξερει κανεις κατι ? Επισης αφου γινει το ροοτ μπορει μετα να διαγραφει?
Link to comment
Share on other sites

- Google backup : ΟΧΙ (πες μου λίγο που ακριβώς είναι να το ξαναδώ όμως) (ρυθμίσεις > λογαριασμοί > ...?... εκει?)

 

Edit σε αυτο το σημείο υποθέτω ηταν αυτα που λες για google, είχε πολλά τσεκαρισμένα! Άφησα μόνο αυτά τα δύο που με ενδιαφέρουν και θα το ελέγξω παλι! Αν και μου τα έβγαζε μπλοκαρισμενα απο τον πεειορισμο δεδομένων! Να δούμε!

 

Σχετικά με το Google Backup, μάλλον δεν είναι στο σημείο που λες.

Ψάξε στις ρυθμίσεις - Δημιουργία Αντιγράφου Ασφαλείας και Επαναφορά - , ξετίκαρε το.

 

Επίσης από εδώ και πέρα καλύτερα να κοιτάς την ημερήσια κατανάλωση και όχι των τελευταίων 10 ημερών.

Και μη γράφεις με caps.. :cool:

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το Google Backup, μάλλον δεν είναι στο σημείο που λες.

Ψάξε στις ρυθμίσεις - Δημιουργία Αντιγράφου Ασφαλείας και Επαναφορά - , ξετίκαρε το.

 

Επίσης από εδώ και πέρα καλύτερα να κοιτάς την ημερήσια κατανάλωση και όχι των τελευταίων 10 ημερών.

Και μη γράφεις με caps.. :cool:

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια, αλλά μου το χαλάς με την παρατήρηση... CAPS χρησιμοποιώ για να τονίσω κάποια σημεία... να πω ότι έγραφα γενικά έτσι να το παρατηρήσεις... Θέλετε λίγο χαλάρωμα οι MODS... :) :Ρ

 

Ημερήσια κατανάλωση... θα πρέπει κάθε μέρα να αλλάζω τον κύκλο? Πώς να το κάνω αυτό? Το έχω ψάξει αλλά δε βρίσκω κάτι...

Περίπου 2.5mb πάντως έχω προσέξει τρώει κάθε φορά που δεν είμαι σε wifi... :S

Edited by konstantinos7

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστω. Απο μια γρηγορη αναζητηση που εκανα δεν βρηκα καποιον οδηγο ροοτ για το συγκεκριμενο τηλεφωνο, ξερει κανεις κατι ? Επισης αφου γινει το ροοτ μπορει μετα να διαγραφει?

 

Με μία γρήγορη αναζήτηση βρήκα αυτόν τον οδηγό.

Αφού γίνει root μπορεί να γίνει unroot μέσα από την εφαρμογή SuperSU την οποία μάλλον θα βρεις εγκατεστημένη αφού rootάρεις :)

 

Δεν γνωρίζω βέβαια αν θα έχεις πρόβλημα με την εγγύηση ακόμα και μετά το unroot.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη βοήθεια, αλλά μου το χαλάς με την παρατήρηση... CAPS χρησιμοποιώ για να τονίσω κάποια σημεία... να πω ότι έγραφα γενικά έτσι να το παρατηρήσεις... Θέλετε λίγο χαλάρωμα οι MODS... :) :Ρ

 

Ημερήσια κατανάλωση... θα πρέπει κάθε μέρα να αλλάζω τον κύκλο? Πώς να το κάνω αυτό? Το έχω ψάξει αλλά δε βρίσκω κάτι...

Περίπου 2.5mb πάντως έχω προσέξει τρώει κάθε φορά που δεν είμαι σε wifi... :S

 

Χαλάρωμα λες ε? :p

 

Δεν γίνεται να αλλάξεις τον κύκλο νομίζω αλλά ναι, αυτή τη περίοδο τουλάχιστον που το ψάχνεις χειροκίνητα να το κοιτάς σε καθημερινή βάση να δεις πως συμπεριφέρεται έπειτα από κάθε σου αλλαγή (σέρνεις την αριστερή μπάρα κοντά στη δεξιά ώστε να σου δείχνει κατανάλωση ημέρας).

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για την πολυτιμη βοηθεια... Εχω ξανακανει ροοτ αλλα εχουν περασει χρονια, ποιες ειναι οι πιθανοτητες να brickαριστει το κινητο και απο τι προκαλειτε?
Link to comment
Share on other sites

To widget καιρού δικαιολογεί τα ~2.5mb?? Eίδα δεν έχει επιλογή πότε να συγχρονίζει... και μέσω τι δεδομένων...

Τώρα το έβγαλα! Αλλά δεν το βρίσκω σαν εφαρμογή :S μήπως το απεγκαταστήσω.

 

Κατέβασα το yahoo weather και προσπαθώ να βάλω πόλεις και δεν μου τις βρίσκει... Μόνο τρέχουσα τοποθεσία λειτουργεί!! Γιατί?

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια ερωτηση σχετικα με τον συγχρονισμο συσκευης Android με το PC και τον λογαριασμο Gmail,οσον αφορα τις Επαφές Τηλεφωνου.:cool:

Το (μεγαλο...)προβλημα που εχω ειναι το εξης.Εχω απενεργοποιησει τον αυτοματο συγχρονισμο αναγκαστικά ,διοτι καθε φορα που συγχρονιζεται κινητο κ Gmail,επιλεγει και παει μονόδρομα τις Επαφές απο το Gmail λογαριασμο(τις αποθηκευμενες στον Υπολογιστη δηλαδη)στο κινητο.Αποτελεσμα αυτου ειναι να χανω ολες τις νεες Επαφες που εχω αποθηκευσει στο κινητο!!!:mad:

 

Εγω θελω να μπορω να επιλεξω "Απο Gmail προς κινητο" ή "Απο κινητο προς Gmail".Ή ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΜΟΥ ΔΙΑΓΡΑΦΕΙ ΤΙς ΕΠΑΦΕΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ που εχω ως εκεινη τη στιγμη στο κινητο.Γινεται αυτο;

Να μπορω δηλαδη να το εχω μόνιμα στον αυτοματο συγχρονισμο αλλά να ΜΗΝ μου σβηνει τις επαφες που εχω στο κινητο ως εκεινη τη στιγμη και να μου τις αντικαθιστα απο μόνο του(χωρις να θελω ή χωρις να με ρωτα) με αυτες που ειναι αποθηκευμενες στο PC(στο Gmail).

 

Τι κανω λαθος; Τι πρεπει να τσεκαρω και πώς μπορει να γινει αυτο που θελω;:worry:

 

Ως ωρας εχω χασει τις Επαφες τηλεφωνου αρκετες φορες ενω αναγκαζομαι να τις κανω εξαγωγη σε ενα αρχειο .csv στο κινητο για backup απο εκει για να μην τις χανω.Ετσι ομως δεν μπορω να τις εχω κ στο Gmail ταυτοχρονα και στην ουσια απενεργοποιω τον αυτοματο συγχρονισμο με το Gmail ωστε να εχω ενα backup(που το θελω)καθε φορα που συγχρονιζεται αυτοματα...και τωρα δεν γινεται :cry:

 

Δωστε τα φωτα σας...διοτι ειμαι σχεδον ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι ειναι απλο και εφικτο αλλά κατι δεν γνωριζω... :wacko:

Ποτέ μην λές ποτέ :!:
Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κάποιος κανένα site με μπαταρίες κινητών;;;
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...