Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με ποια εφαρμογή μπορώ να αδρανοποιήσω-παγώσω , εφαρμογές του συστήματος (χρησιμοποιώ το greenify free μόνο για user apps) ; Υπάρχει λίστα σε ποιες είναι ασφαλές να το κάνω; Είναι ασφαλές να απεγκαταστήσω εντελώς εφαρμογές συστήματος; Το κινητό είναι root και χρησιμοποίησα αυτήν για unistall https://play.google.com/store/apps/details?id=com.droidware.uninstallmaster&hl=el δοκιμαστικά.
Link to comment
Share on other sites

Με το titanium back up

Θα πρεπει να προσεξεις ποιες παγωνεις/απεγκαθιστας

 

Επισης μπορεις να δεις και το root uninstaller

Link to comment
Share on other sites

Με ποια εφαρμογή μπορώ να αδρανοποιήσω-παγώσω , εφαρμογές του συστήματος (χρησιμοποιώ το greenify free μόνο για user apps) ; Υπάρχει λίστα σε ποιες είναι ασφαλές να το κάνω; Είναι ασφαλές να απεγκαταστήσω εντελώς εφαρμογές συστήματος; Το κινητό είναι root και χρησιμοποίησα αυτήν για unistall https://play.google.com/store/apps/details?id=com.droidware.uninstallmaster&hl=el δοκιμαστικά.

 

Μην κανεις καμια απεγκατασταση! Βαλε το app quarantine και μπορεις να παγωσεις οτι θες κορυφαια εφαρμογη

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια εφαρμογή που να κάνει κάτι σαν το παραπάνω αλλά για το data?

Πρόσφατα άνοιξα το data και έφυγα 500K χωρίς να έχω κάτι τρομερό εγκατεστημένο!

Android firewall επιλέγεις εσύ ποιες εφαρμογές θέλεις να παίρνουν 3g,wifi ή και καθόλου ιντερνετ

Link to comment
Share on other sites

Μην κανεις καμια απεγκατασταση! Βαλε το app quarantine και μπορεις να παγωσεις οτι θες κορυφαια εφαρμογη

 

Λοιπόν το έβαλα. Έχω μερικές ερωτήσεις ακόμα. α) Λειτουργεί όπως το greenify;Δηλαδή όσες εφαρμογές κάνω quarantine θα μείνουν παγωμένες μέχρι να τις ξαναχρησιμοποιήσω; Ή δεν θα μπορώ; β) Πρέπει να κρατήσω ή αυτό ή το greenify και όχι ταυτόχρονα και τα δυο; γ) στην επιλογή που έχει στις ρυθμίσεις Hide system services , να την αφήσω τικαρισμένη και να μην παγώσω καμία ή υπάρχουν υπηρεσίες που μπορούν να παγώσουν χωρίς να δημιουργηθεί πρόβλημα. δ) και κυριότερο πως βάζω τις εφαρμογές σε quarantine ; Όταν επιλέξω κάποια και πάω να την κάνω βγάζει το μήνυμα : Error USB debugging is not enabled! Please enable it in Android application settings, τι πρέπει να κάνω;

Αυτά, όποιος μπορεί ας βοηθήσει.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε ρυθμίσεις--->επιλογές για προγραμματιστές--->εντοπισμός σφαλμάτων usb και τσεκάρισε το

Το δοκίμασα και εγώ αλλά βλέπω ότι υπολείπεται σε σχέση με αυτά που κάνεις με το greenify donation.https://play.google.com/store/apps/details?id=com.oasisfeng.greenify.pro μέσω του xposed framework http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1574401

Απο τα καλύτερα 2.30€ που έχω δώσει στο android για αγορά εφαρμογής.Με αυτό το plugin μπορείς να αδρανοποιείς και εφαρμογές συστήματος αλλά και εφαρμογές όπως whatsapp και viber να ειναι κλειστές για να μη τρώνε μνήμη και όταν έρθει μήνυμα το κεντρικό σύστημα ειδοποιήσεων του android τις "ξυπνάει" και μετά το greenify τις ξαναβάζει σε αδρανοποίηση.To xposed αν το ψάξεις μπορεί να κάνει απίστευτη παραμετροποίηση για την οποία παλιότερα θέλαμε custom rom.Eνα ακόμη module που βρήκα σήμερα και μου άρεσε είναι το alternate app picker http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2389230 με το οποίο αν έχεις πολλές εφαρμογές για μια ενέργεια,μπορεις να επιλέξεις απευθείας την εφαρμογή,χωρίς το σπαστικό "μόνο μια φορά" που εισήχθη στην jellybean.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Στης κοπελιάς μου το galaxy Y με 2.3.6 gingerbread ενώ βάζουμε σε μια σειρά που την βολεύει τις εφαρμογές στο "συρτάρι", κατά την επανεκκίνηση της συσκευής ορισμένες από αυτές πάνε αλλού γι'αλλού, ξέρει κανείς γιατί συμβαίνει αυτό; Κάποια ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

Στης κοπελιάς μου το galaxy Y με 2.3.6 gingerbread ενώ βάζουμε σε μια σειρά που την βολεύει τις εφαρμογές στο "συρτάρι", κατά την επανεκκίνηση της συσκευής ορισμένες από αυτές πάνε αλλού γι'αλλού, ξέρει κανείς γιατί συμβαίνει αυτό; Κάποια ιδέα;

 

To συρτάρι είναι θέμα του GUI που χρησιμοποιεί η συσκευή σου (λογικά touchwiz?). Κάποια επιτρέπουν αλλαγή σειράς, κάποια όχι - σίγουρα θα βρεις πιο αναλυτικές πληροφορίες σε θέμα της συσκευής ή κάποιου παρόμοιου galaxy. Πάντως υπάρχουν και εφαρμογές που αντικαθιστούν το συρτάρι και σου επιτρέπουν την ταξινόμηση των εφαρμογων όπως θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

To συρτάρι είναι θέμα του GUI που χρησιμοποιεί η συσκευή σου (λογικά touchwiz?). Κάποια επιτρέπουν αλλαγή σειράς, κάποια όχι - σίγουρα θα βρεις πιο αναλυτικές πληροφορίες σε θέμα της συσκευής ή κάποιου παρόμοιου galaxy. Πάντως υπάρχουν και εφαρμογές που αντικαθιστούν το συρτάρι και σου επιτρέπουν την ταξινόμηση των εφαρμογων όπως θέλεις.

 

Όντως για touchwiz πρόκειται αλλά σε όσες συσκευές τον είχα δοκιμάσει δεν αντιμετώπισα ποτέ τέτοιο θέμα, μόνο τις "υπηρεσίες της κάρτας sim" που πήγαινε πάντα στο τέλος παρατηρούσα και ζούσα με αυτό.. εδώ όμως μιλάμε για 5-6 εφαρμογές που πάνε όπου θέλουν και αλλάζουν όλη τη σειρά, μόλις χτες το στήσαμε (το είχαμε πάρει προ καιρού με επιδότηση) και δεν έχω προλάβει ακόμα να μεταφέρω εφαρμογές στην sd και άλλα τέτοια κόλπα εξοικονόμησης μνήμης.. το άλλο είναι ότι έχω αφήσει εδώ και καιρό (πάνω από χρόνο σίγουρα) την gingerbread αφού οι τελευταίες συσκευές μου ήταν με ics και jelly bean εδώ και κάτι μήνες και δεν θυμάμαι γρι από 2.3.

 

Θα ρωτούσα και στο νήμα της συσκευής αλλά διεκρινα πολύ ησυχία εκεί.. :p

Link to comment
Share on other sites

Από τις σημερινές ΔΩΡΕΆΝ εφαρμογές τσίμπησα SwiftKey και Shazam Encore.

Αλλά έχω απορία για το SwiftKey. Δεν έχει 2 εκδόσεις κανονικά;

Μία για ταμπλετ και μια για κινητά; Γιατί εκεί δεν αναφέρει κάτι.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Από τις σημερινές ΔΩΡΕΆΝ εφαρμογές τσίμπησα SwiftKey και Shazam Encore.

Αλλά έχω απορία για το SwiftKey. Δεν έχει 2 εκδόσεις κανονικά;

Μία για ταμπλετ και μια για κινητά; Γιατί εκεί δεν αναφέρει κάτι.

Τί να αναφέρει;

Έχει ποιό κάτω και το SwiftKey για tablet με χρέωση...

Link to comment
Share on other sites

Από τις σημερινές ΔΩΡΕΆΝ εφαρμογές τσίμπησα SwiftKey και Shazam Encore.

Αλλά έχω απορία για το SwiftKey. Δεν έχει 2 εκδόσεις κανονικά;

Μία για ταμπλετ και μια για κινητά; Γιατί εκεί δεν αναφέρει κάτι.

 

Το shazam encode τι διαφορά έχει από το κανονικό;;;

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΣΤΟ SKYPE ΠΩΣ ΑΛΛΑΖΩ ΤΟΝ ΤΟΝΟ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ;

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις, αλλά απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ..

Edited by kollatos
Link to comment
Share on other sites

Γιατί στο Free app of the day σήμερα μού γράφει Currently unavailable ;

Το γράφει και σε σας;

Σε εμένα και σήμερα κανονικά τα εμφανίζει

 

 

 

 

Τί να αναφέρει;

Έχει ποιό κάτω και το SwiftKey για tablet με χρέωση...

Εγώ το έβαλα στο ταμπλετ και παίζει μια χαρά. Τι δεν έχει αυτό; split keyboard πχ;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα και σήμερα κανονικά τα εμφανίζει

 

 

 

 

 

Εγώ το έβαλα στο ταμπλετ και παίζει μια χαρά. Τι δεν έχει αυτό; split keyboard πχ;

 

Δεν ξέρω φίλε μου τί διαφορά έχουν.Δεν το έχω.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Galaxy S2 (GT-I9100) και δεν κάνει ενημέρωση λογισμικού. Η απάντηση που μου λέει είναι : "Καμία διαθέσιμη ενημέρωση ".Ξέρετε τι μπορώ να κάνω;;
Link to comment
Share on other sites

Έχω το Galaxy S2 (GT-I9100) και δεν κάνει ενημέρωση λογισμικού. Η απάντηση που μου λέει είναι : "Καμία διαθέσιμη ενημέρωση ".Ξέρετε τι μπορώ να κάνω;;

 

κάνε με Odin

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου εξηγήσεις πως μπορώ να το κανώ με Odin;;

 

Πληροφορίες για το Galaxy S II θα βρεις εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια στη νεα εφαρμογη του youtube γιατι δεν εχει την μπαρα οταν ειμαι σε full screen?το χω κανει απεγκατασταση και ξανα ξανα και δεν εχει μπαρα βιντεο ενω αλλοι λενε οτι εχει :O
Link to comment
Share on other sites

Κανεις δηλαδη "ταπ"στην οθονη οταν παιζει βιντεο και δεν στη βγαζει?

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Έχω ταμπλετ φίλου που του έχω βάλει εφαρμογές από τον λογαριασμό μου συχρονιζοντας φυσικά την συσκευή με το gmail μου.

Όταν του το ξαναδωσω χωρίς την δυνατότητα να ξανα συγχρονισει θα μπορεί να διατηρήσει τις εφαρμογές;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...