Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμένα με έχει βολέψει το life360.Προσφέρει αρκετά πράγματα ακόμα και στη δωρεάν μορφή του.Δοκίμασε το και βλέπεις.

πως λειτουργει ετουτο? δινεις αριθμους κινητων?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με έχει βολέψει το life360.Προσφέρει αρκετά πράγματα ακόμα και στη δωρεάν μορφή του.Δοκίμασε το και βλέπεις.

 

Τι χρειάζεται για να παίξει αυτό?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Τι χρειάζεται για να παίξει αυτό?

 

Το εγκαθιστάς στα κινητά που θες να παρακολουθείς.Δουλεύει και μέσω δικτύου,wifi,ή αν θες μεγαλύτερη ακρίβεια με το gps.

Μάθε να περιμένεις και περίμενε για να μάθεις....
Link to comment
Share on other sites

γεια παιδες......εχθες πηρα ενα samsung young ....το πρωτο μου android κινητο....ειμαι αρχαριος ξερω λιγα για android , smartphones ...τα βασικα μονο ξερω....αν και το κινητο το βρηκα πολυ ευχρηστο και απο εχθες εμαθα να το χειριζομαι καλα χωρις προβλημα σχετικα....απλα εχω καποιες αποριες

1)περιπου ποσες εφαρμογες μπορω να κατεβασω ?? ποσες χωραει το κινητο....

2) σημερα κατεβασα μια εφαρμογη το "roll a joint" (το ειχαν καποιοι φιλοι μου στα κινητα τους και επειδη ηθελε και λιγο χρονο για να κατεβει ειπα να το κατεβασω σαν πρωτο παιχνιδι.εφαρμογη) ....την ωρα που το επαιζα μου εβγαζε συνεχεια ενοχλητικες διαφημισεις για να κατεβασω αντιυικες εφαρμογες.(σε ενα μικρο μερος της οθονης τις εβγαζε ομως ηταν ενοχλητικες ).....υπαρχει καποιος τροπος για να τις μπλοκαρω και να μην βγαινουν? εχω ακουσει οτι υπηρχαν παλια καποιες εφαρμογες που τις μπλοκαρουν αλλα τις απεσυρε η google ....

3)γινεται να κολλησω ιο ευκολα ???? πως μπορω να καταλαβω αν μια εφαρμογη μπορει να εχει κακοβουλο λογισμικο,ιο και να προκαλεσει βλαβη στο κινητο???θα πρεπει να κατεβασω καποιο προγραμμα anti-virus???

4)τελευταια...μπηκα πριν λιγο στο play store , φορτωνε μια ωρα και μου βγαζει "η συνεδρια εληξε , ξαναδοκιαμστε" ..μου το εβγαλε πολλες φορες αυτο και δεν μπορουσα να μπω.........

Link to comment
Share on other sites

Για να μην αγχωνεσαι, μην βιαζεσαι. Σιγα σιγα. Αυτα που ρωτας θελουν πολυ κουβεντα και δεν ειναι κατι απλο.

Γκουγκλαρισε και ξεκινα διαβασμα.

Δεν ειναι θεμα οτι δεν θελω να σε βοηθησω, αλλα αν δεν διαβασεις μονος σου, δυσκολο να μαθεις πολλα.

Το ποσες εφαρμογες θα βαλεις εξαρταται απ τα μεγεθη μνημης και εφαρμογης.

Κυριως διαβασε για root και τα βασικα του αντροιντ.(δομη κλπ)

Καλοριζικο και καλως ηλθες στον θαυμαστο κοσμο του Αντροιντ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Σχετικό με το παραπάνω θέμα σε κάποιο βαθμό είναι το ζήτημα που θέλω να διερευνήσω. Γνωρίζετε αν υπάρχει η δυνατότητα για online αγορές (πέρα από το Google Play) για physical goods μέσω Google Wallet στην Ελλάδα;
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα,

ειμαι καινουργια στον χορο του android

μηπως ξερει κανεις σε πιο φακελο τοποθετουνται τα αρχεια εγκαταστασης apk στο android 4.2 ??

π.χ οταν κανουμε εγκατασταση ενα προγραμμα σε windows αυτο εγκαθηστατε στο c : program files/...

ποιος ειναι ο αντιστοιχος φακελος στο android 4.2 ??

 

υπαρχει καποιος οδηγος χρησης "MANNUAL" για android 4.2 ??

Link to comment
Share on other sites

Στην ίδια λογική είναι και το android, όπως το περιγράφεις.

Ψάξε για file manager στη συσκευή σου, αν δεν έχεις κατέβασέ την από το market και μετά μπορείς να δεις που είναι εγκατεστημένα όποια αρχεία θες να δεις.

Στην ταμπλέτα για παράδειγμα είναι στο system/apk. Στο τηλ/νο εγω τα έχω μεταφέρει στην sd...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με έχει βολέψει το life360.Προσφέρει αρκετά πράγματα ακόμα και στη δωρεάν μορφή του.Δοκίμασε το και βλέπεις.

 

Το έχω δει να δουλεύει στην συσκευή ενός φίλου και κάνει αυτό ακριβώς που έχει ζητηθεί. Να γνωρίζεις ανά πάσα στιγμή που βρίσκεται κάποιος (απλά στην συσκευή μού είπε ότι χρειάζεται να έχεις ενεργοποιημένα τα data. Μάλλον δε δουλεύει καθόλου ή τόσο καλά με GPS, ή ίσως για να αποφύγεις το γεγονός να βρίσκεται ο άλλος κάπου που δεν 'βλέπει' ουρανό).

Πολύ καλή εφαρμογή.

Edited by tsiftsism

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

να έχεις ενεργοποιημένα τα data. Μάλλον δε δουλεύει καθόλου ή τόσο καλά με GPS, ή ίσως για να αποφύγεις το γεγονός να βρίσκεται ο άλλος κάπου που δεν 'βλέπει' ουρανό).

Πολύ καλή εφαρμογή.

Το data χρειαζεται για να στελνει τη θεση μεσω διαδικτυου.

Δεν γινεται αλλιως.

Μια χαρα δουλευει το gps.

Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδια...Πριν ρωτησω πραγματικα εψαξα στο φορουμ αλλα δεν τα καταφερα...ειχα δει καπου πριν καιρο ενα αρθρο εδω για τους τροπους που μπορεις να εχεις ιντερνετ στο κινητο σου..ειμαι κατοχος s4 i9505 και το θεμα μου ειναι οτι εχω ενσυρματο δυκτιο ιντερνετ στο λαπτοπ μου και αν θυμαμαι καλα υπαρχει τροπος μεσω του καλωδιου να παρω ιντερνετ στο κινητο μου?

 

και κατι ακομα εφοσον ειμαι καινουργιος κατοχος android συσκευης:

1.πως μπορω να βγαλω την επιλογη να μην μου ερχονται τα μηνυματα σαν μαιλ?καθε μηνυμα μου ερχεται και σαν mail στο gmail.

 

2.οταν παταω παρατεταμενα σε αδεια σελιδα,δεν μου εμφανιζει την επιλογη προσθηκης νεας σελιδας στο home...

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Edited by Mixaris3
Absof@ckinglutely...ARIS S3.... ;)
Link to comment
Share on other sites

ας κανω και εγω τις ερωτησεις μ...

 

 

1. μπορν να αλλαξω τον αριθμο των εικονιδιων και στο μενου αλλα και στην επιφανεια (μεγεθος για το τελευταιο)

 

2 μπορω να βγαλω συντομευση που να απενερωοποιει το 3g;;

 

3 πως βγαζω φωτογραφιες ; ( αν και το ειχα ξαναδει καπου) την οθονη του κινητου

 

4 πως κανω multitasking ;; κατι σαν αυτο των win7

 

ευχαριστω εκ των πρωτερωμ

nokia 3310 ,w710i,w750i,w995,zylo, zopo c2 platinum , lenovo a806

 

 

You can't sink a Rainbow

Link to comment
Share on other sites

Συνειδητοποιήσα ένα σοβαρό πρόβλημα. Είμαι χρήστης outlook και θέλω να παραμείνω.

Μέχρι τώρα έχω μια ταμπλέτα και ποτέ δεν είχα σκεφτεί να ασχοληθώ με τις επαφές του outlook μέχρι που προχθές χρειάστηκε καθώς το κανονικό κινητό κοιμάται τον ύπνο του δικαίου.

 

Δεν μπόρεσα με καμιά εφαρμογή να επεξεργαστώ το τηλέφωνο μιας επαφής. Μπορώ να τις δω κανονικά αλλά όχι να τις επεξεργαστώ.

Υποθέτω ότι είναι μια ακόμα από τις πατάτες αποτέλεσμα της διαμάχης google/microsoft.

Υπάρχει κάποια εφαρμογή;

 

Δεν είμαι σίγουρος αν είναι αυτό που ζητάς, αλλά επειδή και εγώ δεν αλλάζω το outlook και θέλω να συγχρονίζει το κινητό τα πάντα με αυτό χωρίς τη μεσολάβηση cloud κτλ, αγόρασα το android-sync και κάνει ακριβώς αυτό που θέλω.

Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδια...Πριν ρωτησω πραγματικα εψαξα στο φορουμ αλλα δεν τα καταφερα...ειχα δει καπου πριν καιρο ενα αρθρο εδω για τους τροπους που μπορεις να εχεις ιντερνετ στο κινητο σου..ειμαι κατοχος s4 i9505 και το θεμα μου ειναι οτι εχω ενσυρματο δυκτιο ιντερνετ στο λαπτοπ μου και αν θυμαμαι καλα υπαρχει τροπος μεσω του καλωδιου να παρω ιντερνετ στο κινητο μου?

 

και κατι ακομα εφοσον ειμαι καινουργιος κατοχος android συσκευης:

1.πως μπορω να βγαλω την επιλογη να μην μου ερχονται τα μηνυματα σαν μαιλ?καθε μηνυμα μου ερχεται και σαν mail στο gmail.

 

2.οταν παταω παρατεταμενα σε αδεια σελιδα,δεν μου εμφανιζει την επιλογη προσθηκης νεας σελιδας στο home...

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

Όσον αφορά τον διαμοιρασμό internet από το Wi-Fi του λάπτοπ, δοκίμασε το connectify!

Close your eyes, look into the dream

Winds of change, will winds of fortune bring...

Link to comment
Share on other sites

Αν ξέρει κάποιος να απαντήσει,όταν ανοίγω την εφαρμογή email στο κινητό και πάω να διαβάσω κάποιο μήνυμα με πετάει έξω και μου γράφει η "εφαρμογή ηλεκτρονικου ταχυδρομίου σταμάτησε να λειτουργεί".

Και ένα ακόμα που έχω είναι ότι ο συγχριονισμός είναι απενεργοποιημένος και δεν ενεργοποιήτε.Έχω το Lenovo P770 από minideal.και τελευταίο αν διαγράψω με το root explorer την εφαρμογή email που υπήρχε μέσα στο κινητό θα έχω πρόβλημα?Ευχαριστώ

Edited by stathis274
Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεσαι στο outlook εφαρμογή ή outlook.com?

Μάλλον την εφαρμογή αν κρίνω από αυτά που αναφέρει εδώ http://www.android-sync.com/ για usb κτλ

 

Στο outlook την εφαρμογή στα windows αναφέρθηκα, αλλά φοβάμαι ότι μάλλον άλλο πράγμα ρωτούσες.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια εφαρμογή μάλλον κάνει την οθόνη του κινητού να χαμηλώνει ο φωτισμός της στα 15 δευτερόλεπτα αντί για ένα λεπτό που το έχω στις ρυθμίσεις τότε κινητού.Έχει κάποιος πάθει κάτι ανάλογο και έχει βρει ποια εφαρμογή του το κάνει;
Link to comment
Share on other sites

Κάποια εφαρμογή μάλλον κάνει την οθόνη του κινητού να χαμηλώνει ο φωτισμός της στα 15 δευτερόλεπτα αντί για ένα λεπτό που το έχω στις ρυθμίσεις τότε κινητού.Έχει κάποιος πάθει κάτι ανάλογο και έχει βρει ποια εφαρμογή του το κάνει;

 

Μάλλον κάποια εφαρμογή για τη μπαταρία στο κάνει αλλά ίσως το προκαλεί και κάποια ρύθμιση εξοικονόμησης ενέργειας, κοίτα και στις ρυθμίσεις της συσκευής σου καλού κακού..

Link to comment
Share on other sites

ας κανω και εγω τις ερωτησεις μ...

 

 

1. μπορν να αλλαξω τον αριθμο των εικονιδιων και στο μενου αλλα και στην επιφανεια (μεγεθος για το τελευταιο)

 

2 μπορω να βγαλω συντομευση που να απενερωοποιει το 3g;;

 

3 πως βγαζω φωτογραφιες ; ( αν και το ειχα ξαναδει καπου) την οθονη του κινητου

 

4 πως κανω multitasking ;; κατι σαν αυτο των win7

 

ευχαριστω εκ των πρωτερωμ

 

 

καμια βοηθεια;

nokia 3310 ,w710i,w750i,w995,zylo, zopo c2 platinum , lenovo a806

 

 

You can't sink a Rainbow

Link to comment
Share on other sites

ας κανω και εγω τις ερωτησεις μ...

 

 

1. μπορν να αλλαξω τον αριθμο των εικονιδιων και στο μενου αλλα και στην επιφανεια (μεγεθος για το τελευταιο)

 

2 μπορω να βγαλω συντομευση που να απενερωοποιει το 3g;;

 

3 πως βγαζω φωτογραφιες ; ( αν και το ειχα ξαναδει καπου) την οθονη του κινητου

 

4 πως κανω multitasking ;; κατι σαν αυτο των win7

 

ευχαριστω εκ των πρωτερωμ

 

1. Μπορείς αν το υποστηρίζει ο launcher. Δοκίμασε nova launcher, νομίζω τα κάνει και τα δύο.

 

2.μπορεις να βάλεις κάποιο widget, πχ power droid αν δεν έχει κάποιο η συσκευή σου. Όταν λες 3g υποθέτω εννοείς τα δεδομένα. Για εναλλαγή 3g/2g νομίζω οι περισσότερες συσκευές προϋποθέτουν root για να γίνει με ένα κλικ, μπορείς να βρεις όμως συντόμευση που να σε πηγαίνει κατευθείαν στη ρύθμιση.

 

3. Ψαξε/ ρώτα στο τοπικ της συσκευής σου

 

4. Αν εννοείς να έχεις 2 ή περισσότερες εφαρμογές στην οθόνη ανοιχτές δεν νομίζω ότι γίνεται, εκτός αν υπάρχει καλά ποια εφαρμογή που δεν γνωρίζω. Το έχω δει μόνο σε ένα κινέζικο tablet βασικά, και είναι του launcher χαρακτηριστικο αν δεν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο φακελο πρεπει να βαζουμε τα mp3 μας στο mnt\sdcard για να τα αναγνωριζει σαν ringtones οποιαδηποτε εκδοση android και να εχει το κινητο μας.

Απο 2.3.6 μεχρι και 4.3.

 

Δοκιμασα σε ενα samsung galaxy pocket plus με android 2.3.6 στο φακελο "ringtones" ή "media\ringtones" ή "music" αλλα οταν παω στις ρυθμησεις για να διαλεξω ringtone δεν μου τα εμφανιζει.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο φακελο πρεπει να βαζουμε τα mp3 μας στο mnt\sdcard για να τα αναγνωριζει σαν ringtones οποιαδηποτε εκδοση android και να εχει το κινητο μας.

Απο 2.3.6 μεχρι και 4.3.

 

Δοκιμασα σε ενα samsung galaxy pocket plus με android 2.3.6 στο φακελο "ringtones" ή "media\ringtones" ή "music" αλλα οταν παω στις ρυθμησεις για να διαλεξω ringtone δεν μου τα εμφανιζει.

 

audio/ringtones

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στους απανταχου φιλους..εχω καποιες ερωτησεις σαν νεος στον android κοσμο(galaxy s4 i9505)

 

1.πως μπορω να βγαλω την επιλογη να μην μου ερχονται τα μηνυματα σαν μαιλ?καθε μηνυμα μου ερχεται και σαν mail στο gmail.

 

2.οταν παταω παρατεταμενα σε αδεια σελιδα,δεν μου εμφανιζει την επιλογη προσθηκης νεας σελιδας στο home

 

3.εγινε χωρις να το θελω συγχρονισμος των φωτογραφιων μ απο facebook και περαστηκαν στην συλλογη..πως μπορω να σβησω τους φακελους με τις φωτογραφιες?

 

4.ειχα βαλει οριο στα δεδομενα 50 mb gia τον Αυγουστο και οταν ολοκληρωθηκε το οριο μου γραφει στο notification bar:οτι συναντηθηκε το οριο...αλλα δεν μπορω να το βγαλω με τιποτα....

 

5.(και τελευταια για σημερα) για χρηση gps πρεπει να ενεργοποιησω τα δεδομενα?(δηλαδη σιγουρα θα πρεπει,αλλα θα υπαρχει χρεωση,ε?δεν γινεται να ανοιξω τα δεδομενα χωρις να ενεργοποιησω το 3g?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Absof@ckinglutely...ARIS S3.... ;)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...