Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φαίνεται πολύ καλό, αλλά λέει "All these experimental features ... are included only for advanced users with sufficient knowledge about what they really mean and how to correctly use them. "

 

Αυτό δεν ισχύει με μένα γιατί μόλις τώρα άρχισα να ασχολούμε με smartphones και λογικά με πειραματισμούς θα το χαλάσω. Και μετά δε θα ξέρω και πως να το φτιάξω!

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια ερωτηση σχετικα με το google maps στο android:στο ios οταν βαζεις να δεις μια διαδρομη σου βγαζει συνολο 3 διαδρομες διαφορετικες και επιλεγεις αυτη που σου αρεσει,εψαξα να κανω το ιδιο στο note 2 μου με 4.1.2 αλλα δεν καταφερα να βρω καποια τετοια επιλογη!γινεται αυτο που λεω;
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι οποσδήποτε κάτι αντίστοιχο του msconfig. Το κινητό μου έχει 768ΜB RAM και όταν το ανοίγω είναι ελεύθερα μόνο τα 70! Ακόμη και παιχνίδια τρέχουν με την εκκίνηση στο background! Έλεος!
Link to comment
Share on other sites

Αν εισαι root υπαρχει λυση.αν οχι,σβησε τις εφαρμογες.για root κινητο λοιπον απο android 4 και ανω,δες το greenify.για android 2.3 δες το autostarts ή κατι παρομοιο
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι οποσδήποτε κάτι αντίστοιχο του msconfig. Το κινητό μου έχει 768ΜB RAM και όταν το ανοίγω είναι ελεύθερα μόνο τα 70! Ακόμη και παιχνίδια τρέχουν με την εκκίνηση στο background! Έλεος!
Greenify ή SystemCleanup κι ελέγχεις τα autoruns των εφαρμογών εσύ

Περι Viber

Οταν ειμαστε σε wifi η κλιση ειναι δωρεαν ετσι ? Αν ειναι μεσω κινητης ποσα ΜΒ συνηθως καταναλωνει ανα λεπτο ομιλιας ?

Καπου ειδα οτι γινεται να στειλουμε ή να απαντησουμε σε sms μεσω Viber ?

Σωστο ή λαθος ?

Ευχαριστω.

Καταναλώνει περίπου μισό MB το λεπτό νομίζω, ίσως και λιγότερο το viber από μόνο του
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι οποσδήποτε κάτι αντίστοιχο του msconfig. Το κινητό μου έχει 768ΜB RAM και όταν το ανοίγω είναι ελεύθερα μόνο τα 70! Ακόμη και παιχνίδια τρέχουν με την εκκίνηση στο background! Έλεος!

Και τα δυο ideos x5 εχουν 512 ram http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=4226&idPhone2=3596

Το Huawei Ideos X5 είναι το πρώτο μου smartphone και μου έκανε εντύπωση πως αυτά τα κινητά τρώνε έτσι γρήγορα τη μπαταρία. Ειδικά αν παίζω κανένα παιχνίδι όπως το Ravensword ή το NBA Jam η μπαταρία τελειώνει αμέσως! Αλήθεια, τί ακριβώς καταναλώνει τη μπαταρία περισσότερο, οι εφαρμογές που έχω περάσει και δεν είναι ανοιχτές, ούτε τρέχουν στο background επιρρεάζουν; Υπάρχει κάτι παρόμοιο της εντολής "msconfig" για να ρυθμίζω ποια προγράμματα θα ανοίγουν με την εκκίνηση;

 

Έχετε να μου προτίνεται κάποιο καλό battary saver, που να δίνει έμφαση όμως όχι μόνο στο να μην καταναλώνεται η μπαταρία όταν δε χρησιμοποιώ το κινητό, αλλά και όταν το χρησιμοποιώ; Από το wifi δε με ενδιαφέρει και τόσο να κερδίζει γιατί δεν το χρησιμοποιώ σε χώρους που δεν έχω πρίζα για φόρτηση ούτος ή άλλως.

- Μεγαλη καταναλωση εχει η ανοικτη οθονη, επισης σε εσωτερικους χωρους χαμηλωσε τη φωτεινοτητα.

- το δικτυο 2g/3g, αν δεν εχεις ανοικτα δεδομενα για ιντερνετ βαλτο στο 2g(gsm).

- gps, οταν δεν το θες να το βαζεις στο off.

- Συγχρονισμοι, απενεργοποιησε οτι δεν χρειαζεσαι.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγω δε βλεπω πουθενα τον οδηγο...και αν γνωριζει κανεις αν γινεται να αλλαξεις το idle time(αφου κλεισεις οθονη) πριν απενοργοποιηθει το Wifi σε stock android θα ημουν υποχρεωμενος
Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν σε ενα λογαριασμο gmail εχεις παραπανω απο ενα κινητα μπορεις να σβησεις εντελως ενα απο αυτα?

Αν ναι πως?

 

Επισης πως μπορεις να δεις το ιστορικο των εφαρμογων που εχεις εγαταστησει ή κατεβασει στο καθε κινητο απο το pc και ΟΧΙ απο το κινητο ωστε να μπορεις να σβησεις και μερικες απο αυτες ωστε να ΜΗΝ υπαρχουν στο ιστορικο ποια.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε κακέναν καλό οδηγό για το Greenify και τις ρυθμίσεις σχετικά με την αύξηση αυτονομίας της μπαταρίας;

 

Και τα δυο ideos x5 εχουν 512 ram

 

OK δεν πρόσεξα καλά. Περίεργο πάντως γιατί λέει:

Used: 519MB

Free: 71.1MB

Δηλαδή σύνολο 590.1ΜΒ!

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να μεταφέρω τις επαφές μου από την κάρτα ΣΙΜ στον υπολογιστή. Γίνεται αυτό? Εκανα ένα αρχείο με επαφές που τελειώνει σε vcf αλλά είτε με το outlook είτε με me windows live είτε με επαφές των wndows το ανπίξω δεν μου εμφανίζει όλες τις επάφές έχω 90 και εμφανίζει μόνο τις 20. Από την ΣΙΜ μπορεί να μεταφερθούν στον υπολογιστή οι επαφές? Εχω το Lenovo A660.
Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις ανοιχτο τον συνχρονισμο στο κινητο σου, ψαξε στις ρυθμισεις του gmail απο pc.

 

Δεν μου βγ'αζει όλες τις επαφές. μονο 20 από τις 90. Με κανένα πρόγραμμα δεν γίνετε?

Link to comment
Share on other sites

Greenify ή SystemCleanup κι ελέγχεις τα autoruns των εφαρμογών εσύ

Καταναλώνει περίπου μισό MB το λεπτό νομίζω, ίσως και λιγότερο το viber από μόνο του

 

Ευχαριστω.Εχει δυνατοτητα μεσω wifi να στειλει sms σε κινητο που δεν εχει viber ? Οταν εναι απλα σε αναμονη καταναλωνει ΜΒ ?

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Φιλος μου ρωταει:μνημη usb με καταλληλο καλωδιο που τη βλεπει το ταμπλετ (samsung galaxy tab 2 (7.0) wifi )γιατι δε τη βλεπει το samsung s2 η το htc sensation?Τι χρειαζεται?
Link to comment
Share on other sites

Φιλος μου ρωταει:μνημη usb με καταλληλο καλωδιο που τη βλεπει το ταμπλετ (samsung galaxy tab 2 (7.0) wifi )γιατι δε τη βλεπει το samsung s2 η το htc sensation?Τι χρειαζεται?

 

Η διαδικασία που περιγράφεις ονομάζεται USB otg. Εκτός από το κατάλληλο καλώδιο χρειάζεται να το υποστηρίζει:

1. Η συσκευή σαν hardware

2. Το λογισμικό που φοράει (αν δεν το κάνει από μόνο του, με την κατάλληλη εφαρμογή, όπως πχ Stickmount)

 

Ένα googlάρισμα για τα 1 και 2 θα τον καλύψουν :)

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία που περιγράφεις ονομάζεται USB otg. Εκτός από το κατάλληλο καλώδιο χρειάζεται να το υποστηρίζει:

1. Η συσκευή σαν hardware

2. Το λογισμικό που φοράει (αν δεν το κάνει από μόνο του, με την κατάλληλη εφαρμογή, όπως πχ Stickmount)

 

Ένα googlάρισμα για τα 1 και 2 θα τον καλύψουν :)

 

Εχει το otg αλλα τα κινητα δεν ειναι ρουτ.Μπορει να κανει κατι?

Link to comment
Share on other sites

Σε 4.2 JB, αριθμούς ταχείας κλήσης πως ορίζουμε; Δηλαδή στο 2 το τάδε νούμερο, στο 3 το τάδε κλπ.
"Ταν ή επί τας"
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το post μου από το thread τού SGS. Το κάνω paste και εδώ γιατί ίσως να μπορεί να βοηθήσει κάποιος που δεν διαβάζει το εκεί thread.

Δε νομίζω να είμαι off topic.

 

Εδώ και δύο μέρες το κινητό τού αδερφού μου με CM rom έχει πρόβλημα κατά τις κλήσεις.

Έχει μία what's up SIM και στην αρχή των κλήσεων ενώ θα έπρεπε να ακούει ποιό το υπόλοιπο τού λογαριασμού του και επίσης τον ήχο για το αν είναι ελεύθερη ή κατηλειμένη η απέναντι γραμμή, αυτό συμβαίνει ΜΟΝΟ μία φορά. Τις υπόλοιπες φορές δεν ακούγεται τίποτα και πρέπει να κάνει reboot, όπου και πάλι μετά τη 2η κλήση αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα.

Δοκιμάσαμε και άλλες 2 SIM κάρτες, πέρασα τη σημερινή τελευταία CM rom με τον δικό της kernel αλλά και με τον semaphore, όπως επίσης και την Xylon rom με τους ίδιους συνδυασμούς kernel.

Το αποτέλεσμα πάντα είναι το ίδιο.

 

Αν γνωρίζει κάποιος τί μπορεί να συμβαίνει ή να προτείνει κάτι.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Guys το tablet μου αργεί πολύ να ανοίξει (κανει 2 λεπτα+) του έκανα μια επαναφορά αλλά και πάλι τα ίδια, ενώ δεν έχω πολλές εφαρμογές. Τι μπορεί να φταίει και τι μπορώ να κάνω?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Guys το tablet μου αργεί πολύ να ανοίξει (κανει 2 λεπτα+) του έκανα μια επαναφορά αλλά και πάλι τα ίδια, ενώ δεν έχω πολλές εφαρμογές. Τι μπορεί να φταίει και τι μπορώ να κάνω?

 

Ποιο tablet έχεις;

Αν θες να ανοίγει πιο γρήγορα δοκίμασε να ενεργοποιήσεις την επιλογή fast boot στις ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο tablet έχεις;

Αν θες να ανοίγει πιο γρήγορα δοκίμασε να ενεργοποιήσεις την επιλογή fast boot στις ρυθμίσεις.

 

VERO A8849

Που είναι αυτή η ρύθμιση δεν την βρίσκω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! χθες έβαλα το nova launcher και παρατήρησα πως ίσως να καταναλώνει λίγο μπαταρία σε σχέση με το touchwiz. για παράδειγμα πριν βαλω τον λαντσερ μέσα στο βράδυ και σε 8 ώρες αναμονή η μπαταρία πέφτει 1%. σμρ έπεσε 3%. θα μου πεις τι ψάχνεις τώρα...

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Για σας!!Μόλις έκανα το razr root.Έχω εγκαταστήσει το N.O.V.A 3(τη βρήκα από το torent) με τη 2.3 δούλευε κανονικά τώρα κάποιες εφαρμογές που δεν της έχω κατεβάσει από το μάρκετ και είναι επί πληρωμή μόλις της ανοίγω κλείνουν.Γίνεται με κάποιο τρόπο να διορθωθεί αυτό ?
Link to comment
Share on other sites

Για σας!!Μόλις έκανα το razr root.Έχω εγκαταστήσει το N.O.V.A 3(τη βρήκα από το torent) με τη 2.3 δούλευε κανονικά τώρα κάποιες εφαρμογές που δεν της έχω κατεβάσει από το μάρκετ και είναι επί πληρωμή μόλις της ανοίγω κλείνουν.Γίνεται με κάποιο τρόπο να διορθωθεί αυτό ?

 

Δεν πρόκειται να βοηθήσει κανείς σε ότι αφορά πειρατικό περιεχόμενο λόγω κανόνων.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...