Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας. Εχω μια απορια, εχω μια συσκευη samsung ace με android 2.3.6. Εχω περασει τις επαφες απο το facebook στις επαφες του τηλεφωνου και εκει φαινονται τα email των επαφων . Οταν ομως τις κανω εξαγωγη, στον υπολογιστη δεν φαινονται τα email των επαφων.

Μπορειτε να με βοηθησετε?

Σας ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

@ karib

Τα mb που εχεις ελεύθερα είναι πολύ λίγα ,και μάλλον για αυτό δεν σε αφήνει να κάνεις update .

Δοκίμασε να διαγράψεις μερικές εφαρμογές και προσπάθησε πάλι ,αν δεν διορθωθεί τοτε ψάχνεις για κάποια άλλη λύση .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

@ karib

Τα mb που εχεις ελεύθερα είναι πολύ λίγα ,και μάλλον για αυτό δεν σε αφήνει να κάνεις update .

Δοκίμασε να διαγράψεις μερικές εφαρμογές και προσπάθησε πάλι ,αν δεν διορθωθεί τοτε ψάχνεις για κάποια άλλη λύση .

 

Δεν αντιλεγω οτι ειναι λιγα.

Πες μου ομως. Για το update μιας εφαρμογης 1mb, τα 16 ελευθερα δεν αρκουν?

Εξαλλου παλιοτερα τα εκανε διχως προβλημα!

Γι αυτο λεω κατι παιζει με την εφαρμογη του play.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω μια εφαρμογή για Facebook που να είναι πιο smooth και battery friendly. Δεν με νοιάζει το chat
Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλεγω οτι ειναι λιγα.

Πες μου ομως. Για το update μιας εφαρμογης 1mb, τα 16 ελευθερα δεν αρκουν?

Εξαλλου παλιοτερα τα εκανε διχως προβλημα!

Γι αυτο λεω κατι παιζει με την εφαρμογη του play.

 

Αν δεν κάνω λάθος η google έχει βαλει κάποιο όριο όσον αφορά τα πόσα mb πρέπει να εχεις ελεύθερα ώστε να μπορείς να κατεβάσεις εφαρμογές ή να κάνεις update .

 

Αν τα εχεις δοκιμάσει όλα (clear cache /data ,διαγραφή λογαριασμού και πέρασμα ξανά ενώ εισαι σε wifi ,διαγράφει κάποιων εφαρμογών ) και δεν έχουν αποτέλεσμα ,τότε βάλε μια άλλη έκδοση του play ( δεν νομίζω οτι αυτό ειναι το πρόβλημά) .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου δωσει ενα ακριβες λινκ στο xda?

Το λεω γιατι κατα το παρελθον ταλαιπωρηθηκα αρκετα κατεβαζοντας διαφορες λαθος εκδοσεις.... (παλιες-οχι επικαιροποιημενες, custom-ιες που δεν ειχαν καμια σχεση με οτι ζητουσα κλπ-καλος ο πλουραλισμος αλλα χαθηκα...)

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου δωσει ενα ακριβες λινκ στο xda?

Το λεω γιατι κατα το παρελθον ταλαιπωρηθηκα αρκετα κατεβαζοντας διαφορες λαθος εκδοσεις.... (παλιες-οχι επικαιροποιημενες, custom-ιες που δεν ειχαν καμια σχεση με οτι ζητουσα κλπ-καλος ο πλουραλισμος αλλα χαθηκα...)

 

Δεν κατάλαβα τι ακριβώς ψάχνεις. Κάποια modded έκδοση του playstore? Και αν ναι τι είδους mod?

 

εδώ βλέπω έχει διάφορες εκδόσεις και φαίνεται να είναι official εκδόσεις.

 

http://www.androidpolice.com/2013/02/22/download-latest-google-play-store-3-10-14/

 

Ένα απλό search για playstore.apk...

Edited by tsabasid

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα τι ακριβώς ψάχνεις. Κάποια modded έκδοση του playstore? Και αν ναι τι είδους mod?

 

εδώ βλέπω έχει διάφορες εκδόσεις και φαίνεται να είναι official εκδόσεις.

 

http://www.androidpolice.com/2013/02/22/download-latest-google-play-store-3-10-14/

 

Ένα απλό search για playstore.apk...

 

ok, κατεβασα ενα apk απο αυτη τη διευθυνση!

Μπορειτε να μου πειτε, ενω το apk ειναι 6mb, και εχω 21mb ελευθερα, οταν παει να κανει την εγκατασταση, γραφει οτι πρεπει να ελευθερωσω κι αλλο χωρο απο τις εφαρμογες;

Ηταν 16, το πηγα 21, και παλι τιποτε!

Ειμαι σιγουρος οτι οσο χωρο και να του δωσω, παλι θα χτυπα μηνυμα λαθους!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω μια εφαρμογή για Facebook που να είναι πιο smooth και battery friendly. Δεν με νοιάζει το chat

 

Τη λειτουργικότητα του official app δεν την έχει καμιά άλλη εφαρμογή. Εναλλακτικό είναι το friencaster. Με διαφημίσεις η free.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Μέσω bt δεν γνωρίζω να υπάρχει αλλά μέσω wifi γίνεται.. Το έχω στήσει σε 2 γραφεία..

 

 

μπορεις να μου το αναλυσεις σε παρακαλω?

Hamurabi
Link to comment
Share on other sites

ok, κατεβασα ενα apk απο αυτη τη διευθυνση!

Μπορειτε να μου πειτε, ενω το apk ειναι 6mb, και εχω 21mb ελευθερα, οταν παει να κανει την εγκατασταση, γραφει οτι πρεπει να ελευθερωσω κι αλλο χωρο απο τις εφαρμογες;

Ηταν 16, το πηγα 21, και παλι τιποτε!

Ειμαι σιγουρος οτι οσο χωρο και να του δωσω, παλι θα χτυπα μηνυμα λαθους!

εχει καποιο οριο, οσο και να ειναι η εφαρμογη δεν εχει σημασια εφοσον χτυπαει στο οριο.

στο nexus ειναι 500ΜΒ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το carbon οντως δεν χρειάζεται ρουτ αλλά δυστυχώς δεν κάνει τα πάντα backup.....

 

Π.χ. Τις εφαρμογές που έχει εργοστασιακα το κινητό

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Asus TF300 και σύνδεσα φυσικό πληκτρολόγιο. Πώς μπορώ να βάλω τόνο στα ελληνικά; Υπάρχει κάποιος τρόπος χωρίς να αγγίξω την οθόνη;
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι είναι ένα θέμα που σίγουρα θα έχει ξανασυζητηθει, αλλά ας το θέσω κι εγώ τώρα. Είναι κακό να ασχολείσαι με το κινητό καθώς φορτίζει? Και αυτό ισχύει για όλες τις συσκευές γενικά με τέτοιου τύπου μπαταρία ? Πάντως αν ισχύει μάλλον δε λέει να του κάνεις βαριά χρήση ως gps καθώς φορτίζει (προσωπικά δε με απασχολεί απλά λέω).
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι είναι ένα θέμα που σίγουρα θα έχει ξανασυζητηθει, αλλά ας το θέσω κι εγώ τώρα. Είναι κακό να ασχολείσαι με το κινητό καθώς φορτίζει? Και αυτό ισχύει για όλες τις συσκευές γενικά με τέτοιου τύπου μπαταρία ? Πάντως αν ισχύει μάλλον δε λέει να του κάνεις βαριά χρήση ως gps καθώς φορτίζει (προσωπικά δε με απασχολεί απλά λέω).
εξαρτάται απ τον τρόπο φόρτισης. Τα κινητά που όταν είναι στο ρεύμα, τροφοδοτούνται απ αυτό κατα τη διάρκεια φόρτισης (δηλαδή δουλεύουν και χωρίς μπαταρία αν ειναι στη πρίζα) δεν παθαίνουν τίποτα. Τα κινητά που ακόμη κι αν ειναι στη πρίζα τροφοδοτούνται απ τη μπαταρία (δηλαδή όταν φορτίζουν, ταυτόχρονα καταναλώνουν απ τη μπαταρία), αν τα χρησιμοποιείς βαριά εκείνη την ώρα, επιβαρύνεις την μπαταρία (αλλά γενικά αυτά είναι σχετικά λεπτομέρειες)
Link to comment
Share on other sites

εξαρτάται απ τον τρόπο φόρτισης. Τα κινητά που όταν είναι στο ρεύμα, τροφοδοτούνται απ αυτό κατα τη διάρκεια φόρτισης (δηλαδή δουλεύουν και χωρίς μπαταρία αν ειναι στη πρίζα) δεν παθαίνουν τίποτα. Τα κινητά που ακόμη κι αν ειναι στη πρίζα τροφοδοτούνται απ τη μπαταρία (δηλαδή όταν φορτίζουν, ταυτόχρονα καταναλώνουν απ τη μπαταρία), αν τα χρησιμοποιείς βαριά εκείνη την ώρα, επιβαρύνεις την μπαταρία (αλλά γενικά αυτά είναι σχετικά λεπτομέρειες)

 

Αρα καποια κινητα λειτουργουν στη φορτιση και χωρις μπαταρια. Παντως και τα λαπτοπ λειτουργουν ετσι, ομως η δικια μου μπαταρια καταστραφηκε πολυ γρηγορα (και το εχω παρατηρησει και σε λαπτοπ των γυρω μου), πιθανοτατα επειδη το χρησιμοποιουσα ως επι το πλειστον καθως φορτιζε (ο τεχνικος ετσι μου ειπε, οτι αυτο εφταιγε). Αυτο ομως ερχεται σε αντιθεση με αυτο που ειπες εσυ, μιας και το λαπτοπ λειτουργει χωρις μπαταρια οταν φορτιζει.

Link to comment
Share on other sites

Οριστε αλλη μια καλη εφαρμογη: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.oasisfeng.greenify&referrer=utm_source%3Dxda%26utm_medium%3Dpost%26utm_term%3Ddownload

Διαλεγες ποιες εφαρμογες θελεις να κλεινουν και να μην μενουν ανοιχτες στο παρασκηνιο, και αφου κλεισεις την οθονη μετα απο λιγο τις κλεινει και ετσι δεν μενουν ανοιχτες. Καποιες εφαρμογες ισως χρειαστει να τις μεταφερετε απο εφαρμογες συστηματος σε εφαρμογες χρηστη. Απλα να ξερετε οτι αν βαλετε εφαρμογες τυπου facebook που σας στελνουν ειδοποιησεις, δεν θα σας ερχονται μεχρι να ανοιξετε εσεις την εφαρμογη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

 

Είναι το πρώτο μου μήνυμα στο forum ως νέο μέλος. :)

 

Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω τη γνώμη σας για το ποιά εφαρμογή προτείνετε για προστασία προσωπικών δεδομένων όπως κωδικοί ebanking, πιστωτικών καρτών, email, σημειώσεων κλπ κλπ.

 

Αν είναι δυνατόν η εφαρμογή να δουλεύει και σε tablet 10.1'' ακόμα καλύτερα γιατί απ οσο είδα εφαρμογές για κινητά πολλές φορές "υπολειτουργούν" (είναι κοινως χάλια εμφανισιακά) για tablet.

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδιά ,έχω παρει αυτό http://www.chinavasion.com/china/wholesale/Home_Audio_Video/Media_Players_Smart_TV/Android_4.0_HD_TV_PC_Zipp_-_1080p_Wi-Fi_1.2GHz_CPU_1GB_RAM/

αλλα αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα μου δείχνει ότι η internal storage ότι είναι γεμάτη και δεν μπορώ να εγκαταστήσω η βάλω καμια εφαρμογή από το google play

υπάρχει κάποιος τρόπος να φιαχτεί ευχάριστο πολύ:confused:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ξέρω αν το έχετε δει, πρέπει να είναι καινούρια:

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=se.saguru.emmovie

 

Του δίνεις πληροφορίες για το τι είδους ταινία θέλεις να δεις με πάρα μα πάρα πολλές επιλογές και σου βγάζει προτάσεις. Δεν πίστευα πως θα είναι καλή αλλά πράγματι δουλεύει!! Αν είχε καλύτερο ui θα ήταν απλά κορυφαία.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ το Handy Safe Pro

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.epocware.handysafe&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5lcG9jd2FyZS5oYW5keXNhZmUiXQ..

είναι το μόνο που είμαι ευχαριστημένος και το χρησιμοποιώ από εποχή Symbian σε ΝΟΚΙΑ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα και το awallet https://play.google.com/store/apps/details?id=org.awallet.free&feature=search_result το οποίο όπως και το handy safe δεν ζητάει permission για πρόσβαση στο internet που είναι εξαιρετικά σημαντικό, και είναι και δωρεάν (με κάποια έξτρα -περιττά κατά τη γνώμη μου- features επι πληρωμή.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...