Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εννοείς κάτι τέτοιο?

εγώ το χρησιμοποιώ περιστασιακά. πολύ καλό!!

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sand.airdroid&hl=en

 

Πράγματι είναι πολύ καλό, το είχα δοκιμάσει και εγώ επίσης. Θα ήθελα όμως κάτι περισσότερο, δηλ. να μπορώ να χειρίζομαι το κινητό, όπως να ανοίγω/κλείνω εφαρμογές, να ενεργοποιώ/απενεργοποιώ την κάμερα, το GPS, το ηχείο κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει ένα backup μέσω του kies επαφές+SMS σε ένα galaxy s2. Προσπαθω να το επαναφέρω μέσω του kies σε νοτε2 αλλά δεν μου περνάει τα SMS. Τις επαφές τις έχω στο Gmail οπότε είμαι οκ. Αλλά τα SMS δεν μπορώ να τα περάσω. Έχετε κάποια ιδέα πως μπορώ ναπαρω από το backup τα SMS? Είτε σαν ένα xls είτε κατευθείαν στο note? Έχω ψάξει πολύ το δίκτυο αλλά αυτό που βρήκα είναι ότι το καταπληκτικό kies ΔΕΝ μπορεί να κάνει restore SMS σε νέα συσκευή και εγώ δεν έχω πλέον το s2. Ούτε βρήκα τρόπο να ανοίξω στον υπολογιστή το αρχείο του backup.

Είναι σημαντικό για μένα οπότε κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα Παιδιά.τι πρέπει να κάνω για να έχω flash στον stock browser ;

 

Επίσης γιατί δεν έχει από μόνο του;

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα Παιδιά.τι πρέπει να κάνω για να έχω flash στον stock browser ;

 

Επίσης γιατί δεν έχει από μόνο του;

 

Πήγαινε εδω κατέβασε τον flash ,βάλε το apk στο τηλέφωνο και με έναν file exlporer καν το εγκατάσταση.

 

Από τις 15 Αύγουστου, η Adobe έχει σταματήσει την αναβάθμιση του Flash Player για το Android 4.1....

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε εδω κατέβασε τον flash ,βάλε το apk στο τηλέφωνο και με έναν file exlporer καν το εγκατάσταση.

 

Από τις 15 Αύγουστου, η Adobe έχει σταματήσει την αναβάθμιση του Flash Player για το Android 4.1....

 

Μπορώ να το κατεβάσω και μέσω του τηλεφώνου;

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να το κατεβάσω και μέσω του τηλεφώνου;

 

Δεν το έχω κάνει ,αλλά υποθέτω πως ναι .

Δοκίμασε ....

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω κάνει ,αλλά υποθέτω πως ναι .

Δοκίμασε ....

 

Ok το έβαλε και δουλεύει καλά.

Πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση παραπάνω;

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Σε 4.1.1 με την μαμά εφαρμογή για sms όταν επιλέγω ρυθμίσεις->εισαγωγή λειτουργία -> είτε unicode , είτε αυτόματο μου βγάζει στον μετρητή όταν γράφω ελληνικά 70 γράμματα για κάθε μήνυμα. Όταν επιλέγω αλφάβητο gsm βγάζει κανονικά 160. Στο αλφάβητο gsm όντως στέλνει ένα μήνυμα για 160 ελληνικούς χαρακτήρες ή απλά το σπάει και διπλοχρεώνομαι χωρίς να το καταλαβαίνω? Υπάρχει λύση με τα handsent, go sms αλλά θα ήθελα και στην μαμά εφαρμογή να μάθω τι κάνει.

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Στέλνει κανονικά 160 ελληνικούς χαρακτήρες με την διαφορά ότι είναι όλοι κεφαλαία (ασχέτως εάν εσύ γράφεις μικρά) και χωρίς τόνους...

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποιος τροπος ετσι ωστε οταν ακουω ενα τραγουδι στο youtube και μεταφερθω σε αλλη εγαρμογη να συνεχισει να παιζει?
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποιος τροπος ετσι ωστε οταν ακουω ενα τραγουδι στο youtube και μεταφερθω σε αλλη εγαρμογη να συνεχισει να παιζει?

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=jp.co.asbit.pvstar

Link to comment
Share on other sites

Για παράδειγμα έχω ένα HTC Wildfire και ένα ALCATEL OT-908. Το ALCATEL έχει από τη μάνα του ένα ωραίο ενεργό Wallpaper που στο Backup από τον MyPhoneExplorer αποθηκέυεται στη θέση "Μνήμη συστήματος\system\app" μαζί με πολλά άλλα apps που τα έχει προεγκατεστημένα το ALCATEL.

 

Αν εγκαταστήσω αυτή την εφαρμογή στο HTC με χρήση του (MyPhoneExplorer) υπάρχει περίπτωση να κάνω ζημιά;;;

 

Επίσης παρατηρώ ότι στο αντίστοιχο folder (Μνήμη συστήματος\system\app) το HTC έχει, εκτός από αρχεία με κατάληξη ".apk", και κάτι άλλα με το ίδιο όνομα πολλές φορές αλλά με κατάληξη ".odex". Τι είναι αυτά;

 

Και τα δύο κινητά δεν έχουν γίνει ποτέ root.

Link to comment
Share on other sites

Φοράνε και τα 2 android έτσι; Λοιπόν, μπορείς αλλά δεν θα είναι εφαρμογή συστήματος όπως στο Alcatel*. Η κάθε εταιρία υποτίθεται ότι προσφέρει συγκεκριμένα "καλούδια" μαζί με το κάθε κινητό της. Οι καταλήξεις .odex αφορούν άδειες χρήσης (αν θυμάμαι καλά, μπορεί να κάνω και λάθος). Πιθανώς δηλαδή αυτές οι εφαρμογές να είναι επί πληρωμή και σαν ΟΕΜ η Alcatel να έχει λάβει μαζική άδεια χρήσης τους.

 

*Αρκεί βέβαια, αν πρόκειται για εφαρμογή, να υποστηρίζει την έκδοση του Android που έχει το Wildfire.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

θελω να ρωτησω ωστε να μην εχω προβλημα με το google μου λογαριασμο.

ηθελα να χρησιμοποιησω το google play music και να ανεβασω τη μουσικη μου στον λογαριασμο μου. βρηκα ενα τροπο βαζαντας αγγλικη διεύθυνση και ετσι μπορεσα να ξεκινησω την διαδικασια.

λετε να εχω προβλημα?

γι

Link to comment
Share on other sites

θελω να ρωτησω ωστε να μην εχω προβλημα με το google μου λογαριασμο.

ηθελα να χρησιμοποιησω το google play music και να ανεβασω τη μουσικη μου στον λογαριασμο μου. βρηκα ενα τροπο βαζαντας αγγλικη διεύθυνση και ετσι μπορεσα να ξεκινησω την διαδικασια.

λετε να εχω προβλημα?

γι

οχι. τι προβλημα να χεις;

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω γενικα μην γινει καμια χρεωση η οτι εβαλα ψευτικη διεύθυνση αν και τωρα τα εχω σβησει οτι ειχα βαλει. .

 

 

παντως 4000 τραγουδια που ανεβαζει θα κανει μια εβδομαδα:):D

Link to comment
Share on other sites

Tα αρχεία .odex δεν ειναι άδειες χρήσης αλλά κάτι σαν cache της εφαρμογής,ώστε να φορτώνει πιο γρήγορα η εφαρμογή.Αναλυτικότερα το εξηγεί εδώ
Link to comment
Share on other sites

Ok, δικό μου το λάθος. :)

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Υπαρχει δυνατοτητα ανακτησης προσφατα διεγραμμενων μηνυμάτων?

 

για εφαρμογη δεν ξερω...χωρις να πειραξεις παντως τιποτα κλπ δεν γινεται

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το google search σε εμάς έχει ελάχιστες δυνατότητες ενώ στο YouTube που βλέπω σε nexus στο εξωτερικό έχει μέχρι και να βάζει υπενθύμιση στα 10 λεπτα?
Link to comment
Share on other sites

Γιατί το google search σε εμάς έχει ελάχιστες δυνατότητες ενώ στο YouTube που βλέπω σε nexus στο εξωτερικό έχει μέχρι και να βάζει υπενθύμιση στα 10 λεπτα?

 

To Google Now βλέπεις στο Youtube. Απλά αναβάθμισε το Google search απο το market στην τελευταία έκδοση, και μετά άλλαξε τη γλώσσα της συσκευής στα Αγγλικά. Γύρνα το μετά πάλι στα ελληνικά και μπες στο Search. Τότε θα σου εμφανίσει την οθόνη του Google Now με όλα τα καλά της. Έχε υπόψιν σου βέβαια οτι αναγνωρίζει μόνο αγγλικές εντολές

Link to comment
Share on other sites

To Google Now βλέπεις στο Youtube. Απλά αναβάθμισε το Google search απο το market στην τελευταία έκδοση, και μετά άλλαξε τη γλώσσα της συσκευής στα Αγγλικά. Γύρνα το μετά πάλι στα ελληνικά και μπες στο Search. Τότε θα σου εμφανίσει την οθόνη του Google Now με όλα τα καλά της. Έχε υπόψιν σου βέβαια οτι αναγνωρίζει μόνο αγγλικές εντολές

 

Εμενα μολις Το κανω Και το σετσρω δεν μου βγάζει τον καιρό κλπ πάρα μόνο την εικόνα για τις ρυθμίσεις

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Εμενα μολις Το κανω Και το σετσρω δεν μου βγάζει τον καιρό κλπ πάρα μόνο την εικόνα για τις ρυθμίσεις

 

Σε ποιο τηλέφωνο με τι Android;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...