Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έτσι όπως λές το κάνω. Απλά ψάχνω τρόπο να κατεβάζω απευθείας το apk στο pc μου χωρίς να μπαίνω στο android market επειδή απαιτεί wi-fi και θέλω να αποφύγω το άνοιξε-κλείσε στο router.

γιατι δεν αφηνεις ανοιχτο το ρουτερ αντι να κανεις αλχημειες; :)

Link to comment
Share on other sites

@nikos523

no prob φυσικά :)

στο autostarts, μπορώ να απεκλείσω εφαρμογές όπως market, τηλεφωνικός κατάλογος, κλήσεις, sms, κλπ; αν θυμάμαι καλά αυτες μου τις εμφανίζει με κίτρινα γράματα

είναι ασφαλή να κάνω κάτι τέτοιο;

 

Δεν είναι όλα ασφαλή.

Στο μάρκετ για παράδειγμα αν βγάλεις κάποια μπορεί να μην δουλεύει σωστά (δεν χρειάζεται κιόλας γιατί ξαναπαίρνει startup rights το market συνήθως)

Εφαρμογές που αντικαθιστούμε μπορούμε να τις βγάλουμε (εφαρμογή sms πχ), εφόσον υπάρχει άλλη εφαρμογή για την ίδια δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν αφηνεις ανοιχτο το ρουτερ αντι να κανεις αλχημειες; :)

 

Γιατί τον έχω δίπλα μου στο μισό μέτρο γμτ και δε θέλω να τρώω τα watts στο κεφάλι:lol:.

Βασικά το wlan ανοιγοκλείνω, όχι το router. ;)

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασες διάφορους players; αν ναι, ποιους;

 

Μόνο τον στοκ.... Έχεις κάποιον να μου προτείνεις; ευχαριστώ

 

Sent from my MB525

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

@nikos523

no prob φυσικά :)

στο autostarts, μπορώ να απεκλείσω εφαρμογές όπως market, τηλεφωνικός κατάλογος, κλήσεις, sms, κλπ; αν θυμάμαι καλά αυτες μου τις εμφανίζει με κίτρινα γράματα

είναι ασφαλή να κάνω κάτι τέτοιο;

 

το μαρκετ και να θελει να μπει να σε χρεωσει δεν μπορει γιατι πρεπει να εχεις τα δεδομενα ενεργα...απλα ενταξει ειναι και ο κοπος που πας στις ρυθμισεις να την κλεισεις την εφαρμογη..αν ειναι ομως θεμα περιπτωσης δεν υπαρχει τετοιο ενδεχομενο..μονο και μονο σε χρεωνει αν εχεις τα δεδομενα ενεργα

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

δε θέλω να τα αποκλείσω για μη ενδεχόμενη χρέωση δεδομενων, απλά για ακόμη πιο γρήγορο boot της συσκευής :)
Link to comment
Share on other sites

δε θέλω να τα αποκλείσω για μη ενδεχόμενη χρέωση δεδομενων, απλά για ακόμη πιο γρήγορο boot της συσκευής :)

 

δεν νομιζω οτι αξιζει το κοπο να κλεισεις εφαρμογες για πιο γρηγορο boot....δεν νομιζω να ανοιγοκλεινεις και συνεχεια τη συσκευη...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω οτι αξιζει το κοπο να κλεισεις εφαρμογες για πιο γρηγορο boot....δεν νομιζω να ανοιγοκλεινεις και συνεχεια τη συσκευη...

 

Αξίζει όμως γιατί είναι πολλές οι εφαρμογές που τρέχουν χωρίς να κάνεις κάτι.

Επίσης δεν είναι μόνο το startup.

Εφαρμογές ανοίγουν και όταν βάζεις φορτιστή, κάνεις εγκατάσταση μια εφαρμογή, ανοίγεις δεδομένα/wifi, όταν τρέξει media scan και άλλα πολλά!

Τσεκαρε με το autostarts και θα καταλάβεις. Βάλε να εμφανίζονται όλα τα rights ( μενού-view-hide unknown events

Link to comment
Share on other sites

Παδια στο galaxy ace μου εχω βαλει καρτουλα 8gb class 10 αλλα επειδη ειμαι noob ακομα στο android και δεν ειχα κανει ρυθμιση να κανει εγκατασταση τις εφαρμογες στην καρτουλα, και πριν λιγο μου εβγαλε ειδοποιηση "περιορισμενος χωρος" "ο εσωτερικος χωρος τηλεφωνου μπλα μπλα " ξερει κανεις τι μπορω να κανω κι αν γινεται να μεταφερω τις ηδη εγκατεστημενες εφαρμογες στην καρτουλα;

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Παδια στο galaxy ace μου εχω βαλει καρτουλα 8gb class 10 αλλα επειδη ειμαι noob ακομα στο android και δεν ειχα κανει ρυθμιση να κανει εγκατασταση τις εφαρμογες στην καρτουλα, και πριν λιγο μου εβγαλε ειδοποιηση "περιορισμενος χωρος" "ο εσωτερικος χωρος τηλεφωνου μπλα μπλα " ξερει κανεις τι μπορω να κανω κι αν γινεται να μεταφερω τις ηδη εγκατεστημενες εφαρμογες στην καρτουλα;

Ευχαριστω

 

Ap2sd για να μην τις κάνεις μια μια από τη διαχείριση.

Link to comment
Share on other sites

Ap2sd για να μην τις κάνεις μια μια από τη διαχείριση.

 

Ευχαριστω παρα πολυ για την γρηγορη απαντηση..με σωζεις..ουτε μηνηματα δεν μπορουσα να λαβω..

 

Ap2sd για να μην τις κάνεις μια μια από τη διαχείριση.

 

Ρε τελικα οι περισσοτερες δεν γινεται να μετακινηθουν απο τη μνημη του κινητου..περιεργο βεβαια γιατι οι περισσοτερες εφαρμογες ειναι ακυρες οπως το whats app tunein radio και κατι τετοιες..μαλλον θα αναγκαστω να σβησω καποιες..οι τσπιδες 200 mb internal μνημη το 2012 δεν υπαρχει αυτο.. :-( :'(

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Αξίζει όμως γιατί είναι πολλές οι εφαρμογές που τρέχουν χωρίς να κάνεις κάτι.

Επίσης δεν είναι μόνο το startup.

Εφαρμογές ανοίγουν και όταν βάζεις φορτιστή, κάνεις εγκατάσταση μια εφαρμογή, ανοίγεις δεδομένα/wifi, όταν τρέξει media scan και άλλα πολλά!

Τσεκαρε με το autostarts και θα καταλάβεις. Βάλε να εμφανίζονται όλα τα rights ( μενού-view-hide unknown events

 

απο τον πρωτο καιρο που αγορασα το s2 δεν εχω ασχοληθει ουτε με taskmanager ουτε με το autostarts ωστε να τερματιζω η μπλοκαρω

εφαρμογες...απλα εχω διαγραψει χειροκινητα οοοοολα εκεινα τα αχρηστα στοκ apps που ειτε τρεχουν στο παρασκηνιο ειτε εχουν μεγαλη καταναλωση μπαταριας...

βεβαια δεν το εχω ψαξει και πολυ για να δω ποιες εφαρμογες ανοιγουν οταν συνδεω φορτιστη κτλ...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Παιδες το Real Racing 2 μου πιανει 1.3GB στην Internal SD! Ειναι φυσιολογικο αυτο (εσας ποσο σας πιανει);

 

Επισης, υπαρχει τροπος να βαζουν οι εφαρμογες τα αρχεια τους στην external SD και οχι στην internal, γιατι με 600ΜΒ μεσο ορο (για καλα παιχνιδια), αν βαλεις 10 απο δαυτα γεμισε η internal SD (τοσο απλα).

Keeper of the faith... HTC Evo 3D, HTC One M7 (black and silver), HTC One Max, HTC One M8x (silver and light gunmetal grey), HTC One M8 (dark gunmetal grey), HTC One M9 (gunmetal gray), HTC U11+ (black)
Link to comment
Share on other sites

γιατί δε τη μετακινείς στην εξωτερική sd;

Πως το κανω αυτο; Με cut and paste απο το PC; Δεν θα πεταξει σφαλμα η εφαρμογη μετα; Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο.

Keeper of the faith... HTC Evo 3D, HTC One M7 (black and silver), HTC One Max, HTC One M8x (silver and light gunmetal grey), HTC One M8 (dark gunmetal grey), HTC One M9 (gunmetal gray), HTC U11+ (black)
Link to comment
Share on other sites

Για βοηθειστε με λιγο να τα βαλω σε μια σειρα...

Θελω να μπορω να συνδεω το κινητο μου στον υπολογιστη μεσω usb, και να μπορω να γραφω στη sd card. Πως μπορω να το κανω αυτο? Πως θα δουν το κινητο τα windows? Μπορω να γραψω στην sd? Θελει καποια ρυθμιση στο κινητο;

Link to comment
Share on other sites

Για βοηθειστε με λιγο να τα βαλω σε μια σειρα...

Θελω να μπορω να συνδεω το κινητο μου στον υπολογιστη μεσω usb, και να μπορω να γραφω στη sd card. Πως μπορω να το κανω αυτο? Πως θα δουν το κινητο τα windows? Μπορω να γραψω στην sd? Θελει καποια ρυθμιση στο κινητο;

 

Εξαρτάται και από τη rom που φοράς, αλλά συνήθως, όταν συνδέεις το κινητό σου στον υπολογιστή σου βγάζει ένα notification και εκεί έχει επιλογές για το τι θες να κάνεις. Αν δεν σου βγάζει κάτι, αφού συνδέσεις το κινητό σου πήγαινε στις ρυθμήσεις "wireless and network" και ψάξε κατι σαν USB επιλογές να δεις αν σου λέει εκεί κάτι.

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Πως το κανω αυτο; Με cut and paste απο το PC; Δεν θα πεταξει σφαλμα η εφαρμογη μετα; Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο.

Έχει γραφτεί 5 post πιο πίσω.

Δες το 2516.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εμενα δεν μου ειπατε για τις εφαρμογες που λεει οτι δεν μπορουν να μετακινηθουν στηβ sd υπαρχει καποια λυση; ειμαι και root δεν ξερω αν εχει σημασια..
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είσαι root υπάρχει λύση.Θα κάνεις ένα δεύτερο ext partition στην κάρτα σου και με κάποιο πρόγραμμα ή script θα μπορούν όλες οι εφαρμογές να πηγαίνουν εκεί.Ενα τέτοιο πρόγραμμα που δουλεύει σε πολλές συσκευές ειναι το link2sd http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=294953

για περισσότερα όμως ρώτα στο θέμα της συσκευής σου

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είσαι root υπάρχει λύση.Θα κάνεις ένα δεύτερο ext partition στην κάρτα σου και με κάποιο πρόγραμμα ή script θα μπορούν όλες οι εφαρμογές να πηγαίνουν εκεί.Ενα τέτοιο πρόγραμμα που δουλεύει σε πολλές συσκευές ειναι το link2sd http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=294953

για περισσότερα όμως ρώτα στο θέμα της συσκευής σου

 

Ευχαριστω πολυ.. Συγνωμη αv διαλεξα λαθος τοπικ για να ρωτησω..εκανα ποστ για παραπανω λεπτομερειες στο θεμα της συσκευης μου.. Και παλι ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Για βοηθειστε με λιγο να τα βαλω σε μια σειρα...

Θελω να μπορω να συνδεω το κινητο μου στον υπολογιστη μεσω usb, και να μπορω να γραφω στη sd card. Πως μπορω να το κανω αυτο? Πως θα δουν το κινητο τα windows? Μπορω να γραψω στην sd? Θελει καποια ρυθμιση στο κινητο;

 

Συνδέεις στον υπολογιστή το κινητό και κάνεις αυτό που θες

Μέσα από την εξερεύνηση μπορείς να μπεις και να δεις τα αρχεία του κινητού

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται και από τη rom που φοράς, αλλά συνήθως, όταν συνδέεις το κινητό σου στον υπολογιστή σου βγάζει ένα notification και εκεί έχει επιλογές για το τι θες να κάνεις. Αν δεν σου βγάζει κάτι, αφού συνδέσεις το κινητό σου πήγαινε στις ρυθμήσεις "wireless and network" και ψάξε κατι σαν USB επιλογές να δεις αν σου λέει εκεί κάτι.

 

Συνδέεις στον υπολογιστή το κινητό και κάνεις αυτό που θες

Μέσα από την εξερεύνηση μπορείς να μπεις και να δεις τα αρχεία του κινητού

 

 

Μολις το συνδεσα.

Μου το εμφανιζει σαν: Cd drive: Zte usb driver

και μεσα περιεχει εναν installer των windows.

Δεν βλεπω να εχω καμια προσβαση στην sd. Ti πρεπει να κανω για να εχω;

Link to comment
Share on other sites

Μολις το συνδεσα.

Μου το εμφανιζει σαν: Cd drive: Zte usb driver

και μεσα περιεχει εναν installer των windows.

Δεν βλεπω να εχω καμια προσβαση στην sd. Ti πρεπει να κανω για να εχω;

 

δοκιμασε ρυθμισεις>εφαρμογες>αναπτυξη και κανε τικ τον εντοπισμο σφαλματων

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...