Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το εβαλα αλλα δεν καταλαβα πως ακριβως σε βοηθα να απενεργοποιησεις το 3g.

Το πατω και με βαζει μεσα στο wireless settings. Η λεξη '3g' δεν υπαρχει καπου μεσα στα μενου του android?

Τι υποτιθεται οτι απενεργοποιω εγω? το 'data enabled'?

 

Νομιζω οτι δεν χρειαζεται καν να παω μεσα σε μενου, αλλα οτι θα δουλευε οπως αλλα παρομοια(gps, apn), που κανουν τη δουλεια πατωντας απλα το εικονιδιο.

 

Όταν πατάς σε πάει στις ρυθμίσεις δικτύου. Εκεί επιλέγεις λειτουργία δικτύου gsm δηλ. 2g ή UCDMI δηλ. 3g ή διπλή λειτουργία. Κατά τη γνώμη μου βοηθάει πολύ γιατί σε αντίθετη περίπτωση πρέπει να πας ρυθμίσεις κ,λ.

Link to comment
Share on other sites

Όταν πατάς σε πάει στις ρυθμίσεις δικτύου. Εκεί επιλέγεις λειτουργία δικτύου gsm δηλ. 2g ή UCDMI δηλ. 3g ή διπλή λειτουργία. Κατά τη γνώμη μου βοηθάει πολύ γιατί σε αντίθετη περίπτωση πρέπει να πας ρυθμίσεις κ,λ.

 

Μα δεν βλεπω πουθενα 2g-3g ! Που ειναι κρυμμενα αυτα? Ετσι ονομαζονται μες το android, ή καπως αλλιως;

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν βλεπω πουθενα 2g-3g ! Που ειναι κρυμμενα αυτα? Ετσι ονομαζονται μες το android, ή καπως αλλιως;

Μα στο γράφουν παραπάνω.

Δεν θα δεις να γράφει κάπου 2G ή 3G.Αλλά UCDMI ή διπλή λειτουργία.

Πάντως σε μένα το 3G απενεργοποείται από την επιλογή Mobile Network στο Notifications, αλλά δεν ξέρω αν είναι λειτουργία της custom Rom που φοράω.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μα στο γράφουν παραπάνω.

Δεν θα δεις να γράφει κάπου 2G ή 3G.Αλλά UCDMI ή διπλή λειτουργία.

Πάντως σε μένα το 3G απενεργοποείται από την επιλογή Mobile Network στο Notifications, αλλά δεν ξέρω αν είναι λειτουργία της custom Rom που φοράω.

 

Εχω αγγλικο μενου. Αν εχει κανεις αγγλικο μενου, μπορει να μου πει που 'κρυβεται' το "UCDMI" ή "διπλή λειτουργία" ?

Link to comment
Share on other sites

Εχω αγγλικο μενου. Αν εχει κανεις αγγλικο μενου, μπορει να μου πει που 'κρυβεται' το "UCDMI" ή "διπλή λειτουργία" ?

Και εγώ αγγλικό έχω.

Πάω Settings->Wireless & networks->Mobile Networks->Network mode

Εκεί έχω:

- WCDMA only (3G mode)

-GSM ONLY (2G mode)

-GSM/WCDMA auto (Αυτό έχω επιλεγμένο)

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αγγλικό έχω.

Πάω Settings->Wireless & networks->Mobile Networks->Network mode

Εκεί έχω:

- WCDMA only (3G mode)

-GSM ONLY (2G mode)

-GSM/WCDMA auto (Αυτό έχω επιλεγμένο)

το καθαρο android εχει μονο επιλογη για 2G και τιποτα αλλο κι αν το ξετικαρεις εννοει οτι ειναι διπλη.

 

@karib, στα mobile networks αν πας θα δεις οτι εχει να χρησιμοποιει μονο 2G, αν το βγαλεις θα ειναι σε διπλη.

 

το 3G λεγεται WCDMA :p

Link to comment
Share on other sites

ok, μετα απο τις διευκρινησεις σας, τα βρηκα. :)

 

Αληθεια, δεν μπορω να βλεπω στην πανω μπαρα αν 'πιανει' 3g ή όχι(=αρα 2g) οπου βρισκομαι;

Στο παλιο μου νοκια(οχι android), οπου ειχε καλυψη 3g, διπλα απο την ενδειξη της κεραιας, ειχε και εικονιδιακι 3g, που πολυ με ειχε βολεψει, ηξερα καθε στιγμη αν εχω 3g και αναλογη ταχυτητα.

Δεν μπορω να εχω κατι αναλογο και στο android να το βλεπω; Γινεται με καποιο τροπο;

Link to comment
Share on other sites

ok, μετα απο τις διευκρινησεις σας, τα βρηκα. :)

 

Αληθεια, δεν μπορω να βλεπω στην πανω μπαρα αν 'πιανει' 3g ή όχι(=αρα 2g) οπου βρισκομαι;

Στο παλιο μου νοκια(οχι android), οπου ειχε καλυψη 3g, διπλα απο την ενδειξη της κεραιας, ειχε και εικονιδιακι 3g, που πολυ με ειχε βολεψει, ηξερα καθε στιγμη αν εχω 3g και αναλογη ταχυτητα.

Δεν μπορω να εχω κατι αναλογο και στο android να το βλεπω; Γινεται με καποιο τροπο;

 

Δίπλα από το εικονίδιο με το σήμα έχει κάτι βελάκια και κάποιο γράμμα. Η, Ε, G. Από εκεί φαίνεται πόσο καλά πιάνει το 3g σου. Το 'Η' είναι το καλύτερο.

 

Sent from my HTC Desire HD using Tapatalk

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

ok, μετα απο τις διευκρινησεις σας, τα βρηκα. :)

 

Αληθεια, δεν μπορω να βλεπω στην πανω μπαρα αν 'πιανει' 3g ή όχι(=αρα 2g) οπου βρισκομαι;

Στο παλιο μου νοκια(οχι android), οπου ειχε καλυψη 3g, διπλα απο την ενδειξη της κεραιας, ειχε και εικονιδιακι 3g, που πολυ με ειχε βολεψει, ηξερα καθε στιγμη αν εχω 3g και αναλογη ταχυτητα.

Δεν μπορω να εχω κατι αναλογο και στο android να το βλεπω; Γινεται με καποιο τροπο;

 

Τα σηματα που δείχνει το είδος του δικτύου που έχεις τα εμφανίζει μόνο άν ενεργοποιηθεί το mobile internet και όχι συνεχώς όπως στα Nokia

 

Sent from my MB525

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Τα σηματα που δείχνει το είδος του δικτύου που έχεις τα εμφανίζει μόνο άν ενεργοποιηθεί το mobile internet και όχι συνεχώς όπως στα Nokia

 

Sent from my MB525

 

Οταν λες 'mobile internet' ποιες ακριβως επιλογες να ενεργοποιησω για να το δω? Γιατι μεχρι τωρα πειραματιστηκα με διαφορα αλλα δεν ετυχε να τα δω αυτα τα εικονιδια. Αν ξερεις στα αγγλικα τις επιλογες θα με βολευε.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες 'mobile internet' ποιες ακριβως επιλογες να ενεργοποιησω για να το δω? Γιατι μεχρι τωρα πειραματιστηκα με διαφορα αλλα δεν ετυχε να τα δω αυτα τα εικονιδια. Αν ξερεις στα αγγλικα τις επιλογες θα με βολευε.

mobile networks> data enabled.

αλλα αν το χρησιμοποιησει εκεινη τη στιγμη γρηγορα, θα χρεωθεις.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω εδω και παρα πολυ καιρο να μεταφερω sms απο ενα παλιο symbian 40 κινητο που εχω σε android συσκευη.

 

Μπορει καποιος να βοηθησει;

Αν υπαρχει καπου αλλου, ας σβηστει και ας μεταφερθει.

Νομιζω απασχολει αρκετο κοσμο που δεν εχει τοσες εξειδικευμενες γνωσεις.

Οποιος εχει καποια προταση ας το κανει παρακαλω...ειτε με απλο τροπο...ειτε με πιο συνθετο

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

εκανα τι ερωτηση και αλλου αλλα δεν γνωριζουν..

εγω με τα wm εβαζα ρομ οποτε γουσταρα και πολυ ευκολα.

παω να βαλω της σονυ και μου γραφει οτι εχω παρανομο λογισμικο.

Υπαρχει καποιο προγραμμα να περασω μια custom ROM στο xperia mini?...

 

ειναι δυνατον να μην ξερει κανεις πως περναμε ρομ?..

Το προβλημα στο κινητο μου ειναι οτι δεν ανοιγει,αρα πρεπει να γινει με προγραμμα απο το pc..

Edited by Nitse4
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα καταλαβαίνω ότι το θέμα έχει χιλιοειπωθεί και ότι θα σας κουράσω αλλά πραγματικά δεν μπορώ να βγάλω άκρη

 

Εχω το Xperia X8 το οποίο είναι και το πρώτο μου smart phone ever

 

Προσπαθώ να κάνω export τις επαφές μου και δεν τα καταφέρνω έχω δοκιμάσει να κάνω

a) synchronize με gmail αλλα στο mail δεν εμφανίζεται τίποτα

β) έχω κάνει export se vcard μέσω εφαρμογών αλλά και μέσα από το μενού ττων επαφών του X8 και όταν ανοίγω το αρχείο από την SD μου εμφανίζει μόνο την πρώτη επαφή

γ) και τέλος η πιο πετυχημένη προσπάθεια ήταν μέσω του Contancts Backup όπου μου δημιούργησε ένα excel στην SD μόνο που μάλλον δεν υποστηρίζει ελληνικά και τα ονόματα εμφανίζονται κάπως έτσι 5Ξ§5 Ξ§ΞΛΑΡΓΞ

 

Οποιαδήποτε βοήθεια καλοδεχούμενη!!!

Link to comment
Share on other sites

γ) και τέλος η πιο πετυχημένη προσπάθεια ήταν μέσω του Contancts Backup όπου μου δημιούργησε ένα excel στην SD μόνο που μάλλον δεν υποστηρίζει ελληνικά και τα ονόματα εμφανίζονται κάπως έτσι 5Ξ§5 Ξ§ΞΛΑΡΓΞ

 

Οποιαδήποτε βοήθεια καλοδεχούμενη!!!

 

Δοκίμασε το Easy Export είναι και δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

εκανα τι ερωτηση και αλλου αλλα δεν γνωριζουν..

εγω με τα wm εβαζα ρομ οποτε γουσταρα και πολυ ευκολα.

παω να βαλω της σονυ και μου γραφει οτι εχω παρανομο λογισμικο.

Υπαρχει καποιο προγραμμα να περασω μια custom ROM στο xperia mini?...

 

ειναι δυνατον να μην ξερει κανεις πως περναμε ρομ?..

Το προβλημα στο κινητο μου ειναι οτι δεν ανοιγει,αρα πρεπει να γινει με προγραμμα απο το pc..

Κατ'αρχάς έκανες root στη συσκευή σου; Αν δεν ξέρεις τι είναι το root, ξεκίνα διάβασμα στο link "ορολογία android" στην υπογραφή μου.

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

παιδες καλησπερα,εκανα ολα τα βηματα σωστα ,κανω εγκατασταση το 2.6.1 και ολα οκ,μολισ τελειωσει η εγκατασταση μου βγαζει ..¨¨Λυπουμαστε υπηρξε μη αναμενομενη διακοπη της εφαρμογης Navigon(διαδικασοια com.navigon.navigator...try again

το εκανα 2-3 φορεσ αλλα παλι τα ιδια,γνωμες?

Link to comment
Share on other sites

Θελω να δωσω 'νετ' απο το κινητο στο laptop.

Επειδη με bluetooth υπαρχει προβλημα(ασυμβατοτητα), εχω 2 επιλογες:

- ή portable hotspot το κινητο, και να δινει μεσω wifi στο laptop

- ή συνδεση με καλωδιο usb, και tethering.

 

Ποια μεθοδος ειναι προτιμοτερη, από την πλευρα του laptop, και γιατι;

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να απευθυνθείς σε αυτό το θέμα που είναι και καταλληλότερο.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς έκανες root στη συσκευή σου; Αν δεν ξέρεις τι είναι το root, ξεκίνα διάβασμα στο link "ορολογία android" στην υπογραφή μου.

 

φιλε μου ξερω τι ειναι ροοτ.

απλα το κινητο το πηρα απο αλλον και μαλλον ειχε περασει custom rom.(αφου μου γραφει απο την σονυ οτι εχει τροποποιημενο λογισμικο)

και πηγαινοντας να το κανω ενημερωση απο την σονυ, εσβησε και δεν κανει απολυτος τιποτα.

Εγω λεω πως μπορω να του φορτωσω μια αλλη ρομ..

Εγω μπορει να μπερδευομαι με τα wm που ηταν πανευκολα τα πραματα,κολλησε οκ,τρεξε μια αλλη ρομ και τελος.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ξερω τι ειναι ροοτ.

απλα το κινητο το πηρα απο αλλον και μαλλον ειχε περασει custom rom.(αφου μου γραφει απο την σονυ οτι εχει τροποποιημενο λογισμικο)

και πηγαινοντας να το κανω ενημερωση απο την σονυ, εσβησε και δεν κανει απολυτος τιποτα.

Εγω λεω πως μπορω να του φορτωσω μια αλλη ρομ..

Εγω μπορει να μπερδευομαι με τα wm που ηταν πανευκολα τα πραματα,κολλησε οκ,τρεξε μια αλλη ρομ και τελος.

To θέμα με τα sony ericsson είναι ότι με το SEUS (sony ericsson update service) μπορείς σχεδόν πάντα να επαναφέρεις το κινητό σου στην αρχική του κατάσταση, ανεξάρτητα με το αν έχεις custom rom, ή όχι. Αφού το κινητό σου είναι ήδη rooted κι έχει custom rom, άρα έχει και custom recovery. Οπότε μπες σε recovery mode και πέρασε όποια rom θέλεις...

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, ο ηχος της φωνης του καλουντος κατα τη διαρκεια μιας κλησης, συσχετιζεται στο android με τον ηχου του 'κουδουνιου' οταν καποιος μας καλει;

Επειδη δεν την εχω 'τερμα' την ενταση οταν μιλαω(γιατι η ενταση μου 'παιρνει' τα αυτια), την εχω σχετικα κατεβασμενη την ενταση, αλλα βλεπω οτι μετα οταν με καλουν το κουδουνισμα ειναι εξισου χαμηλο!

Απο που κι ως που συσχετιζονται αυτα τα δυο;

Θελω την ενταση μες τις κλησεις χαμηλα, αλλα το κουδουνι στο τερμα!

Δεν το επιτρεπει το android αυτο;

(εχω αρχισει και χανω κλησεις λογω χαμηλης εντασης κουδουνιου, αλλα δεν ειναι δυνατον να θυμαμαι να ανεβαζω το volume μετα απο καθε κληση!)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, ο ηχος της φωνης του καλουντος κατα τη διαρκεια μιας κλησης, συσχετιζεται στο android με τον ηχου του 'κουδουνιου' οταν καποιος μας καλει;

Επειδη δεν την εχω 'τερμα' την ενταση οταν μιλαω(γιατι η ενταση μου 'παιρνει' τα αυτια), την εχω σχετικα κατεβασμενη την ενταση, αλλα βλεπω οτι μετα οταν με καλουν το κουδουνισμα ειναι εξισου χαμηλο!

Απο που κι ως που συσχετιζονται αυτα τα δυο;

Θελω την ενταση μες τις κλησεις χαμηλα, αλλα το κουδουνι στο τερμα!

Δεν το επιτρεπει το android αυτο;

(εχω αρχισει και χανω κλησεις λογω χαμηλης εντασης κουδουνιου, αλλα δεν ειναι δυνατον να θυμαμαι να ανεβαζω το volume μετα απο καθε κληση!)

 

Κανονικά δεν συσχετίζονται. Αν δεν είναι bug του κινητού σου η της Rom που φοράς τσέκαρε μήπως το χαμηλωνεις κατά λαθος μόνος σου.

Κάνε το εξής. Βάλε τον ήχο "κουδουνιου" τέρμα. Κάνε μια κλήση και χαμήλωσε τον ηχείο και αμέσως μετά τσέκαρε αν έχει κατέβει το "κουδούνι"

 

Sent from my HTC Desire HD using Tapatalk

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...