Jump to content

[MOTO] Υamaha Ζ 125


pilotos_18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

40+κατι αλογα βγαζουν τα dragsterαδικα,απ οτι καταλαβα,εχει καποιος ενα Ζ με wr 200 μοτερ κ θες να τον τρεξεις,τρεξ τον,οτι και να πουμε δεν μπορουμε να ξερουμε το αποτελεσμα..(sorry για την αναφορα σε κοντρες:))

 

τα dragsterαδικα ειναι 250 κυβικα. εγω μιλαω με 200. ειπα πραγματα απο wr μαμισια και μαμισιο μοτερ wr. πιο ειναι πιο γρηγορο. οχι δεν εχω z. εχω fx 43 αλογα προς το παρον αλλα τον σεπτεμβρη θα παει καπου στα 49. γιαυτο θελω να δω. γιατι εχει φτιαχτει ενα τετοιο εδω με το δικο του μοτερ με πραγματα wr. γιαυτο ρωταω . να παω η να μην παω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

φιλε πριν που ειπα για το πιο απο τα 2 ειτε fx ειναι ειτε Z εννοουσα πως πιο θα περνουσε...αλλα οχι σε κοντρα...αλλα στα στατιστικα..επειδη ακουσα οτι στα dragster ειχε μπει ενα fx και πατησε ενα z...τεσπα..και κατι αλλο εχω ενα Ζ και δεν το εχω βαλει σε κοντρα..βασικα το εχω επειδη μου αρεσει γενικα..μπορει να μου πει καποιος ενα πειραγμα για να το εχω για μενα χωρις πολλα σπασιματα να αντεχει και να πηγαινει καλα για τα χιλιοστα του???εχω ακουσει οτι τα 56 πανε καλυτερα απο τα 57 58...αληθευει??
Link to comment
Share on other sites

φιλε πριν που ειπα για το πιο απο τα 2 ειτε fx ειναι ειτε Z εννοουσα πως πιο θα περνουσε...αλλα οχι σε κοντρα...αλλα στα στατιστικα..επειδη ακουσα οτι στα dragster ειχε μπει ενα fx και πατησε ενα z...τεσπα..και κατι αλλο εχω ενα Ζ και δεν το εχω βαλει σε κοντρα..βασικα το εχω επειδη μου αρεσει γενικα..μπορει να μου πει καποιος ενα πειραγμα για να το εχω για μενα χωρις πολλα σπασιματα να αντεχει και να πηγαινει καλα για τα χιλιοστα του???εχω ακουσει οτι τα 56 πανε καλυτερα απο τα 57 58...αληθευει??

 

ετσι. το 56 ειναι το καλυτερο φτιαξιμο για μενα. παρε και ενα τηλ τον ξεναριο να σου τα πει ο ιδιος. εχει φτιαχτει εδω στην περιοχη μου ενα τετοιο z που εστειλε το μοτερ στου ξεναριου και στα 56 χιλιοστα εβγαλε 32 αλογα τροχό. ξεμπαζωνει φιλε. με ενα διακοσαρι που ειχε παει τον αφησε 1,5 λεωφορια

Link to comment
Share on other sites

Και δεν μου λες τι πιστόνι να πάρω; wossner ή wiseco? Και τι κύλινδρο;

 

καλυτερα να περασεις χιτωνιο στον κιλυνδρο σου. τωρα αυτα τα δυο πιστονια ειναι ισαξια. εγω παντος σε διχρονο θα εβαζα wossner και στο τετραχρονο wiseco οπως εκανα και στο fx. αν θες πες μου να σου στειλω το τηλ του ξεναριου να τον παρεις ο ιδιος και να τον ρωτησεις οτι θες. κανε ακριβως αυτα που θα σου πει και θα δεις. α και ρωτα ενα τουμπανο 56 τι αλογα βγαζει και ποια z μπορεις να πατας

Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε δεν μου λες..αν το εχω 56 και ολα τα αλλα μαμα οπως σξατμιση (γιατι εχω και 8 καρφωτες απο αστυνομια για την ΜΚ) και καρμπυρατερ μαμα με λιγα λογια μονο χιλιοστα..καλα θα πηγαινει??ενας μου ειπε οτι το Ζ του ολο μαμα εβγαλε 140 μετριμενο με αυτοκινητο..αν ειναι αληθεια αυτα που λεει..το Ζ ολο μαμα αλλα 56 ποσο θα βγαζει? οχι σε κοντρα και ********...απλα μετρημενο..πανω κατω ποσα?
Link to comment
Share on other sites

κλαιν μαιν θα πηγαινει μονο με χιλιοστα και ολα τα αλλα μαμα...

αλλα αμα σε ικανοποιει εσενα δεν μου πεφτει λογος.. παντως δοκιμασε το και αν δεν σε ικανοποιει πειραζεις και αυτα που πρεπει...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

My Aprilia SXV 450

Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε δεν μου λες..αν το εχω 56 και ολα τα αλλα μαμα οπως σξατμιση (γιατι εχω και 8 καρφωτες απο αστυνομια για την ΜΚ) και καρμπυρατερ μαμα με λιγα λογια μονο χιλιοστα..καλα θα πηγαινει??ενας μου ειπε οτι το Ζ του ολο μαμα εβγαλε 140 μετριμενο με αυτοκινητο..αν ειναι αληθεια αυτα που λεει..το Ζ ολο μαμα αλλα 56 ποσο θα βγαζει? οχι σε κοντρα και ********...απλα μετρημενο..πανω κατω ποσα?

 

Με τιποτα τοσα.Λιγο παραπανω αρπες θα εχει το μηχανακι και στα ψηλα θα ειναι φιμωμενο απο παντου.

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε παιδια αλλα σας ξανα λεω οτι δεν το θελω για κοντρες αλλα θελω να πηγαινει πιο καλα απο ενα μαμα Ζ...εννοειται πως θελω να εχει και δυναμη αλλα να ειναι και βολτισιο..αν ανοιξω και λιγο τις θυριδες θα το σηκωνει το μαμα το καρμπυρατερ η θα πρεπει να βαλω πιο μεγαλο?
Link to comment
Share on other sites

ναι ρε παιδια αλλα σας ξανα λεω οτι δεν το θελω για κοντρες αλλα θελω να πηγαινει πιο καλα απο ενα μαμα Ζ...εννοειται πως θελω να εχει και δυναμη αλλα να ειναι και βολτισιο..αν ανοιξω και λιγο τις θυριδες θα το σηκωνει το μαμα το καρμπυρατερ η θα πρεπει να βαλω πιο μεγαλο?

 

ρε φιλαρακι πρεπει να καταλαβεις οτι αυτα εξαρτονται απο το τι θελεις εσυ κ μονο εσυ..

αν ανοιξεις λιγο τις θυριδες μπορει κ με ενα σωστο ζιγκλερωμα να εισαι οκ.. αν ομως το παρακανεις τοτε δεν το γλυτωνεις το καρμπυρατερ..

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

My Aprilia SXV 450

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε παιδια αλλα σας ξανα λεω οτι δεν το θελω για κοντρες αλλα θελω να πηγαινει πιο καλα απο ενα μαμα Ζ...εννοειται πως θελω να εχει και δυναμη αλλα να ειναι και βολτισιο..αν ανοιξω και λιγο τις θυριδες θα το σηκωνει το μαμα το καρμπυρατερ η θα πρεπει να βαλω πιο μεγαλο?

 

Μπορει να το σηκωνει αλλα στα ψηλα το μηχανακι να στεγνωνει.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να το σηκωνει αλλα στα ψηλα το μηχανακι να στεγνωνει.

 

εφ'οσον μιλαει για ΛΙΓΟ ανοιγμα στις θυριδες δεν νομιζω να στεγνωνει στα ψιλα με ενα ζιγκλερωμα..:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

My Aprilia SXV 450

Link to comment
Share on other sites

παιδια απο ωσο διαβασα τα μηνυματα καταλαβα πως ενα ζ ειναι αρκετα αχιοπιστο και να ειναι βολτισιο στα 56 mm .ενα 30αρι καρμπ θα ειναι οκ η θα ειναι πολη μεγαλο ?
Link to comment
Share on other sites

φιλε δεν ξερω τι λενε οι αλλοι για τα Ζ αλλα εγω παραπονο δεν εχω..το εχω 57 ,32 οκο,και ΜΚ..για το καρμπυρατερ που φορα δεν καιει το μηχανακι...και καθε μερα κανω πανω απο 30 χιλιομετρα...απλα εγω θελω να το κανω ψιλο μανισιο..μαμα εξατμιση και καρπμυρατερ και το μονο που θα εχει ειναι 56 χιλιοστα..και μια ερωτηση στα παιδια ...το Z μου φοραει αυτα που αναφερω πιο πανω...και εχει ενα προβλημα..απο το στροφομετρο ανοιγει καλα απο τις 1000 μεχρι τις 8000 αλλα μετα κανει σαν να ζοριζετε...δηλαδη απο 8000 μεχρι 11000 στροφες δεν τις κατεβαζει..τι λετε να φταιει?? και κατι αλλο..ενα κιλινδροπιστονο wossner 56 ποσο λετε να κανει?? και καποιος αν γνωριζει ποσο κοστιζει μια ανακατασκευη ολο το μοτερ??
Link to comment
Share on other sites

παιδια απο ωσο διαβασα τα μηνυματα καταλαβα πως ενα ζ ειναι αρκετα αχιοπιστο και να ειναι βολτισιο στα 56 mm .ενα 30αρι καρμπ θα ειναι οκ η θα ειναι πολη μεγαλο ?

 

Και στα 57 χιλιοστα βολτισιο ειναι παλι.Και θα εχει και πιο πολλη δυναμη το μηχανακι.

Link to comment
Share on other sites

Και στα 57 χιλιοστα βολτισιο ειναι παλι.Και θα εχει και πιο πολλη δυναμη το μηχανακι.

 

και 30αρι καρπ θα κανει ?

Link to comment
Share on other sites

και 30αρι καρπ θα κανει ?

 

Δεν μπορω να ξερω.Το θεμα ειναι να βαλεις καποιο με το οποιο να δουλευει σωστα το μηχανακι.

Link to comment
Share on other sites

εμενα με 33αρι στα 56 δουλευει μια χαρα με ελαχιστα ανοιγμενες τις 8υριδες...

 

Ακριβως αν εχει γινει σωστο ρυθμισμα απο τον μηχανικο μια χαρα θα δουλευει.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αν εχει γινει σωστο ρυθμισμα απο τον μηχανικο μια χαρα θα δουλευει.

 

ευχαριστο απλος δεν θελω να μπερδεβει και να μην πηγαινει για τα κθβικα του:D:D

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστο απλος δεν θελω να μπερδεβει και να μην πηγαινει για τα κθβικα του:D:D

 

Βαλε ενα 29 τοτε να χεις το κεφαλι σου ησυχο..

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά κανένας δεν ξέρει πάνω κάτω τι πρόβλημα μπορεί να έχει το Ζ μου;πιο πάνω αναφέρω τις βλακείες που μου κάνει με τις στροφές...οποίος ξέρει άς απαντήσει..και για τα αλλά που ρωτάω... Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά κανένας δεν ξέρει πάνω κάτω τι πρόβλημα μπορεί να έχει το Ζ μου;πιο πάνω αναφέρω τις βλακείες που μου κάνει με τις στροφές...οποίος ξέρει άς απαντήσει..και για τα αλλά που ρωτάω... Ευχαριστώ.

 

ρε φιλαρακι... δεν κατεβαζουν ολα τα ζ 11000rpm... εξαρταται απο το φτιαξιμο σου και το ρυθμισμα... δεν μπορεις να εχει δυναμη απο τις 4000-11000... ελεος..

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

My Aprilia SXV 450

Link to comment
Share on other sites

Φίλε αυτα που λες δεν στέκουν..ότι ανάλογα με το φτιάξιμο θα κατεβάζουν και τις ανάλογες στροφές..άλλαξα 2 Ζ και εχω άλλους 2 γνωστούς με Ζ ...κανένα από αυτα δεν είχε αυτό το πρόβλημα...το πρώτο μου Ζ είχε παρόμοιο πρόβλημα ...δηλαδή αργούσε να ανοίξει από την αρχή μέχρι τις 6 μετά από εκεί και πέρα το κατέβαζε με την μια..το πρόβλημα του ήτανε επειδή φορούσε πιο κοντη μπιελα...τώρα που κάνει το αντίθετο δηλαδή ότι ανοίγει καλά μέχρι τις 8 και μετά από εκεί και πέρα δεν τις κατεβάζει ..τι πρόβλημα μπορεί να έχει;ρωτάω τα παιδιά που ξέρουν...εσυ ρε φίλε που δεν έχεις λογική απάντηση αστο καλύτερα...
Link to comment
Share on other sites

Φίλε αυτα που λες δεν στέκουν..ότι ανάλογα με το φτιάξιμο θα κατεβάζουν και τις ανάλογες στροφές..άλλαξα 2 Ζ και εχω άλλους 2 γνωστούς με Ζ ...κανένα από αυτα δεν είχε αυτό το πρόβλημα...το πρώτο μου Ζ είχε παρόμοιο πρόβλημα ...δηλαδή αργούσε να ανοίξει από την αρχή μέχρι τις 6 μετά από εκεί και πέρα το κατέβαζε με την μια..το πρόβλημα του ήτανε επειδή φορούσε πιο κοντη μπιελα...τώρα που κάνει το αντίθετο δηλαδή ότι ανοίγει καλά μέχρι τις 8 και μετά από εκεί και πέρα δεν τις κατεβάζει ..τι πρόβλημα μπορεί να έχει;ρωτάω τα παιδιά που ξέρουν...εσυ ρε φίλε που δεν έχεις λογική απάντηση αστο καλύτερα...

 

χαχαχαχαχαχαχαχα:lol: εγω που δεν ξερω εχω ζ εδω και 3.5 χρονια οταν ημουν ακομα 17!:!: για πες μου εσυ τι ειχες πριν 3.5 χρονια? και ποσο χρονων εισαι?

και θα μου πεις εσυ εμενα?:!: εννοειται πως ολα ειναι στο ρυθμισμα.. η να κανετε σωστο και ολοκληρομενο φτιαξιμο η αφηστε το μαμα... δεν μπορει ο καθε λετσος να κανει μισα φτιαξιματα και μετα να λεει βγαζει προβληματα... ας το φτιαχνατε σωστα να μην εβγαζε.. πως να το κανουμε δλδ! ελεος πια

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

My Aprilia SXV 450

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...