Jump to content

[Άποψη] iPhone 7 - Γιατί τα 32 GB αποθηκευτικού χώρου δεν είναι αρκετά;


DINFUN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το ίδιο πράγμα λέμε με την διαφορα ότι εσυ τι έχεις στο κινητό ενώ εγώ αυτές που θέλω να δείξω τις έχω στο google drive.

Δεν μας έβαλε το μαχαίρι στο λαιμό να αγοράσουμε το 32αρι. Επιλογές υπάρχουν πολλές ανάλογα με τις ανάγκες του καθενός.

Ειπα και σε άλλο ποστ ούτε εμένα θα με χάλαγε μια sd αλλά για μένα δεν είναι σημαντικό κριτήριο για την επιλογή συσκευής.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

Προφανώς.. Και εγώ όταν πήρα s6 edge πήρα 128gb έκδοση αλλά άλλο να τα έχεις σε κάρτα άλλο στο drive/ cloud κτλ που δίνει λίγα gb και θες Internet..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 80
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγω πηρα στη γυναικα μου s6 edge τον Σεπτεμβριο, καναμε παιδι Δεκεμβριο και μεχρι Φεβρουαριο το ειχε γεμισει και δεν ηθελε να σβησει τιποτα.

Της πηρα s7 και μια 128αρα πανω και ησυχασα. Και δεν μειωθηκε καμια ταχυτητα κινητου ή τελος παντων κατι αρνητικο απο την καρτα, τοσα χρονια χρησιμοποιω χωρις προβλημα

 

http://i.imgur.com/d5NpW8P.jpg

 

Δεν μειώθηκε καμιά ταχύτητα γιατί οι συσκευές που αναφέρεις είναι αργές ούτως η άλλος.

Το είπαμε 100 φορές αλλά όλοι στο android φοράνε "παρωπίδες" και στα αυτιά τους, κάτι σαν την ταινία ( δεν βλέπω τίποτα δεν ακούω τίποτα). Δεν έγραψα ωτοασπίδες γιατί ακούνε μόνο αυτά που τους συμφέρουν.

Η apple χρησιμοποιεί μια τεχνολογία παρόμοια με αυτήν που χρησιμοποιεί στα macbook για να ελέγχει τις μνήμες με αποτέλεσμα η συνολική ταχύτητα του τηλεφώνου να είναι στην κορυφή τουλάχιστον όλων των τεστ.

Αν έβαζε ένα SD controller θα υποβάθμιζε την συσκευή της σε χειρότερο βαθμό από ότι τα android.

 

Επίσης η apple για λόγους απλότητας, λόγους ταχύτητας, λόγους ασφάλειας, λόγους μ@λ@κι@ς, δεν επιτρέπει την πρόσβαση στο σύστημα αρχείων της συσκευής, ποιος ο λόγος να υπάρχει και εξωτερική μνήμη ;

http://i.imgur.com/REW6ccY.jpg The future of android by Google. Δεν χρησιμοποιώ πλέον FACEBOOK σε καμία από τις συσκευές μου. Sheepple Γιάννης (dedaliskos@hotmail.com).
Link to comment
Share on other sites

http://i.imgur.com/d5NpW8P.jpg

 

Δεν μειώθηκε καμιά ταχύτητα γιατί οι συσκευές που αναφέρεις είναι αργές ούτως η άλλος.

Το είπαμε 100 φορές αλλά όλοι στο android φοράνε "παρωπίδες" και στα αυτιά τους, κάτι σαν την ταινία ( δεν βλέπω τίποτα δεν ακούω τίποτα). Δεν έγραψα ωτοασπίδες γιατί ακούνε μόνο αυτά που τους συμφέρουν.

Η apple χρησιμοποιεί μια τεχνολογία παρόμοια με αυτήν που χρησιμοποιεί στα macbook για να ελέγχει τις μνήμες με αποτέλεσμα η συνολική ταχύτητα του τηλεφώνου να είναι στην κορυφή τουλάχιστον όλων των τεστ.

Αν έβαζε ένα SD controller θα υποβάθμιζε την συσκευή της σε χειρότερο βαθμό από ότι τα android.

 

Επίσης η apple για λόγους απλότητας, λόγους ταχύτητας, λόγους ασφάλειας, λόγους μ@λ@κι@ς, δεν επιτρέπει την πρόσβαση στο σύστημα αρχείων της συσκευής, ποιος ο λόγος να υπάρχει και εξωτερική μνήμη ;

 

Ας το ειχε 64αρη τον αποθηκευτικο... 16 με 32 ηταν το στανταρτ στις ναυαρχιδες πριν βγει το 4K βιντεο. Τα 32 πλεον ομως ειναι λιγα αν τραβας 4K. Αλλωστε η τιμη της συσκευης δεν νομιζω να δικαιολογει τετοιο περιορισμο.

 

Απο την αλλη αν καποιος δεν τραβαει βιντεο και δεν κουβαλαει πολυ υλικο μαζι του (μουσικη, φωτογραφιες, παιχνιδια κλπ) τα 32 ειναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

http://i.imgur.com/d5NpW8P.jpg

 

Δεν μειώθηκε καμιά ταχύτητα γιατί οι συσκευές που αναφέρεις είναι αργές ούτως η άλλος.

Το είπαμε 100 φορές αλλά όλοι στο android φοράνε "παρωπίδες" και στα αυτιά τους, κάτι σαν την ταινία ( δεν βλέπω τίποτα δεν ακούω τίποτα). Δεν έγραψα ωτοασπίδες γιατί ακούνε μόνο αυτά που τους συμφέρουν.

Η apple χρησιμοποιεί μια τεχνολογία παρόμοια με αυτήν που χρησιμοποιεί στα macbook για να ελέγχει τις μνήμες με αποτέλεσμα η συνολική ταχύτητα του τηλεφώνου να είναι στην κορυφή τουλάχιστον όλων των τεστ.

Αν έβαζε ένα SD controller θα υποβάθμιζε την συσκευή της σε χειρότερο βαθμό από ότι τα android.

 

Επίσης η apple για λόγους απλότητας, λόγους ταχύτητας, λόγους ασφάλειας, λόγους μ@λ@κι@ς, δεν επιτρέπει την πρόσβαση στο σύστημα αρχείων της συσκευής, ποιος ο λόγος να υπάρχει και εξωτερική μνήμη ;

 

Και που την βλέπεις αυτή την διαφορα σε ταχύτητα ? Σε ποια χρήση ? γιατί σε εμπειρία χρήσης δεν βλέπω διαφορά, σε μεταφορά αρχείων δε με απασχολεί. Δεν κάνει κανείς όλη μέρα μεταφορές.

Αν πάλι εννοείς ότι δημιουργεί καθυστέρηση όταν έχεις sd μέσα, μην βάζεις. Εγώ πχ δεν έχω δει διαφορά με sd και χωρίς sd και το κινητό είναι σφαίρα... Τώρα τα benchmarks αν λένε παπάδες, απλά γελάω..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Το 6s είναι πιο σβέλτο από το s7 στην καθημερινή χρήση, από την περιήγηση στο μενού μέχρι την εναλλαγή εφαρμογών. Πάντα με stock launcher το s7 το 3μηνο που το είχα. Το κατάλαβα ειδικά όταν ξαναγύρισα στο iPhone το πόσο γρήγορο είναι, καθώς όταν πρωτοαγόρασα το s7 ήθελα καμιά βδομάδα να το στήσω όπως θέλω.

 

Στα της μνήμης παρόλο που τώρα έχω 64, αν έπαιρνα το 7ρι θα διάλεγα το 32 λόγω χρημάτων. Το iCloud καταλαβαίνει αυτόματα όταν γεμίζει η μνήμη με video και φωτογραφίες και τα αποθηκεύει σε βελτιστοποιημένες μορφές στη μνήμη του τηλεφώνου, χρειάζεσαι βέβαια data για να τα βλέπεις μετά, τα οποία data όμως είναι αναλογικά πολύ λιγότερα από το να εμπαινες πχ στο Dropbox για να δεις τις ίδιες φωτογραφίες ίδιας ανάλυσης

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by dgeorge4
Link to comment
Share on other sites

Το 6s είναι πιο σβέλτο από το s7 στην καθημερινή χρήση, από την περιήγηση στο μενού μέχρι την εναλλαγή εφαρμογών. Πάντα με stock launcher το s7 το 3μηνο που το είχα. Το κατάλαβα ειδικά όταν ξαναγύρισα στο iPhone το πόσο γρήγορο είναι, καθώς όταν πρωτοαγόρασα το s7 ήθελα καμιά βδομάδα να το στήσω όπως θέλω

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Εκει φταιει το touch-wiz και οχι η ταχυτητα του αποθηκευτικου. Αρκετες συσκευες με υποδεεστερο soc εχουν ιδια ταχυτητα με το s7 ή ακομα και καλυτερη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...