Jump to content

Υγραέριο σε αυτοκίνητο


jpvolos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 171
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για θυμήστε μου κάποιος την τιμή του φυσικού αερίου όταν ξεκίνησε να γίνεται εγκατάσταση στις πολυκατοικίες και πόσο είναι σήμερα;;;

Κάτι παρόμοιο θα γίνει και στα αυτοκίνητα...

Link to comment
Share on other sites

μεχρι να γινει ομως εγω θα εχω γλυτωσει αρκετα ...

ηδη εχω γλυτωσει παραπανω απο 2000 ευρω σε ενα χρονο και κατι ....

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και το Φυσικό Αέριο εξακολουθεί να είναι φτηνότερο από το πετρέλαιο, αρκετά φτηνότερο μάλιστα.

Στο μέλλον όμως θα προσεγγίσει την τιμή του πετρελαίου χωρίς να αποκλείεται, ακριβώς επειδή είναι καθαρότερο καύσιμο, κάποια στιγμή να την ξεπεράσει!

Αυτό μπορεί να απέχει μόνο 2-3 χρόνια από σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Μπουζί στο πετρέλαιο ?:rolleyes: ΟΚ είπαμε να υποστηρίξετε το υγραέριο αλλά μην γράφουμε και οτι θέλουμε.:)

 

γιουκ γιουκ!ξεχασες να γραψεις...αυτες ηταν οι αναφωνησεις του Γκουφι οταν πεταγε κοτσανα...το χειμωνα το ντιζελ πως παιρνει μπρος ρε φιλε?εχει μπουζι που ανεβαζουν τη θερμοκρασια του πετρελεου για 20-30 δευτερολεπτα και μετα βαζεις μπρος...панимаеш?

 

Για την ιστορία, η τιμή του Φυσικού Αερίου ανεβαίνει με μεγαλύτερους ρυθμούς από αυτήν του πετρελαίου.

για την ιστορια πεταξες πατατα..θυμαμαι το 2000 το γκαζι ειχε 20 σεντ η βενζινα 40 2003 40 σεντ το γκαζι και 70 βενζινη τωρα 60 σεντ το γκαζι 1.25 βενζινη... παμε στην επομενη χαζομαρα...

 

Για θυμήστε μου κάποιος την τιμή του φυσικού αερίου όταν ξεκίνησε να γίνεται εγκατάσταση στις πολυκατοικίες και πόσο είναι σήμερα;;;

Κάτι παρόμοιο θα γίνει και στα αυτοκίνητα...

 

ειλικρινα εχω αρχισει και τσαντιζομαι ρε γμτ...ρε παληκαρια εδω εχουμε μαζευτει να συζητησουμε αυτοι που εχουμε και οσοι σκεφτονται σοβαρα να βαλουν...οι υπολοιποι τα κουβαδακια σας και σε αλλη παραλια ρε παιδια...δυσκολο ειναι?καντε πασα και πηγαιντε αλλου...ας ειστε εσεις οι λεφταδες οδηγατε με βενζινη εγω προτιμω να ειμαι ο "μιζερος" και να οδηγαω με γκαζι :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

γιουκ γιουκ!ξεχασες να γραψεις...αυτες ηταν οι αναφωνησεις του Γκουφι οταν πεταγε κοτσανα...το χειμωνα το ντιζελ πως παιρνει μπρος ρε φιλε?εχει μπουζι που ανεβαζουν τη θερμοκρασια του πετρελεου για 20-30 δευτερολεπτα και μετα βαζεις μπρος...панимаеш?

 

 

Α ρε Diesel που είσαι να δείς που σου αλλάξαν τον κύκλο...

γιουκ γιουκ μάλλον ξέχασες να γράψεις εσυ..:rolleyes:

γιατί από τα λίγα που ξέρω το μπουζί προκαλεί σπίθα για να πάρει το καύσιμο και οχι να το ζεσταίνει για να μην κρυώνει τις κρύες νύκτες του χειμώνα...:)

 

Αν υπάρχει άλλη διάταξη για προθέρμανση του πετρελαίου πραγματικά δεν το ξέρω γιατι δεν το έχω ψάξει αλλά μπουζί δεν νομίζω να είναι, καμία αντίσταση για να του ανεβάζει την θερμοκρασία πιο λογικό ακούγεται.:)

Link to comment
Share on other sites

για την ιστορια πεταξες πατατα..θυμαμαι το 2000 το γκαζι ειχε 20 σεντ η βενζινα 40 2003 40 σεντ το γκαζι και 70 βενζινη τωρα 60 σεντ το γκαζι 1.25 βενζινη... παμε στην επομενη χαζομαρα...

 

 

Δε μίλησα για γκάζι αλλά για Φυσικό Αέριο. Eξ΄ού και το "για την ιστορία".

Δεν είπα ότι δεν υπάρχει όφελος αλλά ότι πιθανώς μελλοντικά το όφελος να είναι μικρότερο.

Link to comment
Share on other sites

γιουκ γιουκ εσυ το λες αντισταση εγω το λεω μπουζι...μονο που δεν μοιαζει με το κοινο μπουζι μιαζει με βελονα η οποια θερμενεται σε 20 δευτερολεπτα μεχρι τους 600 βαθμους (μαλλον)...οχι γιαννης γιαννακης
Link to comment
Share on other sites

Δε μίλησα για γκάζι αλλά για Φυσικό Αέριο. Eξ΄ού και το "για την ιστορία".

Δεν είπα ότι δεν υπάρχει όφελος αλλά ότι πιθανώς μελλοντικά το όφελος να είναι μικρότερο.

 

 

φυσικο αεριο η αλλιως το απλο μεθανιο το οποιο απελευθερωνουμε και εμεις οι ιδιοι οταν καθομαστε μπροστα στην τιβι και αμεσως μετα παιρνουμε μια εκφραση αγαλιασης :p τουλαχιστον στη γερμανια η τιμη του ειναι προστατευμενη με νομο για τα επομενα 30-40-50 χρονια να μην εχει μεταβολη η τιμη του...το διαβασα στο γερμανικο autobild οταν ειχαν θεμα για το φυσικο αεριο στη γερμανια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Με τα συστηματα 4 γενειας αεριου ψεκασμου χανουμε σε επιδοσεις ενα 3%-5% στις ψηλες στροφες, το οποιο δεν ειναι αισθητο.Σε καταναλωση παραδειγμα αμα εχεις στην βενζινη 10λιτρα στα 100 στο υγραεριο θα εχεις 11-11.5.

 

Με τα συστημα 5 γενειας υγρου ψεκασμου κερδιζουμε ιπποδυναμη (wv polo σε δυναμομετρηση 3 αλογα επανω και ενα κιλο ροπη!!!)και εχουμε καλητερη οικονομια σε σχεση με τα 4ης γενειας.10λιτρα στα 100 στο υγραεριο θα εχεις 10.

 

 

Αυτην την στιγμη οι πρωτοι που τα φερανε ειναι η υγραεριοκινηση στον ρεντη(http://www.ygraeriokinisi.gr)

 

http://www.icomitalia.it συστημα 5 γενειας.

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/gallery/showphoto.php?photo=20083&cat=500

 

κοκκινη γραμμη δυναμομετρη με υγραεριο

 

μπλε βενζινη

 

προσεχτε που ξεκιναει η ροπη στο υγραεριο και που η βενζινη.

 

Το polaki φορaει ιcom JTG!!

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/gallery/showphoto.php?photo=20083&cat=500προσεχτε που ξεκιναει η ροπη στο υγραεριο και που η βενζινη.

 

Tί υποννοείς φαντασματάκι? Ότι πριν τις 2.500 σαλ. με το υγραέριο ο κινητήρας έχει ροπή ενώ με τη βενζίνη όχι?:rolleyes:

 

Απλά η δυναμομέτρηση της βενζίνης έτυχε(?) να αρχίσει από τις 2500 σαλ. ενώ του υγραερίου από τις 1800σαλ.

Πιθανώς να έγινε και επίτηδες ώστε να αφήνεις να εννοηθούν πράγματα που δεν ισχύουν.:mad:

 

φυσικο αεριο η αλλιως το απλο μεθανιο το οποιο απελευθερωνουμε και εμεις οι ιδιοι οταν καθομαστε μπροστα στην τιβι και αμεσως μετα παιρνουμε μια εκφραση αγαλιασης τουλαχιστον στη γερμανια η τιμη του ειναι προστατευμενη με νομο για τα επομενα 30-40-50 χρονια να μην εχει μεταβολη η τιμη του...το διαβασα στο γερμανικο autobild οταν ειχαν θεμα για το φυσικο αεριο στη γερμανια

Δεν ξέρω αν υπάρχει τέτοια πρόβλεψη στη Γερμανία. Ξέρω όμως ότι στο μέλλον η Ρωσσία και οι άλλοι παραγωγοί Φυσικού Αερίου (από όπου αγοράζει η Γερμανία) θα αυξήσουν κατακόρυφα την τιμή του.

 

πχ. in.gr

naftemporiki

Link to comment
Share on other sites

Tί υποννοείς φαντασματάκι? Ότι πριν τις 2.500 σαλ. με το υγραέριο ο κινητήρας έχει ροπή ενώ με τη βενζίνη όχι?:rolleyes:

 

Απλά η δυναμομέτρηση της βενζίνης έτυχε(?) να αρχίσει από τις 2500 σαλ. ενώ του υγραερίου από τις 1800σαλ.

Πιθανώς να έγινε και επίτηδες ώστε να αφήνεις να εννοηθούν πράγματα που δεν ισχύουν.:mad:

 

 

Δεν ξέρω αν υπάρχει τέτοια πρόβλεψη στη Γερμανία. Ξέρω όμως ότι στο μέλλον η Ρωσσία και οι άλλοι παραγωγοί Φυσικού Αερίου (από όπου αγοράζει η Γερμανία) θα αυξήσουν κατακόρυφα την τιμή του.

 

πχ. in.gr

naftemporiki

 

επιτιδες?????χαχχαχααχ ναι το εφτιαχα μεσω photoshop δεν ειχα αλλη δουλεια να κανω.:blink:

 

Σταματηστε επιτελους την πιπιλα.Εαν δεν γνωριζεται καντε ερευνα πρωτα μην γραφεται οτι σας κατεβει.

 

εχεις ιδεα τι ειναι ο υγρος ψεκασμος?????????και ποσα οκτανια εχει το υγραεριο??????και γιατι εχουμε ροπη απο τις χαμηλες στροφες???νομιζω οτι μιλησα απωδεδειγμενα .απρωτου κατηγορισεις καποιον ερευνησε το και μιλα με στοιχεια και οχι με αερολογιες.

 

Με εκτιμηση

Link to comment
Share on other sites

Για να τελειώνει η ιστορία, αυτό που δείχνει το γράφημα που παρέθεσες είναι μια αύξηση της ροπής 3-5% στις χαμηλομεσαίες και 2,5% στις υψηλές στροφές, με συνακόλουθη αύξηση 2,5% της μέγιστης ιπποδύναμης. Αυξήσεις που είναι σημαντικές.

Το που ξεκινάει η ροπή έχει να κάνει μόνο με το χειριστή του δυναμομέτρου. Κανονικά έπρεπε να ξεκινάει η μέτρηση από το ίδιο επίπεδο στροφών. Αυτό που περιγράφεις λοιπόν είναι λάθος/παράλειψη του χειριστή εφόσον σκοπός ήταν η σύγκριση υγραερίου-βενζίνης.

 

Τέλος με ρητορικές ερωτήσεις συζήτηση δε γίνεται.

Πες μας τί είναι ο υγρός ψεκασμός, πόσα οκτάνια έχει το υγραέριο (και τί σημαίνει αυτό) και γιατί νομίζεις ότι "έχουμε ροπή από χαμηλές στροφές"

Η μόνη απόδειξη που παρέθεσες είναι μια δυναμομέτρηση (που θα μπορούσε να είναι μαγειρεμένη)

Link to comment
Share on other sites

νικολα μαλλον μιλας για να "μιλας" σχολειο τελειωσες,γραμματα ξερεις κατσε και διαβασε τις σελιδες του νηματος..το φαντασματακι μπορει και να δουλευει σε τετοια εταιρεια εγω δεν δουλευω...ντεμεκ αντε γεια :cool: οτι επρεπε να πω το ειπα...σειρα εχουν οι ιδιοκτητες να πουν εμπειριες , οπως εγω, και οχι αερολογοι δεν νομιζεις?

 

να ρωτησω ενα πραγμα μονο νικολα...αμαξι με υγραεριο εχεις η ειχες? αν εχεις η ειχες υγραεριο σεβαστη η γνωμη σου αλλα να μην εχεις η δεν εχεις οδηγησει τι πεταγεσαι να απαντησεις ρε γμτ ...αλλο τι βλακειες ακουσες στην καφετερια και απο το φιλο του κουνιαδου της ξαδερφης σου κλπ...το οτι σε ολη την ευρωπη ολοι σχεδον κινουνται με υγραεριο-φυσικο αεριο δεν νομιζεις οτι ΙΣΩΣ ειναι λιγο πιο εξυπνοι απο ενα αερολογο 24 χρονων που μπαινει σε ενα φορουμ ? το οτι υπαρχουν ταξια ρενο κλιο και λατσετι (που δεν συγκρινονται με bmw kai mercedes ) και γυρνανε 3-4 φορες το γυρο της γης χωρις προβλημα? το οτι εγω προσωπικα εχω ανω των 300-400 χλδ χλμ με υγραεριο χωρις προβλημα?ουτε αυτο σου λεει κατι? οχι κολλησαμε στον οττο ντιζελ που ειπα μπουζι την αντισταση... in real life αγαπητε θα σου απαντουσα οπως θα σου αρμοζε αλλα επειδη ειμαστε φορουμ θα προτιμησω να ακολουθησω τους ορους του φορουμ...καλη σου νυχτα

Link to comment
Share on other sites

Για να τελειώνει η ιστορία, αυτό που δείχνει το γράφημα που παρέθεσες είναι μια αύξηση της ροπής 3-5% στις χαμηλομεσαίες και 2,5% στις υψηλές στροφές, με συνακόλουθη αύξηση 2,5% της μέγιστης ιπποδύναμης. Αυξήσεις που είναι σημαντικές.

Το που ξεκινάει η ροπή έχει να κάνει μόνο με το χειριστή του δυναμομέτρου. Κανονικά έπρεπε να ξεκινάει η μέτρηση από το ίδιο επίπεδο στροφών. Αυτό που περιγράφεις λοιπόν είναι λάθος/παράλειψη του χειριστή εφόσον σκοπός ήταν η σύγκριση υγραερίου-βενζίνης.

 

Τέλος με ρητορικές ερωτήσεις συζήτηση δε γίνεται.

Πες μας τί είναι ο υγρός ψεκασμός, πόσα οκτάνια έχει το υγραέριο (και τί σημαίνει αυτό) και γιατί νομίζεις ότι "έχουμε ροπή από χαμηλές στροφές"

Η μόνη απόδειξη που παρέθεσες είναι μια δυναμομέτρηση (που θα μπορούσε να είναι μαγειρεμένη)

 

 

Σιγα μην ειναι και πιλοτος δυναμομετρου....ακου χειριστης..

καλα δεν υπαρχει περιπτωση να ασχοληθω μαζι σου.η αρρωστεια σου δυστηχως ειναι ανειατη.Οποιος θελει σοβαρα να του λυσω αποριες ας μου το πει.

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση επειδή το σκέφτομαι, αν ξέρει κανείς να μοιυ απαντήσει

 

έχω terios 1500 cc με ΑΥΤΟΜΑΤΟ κιβώτιο

είναι δυνατόν να γίνει η μετατροπή?

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

απ οσο ξερω γινεται σε οσα αυτοκινητα εχουν κινητηρες οι οποιοι δεν ειναι αμεσου ψεκασμου.

 

οσο για το διαγραμμα δυναμομετρησης μαλλον δεν εγινε record απο τις ιδιες στροφες ..

γιατι ροπη δεν γινεται να μην υπαρχει πριν 2300..

 

το πολο φοραει κατι αλλο π.χ. καμια εξατμιση κτλ. ..?

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Και τι σχεση εχει το αν ειναι ντιζελ η γκαζι η διαφορα στην τιμη των αμορτισερ??

 

εχει να κανει με το βαρος της μηχανης !οι ντηζελομηχανες ειναι παντα πιο βαριες απο αυτες της βενζινης.

 

Eγώ απορώ πάντως πως δεν έχει επεκταθεί η χρήση του στα ταξί, ειδικά τώρα που η τιμή του diesel έχει ανέβει.

Δεδομένου ότι υπάρχουν λίγα ταξί με υγραέριο, πως και δεν έχει διαδοθεί?

 

εγω ξερω 2 ταξι honda civic τα οποιο κινουνται με υγραεριο και προσφατα ειδα και ενα υβριδικο.

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

εγω ξερω 2 ταξι honda civic τα οποιο κινουνται με υγραεριο και προσφατα ειδα και ενα υβριδικο.

 

Ακριβώς! Το υγραέριο υπάρχει χρόνια στα ταξί, το χρησιμοποιούσε όμως πάντα μια μικρή μειοψηφία χωρίς ποτέ να επεκταθεί. Με τις τιμές του diesel βέβαια (και της βενζίνης γενικότερα) σίγουρα σήμερα συμφέρει περισσότερο παρά ποτέ!

Link to comment
Share on other sites

καλα αυτοιι που εχουν diesel εχουν παθει την πλακα τους τελευταια ,,..
My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

απ οσο ξερω γινεται σε οσα αυτοκινητα εχουν κινητηρες οι οποιοι δεν ειναι αμεσου ψεκασμου.

 

οσο για το διαγραμμα δυναμομετρησης μαλλον δεν εγινε record απο τις ιδιες στροφες ..

γιατι ροπη δεν γινεται να μην υπαρχει πριν 2300..

 

το πολο φοραει κατι αλλο π.χ. καμια εξατμιση κτλ. ..?

 

 

Οχι απο της ιδιες εγινε.Το υγραεριο εχει 100% καυση και 116 οκτανια. Το πλεονεκτημα τις 5 γενειας ειναι οτι εχουμε τρομπα μεσα στην φιαλη σαν την βενζινη και δεν υπαρχει ο λεγομενος υποβιβαστης πιεσης(πνευμονας)παρα μονο εχουμε εναν ρυθμιστη πιεσης. Με λιγα λογια τωρα εκμεταλευομαστε το δυνατο καυσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...